LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (18) - rámy 3

V minulém díle jsme si ukázali několik příkladů, jak se dají po stránce rozložit rámy. Dnes si ukážeme zbývající atributy spojené s rámy.

7.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 14608×

Atributy pro <frameset>

Pro <frameset> už známe atributy rows="" a cols="". Kromě nich můžeme použít i známé atributy id="", class="", title="", style="", onload="", onunload="".

Jejich význam je myslím dostatečně jasný z předchozích dílů, kde se mnohokrát objevily. Jediný atribut, který možná ještě nemáte dostatečně zažitý je onunload="". Tento atribut má význam ve spojení se scriptovacími jazyky (JavaScript a další) a kód, který je uveden jako jeho hodnota, se provede při opouštění stránky. Je to přesný opak atributu onload="", který provádí kód uložený jako svou hodnotu při načítání stránky.

Atributy pro <frame>

Pro element <frame> máme bohatší výběr než u <frameset>. Samozřejmě, že i u tohoto elementu jsou definovány atributy id="", class="", title="", style="". Použít můžeme i další atributy, teď si je všechny probereme.

name=""

Tento abribut přiřadí jméno právě definovanému rámci. Jméno napište jako hodnotu tohoto atributu a musí začínat písmenem anglické abecedy, další znaky už mohou být libovolné, ale myslím, že s anglickou abecedou naprosto bez problémů vystačíte i pro ostatní znaky v názvu, je to způsob, jakým se dá celkem dobře předejít problémům se špatným kódováním při přenosu nebo na straně klienta.

Pokud budete chtít otevírat například odkazy z menu v "hlavním" okně (předpokládejme klasický design s jednou lištou vlevo), stačí si rámce pojmenovat (nejlépe oba, ale stačí pojmenovat jen ten, do kterého chce zobrazovat odkazy) a potom používat u odkazů atribut tagret="", kde jako hodnota bude jméno rámu, kam chcete odkaz zobrazit.

Pro usnadnění práce můžete použít v hlavičce element <base>, kterým nastavíte, absolutní URI, ke kterému se budou všechna relativní URI na stránce odkazovat. Atributem tohoto elemmentu je href="", který slouží pro určení přesné adresy. Dalším atributem je target="", kterým právě určíte výchzí rám. Pokud je ale u odkazu definován napevno jiný rám než výchozí, použije se hodnota definovaná pro konkrétní odkaz. Další informace o atributu target="" se můžete dočíst v díle o odkazech.

longdesc=""

Hodnotou atributu je odkaz na "dlouhý popis" rámu a jeho obsahu, může doplňovat základní popis z atributu title="". Tento atribut najde využití hlavně na ne-vizuálních mediích.

src=""

O tomto atributu jsme si již říkali. Jak jistě víte, slouží pro určení zdroje odkud se má brát obsah rámce. Cestu k souboru můžete zadat absolutně i relativně.

noresize

Tento atribut nemá žádnou hodnotu. Pokud ho zapíšete do zdrojového kódu, dáte tím prohlížeči pokyn, že rámeci se nesmí měnit rozměry - rámce bude mít neměnnou velikost.

scrooling=""

Tímto atributem dáváme prohlížeči najevo, jak má pracovat s posuníky na okrajích rámce. Vybrat si můžeme ze tří hodnot: auto (posuvníky se použijí pokud je to nutné; výchozí hodnota), yes (posuvníky se objeví vždy), no (zakáže zobrazovat posuvníky).

frameborder=""

Běžně je mezi rámci vidět čára, která je odlišuje. Pokud ji nechcete zobrazovat, nastavte hodnotu tohoto atributu na 0 (nula), pokud se nám líbí, můžeme si jejich zobrazování pojistit pomocí hodnoty 1 (jedna).

marginwidth=""

Tímto atributem nastavujeme odpstup obsahu rámu od jeho okrajů na levé a pravé straně. Jako hodnotu můžeme použít číslo zadané v pixelech nebo jako procentuální část z šířky rámu..

marginheight=""

Tímto atributem nastavujeme odpstup obsahu rámu od jeho okrajů na horní a dolní straně. Jako hodnotu můžeme použít číslo zadané v pixelech nebo jako procentuální část z výšky rámu..

Element <iframe>

Rámy nemusí vždy zabírat celou plochu obrazovky. Může nastat i případ, že máte stránky napsané bez rámů, ale na jednom místě by se vám hodilo jakési okno s vloženým externím souborem. Přesně tento problém řeší element <iframe></iframe>, který na stránce vytvoří plovoucí rám, podobný prvku <textarea>, který znáte z formulářů. Jde o párový element, ukončovací znak je povinný.

<iframe> má stejné atributy jako obyčejný <frame> - jedinou změnou je, že nemá atribut noresize, což je pochopitelné, protože tento prvek má velikost pevně stanovenou. Kromě atributů vypůjčených od <frame>, disponuje <iframe> i třemi dalšími:

height=""

Tímto atributem nastavíte výšku prvku, jako hodnotu můžete zadat číslo, které bude označovat výšku v pixelech nebo ji můžete vyjádřit procenty.

width=""

Tímto atributem nastavíte šířku prvku, jako hodnotu můžete zadat číslo, které bude označovat šířku v pixelech nebo ji můžete vyjádřit procenty.

align=""

Můžete si určita, jak má být prvek na stránce zarovnaný. Použití je stejné jako u obrázků.

Mohou nastat problémy?

V případě, že prohlížeč neumí pracovat s <iframe>, zobrazí se místo stránky načtené pomocí src="" jen text, umístěný mezi <iframe> a </iframe>, proto je dobré, do těchto informací uvést i odkaz na stránku, která se v rámu měla objevit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

scrooling=&quot;&quot; 26.9.2006 21:59 sepo
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze