LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programujeme s XML (19.) - XSLT v praxi

XSLT šablonu je také možné připojit k souboru XML podobným způsobem, jako se u HTML používá CSS, ovšem největší problém tohoto přístupu leži v podpoře prohlížečů. Také dnes uvedu několik praktických poznámek a celý seriál uzavřu.

19.10.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 9484×

Jak již jsem uvedl v devátém díle, je možné k dokumentu XML připojit XSLT šablonu touto konstrukcí:

<?xml-stylesheet href="phonebook.xsl" type="text/xsl"?>

Pak není nutné procesoru XSLT udávat jmeno šablony, ale podstatnější důsledek je, že pokud výstupem této šablony je dokument HTML (nebo jiný, kterému daný prohlížeč rozumí) je možné zobrazit takový dokument přímo v internetovém prohlížeči.

Celé by to vypadalo jako dobrý nápad, kdyby to celé nebylo silně závislé na podpoře prohlížečů, ostatně jako každá jiná zajímavá technologie. Špatná zpráva je, že XSLT podporují, z těch používaných, v podstatě jen prohlížeče odvozené od jádra Gecko, a tak nějak zvláštně i Microsoft Internet Explorer. O podpoře této technologie si také můžeme udělat představu z toho, že prohlížeč Amaya XSLT nepodporuje a příliš to ani nevypadá, že podporovat bude.

Podporu XSLT v prohlížečích odvozených od jádra Gecko (Mozilla, Epiphany...) můžeme považovat za docela stabilní a použitelnou. Tato podpora sice má několik drobných kosmetických chyb, ale ty nám stejně typicky vůbec nevadí.

Horší je to však s Microsoft Internet Explorerem, různé verze mají podporu na různém stupni propracovanosti a bohužel i na různém stupni nekompatibility s okolím. Ve verzi 6.0 by podpora XSLT měla již být na použitelné úrovni. Ovšem předchozí verze jsou na tom s podporou XSLT velice zajímavě, Microsoft, zdá se, občas XSLT pochopil po svém, a tak se některé funkce nechovají, tak jak bychom očekávali, a podobně.

Pokud chceme podporovat i jiné než výše uvedené prohlížeče, nezbývá než se poohléhnout po jiném řešení. Pokud potřebujeme mít na webu obsah, který se často nemění můžeme si všechny dokumenty natransformovat předem. Pokud se však obsah často mění, nebo je snad dokonce i dynamický, musíme si najít vhodný nástroj.

Můžeme použít třeba v Javě napsaný Apache Cocoon nebo perlový AxKit. Ovšem oba tyto programy jsou rozsáhlé a umí toho mnohem víc než pouhé XSL transformace, proto je možná lepší ukázat si také něco jednoduchého, něco co umí XSLT a nic moc navíc.

Za takové řešení bych nejspíše považoval mod_xslt2, což je modul pro webový server Apache přidávající podporu XSLT. Dříve existovalo více různých mod_xslt, z nichž jedno bylo extrémně jednoduché na nastavení, bohužel dnes se mi je nedaří nalézt. Ale mod_xslt2 vypadá, jako kdyby vzešlo právě z této varianty mod_xslt.

Pokud chceme XSLT na něco prakticky používat, né vždy je třeba objevovat Ameriku, existuje spousta již hotových šablon na různé konverze, pár příkladů:

Občas je také vhodné přemýšlet, jestli by pro naši aplikaci nebylo vhodné vytvářet nějaký mezi-formát. Často je vhodné náš dokument transformovat například na DocBook, a ten až poté konvertovat dál. Je rozhodně jednodušší vygenerovat DocBook než se snažit přímo generovat dokument k tisku v XSL:FO.

Ve sféře uzavřeného software může ovšem tento přístup zapříčinit spoustu licenčních potíží. Vždy, a to nejen pokud vyvíjíme uzavřený či komerční software, je nutné důkladně prostudovat licence všech komponent, které máme v úmyslu použít, vyhneme se tím mnoha problémům.

Také je nutné si uvědomit, že XSLT není samospásné a rozhodně není vhodné pro všechny aplikace. Jako vždy je nutné se zamyslet, jaké řešení je nejlepší. XSLT nepatří k nenáročným technologiím, a proto je velmi vhodné se zamyslet o tom jestli je to pro danou aplikaci na daném hardware vhodné řešení, zejména v případě, že se XSLT používá na serveru.

Rovněž XML je zajímavou technologií, ale také není vhodné na všechny aplikace. Je naprosto scestné zkoušet reprezentovat obrovské bloky binárních dat v XML nebo se snažit pomocí XML nahradit SQL databaze. V první řadě si musíme uvědomit, že XML je formát pro výměnu zejména textových dat, samozřejmě je možné ho s výhodou použít jako datový formát nějaké aplikace, ale všeho s mírou. Zásadní nevýhody XML leží v náročnosti zpracování, velikosti a nevhodnosti na binární data. Proto můžeme najít jiné formáty, které jsou inspirovány XML, a snaží se některé z těchto problémů odstranit (většinou za cenu čitelnosti člověkem). Jako náhodný příklad bych jmenoval EBML.

Jednoznačný závěr tedy je, že žádná technologie neodstraní všechny problémy, ať již její název začíná na X nebo jakékoli jiné písmeno.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze