LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (18) - rámy 3

V minulém díle jsme si ukázali několik příkladů, jak se dají po stránce rozložit rámy. Dnes si ukážeme zbývající atributy spojené s rámy.

7.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 14440×

Atributy pro <frameset>

Pro <frameset> už známe atributy rows="" a cols="". Kromě nich můžeme použít i známé atributy id="", class="", title="", style="", onload="", onunload="".

Jejich význam je myslím dostatečně jasný z předchozích dílů, kde se mnohokrát objevily. Jediný atribut, který možná ještě nemáte dostatečně zažitý je onunload="". Tento atribut má význam ve spojení se scriptovacími jazyky (JavaScript a další) a kód, který je uveden jako jeho hodnota, se provede při opouštění stránky. Je to přesný opak atributu onload="", který provádí kód uložený jako svou hodnotu při načítání stránky.

Atributy pro <frame>

Pro element <frame> máme bohatší výběr než u <frameset>. Samozřejmě, že i u tohoto elementu jsou definovány atributy id="", class="", title="", style="". Použít můžeme i další atributy, teď si je všechny probereme.

name=""

Tento abribut přiřadí jméno právě definovanému rámci. Jméno napište jako hodnotu tohoto atributu a musí začínat písmenem anglické abecedy, další znaky už mohou být libovolné, ale myslím, že s anglickou abecedou naprosto bez problémů vystačíte i pro ostatní znaky v názvu, je to způsob, jakým se dá celkem dobře předejít problémům se špatným kódováním při přenosu nebo na straně klienta.

Pokud budete chtít otevírat například odkazy z menu v "hlavním" okně (předpokládejme klasický design s jednou lištou vlevo), stačí si rámce pojmenovat (nejlépe oba, ale stačí pojmenovat jen ten, do kterého chce zobrazovat odkazy) a potom používat u odkazů atribut tagret="", kde jako hodnota bude jméno rámu, kam chcete odkaz zobrazit.

Pro usnadnění práce můžete použít v hlavičce element <base>, kterým nastavíte, absolutní URI, ke kterému se budou všechna relativní URI na stránce odkazovat. Atributem tohoto elemmentu je href="", který slouží pro určení přesné adresy. Dalším atributem je target="", kterým právě určíte výchzí rám. Pokud je ale u odkazu definován napevno jiný rám než výchozí, použije se hodnota definovaná pro konkrétní odkaz. Další informace o atributu target="" se můžete dočíst v díle o odkazech.

longdesc=""

Hodnotou atributu je odkaz na "dlouhý popis" rámu a jeho obsahu, může doplňovat základní popis z atributu title="". Tento atribut najde využití hlavně na ne-vizuálních mediích.

src=""

O tomto atributu jsme si již říkali. Jak jistě víte, slouží pro určení zdroje odkud se má brát obsah rámce. Cestu k souboru můžete zadat absolutně i relativně.

noresize

Tento atribut nemá žádnou hodnotu. Pokud ho zapíšete do zdrojového kódu, dáte tím prohlížeči pokyn, že rámeci se nesmí měnit rozměry - rámce bude mít neměnnou velikost.

scrooling=""

Tímto atributem dáváme prohlížeči najevo, jak má pracovat s posuníky na okrajích rámce. Vybrat si můžeme ze tří hodnot: auto (posuvníky se použijí pokud je to nutné; výchozí hodnota), yes (posuvníky se objeví vždy), no (zakáže zobrazovat posuvníky).

frameborder=""

Běžně je mezi rámci vidět čára, která je odlišuje. Pokud ji nechcete zobrazovat, nastavte hodnotu tohoto atributu na 0 (nula), pokud se nám líbí, můžeme si jejich zobrazování pojistit pomocí hodnoty 1 (jedna).

marginwidth=""

Tímto atributem nastavujeme odpstup obsahu rámu od jeho okrajů na levé a pravé straně. Jako hodnotu můžeme použít číslo zadané v pixelech nebo jako procentuální část z šířky rámu..

marginheight=""

Tímto atributem nastavujeme odpstup obsahu rámu od jeho okrajů na horní a dolní straně. Jako hodnotu můžeme použít číslo zadané v pixelech nebo jako procentuální část z výšky rámu..

Element <iframe>

Rámy nemusí vždy zabírat celou plochu obrazovky. Může nastat i případ, že máte stránky napsané bez rámů, ale na jednom místě by se vám hodilo jakési okno s vloženým externím souborem. Přesně tento problém řeší element <iframe></iframe>, který na stránce vytvoří plovoucí rám, podobný prvku <textarea>, který znáte z formulářů. Jde o párový element, ukončovací znak je povinný.

<iframe> má stejné atributy jako obyčejný <frame> - jedinou změnou je, že nemá atribut noresize, což je pochopitelné, protože tento prvek má velikost pevně stanovenou. Kromě atributů vypůjčených od <frame>, disponuje <iframe> i třemi dalšími:

height=""

Tímto atributem nastavíte výšku prvku, jako hodnotu můžete zadat číslo, které bude označovat výšku v pixelech nebo ji můžete vyjádřit procenty.

width=""

Tímto atributem nastavíte šířku prvku, jako hodnotu můžete zadat číslo, které bude označovat šířku v pixelech nebo ji můžete vyjádřit procenty.

align=""

Můžete si určita, jak má být prvek na stránce zarovnaný. Použití je stejné jako u obrázků.

Mohou nastat problémy?

V případě, že prohlížeč neumí pracovat s <iframe>, zobrazí se místo stránky načtené pomocí src="" jen text, umístěný mezi <iframe> a </iframe>, proto je dobré, do těchto informací uvést i odkaz na stránku, která se v rámu měla objevit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

scrooling=&quot;&quot; 26.9.2006 21:59 sepo
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze