LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 12 -- Objekt Window (1/2)

Tento diel seriálu sa venuje objektu "window" jeho vlastnostiam a metódam.

18.11.2004 13:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 18878×

Objekt Window

je vrocholom hierarchie všetkých (s vínimkou objektou Date, Math, String ..). Preto pred každý z jeho podobjektov by sa mal písať aj objekt window. Tento objekt má tiež svoje vlastnosti, metódy a tzv. events alebo udalosti. Toto všetko sa pokúsim v tomto diele jednoducho vysvetliť aj s praktickými ukážkami.

Podobjekty

Tento objekt má mnoho dôležitých podobjektov ako napríklad objekty: history, location a najznámejší a najdôležitejší objekt a to objekt dokument. Keďže každý z týchto podobjektov má veľké množstvo vlastných metód a vlastností nieje možné ich zaradiť všetky do jedného článku a preto budú vysvetlené v ďalších dieloch.

Vlastnosti

Najznámejšou vlastnosťou objektu window je vlastnosť status.

window.status="text v stavovom riadku";

Táto vlastnosť je dobrá vtedy keď potrebujete zmeniť text v stavovom riadku prehliadača. Má však i ekvivalentnú vlastnosť defaultStatus, ktorá určuje stály stav stavového riadku.

window.defaultStatus="staly text v stavovom riadku";

Rozdiel medzi týmito dvoma vlastnosťami je v tom, že prvá (status) je viazaná na udalosť, no v praxi je prakticky jedno, ktorú z vlastností použijete.

Vyskúšať si to môžete tu:

Ďalšou vlastnosťou je vlasnosť closed, ktorá nadobúda hodnoty true alebo false v závislosti či je okno stránky otvorené alebo zavreté. Nenašiel som praktické využitie tejto vlastnosti ale funguje a môžete si ju vyskúšať:
Vyskúšať si to môžete tu:

Jediné využitie tejto vlastnosti by bolo pri práci s viacerými oknami vytvorenými pomocou metódy open pokiaľ by ste si chceli zistiť či napríklad užívateľ už zavrel vami otvorené okno. Podobne je to aj s vlastnosťami opener, parent a top. Zatiaľ nevidím rozumné využitie týchto vlastností takže ich nebudem ďalej rozvádzať. Pokiaľ by o to mal niekto záujem nech napíše do diskusie.

Vlastnosti screenLeft a screenTop určujú vzdialenosť okna prehliadača od plochy zobrazovanej na monitore. Konkrétne screenLeft určuje vzdialenosť ľavého rohu prehliadača od ľavého rohu plochy zobrazovanej monitorom na ose x. screenTop určuje vzdialenosť vrchného okraja prehliadača od vrchného okraja plochy po ose y.

Pomocou vlastnost name môžete nastaviť meno okna. Medzi ďalšie vlastnosti patria vlastnosti, ktoré upravujú vzhľad dialógu vyvolaného pomocou metódy showModalDialog() alebo showModelessDialog(), ktoré budú vysvetlené ďalej.

Existuje ešte jedna zaujímavá vlastnosť a to offscreenBuffering, pomocou ktorej je možné nastaviť aby sa objekty najprv celé načítali a až potom zobrazil v browseri. V opačnom prípade sú objekty vykreslované tak ako prehliadaču prichádzajú dáta. Väčšinou je táto vlastnosť upravovaná dynamicky samotným prehliadačom.

Metódy

Asi najznámejšou metódou objektu window je funkcia alert(), ktorú asi všetci poznáte. Po správnosti by sa pred túto metóda mal písať objekt, ktorému patrí:

window.alert('hocico');

No takýto zápis nikto nepoužíva, pretože kvôli zjednodušeniu sa objekt window na začiatku uvádzať nemusí:

alert('hocico');

Viete čo je čierna diera? Nie?

function bh()
{
alert('dostal si sa do čiernej diery');
bh();
}

A teraz skúste zavolať funkciu bh():

Dosť bolo srandy. Medzi ďalšie dve zaujímavé funkcie patria funkcie blur() a focus(). Prvá znich spraví to ako keby ste sa presunuli do iného okna alebo klikli niekde mimo okna. Druhá robí presný opak.

window.blur();
window.focus();

Prvú časť objektu window máme úspešne ukončenú. Do ďalšej časti nám toho ostalo ešte dosť: pop-up okná, dialógy, intervaly, skrolovanie .. .

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Negativní 18.11.2004 16:36 Petr Zajíc
  L Re: Negativní 18.11.2004 18:12 Rišo Marko
    L Re: Negativní 20.11.2004 13:26 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze