LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (4) - skaláry II

V dnešním pokračování se budeme zabývat operátory se skalarními daty - číselné operátory, operátory řetězců a vztahy mezi těmito typy.

2.11.2004 15:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 7222×

Z minulého dílu víme, že skalár může být v Perlu tvořen jak číslem, tak řetězcem znaků. Takže Perlu je vlastně jedno, jestli provádíte operace (pro představu např. sčítání) mezi řetězci a čísly a vždy se s tím nějak popere a poskytne výsledek, aniž by hlásil nějakou chybu. Ovšem pokud my, jakožto programátoři, chceme s Perlem rozumně pracovat (pokud nemáme nějaké zaječí úmysly:-)), je potřeba čísla a řetězce odlišovat (v závislosti na tom pak tedy také číselné a znakové operátory). Konkrétní příklady toho, jak se Perl vypořádává s ne zcela korektními vstupy, si ukážeme po zadefinování některých operátorů.

Číselné operátory

Ti, kteří mají zkušenosti s jinými programovacími jazyky, nebudou následující řádky žádným překvapením. Operátory zastupují nějakou operaci, jejíž účelem je poskytnout nějaký výsledek. Protože přiřazovací příkaz už známe z minulého dílu, uvedu zde rovnou v syntaxi Perlu používané operace s čísly:

#!/usr/bin/perl -w
$a = 1 + 2; # operace sčítání, $a má hodnotu 3
$b = $a - 1; # operace odčítání, $b má hodnotu 2
$c = $a * $b; # operace násobení, $c má hodnotu 6
$d = $c / $a; # operace dělení, $d má hodnotu 2
$e = $a ** 2; # operace mocniny, $e má hodnotu 9
$f = $e % $b; # operace modulo, $f má hodnotu 1

Další hodně používanou operací je inkrementace (tzn. zvětšení o jedničku) a dekrementace (tzn. zmenšení o jedničku). Je více způsobů, jak toto (inkrementaci) provést:

$a = $a + 1; # nezkušený programátor - lamka:-)
$a += 1; # zkušenější programátor - geek:-)
$a++; # zkušený programátor - guru :-)

Dekrementace by vypadala stejně, ale se znaménkem mínus. Dále však známe ještě tzv. preinkrementaci a postinkrementaci (popř. predekrementaci a postdekrementaci). Preinkrementace znamená to, že se proměnná zvětší o jedničku a výsledkem bude právě ta hodnota zvětšená o jedničku. Postinkrementace znamená zase to, že se nejprve uloží (nebo nějak zpracuje) aktuální hodnota a až poté se hodnota proměnné zvětší o jedničku. Takže pak je rozdíl mezi:

$a = 1;
$b = ++$a;

a

$a = 1;
$b = $a++;

Zatímco v prvním příkladě bude hodnota proměnné $b rovna 2, tak v druhém případě bude rovna 1, protože hodnota $a se nejprve uloží do $b a až pak zvětší o jedničku.

V souvislosti s čísly zmíním seznamem ještě logické operátory:

<	menší
<=	menší nebo rovná se
==	rovná se
>=   větší nebo rovná se
>    větší
!=   nerovná se

Tyto operace vracejí hodnotu pravda (true), či nepravda (false), takže například 1 != 1, vrátí hodnotu false, protože jedna se rovná jedné. Toto asi netřeba ani podrobněji vysvětlovat, ale je potřeba upozornit, že pro správné srovnávání řetězců nelze tyto operátory použít. Pro "nesprávné" (právě pro ty zaječí úmysly:)) použití je lze použít - o vztahu skalárů numerických a znakových se zmíním na konci.

Operátory pro řetězce

Začneme těmi logickými. V následujícím výpise můžete vidět na levé straně číselné logické operátory a na pravé straně k nim příslušící operátory řetězců.

<	lt
<=	le
==	eq
>=	ge
>	gt
!=	ne

Fungování těchto operátorů u řetězců vysvětlím trochu netradičně a to pomocí čísel. Pokud srovnáte jako řetězce "20" a "5", tak "20" bude "menší" (tzn. bude vyhovovat podmínce "20"<"5"), protože 2 je v ASCII tabulce před 5. Z tohoto by mělo být zřejmé, jak toto porovnávání funguje.

Základním operátorem pro řetězce je tečka, kterou lze řetězce spojovat. Např. náš řetězec "Hello, world.\n" by mohl vypadat takto: "Hello" . " " . "world" . "\n". Další řetězce na existující řetězec lze nabalovat tečkou před rovnítkem takto:

$retezec .= " a pokračujeme.";

Další operací je znásobování řetězců pomocí operátoru "x". Když budete chtít např. vytvořit jakousi pomyslnou čáru, která se skládá ze 100 pomlček, tak je nemusíte všechny vypisovat nebo používat nějaké cykly, ale prostě tento řetězec vyjádříte takto:

"-" x 100

Symbióza řetězců a číselných hodnot

A nyní již ke slibovanému vztahu mezi řetězci a čísly při jejich vzájemných operacích. Převod čísla na řetězec by neměl být žádný problém, takže např.:

$cp = 13;
$ulice = "Trojanova " . $cp

asi nikoho nepřekvapí, že v proměnné $ulice bude řetězec "Trojanova 13". Ale co takové:

" 23chms" * 2

V tomto případě by byl výsledek roven hodnotě 26. Perl se zde chová tak, že nejprve odejme všechny bílé znaky ze začátku řetězce a vezme nejdelší souvislou posloupnost číslic, které dohromady tvoří číslo, které se použije. Pokud však řetězec nezačíná číslicí, bude výsledkem řetězcem číslo o hodnotě nula.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze