LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Knihovna Webmastera 1 – XHTML: Průvodce Vývojáře

V tomto seriálu se chci věnovat vybraným (těm nejlepším) knihám, na které sem za svoji dlouhou kariéru čtenáře narazil. Každý už na vlastní kůži zjistil, že jeden dobrý titul je lepší než 10 špatných. Tolik o seriálu...

6.12.2004 10:00 | Luboš Turek | Články autora | přečteno 9837×

Shrnuto

 • Autoři: Frank Boumphrey, Cassandra Greek, Dave Raggett, Jenny Raggett, Sebastian Schnitzenbaumer, Ted Wugofski
 • Kniha: XHTML: Průvodce vývojáře
 • Orig. Název: Beginning XHTML
 • Distribuce: Mobil Media a.s. (knihy@mobilmedia.cz)
 • Rok: 2000 (Přeloženo 2002)

Daleko přesnější název by byl Začínáme s XHTML a Webem vůbec. Kniha je výborným úvodem do tvorby webu obecně a kromě striktního XHTML 1.0 obsahuje spoustu rad k tvoření webu.

Obsah

 • Úvod
 • Web, HTML, XHTML a ostatní
 • Od HTML k XHTML
 • Celkový návrh serveru
 • Design stránek
 • Začínáme
 • Odkazy a vnořené objekty
 • Obrázky
 • Tabulky
 • XHTML formuláře
 • Multimedia
 • Metadata
 • Kaskadové styly na webu
 • Ruzné typy médií
 • Úvod do XML
 • Dodatek A: Formátovací značky a atributy XHTML
 • Dodatek B: Vlastnosti stylů
 • Dodatek C: Používání barev na webových stránkách
 • Rejstřík

Úvod

V úvodu se dočtete komu je kniha určena, konvence, kde stáhnout zdrojové kódy a takovou tu omáčku okolo.

Web, HTML, XHTML a ostatní

Zde se dozvíte co je web, jeho historii, jak funguje, něco o prohlížečích a o rozdělení značek na strukturální, stylistické a popisné. Ten, kdo již s webem má nějaké zkušenosti může s klidným svědomím přeskočit celou kapitolu.

Od HTML k XHTML

Povídáni o problematice HTML vs. XHTML. V krátkosti zjistíte co je SGML, proč jsou dny jazyka HTML sečteny, ale hlavně se naučíte jak psát XHTML dokumenty, abyste zajistili zpětnou kompatibilitu se starými HTML prohlížeči.

Celkový návrh serveru

20-ti stránkový text o struktuře stránek na serveru. Znovu platí, že tato kapitola je vhodná spíše pro začátečníky. Spousta webmasterů tyto pravidla již dávno zná a kapitolu můžou přeskočit bez jakékoliv ztráty.

Design stránek

Dalších 20 stránek tak trochu od tématu. Celá kapitola se zabývá základními designovými pravidly: barvami, typografii a nakousnutím CSS.

Začínáme

Struktura dokumentu, části XHTML dokumentu / deklarace verze, DTD, záhlaví, komentáře/, prvky typu inline, seznamy, atributy, kaskádové styly. Co dodat?

Odkazy a vnořené objekty

Kapitola vás provede problematikou odkazů a prvky applet, object.

Obrázky

Velmi užitečná a potřebná kapitola. Ovšem zase pouze pro začátečníky. Najdete zde porovnání formátů GIF, JPEG a PNG. Projdete atributy prvku img a několik tipů. Na konci kapitoly je povídání o zajmavém formátu SVG.

Tabulky

Vše o tabulkách. Opět není co dodat. Za zmínku ale jistě stojí velmi zajmavá podkapitolka o zobrazování tabulek na alternativních výstupech jako jsou TV, hlasové prohlížeče a dekodéry Braillova písma.

Rámce

Vše o rámcích (frames).

Formuláře

Dozvíte se nejen jak vytvářet formuláře, ale i rady týkajících se formulářů.

Multimédia

Velmi zajmavá kapitola zabývající se zvukovými a video plug-iny, prvky object a embed a jejich atributy pro jednotlivé aplikace. Zajmavé jsou i podkapitoly o streamovaném videu a jazyku SMIL.

Metadata

Zjistíte co jsou, proč jsou důležitá, jak je používat, co je spider a bot, jak vypadá hlavička HTTP požadavku a co jsou MIME typy.

Kaskadové styly na webu

40 stránek o kaskádových stylech / CSS /. Problematika je vysvětlena srozumitelně, nicméňe pokud to s kaskádovými styly myslíte vážně, doporučuji koupit si samostatnou publikaci pouze o CSS (viz. příší díl.)

Další kapitola navazuje. Jde o kapitolu s názvem Ruzné typy medií. Řekne vám, jak psát CSS pro jednotlivé výstupy (prohlížeč, PDA, ...).

Úvod do XML

Co dodat? Snad jen, že je velice pěkně napsán, nicméňe pokud chcete znát více než jen základy, měli byste si koupit samostatnou publikaci výhradně o XML. Do 20-ti stránek se vše vejít nemůže.

Dodatky

Dodatek A je možná nejdůležitější a nejpraktičtější částí knihy. Obsahuje výčet všech použitelných značek XHTML 1.0 Strict, Transitional a Frameset. Dodatek B je podobný, pojednává však o CSS. Dodatek C se zabývá používáním barev na webu.

Ortel

Kniha na mě zapůsobila skvěle. Doporučil bych ji však spíše úplným začátečníkům, než těm, co už jsou v oblasti tvorby webů zkušení, a chtějí jen přejít z HTML na XHTML.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

No, nevím... 6.12.2004 10:42 Petr Zajíc
L Re: No, nevím... 6.12.2004 17:16 Luboš Turek
Kde stáhnout zdrojáky ke knize? 1.3.2005 01:35 abc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze