LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programujeme s XML (19.) - XSLT v praxi

XSLT šablonu je také možné připojit k souboru XML podobným způsobem, jako se u HTML používá CSS, ovšem největší problém tohoto přístupu leži v podpoře prohlížečů. Také dnes uvedu několik praktických poznámek a celý seriál uzavřu.

19.10.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 9059×

Jak již jsem uvedl v devátém díle, je možné k dokumentu XML připojit XSLT šablonu touto konstrukcí:

<?xml-stylesheet href="phonebook.xsl" type="text/xsl"?>

Pak není nutné procesoru XSLT udávat jmeno šablony, ale podstatnější důsledek je, že pokud výstupem této šablony je dokument HTML (nebo jiný, kterému daný prohlížeč rozumí) je možné zobrazit takový dokument přímo v internetovém prohlížeči.

Celé by to vypadalo jako dobrý nápad, kdyby to celé nebylo silně závislé na podpoře prohlížečů, ostatně jako každá jiná zajímavá technologie. Špatná zpráva je, že XSLT podporují, z těch používaných, v podstatě jen prohlížeče odvozené od jádra Gecko, a tak nějak zvláštně i Microsoft Internet Explorer. O podpoře této technologie si také můžeme udělat představu z toho, že prohlížeč Amaya XSLT nepodporuje a příliš to ani nevypadá, že podporovat bude.

Podporu XSLT v prohlížečích odvozených od jádra Gecko (Mozilla, Epiphany...) můžeme považovat za docela stabilní a použitelnou. Tato podpora sice má několik drobných kosmetických chyb, ale ty nám stejně typicky vůbec nevadí.

Horší je to však s Microsoft Internet Explorerem, různé verze mají podporu na různém stupni propracovanosti a bohužel i na různém stupni nekompatibility s okolím. Ve verzi 6.0 by podpora XSLT měla již být na použitelné úrovni. Ovšem předchozí verze jsou na tom s podporou XSLT velice zajímavě, Microsoft, zdá se, občas XSLT pochopil po svém, a tak se některé funkce nechovají, tak jak bychom očekávali, a podobně.

Pokud chceme podporovat i jiné než výše uvedené prohlížeče, nezbývá než se poohléhnout po jiném řešení. Pokud potřebujeme mít na webu obsah, který se často nemění můžeme si všechny dokumenty natransformovat předem. Pokud se však obsah často mění, nebo je snad dokonce i dynamický, musíme si najít vhodný nástroj.

Můžeme použít třeba v Javě napsaný Apache Cocoon nebo perlový AxKit. Ovšem oba tyto programy jsou rozsáhlé a umí toho mnohem víc než pouhé XSL transformace, proto je možná lepší ukázat si také něco jednoduchého, něco co umí XSLT a nic moc navíc.

Za takové řešení bych nejspíše považoval mod_xslt2, což je modul pro webový server Apache přidávající podporu XSLT. Dříve existovalo více různých mod_xslt, z nichž jedno bylo extrémně jednoduché na nastavení, bohužel dnes se mi je nedaří nalézt. Ale mod_xslt2 vypadá, jako kdyby vzešlo právě z této varianty mod_xslt.

Pokud chceme XSLT na něco prakticky používat, né vždy je třeba objevovat Ameriku, existuje spousta již hotových šablon na různé konverze, pár příkladů:

Občas je také vhodné přemýšlet, jestli by pro naši aplikaci nebylo vhodné vytvářet nějaký mezi-formát. Často je vhodné náš dokument transformovat například na DocBook, a ten až poté konvertovat dál. Je rozhodně jednodušší vygenerovat DocBook než se snažit přímo generovat dokument k tisku v XSL:FO.

Ve sféře uzavřeného software může ovšem tento přístup zapříčinit spoustu licenčních potíží. Vždy, a to nejen pokud vyvíjíme uzavřený či komerční software, je nutné důkladně prostudovat licence všech komponent, které máme v úmyslu použít, vyhneme se tím mnoha problémům.

Také je nutné si uvědomit, že XSLT není samospásné a rozhodně není vhodné pro všechny aplikace. Jako vždy je nutné se zamyslet, jaké řešení je nejlepší. XSLT nepatří k nenáročným technologiím, a proto je velmi vhodné se zamyslet o tom jestli je to pro danou aplikaci na daném hardware vhodné řešení, zejména v případě, že se XSLT používá na serveru.

Rovněž XML je zajímavou technologií, ale také není vhodné na všechny aplikace. Je naprosto scestné zkoušet reprezentovat obrovské bloky binárních dat v XML nebo se snažit pomocí XML nahradit SQL databaze. V první řadě si musíme uvědomit, že XML je formát pro výměnu zejména textových dat, samozřejmě je možné ho s výhodou použít jako datový formát nějaké aplikace, ale všeho s mírou. Zásadní nevýhody XML leží v náročnosti zpracování, velikosti a nevhodnosti na binární data. Proto můžeme najít jiné formáty, které jsou inspirovány XML, a snaží se některé z těchto problémů odstranit (většinou za cenu čitelnosti člověkem). Jako náhodný příklad bych jmenoval EBML.

Jednoznačný závěr tedy je, že žádná technologie neodstraní všechny problémy, ať již její název začíná na X nebo jakékoli jiné písmeno.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze