LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (18) - rámy 3

V minulém díle jsme si ukázali několik příkladů, jak se dají po stránce rozložit rámy. Dnes si ukážeme zbývající atributy spojené s rámy.

7.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 14763×

Atributy pro <frameset>

Pro <frameset> už známe atributy rows="" a cols="". Kromě nich můžeme použít i známé atributy id="", class="", title="", style="", onload="", onunload="".

Jejich význam je myslím dostatečně jasný z předchozích dílů, kde se mnohokrát objevily. Jediný atribut, který možná ještě nemáte dostatečně zažitý je onunload="". Tento atribut má význam ve spojení se scriptovacími jazyky (JavaScript a další) a kód, který je uveden jako jeho hodnota, se provede při opouštění stránky. Je to přesný opak atributu onload="", který provádí kód uložený jako svou hodnotu při načítání stránky.

Atributy pro <frame>

Pro element <frame> máme bohatší výběr než u <frameset>. Samozřejmě, že i u tohoto elementu jsou definovány atributy id="", class="", title="", style="". Použít můžeme i další atributy, teď si je všechny probereme.

name=""

Tento abribut přiřadí jméno právě definovanému rámci. Jméno napište jako hodnotu tohoto atributu a musí začínat písmenem anglické abecedy, další znaky už mohou být libovolné, ale myslím, že s anglickou abecedou naprosto bez problémů vystačíte i pro ostatní znaky v názvu, je to způsob, jakým se dá celkem dobře předejít problémům se špatným kódováním při přenosu nebo na straně klienta.

Pokud budete chtít otevírat například odkazy z menu v "hlavním" okně (předpokládejme klasický design s jednou lištou vlevo), stačí si rámce pojmenovat (nejlépe oba, ale stačí pojmenovat jen ten, do kterého chce zobrazovat odkazy) a potom používat u odkazů atribut tagret="", kde jako hodnota bude jméno rámu, kam chcete odkaz zobrazit.

Pro usnadnění práce můžete použít v hlavičce element <base>, kterým nastavíte, absolutní URI, ke kterému se budou všechna relativní URI na stránce odkazovat. Atributem tohoto elemmentu je href="", který slouží pro určení přesné adresy. Dalším atributem je target="", kterým právě určíte výchzí rám. Pokud je ale u odkazu definován napevno jiný rám než výchozí, použije se hodnota definovaná pro konkrétní odkaz. Další informace o atributu target="" se můžete dočíst v díle o odkazech.

longdesc=""

Hodnotou atributu je odkaz na "dlouhý popis" rámu a jeho obsahu, může doplňovat základní popis z atributu title="". Tento atribut najde využití hlavně na ne-vizuálních mediích.

src=""

O tomto atributu jsme si již říkali. Jak jistě víte, slouží pro určení zdroje odkud se má brát obsah rámce. Cestu k souboru můžete zadat absolutně i relativně.

noresize

Tento atribut nemá žádnou hodnotu. Pokud ho zapíšete do zdrojového kódu, dáte tím prohlížeči pokyn, že rámeci se nesmí měnit rozměry - rámce bude mít neměnnou velikost.

scrooling=""

Tímto atributem dáváme prohlížeči najevo, jak má pracovat s posuníky na okrajích rámce. Vybrat si můžeme ze tří hodnot: auto (posuvníky se použijí pokud je to nutné; výchozí hodnota), yes (posuvníky se objeví vždy), no (zakáže zobrazovat posuvníky).

frameborder=""

Běžně je mezi rámci vidět čára, která je odlišuje. Pokud ji nechcete zobrazovat, nastavte hodnotu tohoto atributu na 0 (nula), pokud se nám líbí, můžeme si jejich zobrazování pojistit pomocí hodnoty 1 (jedna).

marginwidth=""

Tímto atributem nastavujeme odpstup obsahu rámu od jeho okrajů na levé a pravé straně. Jako hodnotu můžeme použít číslo zadané v pixelech nebo jako procentuální část z šířky rámu..

marginheight=""

Tímto atributem nastavujeme odpstup obsahu rámu od jeho okrajů na horní a dolní straně. Jako hodnotu můžeme použít číslo zadané v pixelech nebo jako procentuální část z výšky rámu..

Element <iframe>

Rámy nemusí vždy zabírat celou plochu obrazovky. Může nastat i případ, že máte stránky napsané bez rámů, ale na jednom místě by se vám hodilo jakési okno s vloženým externím souborem. Přesně tento problém řeší element <iframe></iframe>, který na stránce vytvoří plovoucí rám, podobný prvku <textarea>, který znáte z formulářů. Jde o párový element, ukončovací znak je povinný.

<iframe> má stejné atributy jako obyčejný <frame> - jedinou změnou je, že nemá atribut noresize, což je pochopitelné, protože tento prvek má velikost pevně stanovenou. Kromě atributů vypůjčených od <frame>, disponuje <iframe> i třemi dalšími:

height=""

Tímto atributem nastavíte výšku prvku, jako hodnotu můžete zadat číslo, které bude označovat výšku v pixelech nebo ji můžete vyjádřit procenty.

width=""

Tímto atributem nastavíte šířku prvku, jako hodnotu můžete zadat číslo, které bude označovat šířku v pixelech nebo ji můžete vyjádřit procenty.

align=""

Můžete si určita, jak má být prvek na stránce zarovnaný. Použití je stejné jako u obrázků.

Mohou nastat problémy?

V případě, že prohlížeč neumí pracovat s <iframe>, zobrazí se místo stránky načtené pomocí src="" jen text, umístěný mezi <iframe> a </iframe>, proto je dobré, do těchto informací uvést i odkaz na stránku, která se v rámu měla objevit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

scrooling=&quot;&quot; 26.9.2006 21:59 sepo
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.


Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze