LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (11.) - Písmo VI. (Rodina písma - správná definice)

V minulém díle jsme se seznámili s problémy spojenými s definováním fontů v kaskádových stylech. Dnes si ukážeme jak je možné tyto problémy vyřešit.

13.10.2004 08:00 | Vasek | Články autora | přečteno 18260×

Při vytváření definic kaskádových stylů dochází k nejvíce chybám, právě v definici fontů. Důvodem vzniku těchto chyb je to, že autor vytváří stránku na jedné konktrétní platformě, pro kterou korektně nastaví definici písma bez ohledu na to, zda tyto písma na ostatních platformách existují či ne. Například tvůrce webu na platformě MS Windows nevhodnou definicí písma znemožní dostat se k obsahu uživatelům, kteří si web prohlíží na platformě MacOS nebo Linux či uživatelům přistupujícím z ciziny.

Obecný typ písem

Při tvorbě stránek bychom si měli vystačit s obecným typem písma (jednotlivé typy viz. díl č.10). Písmo, které se pro zobrazení textu s definovaným typem použije, je nadefinováno klientem či uživatelem, a hlavní výhodou je to, že toto písmo je možné vybrat jen z písem nainstalovaných na dané platformě. Definování zástupných písem pro jednotlivá typová písma je možné v novějších prohlížečích (Netscape verze vyšší než 4.x, Microsoft Internet Explorer verze vyšší než 4, Opera verze vyšší než 3.5 a ve všech verzích Mozilly). Pokud použijeme v kaskádových stylech následující definici písma nebudeme mít většinou žádný problém s písmem.

Příklad:
body, td, th, li, dd { font-family: sans-serif }
p { font-family: serif }

Poznámka: Povšimněte si, že základní písmo dokumentu (patkové) je nadefinováno nejen pro tag <body>, ale i pro buňky tabulky (tagy <td>, <th>), a položky seznamu (tagy <li>, <dd>). To je nutné udělat, kvůli starším prohlížečům, jelikož mají problémy s dědičností vlastností dovnitřku tabulek a seznamů.

Počet uživatelů, kterým by se při takto nadefinovaném písmu objevilo nevhodné písmo, je velmi malý a troufám si říci, že je v podstatě zanedbatelný. Už slyším námitky: A co zahraniční návštevníci bez středoevropské znakové sady? Pro tyto návštěvníky můžeme vyrobit alternativní verzi stránek bez diakritiky (ať už ručně vytvořenou či spíše tvořenou automaticky přímo na serveru). Tím návštěvník dostane stránky jen s ASCII znaky a znaková sada již nebude mít žádný vliv. Použití obecných typů při definici písem, je asi jediným možným a stoprocentně funkčním zbůsobem pro definici písma na česky psaných stránkách.

Přesná definice písem

Pokud je potřeba na webu použít konkretní písmo,tak už z minulého dílu víme, že kaskádové styly nám to také umožňují. Vždy bychom měli mít na paměti, že design stránek by neměl být na použitém typu písma závislý. Musíme počítat s tím, že né každý má daný typ písma nainstalovaný, nebo si může v prohlížeči změnu písma zakázat. Z předcházejícího vyplívá, že písmo v kaskádových stylech jen doporučujeme, nikoliv nařizujeme či vynucujeme.

Pokud uvedeme v kaskádových stylech přesnou definici písem tzn. seznam za sebou jdoucích druhů písem, je tato definice prohlížečem vyhodnocována zleva doprava. Prohlížeč začne prvním písmem vlevo v definičním seznamu, pokud je v uživatelově systému písmo nainstalované, nastaví toto písmo pro daný text. Pokud písmo v uživatelově systému nenajde nainstalované přejde, o jedno písmo doprava, a vše opakuje. Pokud ani toto písmo nenajde, pokračuje takto do té doby než nejaké písmo definované v seznamu najde v uživatelově systému. Pokud nenajde ani jedno z definovaných písem, vypíše text svým defaultním písmem. Každý seznam písem by měl být zakončen obecným typem písma, aby se předešlo použití nevhodného druhu písma (např nepatkového místo patkového a naopak).

Výše popsaným způsobem pracují včechny prohlížeče, přestože správně by to mělo být ještě trošku složitější. Prohlížeč by měl popsaným způsobem vyhodnocovat znak po znaku unitř tagu, pro který byl seznam písem definován.

V minulém díle jsme se seznámili s jednotlivými písmy naistalovanými na jednotlivých platformách. Správný seznam písem by měl mít toto pořadí: jako první rodina písem pro Windows 3.1, poté rodina písem pro MacOS, následuje rodina písem pro Windows 95+, pokud není žádná z rodin písem základním v linuxu uvedeme rodinu písem pro Linux, a na konci seznamu je vždy uveden obecný typ písma.

Příklad:
bez-patkové:
font-family: "Arial CE", "Helvetica CE", Arial, sans-serif

patkové:
font-family: "Times New CE", "Times CE", "Times New Roman", serif

neproporcionální:
font-family: "Courier New CE", "Courier CE", "Courier New", monospace

Další problém představuje to, že jednotlivé rodiny písem se liší velikostí, někdy i dost podstatně. Například definice pro písmo Verdana.

Příklad:
font-family: "Verdana CE", "Arial CE", "Helvetica CE", Verdana, sans-serif

Pokud nebude písmo Verdana nainstalováno, použije klient většinou Arial (ve Windows), resp. Helveticu (v MacOS). Arial je písmo výrazně užší (cca. o 20%) než Verdana, tzn. že zaplní mnohem menší plochu, než při vykreslení textu Verdanou. Tento problém lze vyřešit pomocí vlastnosti font-size-adjust (viz díl č.ss), která bohužel není zatím moc podporována.

Příklad definic nejčastěji používaných písem:


Arial:
font-family: "Arial CE", "Helvetica CE", Arial, helvetica, sans-serif

Verdana:
font-family: "Verdana CE", "Arial CE", "Lucida Grande CE", "Helvetica CE", Verdana, Arial, lucida, sans-serif

Tahoma:
font-family: "Tahoma CE", "Arial CE", "Helvetica CE", Tahoma, Arial, lucida, sans-serif

Times New Roman:
font-family: "Times New CE", "Times CE", "Times New Roman", times, serif

Courier New:
font-family: "Courier New CE", "Courier CE", "Courier New", courier, monospace

Georgia
font-family: "Georgie Ce", "Times New Ce", "New York Ce", "Times Ce", Georgie, times, serif

Impact
font-family: "Imapct Ce", "Arial Ce", "Techno CE", "Helvetica CE", Impact, lucida, sans-serif

Comic Sans MS
font-family: "Comis Sans MS CE", "Arial CE", "Sand CE", "Helvetica CE", "Comis Sans MS", lucida, fantasy

Závěr

V příštím díle se podíváme na poslední vlastnost kaskádových stylů pro písmo.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze