LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Knihovna Webmastera 1 – XHTML: Průvodce Vývojáře

V tomto seriálu se chci věnovat vybraným (těm nejlepším) knihám, na které sem za svoji dlouhou kariéru čtenáře narazil. Každý už na vlastní kůži zjistil, že jeden dobrý titul je lepší než 10 špatných. Tolik o seriálu...

6.12.2004 10:00 | Luboš Turek | Články autora | přečteno 10062×

Shrnuto

 • Autoři: Frank Boumphrey, Cassandra Greek, Dave Raggett, Jenny Raggett, Sebastian Schnitzenbaumer, Ted Wugofski
 • Kniha: XHTML: Průvodce vývojáře
 • Orig. Název: Beginning XHTML
 • Distribuce: Mobil Media a.s. (knihy@mobilmedia.cz)
 • Rok: 2000 (Přeloženo 2002)

Daleko přesnější název by byl Začínáme s XHTML a Webem vůbec. Kniha je výborným úvodem do tvorby webu obecně a kromě striktního XHTML 1.0 obsahuje spoustu rad k tvoření webu.

Obsah

 • Úvod
 • Web, HTML, XHTML a ostatní
 • Od HTML k XHTML
 • Celkový návrh serveru
 • Design stránek
 • Začínáme
 • Odkazy a vnořené objekty
 • Obrázky
 • Tabulky
 • XHTML formuláře
 • Multimedia
 • Metadata
 • Kaskadové styly na webu
 • Ruzné typy médií
 • Úvod do XML
 • Dodatek A: Formátovací značky a atributy XHTML
 • Dodatek B: Vlastnosti stylů
 • Dodatek C: Používání barev na webových stránkách
 • Rejstřík

Úvod

V úvodu se dočtete komu je kniha určena, konvence, kde stáhnout zdrojové kódy a takovou tu omáčku okolo.

Web, HTML, XHTML a ostatní

Zde se dozvíte co je web, jeho historii, jak funguje, něco o prohlížečích a o rozdělení značek na strukturální, stylistické a popisné. Ten, kdo již s webem má nějaké zkušenosti může s klidným svědomím přeskočit celou kapitolu.

Od HTML k XHTML

Povídáni o problematice HTML vs. XHTML. V krátkosti zjistíte co je SGML, proč jsou dny jazyka HTML sečteny, ale hlavně se naučíte jak psát XHTML dokumenty, abyste zajistili zpětnou kompatibilitu se starými HTML prohlížeči.

Celkový návrh serveru

20-ti stránkový text o struktuře stránek na serveru. Znovu platí, že tato kapitola je vhodná spíše pro začátečníky. Spousta webmasterů tyto pravidla již dávno zná a kapitolu můžou přeskočit bez jakékoliv ztráty.

Design stránek

Dalších 20 stránek tak trochu od tématu. Celá kapitola se zabývá základními designovými pravidly: barvami, typografii a nakousnutím CSS.

Začínáme

Struktura dokumentu, části XHTML dokumentu / deklarace verze, DTD, záhlaví, komentáře/, prvky typu inline, seznamy, atributy, kaskádové styly. Co dodat?

Odkazy a vnořené objekty

Kapitola vás provede problematikou odkazů a prvky applet, object.

Obrázky

Velmi užitečná a potřebná kapitola. Ovšem zase pouze pro začátečníky. Najdete zde porovnání formátů GIF, JPEG a PNG. Projdete atributy prvku img a několik tipů. Na konci kapitoly je povídání o zajmavém formátu SVG.

Tabulky

Vše o tabulkách. Opět není co dodat. Za zmínku ale jistě stojí velmi zajmavá podkapitolka o zobrazování tabulek na alternativních výstupech jako jsou TV, hlasové prohlížeče a dekodéry Braillova písma.

Rámce

Vše o rámcích (frames).

Formuláře

Dozvíte se nejen jak vytvářet formuláře, ale i rady týkajících se formulářů.

Multimédia

Velmi zajmavá kapitola zabývající se zvukovými a video plug-iny, prvky object a embed a jejich atributy pro jednotlivé aplikace. Zajmavé jsou i podkapitoly o streamovaném videu a jazyku SMIL.

Metadata

Zjistíte co jsou, proč jsou důležitá, jak je používat, co je spider a bot, jak vypadá hlavička HTTP požadavku a co jsou MIME typy.

Kaskadové styly na webu

40 stránek o kaskádových stylech / CSS /. Problematika je vysvětlena srozumitelně, nicméňe pokud to s kaskádovými styly myslíte vážně, doporučuji koupit si samostatnou publikaci pouze o CSS (viz. příší díl.)

Další kapitola navazuje. Jde o kapitolu s názvem Ruzné typy medií. Řekne vám, jak psát CSS pro jednotlivé výstupy (prohlížeč, PDA, ...).

Úvod do XML

Co dodat? Snad jen, že je velice pěkně napsán, nicméňe pokud chcete znát více než jen základy, měli byste si koupit samostatnou publikaci výhradně o XML. Do 20-ti stránek se vše vejít nemůže.

Dodatky

Dodatek A je možná nejdůležitější a nejpraktičtější částí knihy. Obsahuje výčet všech použitelných značek XHTML 1.0 Strict, Transitional a Frameset. Dodatek B je podobný, pojednává však o CSS. Dodatek C se zabývá používáním barev na webu.

Ortel

Kniha na mě zapůsobila skvěle. Doporučil bych ji však spíše úplným začátečníkům, než těm, co už jsou v oblasti tvorby webů zkušení, a chtějí jen přejít z HTML na XHTML.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

No, nevím... 6.12.2004 10:42 Petr Zajíc
L Re: No, nevím... 6.12.2004 17:16 Luboš Turek
Kde stáhnout zdrojáky ke knize? 1.3.2005 01:35 abc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze