LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gnuplot 4 - dávkové soubory

V tomto díle Vás naučím vytvářet a nahrávat dávkové soubory a dále popíšu využití rekurze.

14.10.2004 08:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 15068×

Nahrání dávkového souboru

Velikou výhodou programu Gnuplot je, že umí zpracovávat příkazy uložené v dávkovém souboru. Tuto funkci oceníte například při vylaďování nebo při vytváření vědeckých prezentací. K úpravě souboru příkazů můžete použít libovolný textový editor, v případě nouze postačí i cat :-P. Text od znaku křížku # do konce řádky se považuje za komentář, dlouhé příkazy lze rozdělit znakem \ na více řádků. Prvním ukázkový soubor, který jsem připravil (demo1.dem), vykreslí 4 grafy funkcí do 1 okna. Ukázkové soubory si můžete stáhnout na konci tohoto článku. Příkazy na prvních řádcích souboru demo1.dem nastavují vzhled grafu (vypnutí legendy, zapnutí os - viz předchozí díly seriálu). Zastavím se až u těchto řádků:


..

set size 1.0, 1.0 # velikost kreslící plochy

set origin 0.0, 0.0

set multiplot # více samostatných grafů v 1 okně

..

Příkaz set size nastaví x-ovou a y-ovou velikost kreslící plochy, set origin nastaví x-ovou a y-ovou souřadnici pro začátek vykreslování. Konečně příkazem set multiplot spustí režim vykreslování více grafů. Následující příkazy pak vykreslí grafy funkcí sinus, cosinus, arcussinus a arcuscosinus. Příkaz unset multiplot vypne režim více grafů a velice užitečný příkaz reset nastaví všechny systémové proměnné na původní hodnoty.

Nyní jsem vysvětlil funkci dávkového souboru a zbývá otázka jak jej spustit. Existují tři způsoby (o kterých vím :-)). Prvním je spustit program se jménem našeho souboru jako parametrem. Po vykonání souboru se Gnuplot ukončí a zmizí tak i vykreslený výsledek (to se dá obejít příkazem pause, více dále). Pokud již máte Gnuplot spuštěn, použijte příkaz load "soubor", který nahraje soubor. Příkazu load se velice podobá příkaz call, který však může mít až 10 parametrů oddělených mezerami. V samotném dávkovém souboru se k n-tému parametru dostaneme pomocí operátoru $n-1 (pozor parametry se číslují od 0, nikoliv od 1, proto n-1) . Soubory s příkazy mohou obsahovat samotný příkaz load nebo call a tak lze používat rekurzi.


První způsob:

hendrek@nebuchadnezzar: ~/gnuplot$ gnuplot demo1.dem

Druhý způsob:

gnuplot>load "demo1.dem"

Třetí způsob:

gnuplot>call "demo2.dem" "Pokus" pi 10

V případě chyby ve zdrojovém souboru dojde k zastavení vykonávání a na textové konzoli se zobrazí upozornění obsahující číslo řádku s chybou. Program Gnuplot obsahuje základní příkazy pro procházení systému souborů. Příkaz cd "adresa" změní pracovní adresář (pozor, parametr musí být v uvozovkách), příkaz pwd (print working directory) vytiskne pracovní adresář.

Vložení pauzy

Dávkové soubory umožňují pár triků, které by byly při ručním zadávání příkazů nerealizovatelné (nebo by neměly smysl). Nejprve zmíním možnost pozastavit vykonávání do stisku Enteru. Průběh zastaví příkaz pause jehož parametrem je délka pauzy v sekundách. Hodnota -1 znamená, že program bude čekat na stisk Enteru. Pomocí volitelného parametru se může nastavit upozornění pro uživatele, toto upozornění se však zobrazuje pouze v konzoli, nikoliv v okně s grafickým výstupem.


pause -1 "Stiskni Enter"

Opakování a animace

Již jsem zmínil, že i v dávkových souborech lze volat příkaz load respektive call. Další příkaz reread znovu načte soubor. Toho se dá využít při rozdělování projektu do modulů nebo pro rekurzivní volání. Po opětovném načtení souboru se vykonávají příkazy znovu, ale hodnoty v použitých proměnných zůstávají stejné. Tímto způsobem lze postupně zpracovat sady v datovém souboru - stačí si pamatovat index právě zpracovávaného sloupce. Soubor se smyčkou by měl obsahovat podmínku pro ukončení, typicky se kontroluje počet průběhů. První zavolání se obvykle uskuteční s využitím pomocného souboru, ve kterém dojde k inicializaci proměnných (nastavení počítadla průchodů na 0, nastavení vzhledu grafu a podobně). Já jsem si připravil příklad, který zobrazí rotující Zemi. Samotné příkazy jsem rozdělil do souborů zeme.dat a rotace.dat, budete ještě potřebovat soubor world.dat, který najdete v adresáři s dokumentací (/usr/doc/gnuplot-4.0.0/demo). Soubor zeme.dem obsahuje příkazy pro vykreslení mapy světadílů na povrch koule, tak jak byly vysvětleny v minulém dílu seriálu. Následuje inicializace proměnných a spuštění souboru rotace.dem:


..

d_fi=5 # změna úhlu ve stupních

pocet=360/d_fi # automaticky vypočítá počet framů animace

krok=0 # začneme 0. krokem

load "rotace.dem" # vše je připraveno a můžeme spustit animaci

print "Konec zábavy :-)" # vypíše hlášení do konzole

reset

Na slabých počítačích si raději snižte počet vzorků (isosamples) a počet kroků animace (zvýšením d_fi). Nyní se podíváme na obsah souboru rotace.dem:


uhel=krok*d_fi # vypočítej nový úhel

set view 70,uhel,0.8,1.2 # nastav pozici pozorovatele

replot # a překresli graf - výsledkem je zdání rotace Země

krok=krok+1 # nezapomeň na nový krok animace 

if(krok<=pocet) reread pokud neproběhla celá animace, přejdi na další frame

Gnuplot nezná céčkovský operátor ++ (--), takže je opravdu nutné aktualizovat krok pomocí krok=krok+1. Další ukázkový příklad ukazuje vykreslování n-té datové sady v závislosti na n-tém průchodu. Jako datový soubor si vezmu výsledky grabování z minulého dílu (bench.dat). Dávkový soubor bench.dat nastaví osy, jejich popisky a zinicializuje počítadlo průchodů:


..

pc=1

load "graf.dem"

reset

A okomentovaný obsah souboru graf.dem:


#vykreslí výkon počítače ve sloupci pc+1 (v 1. sloupci je číslo stopy):

plot "bench.dat" using 1:pc+1 with boxes

pause -1 "Stiskni Enter" # počkáme na stisk Enteru

pc=pc+1; # přejdeme na další mašinu,

#pokud ještě vůbec další mašina existuje

if(pc<=5)reread

Ukládání práce

Program Gnuplot umí také uložit rozpracovanou práci. Vyzkoušejte si následující příkazy:


gnuplot>plot sin(x)

gnuplot>save "sin.dem"

gnuplot>exit

hendrek@nebuchadnezzar:~/gnuplot$ cat sin.dem # zobraz soubor sin.dem

Pokud si myslíte, že soubor sin.dem bude obsahovat pouze řádku plot sin(x), pak se velice mýlíte :). Gnuplot totiž při ukládání práce uloží veškeré proměnné jako je typ čar, nastavení os nebo třeba formát data a času. Výsledkem je pak soubor o velikosti kolem 4kb.

Také k dnešní lekci si můžete stáhnout používané ukázkové soubory. Příště zmíním možnosti výstupu grafu na jiné médium než okno X11 a pravděpodobně celý seriál uzavřu zajímavými odkazy.

Multiplot A přeci se točí Benchmark

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze