LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (20) - dokončujeme

Seriál o HTML se pomalu ale jistě blíží ke svému konci, dnes si projdeme elementy, na které se v předchozích dílech nedostalo.

21.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 17002×

address

Element <address></address> slouží pro vložení kontaktních informací do stránky. Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tento element nejsou definované žádné speciální atributy, takže můžete použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup, které jsou definované pro většinu elementů HTML.

V prohlížeči se obsah elementu <address></address> většinou zobrazí jako obyčejný text. Specifikace neuvádí žádnou povinnou formu (font, velikst, barvu...), jakou by se měl obsah tohoto elementu zobrazit.

Do <address></address> můžete napsat jakýkoli kontakt na autora stránek. Nezáleží na tom, jestli sem zapíšete e-mail, ICQ# nebo úplnou fyzickou adresu.

blockquote a q

Pro vkládání citátů můžeme použít element <blockquote></blockquote> (pro vložení citace delšího samostatného textu - bloková citace), respektive <q></q> (pro kratší text - řádková citace). Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tyto elementy je definovaný jen jeden speciální atribut - atribut cite="". Jeho hodnotou je URL-adresa, ze které naše informace pochází. Dále můžeme použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup.

Prohlžeče většinou zobrazují blokovou citaci jako blok textu, který je odsazen z jedné nebo z obou stran od ostatního textu. Řádková citace by měla být zobrazena bez úprav, ale podle specifilkace by se okolo řádkové citace měly objevit uvozovky. Jejich tvar určuje nastavení jazyka (samostatnich) jazyk nastavujeme v atributu lang="" ).

Na vkládání uvozovek do článků se ale bohužel nelze spolehnout. Některé prohlížeče nic takového nedělají. Proto autoři specifikace doporučují použití CSS pro srozumitelný? a tvoří rychlý kód stránky.

div a span

Podobně jako jsme v předchozí části článku mluvili o blokových a řádkových citacích, tak můžeme definovat i blokové <div></div> a řádkové <span></span> formátovací oblasti. Tyto oblasti se zformátují podle toho, jaký formát jim nastavíte - například pomocí CSS. Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tento element nejsou definované žádné speciální atributy, takže můžete použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, align, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup, které jsou definované pro většinu elementů HTML.

V případě těchto elementů vám mohu snad jen poradit, abyste si dávali dobrý pozor, co vkládáte mezi blokové formátovací značky a co mezi řádkové. O pravidlech v CSS to platí dvojnásob. Pokud nějaké pravidlo, které se může vykonat jen v bloku, vložíte do řádkového formátovacího bloku, pravidlo se neprovede.

ins a del

Na stránce můžete také označit části textu, které jsou nově vložené (element <ins></ins>) nebo které na stránce dříve byly, ale už neplatí (element <del></del>). Otevírající i uzavírající tagy jsou u obou elementů povinné. K dispozici máte kromě tradičních atributů (id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup) i atribut datetime="", který určuje, kdy byla změna provedena. Datum zapisujte ve formátu YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD. První T musí být velké a píše se jako oddělovač datového údaje od jeho časové části. Dalším speciálním atributem je cite="", jeho hodnotou je URL-adresa na zdroj informací nebo na důvod změny dat na stránce.

To jak zobrazí prohlížeč data v elementech <del></del> a <ins></ins> je u každého prohlížeče individuální. Ve většině prohlížečů platí ale pravidlo, že data v elementech <del></del> jsou přeškrtnutá. Pokud ale chcete mít jistotu, že se vše zobrazí jednotně ve všech prohlížečích, měli byste použít CSS.

Komentáře

Zatím jsem neprozradil, že v HTML můžete používat také komentáře, kterými si můžete svůj kód zpřehlednit a usnadnit si tak orientaci v něm. Za komentář je v HTML považován text uzavřený mezi zahajovací značku <!-- a ukončovací -->. Není možné do sebe zanořovat několik urovní komentářů, protože ukončující sekvence znaků --> ukončí naráz všechny otevřené komentáře.

Jak může vypadat kus okomentovaného kódu si ukážeme na příkladu:

<!-- zacatek definice rozlozeni ramu (pravy sloupec 150px, levy zbytek) -->
<frameset cols="150, *">
<!-- pripojeni menu.html do leveho sloupce -->
<frame src="menu.html">
<!-- pripojeni hlavni.html do praveho sloupce -->
<frame src="hlavni.html">
<!-- konec definice ramu -->
</frameset>
<!-- zprava pro uživatele s prohlížeči bez podpory rámů -->
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

:o) 26.10.2004 12:41 Olda Matouš
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze