LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (12.) - Písmo VII. (Sdružená definice písma)

V tomto díle se seznámíme s poslední vlastností kaskádových stylů pro písmo.

22.10.2004 09:00 | Vasek | Články autora | přečteno 12746×

V předcházejících 6 dílech jsme se postupně seznámili se všemi vlastnostmi kaskádových stylů pro písmo. Poslední vlastnost, která nám zbývá je tzv. souhrnná vlastnost font.

font
Hodnoty: <font-style> | <font-variant> | <font-weight> | <font-size> / <line-height> | <font-family> | <systémové fonty> | inherit
Výchozí hodnota: viz dílčí vlastnosti
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: jen pro 'font-size' a 'line-height'
Média: vizuální
  <font-style> viz díl č. 8
  <font-variant> viz díl č. 9
  <font-weight> viz díl č. 2
  <font-size> viz díl č. 6
  <line-height> - jde o výšku řádku (podrobněji bude probráno v některém z následujících dílů)
  <font-family> viz díl č. 10
  <systémové fonty> caption | icon | menu | message-box | small-caption | status-bar
  inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Jde o úsporný zápis všech vlastností písma v kaskádových stylech. Všechny vlastnosti združené do vlastnosti font a vlastnosti font-stretch a font-size-adjust jsou nejdříve nastavené na výchozí hodnoty a poté jsou všechny vlastnosti nastavené na hodnoty, které byli nadefinovány ve vlastnosti font. Z důvodů zpětné kompatibility není možné ve sdružené vlastnosti font nastavit vlastnosti font-stretch a font-size-adjust. Při zadávání jednotlivých hodnot je potřeba dodržet jejich výše uvedené pořadí.

Systémové fonty

Další možností použití této vlastnosti je to, že nebude použitá jako souhrnná vlastnost, ale jako běžná vlastnost kaskádového stylu. Její hodnotou pak může být jedno z klíčových slov, odkazující se na písma použitá v uživatelově systému.

caption
písmo použité pro ovládací prvky (tlačítka, seznamy atd.)
icon
písmo použité pro popisky ikon
menu
písmo použité pro nabídky
message-box
písmo použité v dialogových rámečcích
small-caption
písmo pro zobrazení malých ovládacích prvků
status-bar
písmo použité ve stavových rámečcích oken

Pomocí libovolného z výše uvedených klíčových slov, se nastaví všechny dílčí vlastnosti písma podle toho co má uživatel nastaveno v systému. Pokud v systému písmo uvedeného typu není použito, prohlížeč ho nahradí podobným, nebo svým výchozím písmem.

Příklady systémových fontů

font: caption

font: icon

font: menu

font: message-box

font: small-caption

font: status-bar

Podpora v prohlížečích

Jde o jednu z nejlépe podporovaných vlastností z kaskádových stylů.
IE plná podpora od verze 3; NN4 plná podpora (vyjma vlastnosti line-height); Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; Opera plná podpora od verze 3 (jen u systémových písem nezobrazuje korektně češtinu) ; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.

Ukázky použití

p { font: 12pt/14pt sans-serif }

Tato definice nastaví velikost písma na 12 bodů, výšku řádku na 14 bodů; a text zobrazí bez-patkovým písmem. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu. Pod tímto odstavcem je uveden stejný zápis pomocí jednotlivých vlastností.

p{
font-size: 12px;
line-height: 14pt;
font-family: sans-serif
}

V další ukázce bude velikost písma 80% velikosti rodičovského prvku a text zobrazí bez-patkovým písmem. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, line-height, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: 80% sans-serif }

V následující ukázce bude velikost písma x-large, výška řádku 110% výšky rodičovského prvku a text zobrazí fontem new century schoolbook, pokud v systému toto písmo nebude použije se patkové písmo. Zbývající vlastnosti font-style, font-variant, font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: x-large/110% "new century schoolbook", serif }

V ukázce bude písmo tučné a kurzívou, jeho velikost bude x-large a text zobrazí fontem Palatino, pokud v systému toto písmo nebude použije se patkové písmo. Zbývající vlastnosti font-variant, line-height, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: bold italic large Palatino, serif }

V ukázce bude řez písma normální, budou použity malé kapitálky, jeho velikost bude 120% velikosti rodičovského prvku, výška řádku 120% výšky rodičovského prvku a pro text se použije fantasy. Zbývající vlastnosti font-weight, font-stretch a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p { font: normal small-caps 120%/120% fantasy }

V poslední ukázce bude řez skloněný, velikost bude 12 bodů a pro text se použije patkové písmo. V této ukázce je nadefinována i vlastnost font-stretch na hodnotu condensed, ale jak už bylo napsáno výše tuto vlastnost z důvodu zpětné kompatibility nelze nastavit ve sdružené vlastnosti. Proto je tato vlastnost uvedena samostatně. Zbývající vlastnosti font-variant, font-weight, line-height a font-size-adjust se automaticky nastaví na svoji výchozí hodnotu.

p {
font: oblique 12pt serif;
font-stretch: condensed
}

Závěr

Dnešním dílem jsme dokončily všechny vlastnosti kaskádových stylů pro písmo. V následujících dílech se seznámíme s další skupinou vlastností.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze