LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (12.) - Písmo VII. (Sdružená definice písma)

V tomto díle se seznámíme s poslední vlastností kaskádových stylů pro písmo.

22.10.2004 09:00 | Vasek | Články autora | přečteno 12868×

V předcházejících 6 dílech jsme se postupně seznámili se všemi vlastnostmi kaskádových stylů pro písmo. Poslední vlastnost, která nám zbývá je tzv. souhrnná vlastnost font.

font
Hodnoty: <font-style> | <font-variant> | <font-weight> | <font-size> / <line-height> | <font-family> | <systémové fonty> | inherit
Výchozí hodnota: viz dílčí vlastnosti
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: jen pro 'font-size' a 'line-height'
Média: vizuální
  <font-style> viz díl č. 8
  <font-variant> viz díl č. 9
  <font-weight> viz díl č. 2
  <font-size> viz díl č. 6
  <line-height> - jde o výšku řádku (podrobněji bude probráno v některém z následujících dílů)
  <font-family> viz díl č. 10
  <systémové fonty> caption | icon | menu | message-box | small-caption | status-bar
  inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Jde o úsporný zápis všech vlastností písma v kaskádových stylech. Všechny vlastnosti združené do vlastnosti font a vlastnosti font-stretch a font-size-adjust jsou nejdříve nastavené na výchozí hodnoty a poté jsou všechny vlastnosti nastavené na hodnoty, které byli nadefinovány ve vlastnosti font. Z důvodů zpětné kompatibility není možné ve sdružené vlastnosti font nastavit vlastnosti font-stretch a font-size-adjust. Při zadávání jednotlivých hodnot je potřeba dodržet jejich výše uvedené pořadí.

Systémové fonty

Další možností použití této vlastnosti je to, že nebude použitá jako souhrnná vlastnost, ale jako běžná vlastnost kaskádového stylu. Její hodnotou pak může být jedno z klíčových slov, odkazující se na písma použitá v uživatelově systému.

caption
písmo použité pro ovládací prvky (tlačítka, seznamy atd.)
icon
písmo použité pro popisky ikon
menu
písmo použité pro nabídky
message-box
písmo použité v dialogových rámečcích
small-caption
písmo pro zobrazení malých ovládacích prvků
status-bar
písmo použité ve stavových rámečcích oken

Pomocí libovolného z výše uvedených klíčových slov, se nastaví všechny dílčí vlastnosti písma podle toho co má uživatel nastaveno v systému. Pokud v systému písmo uvedeného typu není použito, prohlížeč ho nahradí podobným, nebo svým výchozím písmem.

Příklady systémových fontů

font: caption

font: icon

font: menu

font: message-box

font: small-caption

font: status-bar

Podpora v prohlížečích

Jde o jednu z nejlépe podporovaných vlastností z kaskádových stylů.
IE plná podpora od verze 3; NN4 plná podpora (vyjma vlastnosti line-height); Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; Opera plná podpora od verze 3 (jen u systémových písem nezobrazuje korektně češtinu) ; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.

Ukázky použití

p { font: 12pt/14pt sans-serif }

Tato definice nastaví velikost písma na 12 bodů, výšku řádku na 14 bodů; a text zobrazí bez-patkovým písmem. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu. Pod tímto odstavcem je uveden stejný zápis pomocí jednotlivých vlastností.

p{
font-size: 12px;
line-height: 14pt;
font-family: sans-serif
}

V další ukázce bude velikost písma 80% velikosti rodičovského prvku a text zobrazí bez-patkovým písmem. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, line-height, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: 80% sans-serif }

V následující ukázce bude velikost písma x-large, výška řádku 110% výšky rodičovského prvku a text zobrazí fontem new century schoolbook, pokud v systému toto písmo nebude použije se patkové písmo. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: x-large/110% "new century schoolbook", serif }

V ukázce bude písmo tučné a kurzívou, jeho velikost bude x-large a text zobrazí fontem Palatino, pokud v systému toto písmo nebude použije se patkové písmo. Zbývající vlastnosti font-variant, line-height, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: bold italic large Palatino, serif }

V ukázce bude řez písma normální, budou použity malé kapitálky, jeho velikost bude 120% velikosti rodičovského prvku, výška řádku 120% výšky rodičovského prvku a pro text se použije fantasy. Zbývající vlastnosti font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: normal small-caps 120%/120% fantasy }

V poslední ukázce bude řez skloněný, velikost bude 12 bodů a pro text se použije patkové písmo. V této ukázce je nadefinována i vlastnost font-stretch na hodnotu condensed, ale jak už bylo napsáno výše tuto vlastnost z důvodu zpětné kompatibility nelze nastavit ve sdružené vlastnosti. Proto je tato vlastnost uvedena samostatně. Zbývající vlastnosti font-variant, font-weight, line-height a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p {
font: oblique 12pt serif;
font-stretch: condensed
}

Závěr

Dnešním dílem jsme dokončily všechny vlastnosti kaskádových stylů pro písmo. V následujících dílech se seznámíme s další skupinou vlastností.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze