LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (12.) - Písmo VII. (Sdružená definice písma)

V tomto díle se seznámíme s poslední vlastností kaskádových stylů pro písmo.

22.10.2004 09:00 | Vasek | Články autora | přečteno 13033×

V předcházejících 6 dílech jsme se postupně seznámili se všemi vlastnostmi kaskádových stylů pro písmo. Poslední vlastnost, která nám zbývá je tzv. souhrnná vlastnost font.

font
Hodnoty: <font-style> | <font-variant> | <font-weight> | <font-size> / <line-height> | <font-family> | <systémové fonty> | inherit
Výchozí hodnota: viz dílčí vlastnosti
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: jen pro 'font-size' a 'line-height'
Média: vizuální
  <font-style> viz díl č. 8
  <font-variant> viz díl č. 9
  <font-weight> viz díl č. 2
  <font-size> viz díl č. 6
  <line-height> - jde o výšku řádku (podrobněji bude probráno v některém z následujících dílů)
  <font-family> viz díl č. 10
  <systémové fonty> caption | icon | menu | message-box | small-caption | status-bar
  inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Jde o úsporný zápis všech vlastností písma v kaskádových stylech. Všechny vlastnosti združené do vlastnosti font a vlastnosti font-stretch a font-size-adjust jsou nejdříve nastavené na výchozí hodnoty a poté jsou všechny vlastnosti nastavené na hodnoty, které byli nadefinovány ve vlastnosti font. Z důvodů zpětné kompatibility není možné ve sdružené vlastnosti font nastavit vlastnosti font-stretch a font-size-adjust. Při zadávání jednotlivých hodnot je potřeba dodržet jejich výše uvedené pořadí.

Systémové fonty

Další možností použití této vlastnosti je to, že nebude použitá jako souhrnná vlastnost, ale jako běžná vlastnost kaskádového stylu. Její hodnotou pak může být jedno z klíčových slov, odkazující se na písma použitá v uživatelově systému.

caption
písmo použité pro ovládací prvky (tlačítka, seznamy atd.)
icon
písmo použité pro popisky ikon
menu
písmo použité pro nabídky
message-box
písmo použité v dialogových rámečcích
small-caption
písmo pro zobrazení malých ovládacích prvků
status-bar
písmo použité ve stavových rámečcích oken

Pomocí libovolného z výše uvedených klíčových slov, se nastaví všechny dílčí vlastnosti písma podle toho co má uživatel nastaveno v systému. Pokud v systému písmo uvedeného typu není použito, prohlížeč ho nahradí podobným, nebo svým výchozím písmem.

Příklady systémových fontů

font: caption

font: icon

font: menu

font: message-box

font: small-caption

font: status-bar

Podpora v prohlížečích

Jde o jednu z nejlépe podporovaných vlastností z kaskádových stylů.
IE plná podpora od verze 3; NN4 plná podpora (vyjma vlastnosti line-height); Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; Opera plná podpora od verze 3 (jen u systémových písem nezobrazuje korektně češtinu) ; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.

Ukázky použití

p { font: 12pt/14pt sans-serif }

Tato definice nastaví velikost písma na 12 bodů, výšku řádku na 14 bodů; a text zobrazí bez-patkovým písmem. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu. Pod tímto odstavcem je uveden stejný zápis pomocí jednotlivých vlastností.

p{
font-size: 12px;
line-height: 14pt;
font-family: sans-serif
}

V další ukázce bude velikost písma 80% velikosti rodičovského prvku a text zobrazí bez-patkovým písmem. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, line-height, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: 80% sans-serif }

V následující ukázce bude velikost písma x-large, výška řádku 110% výšky rodičovského prvku a text zobrazí fontem new century schoolbook, pokud v systému toto písmo nebude použije se patkové písmo. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: x-large/110% "new century schoolbook", serif }

V ukázce bude písmo tučné a kurzívou, jeho velikost bude x-large a text zobrazí fontem Palatino, pokud v systému toto písmo nebude použije se patkové písmo. Zbývající vlastnosti font-variant, line-height, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: bold italic large Palatino, serif }

V ukázce bude řez písma normální, budou použity malé kapitálky, jeho velikost bude 120% velikosti rodičovského prvku, výška řádku 120% výšky rodičovského prvku a pro text se použije fantasy. Zbývající vlastnosti font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: normal small-caps 120%/120% fantasy }

V poslední ukázce bude řez skloněný, velikost bude 12 bodů a pro text se použije patkové písmo. V této ukázce je nadefinována i vlastnost font-stretch na hodnotu condensed, ale jak už bylo napsáno výše tuto vlastnost z důvodu zpětné kompatibility nelze nastavit ve sdružené vlastnosti. Proto je tato vlastnost uvedena samostatně. Zbývající vlastnosti font-variant, font-weight, line-height a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p {
font: oblique 12pt serif;
font-stretch: condensed
}

Závěr

Dnešním dílem jsme dokončily všechny vlastnosti kaskádových stylů pro písmo. V následujících dílech se seznámíme s další skupinou vlastností.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze