LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (11.) - Písmo VI. (Rodina písma - správná definice)

V minulém díle jsme se seznámili s problémy spojenými s definováním fontů v kaskádových stylech. Dnes si ukážeme jak je možné tyto problémy vyřešit.

13.10.2004 08:00 | Vasek | Články autora | přečteno 18130×

Při vytváření definic kaskádových stylů dochází k nejvíce chybám, právě v definici fontů. Důvodem vzniku těchto chyb je to, že autor vytváří stránku na jedné konktrétní platformě, pro kterou korektně nastaví definici písma bez ohledu na to, zda tyto písma na ostatních platformách existují či ne. Například tvůrce webu na platformě MS Windows nevhodnou definicí písma znemožní dostat se k obsahu uživatelům, kteří si web prohlíží na platformě MacOS nebo Linux či uživatelům přistupujícím z ciziny.

Obecný typ písem

Při tvorbě stránek bychom si měli vystačit s obecným typem písma (jednotlivé typy viz. díl č.10). Písmo, které se pro zobrazení textu s definovaným typem použije, je nadefinováno klientem či uživatelem, a hlavní výhodou je to, že toto písmo je možné vybrat jen z písem nainstalovaných na dané platformě. Definování zástupných písem pro jednotlivá typová písma je možné v novějších prohlížečích (Netscape verze vyšší než 4.x, Microsoft Internet Explorer verze vyšší než 4, Opera verze vyšší než 3.5 a ve všech verzích Mozilly). Pokud použijeme v kaskádových stylech následující definici písma nebudeme mít většinou žádný problém s písmem.

Příklad:
body, td, th, li, dd { font-family: sans-serif }
p { font-family: serif }

Poznámka: Povšimněte si, že základní písmo dokumentu (patkové) je nadefinováno nejen pro tag <body>, ale i pro buňky tabulky (tagy <td>, <th>), a položky seznamu (tagy <li>, <dd>). To je nutné udělat, kvůli starším prohlížečům, jelikož mají problémy s dědičností vlastností dovnitřku tabulek a seznamů.

Počet uživatelů, kterým by se při takto nadefinovaném písmu objevilo nevhodné písmo, je velmi malý a troufám si říci, že je v podstatě zanedbatelný. Už slyším námitky: A co zahraniční návštevníci bez středoevropské znakové sady? Pro tyto návštěvníky můžeme vyrobit alternativní verzi stránek bez diakritiky (ať už ručně vytvořenou či spíše tvořenou automaticky přímo na serveru). Tím návštěvník dostane stránky jen s ASCII znaky a znaková sada již nebude mít žádný vliv. Použití obecných typů při definici písem, je asi jediným možným a stoprocentně funkčním zbůsobem pro definici písma na česky psaných stránkách.

Přesná definice písem

Pokud je potřeba na webu použít konkretní písmo,tak už z minulého dílu víme, že kaskádové styly nám to také umožňují. Vždy bychom měli mít na paměti, že design stránek by neměl být na použitém typu písma závislý. Musíme počítat s tím, že né každý má daný typ písma nainstalovaný, nebo si může v prohlížeči změnu písma zakázat. Z předcházejícího vyplívá, že písmo v kaskádových stylech jen doporučujeme, nikoliv nařizujeme či vynucujeme.

Pokud uvedeme v kaskádových stylech přesnou definici písem tzn. seznam za sebou jdoucích druhů písem, je tato definice prohlížečem vyhodnocována zleva doprava. Prohlížeč začne prvním písmem vlevo v definičním seznamu, pokud je v uživatelově systému písmo nainstalované, nastaví toto písmo pro daný text. Pokud písmo v uživatelově systému nenajde nainstalované přejde, o jedno písmo doprava, a vše opakuje. Pokud ani toto písmo nenajde, pokračuje takto do té doby než nejaké písmo definované v seznamu najde v uživatelově systému. Pokud nenajde ani jedno z definovaných písem, vypíše text svým defaultním písmem. Každý seznam písem by měl být zakončen obecným typem písma, aby se předešlo použití nevhodného druhu písma (např nepatkového místo patkového a naopak).

Výše popsaným způsobem pracují včechny prohlížeče, přestože správně by to mělo být ještě trošku složitější. Prohlížeč by měl popsaným způsobem vyhodnocovat znak po znaku unitř tagu, pro který byl seznam písem definován.

V minulém díle jsme se seznámili s jednotlivými písmy naistalovanými na jednotlivých platformách. Správný seznam písem by měl mít toto pořadí: jako první rodina písem pro Windows 3.1, poté rodina písem pro MacOS, následuje rodina písem pro Windows 95+, pokud není žádná z rodin písem základním v linuxu uvedeme rodinu písem pro Linux, a na konci seznamu je vždy uveden obecný typ písma.

Příklad:
bez-patkové:
font-family: "Arial CE", "Helvetica CE", Arial, sans-serif

patkové:
font-family: "Times New CE", "Times CE", "Times New Roman", serif

neproporcionální:
font-family: "Courier New CE", "Courier CE", "Courier New", monospace

Další problém představuje to, že jednotlivé rodiny písem se liší velikostí, někdy i dost podstatně. Například definice pro písmo Verdana.

Příklad:
font-family: "Verdana CE", "Arial CE", "Helvetica CE", Verdana, sans-serif

Pokud nebude písmo Verdana nainstalováno, použije klient většinou Arial (ve Windows), resp. Helveticu (v MacOS). Arial je písmo výrazně užší (cca. o 20%) než Verdana, tzn. že zaplní mnohem menší plochu, než při vykreslení textu Verdanou. Tento problém lze vyřešit pomocí vlastnosti font-size-adjust (viz díl č.ss), která bohužel není zatím moc podporována.

Příklad definic nejčastěji používaných písem:


Arial:
font-family: "Arial CE", "Helvetica CE", Arial, helvetica, sans-serif

Verdana:
font-family: "Verdana CE", "Arial CE", "Lucida Grande CE", "Helvetica CE", Verdana, Arial, lucida, sans-serif

Tahoma:
font-family: "Tahoma CE", "Arial CE", "Helvetica CE", Tahoma, Arial, lucida, sans-serif

Times New Roman:
font-family: "Times New CE", "Times CE", "Times New Roman", times, serif

Courier New:
font-family: "Courier New CE", "Courier CE", "Courier New", courier, monospace

Georgia
font-family: "Georgie Ce", "Times New Ce", "New York Ce", "Times Ce", Georgie, times, serif

Impact
font-family: "Imapct Ce", "Arial Ce", "Techno CE", "Helvetica CE", Impact, lucida, sans-serif

Comic Sans MS
font-family: "Comis Sans MS CE", "Arial CE", "Sand CE", "Helvetica CE", "Comis Sans MS", lucida, fantasy

Závěr

V příštím díle se podíváme na poslední vlastnost kaskádových stylů pro písmo.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze