LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programujeme s XML (18.) - XSLT a více souborů

Pomocí XSLT můžeme zpracovávat i více souborů, můžeme mít šablonu ve více souborech, vstup ve více souborech a dokonce i výstup ve více souborech, dnes se tedy podíváme, jak na to.

12.10.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 9942×

Šablona ve více souborech

Začneme s nejjednodušším připadem: šablona XSLT ve více souborech. XSLT nám nabízí dva elementy pro vkládání šablon do sebe, a to xsl:include a xsl:import. Oba elementy nemají žádný obsah a mají jeden atribut href, tento atribut určuje URI šablony, kterou chceme vložit.

Jaký je mezi nimi tedy rozdíl? Element xsl:include prostě vloží druhou šablonu XSLT jako kdyby její obsah byl na stejném místě jako tento element. Zatímco element xsl:import druhou šablonu XSLT vloží s nižší prioritou tak, že její obsah můžeme později předefinovat.

Pokud importujeme šablonu XSLT a předefinujeme některou z šablon (elementů xsl:template), můžeme v jejím těle využít element xsl:apply-imports, jenž použije původní importovanou verzi.

Více vstupních dokumentů

Více vstupních souborů můžeme zpracovat pomocí funkce document(), kterou XSLT rozšiřuje jazyk XPath. Její návratovou hodnotou je sada uzlů obsahující dokument specifikovaný jejímy parametry. Prvním parametrem je adresa URI souboru, který chceme načíst, a pomocí druhého nepovinného je možno určit bázovou adresu URI pro relativní odkazy, jedná se o sadu uzlů, jejichž původní adresa URI se použije jako bázová.

Jako první argument také můžeme předat sadu uzlů, tehdy se načtou všechny dokumenty, jejichž adresy URI vzniknou konverzí těchto uzlů na řetězce a jejich obsah je prostě spojen za sebe ve stejném pořadí.

K takovéto množině uzlů můžeme přistupovat jako k jakékoli jiné množině uzlů pomocí / a podobných operátorů.

Spolu s touto funkcí můžeme s výhodou využít elementu xsl:key a odpovídající funkce key() k načítání nejrůznějších dat, které by patřily do šablony, ale z nejrůznějších důvodů je tam nechceme přímo uvádět, jako krásný příklad může posloužit lokalizace.

Více výstupních dokumentů

Zde se dostáváme do části XSLT, kde je poněkud zmatek, XSLT samo o sobě ve verzi 1.0 výstup do více dokumentů nepodporuje, ale většina procesorů výstup do více souborů podporuje. Z toho vyplývá že s kompatibilitou to asi nebude nejlepší, existují minimálně 4 různá řešení tohoto problému:

 • Element xsl:document, který existoval v návrhu XSLT 1.1, jestli existuje v XSLT 2.0 nevím, protože jsem zatím nenašel odvahu číst takovou masu textu, jakou jeho specifikace bezesporu tvoří. A koneckonců dnešní procesory stejně ve valné většině podporují pouze XSLT 1.0 a nějaké svoje rozšíření.
 • Element exsl:document vzešlý z iniciativy EXSLT.
 • Element saxon_output procesoru Saxon
 • Rozšíření Redirect procesoru Xalan

V případě prvních tří elementů se jedná v podstatě o varianty na element xsl:output, mají vpodstatě stejné atributy, akorát mají navíc atribut href určující jméno výstupního souboru.

A rozšíření Redirect u procesoru Xalan je záležitost kterou bych nejspíše nedoporučil příliš používat, zvlášť proto, že procesor Xalan dnes podporuje také element exsl:document, který je dle mého názoru mnohem čistší.

Vzhledem k tomu že EXSLT se stává vcelku podporovanou sadou rozšíření XSLT, podíváme se na to, jak použijeme element exsl:document. Druhé dva elementy se použijí obdobně a rozšířením Redirect se raději nebudeme zabývat.

Nejprve musíme v elementu xsl:stylesheet deklarovat jmenný prostor exsl a uvědomit procesor o tom, že v prostoru exsl leží nějaká rozšíření. Uděláme to takto:

<xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform"
        version="1.0"
        xmlns:exsl="http://exslt.org/common"
        extension-element-prefixes="exsl">

Nyní tedy můžeme použít element exsl:document, jeho atributy snad nemusíme rozebírat, jsou z velké části stejné jako u elementu xsl:output, za zmínku ovšem stojí, že případné výrazy jazyka xpath musíme uvádět ve složených závorkách.

Potom můžeme psát do jiných souborů tímto způsobem:

 <xsl:template match="/">

  <exsl:document href="prvni.txt" method="text">
   <xsl:text>První</xsl:text>
  </exsl:document>
  <exsl:document href="druhy.xml" method="xml">
   <druhy>Druhý</druhy>

  </exsl:document>
 </xsl:template>

U jednoho svého programu používám poměrně jednoduchou XSL transformaci, která by mohla posloužit jako ukázka k tomuto dílu, proto jí zde dám k dispozici. Vzhledem k tomu, že celý program je v dost raném stádiu vývoje, je to celé silně nekompletní, ale to je pro účely ukázky možná dobře. Ovšem pokud vás bude nějaká konstrukce zajímat, je zde k dispozici diskuze.

Určitě jsme nevyčerpali všechny možnosti XSLT, ale myslím si, že jako lehký úvod pro začínajícího uživatele stačí, kdo cití potřebu pronikat více do hloubky, jistě si najde další materiály. Příště se na podmět Pavla Kysilky podíváme na to jak je to s podporou XSLT v prohlížečích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze