LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (20) - dokončujeme

Seriál o HTML se pomalu ale jistě blíží ke svému konci, dnes si projdeme elementy, na které se v předchozích dílech nedostalo.

21.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 17176×

address

Element <address></address> slouží pro vložení kontaktních informací do stránky. Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tento element nejsou definované žádné speciální atributy, takže můžete použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup, které jsou definované pro většinu elementů HTML.

V prohlížeči se obsah elementu <address></address> většinou zobrazí jako obyčejný text. Specifikace neuvádí žádnou povinnou formu (font, velikst, barvu...), jakou by se měl obsah tohoto elementu zobrazit.

Do <address></address> můžete napsat jakýkoli kontakt na autora stránek. Nezáleží na tom, jestli sem zapíšete e-mail, ICQ# nebo úplnou fyzickou adresu.

blockquote a q

Pro vkládání citátů můžeme použít element <blockquote></blockquote> (pro vložení citace delšího samostatného textu - bloková citace), respektive <q></q> (pro kratší text - řádková citace). Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tyto elementy je definovaný jen jeden speciální atribut - atribut cite="". Jeho hodnotou je URL-adresa, ze které naše informace pochází. Dále můžeme použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup.

Prohlžeče většinou zobrazují blokovou citaci jako blok textu, který je odsazen z jedné nebo z obou stran od ostatního textu. Řádková citace by měla být zobrazena bez úprav, ale podle specifilkace by se okolo řádkové citace měly objevit uvozovky. Jejich tvar určuje nastavení jazyka (samostatnich) jazyk nastavujeme v atributu lang="" ).

Na vkládání uvozovek do článků se ale bohužel nelze spolehnout. Některé prohlížeče nic takového nedělají. Proto autoři specifikace doporučují použití CSS pro srozumitelný? a tvoří rychlý kód stránky.

div a span

Podobně jako jsme v předchozí části článku mluvili o blokových a řádkových citacích, tak můžeme definovat i blokové <div></div> a řádkové <span></span> formátovací oblasti. Tyto oblasti se zformátují podle toho, jaký formát jim nastavíte - například pomocí CSS. Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tento element nejsou definované žádné speciální atributy, takže můžete použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, align, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup, které jsou definované pro většinu elementů HTML.

V případě těchto elementů vám mohu snad jen poradit, abyste si dávali dobrý pozor, co vkládáte mezi blokové formátovací značky a co mezi řádkové. O pravidlech v CSS to platí dvojnásob. Pokud nějaké pravidlo, které se může vykonat jen v bloku, vložíte do řádkového formátovacího bloku, pravidlo se neprovede.

ins a del

Na stránce můžete také označit části textu, které jsou nově vložené (element <ins></ins>) nebo které na stránce dříve byly, ale už neplatí (element <del></del>). Otevírající i uzavírající tagy jsou u obou elementů povinné. K dispozici máte kromě tradičních atributů (id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup) i atribut datetime="", který určuje, kdy byla změna provedena. Datum zapisujte ve formátu YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD. První T musí být velké a píše se jako oddělovač datového údaje od jeho časové části. Dalším speciálním atributem je cite="", jeho hodnotou je URL-adresa na zdroj informací nebo na důvod změny dat na stránce.

To jak zobrazí prohlížeč data v elementech <del></del> a <ins></ins> je u každého prohlížeče individuální. Ve většině prohlížečů platí ale pravidlo, že data v elementech <del></del> jsou přeškrtnutá. Pokud ale chcete mít jistotu, že se vše zobrazí jednotně ve všech prohlížečích, měli byste použít CSS.

Komentáře

Zatím jsem neprozradil, že v HTML můžete používat také komentáře, kterými si můžete svůj kód zpřehlednit a usnadnit si tak orientaci v něm. Za komentář je v HTML považován text uzavřený mezi zahajovací značku <!-- a ukončovací -->. Není možné do sebe zanořovat několik urovní komentářů, protože ukončující sekvence znaků --> ukončí naráz všechny otevřené komentáře.

Jak může vypadat kus okomentovaného kódu si ukážeme na příkladu:

<!-- zacatek definice rozlozeni ramu (pravy sloupec 150px, levy zbytek) -->
<frameset cols="150, *">
<!-- pripojeni menu.html do leveho sloupce -->
<frame src="menu.html">
<!-- pripojeni hlavni.html do praveho sloupce -->
<frame src="hlavni.html">
<!-- konec definice ramu -->
</frameset>
<!-- zprava pro uživatele s prohlížeči bez podpory rámů -->
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

:o) 26.10.2004 12:41 Olda Matouš
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze