LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (17) - rámy 2

Minule jsme si ukázali základy a teorii, kterou budete potřebovat při práci s rámy. Tentokrát se podíváme na celou věc hlavně z praktické stránky, ukážeme si, několik příkladů, jak na stránce můžeme definovat rámy.

30.9.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 15976×

Jednoduchou stránku s částí pro svislé menu a s částí pro hlavní informace jsme se naučili vytvořit už minule. Dnes si ukážeme další možnosti, jak rozdělit stránku pomocí rámů. Dělení stránky na sloupce Vám už jistě nedělá problémy. V případě, že chcete stránku rozdělit horizontálně, není na tom nic těžkého. Stačí nahradit atribut cols="" v elementu <frameset> za atribut rows="". Dále je práce s tímto atributem stejná jako s cols="", všechny parametry uvedené jako hodnoty mají stejný význam. Jediný rozdíl je v tom, že definujete, jak budou na stránce rozmístěny řádky a ne sloupce. :)

Uděláme si stránku, kterou rozdělíme na malou horní lištu (20 pixelů), spodní lištu (5% z výšky stránky) a hlavní okno, které bude zabírat zbytek stránky.

<frameset rows="20, *, 5%">
<frame src="horni_linka.html">
<frame src="hlavni.html">
<frame src="dolni_linka.html">
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Oba dva způsoby můžeme samozřejmě zkombinovat - můžeme použít oba atributy najednou. Vytvoříme si stránku, která bude obsahovat rámce pro horní lištu (5% z vyšky stránky) a část pro hlavní obsah. A to celé připravíme ve dvou jazycích, takže stránku ještě rozdělíme napůl a v jedné části zobrazíme třeba české informace a ve druhé anglické.

<frameset rows="5%, *" cols="50%, 50%">
<frame src="horni_linka_cz.html">
<frame src="horni_linka_en.html">
<frame src="hlavni_cz.html">
<frame src="hlavni_en.html">
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Dělat na stránce jakousi mříž může být sice někdy zajímavé, ale asi to není vaše nejvyšší meta, kterou byste chtěli s HTML pokořit. "Vysoké" nároky máte zcela právem, protože nemusíte dělit rámy v celé šířce stránky, ale můžet rozdělit jen v oblasti jednoho rámu. Klasickým příkladem je stránka, která má na svém vrcholu lištu (výška 50 pixelů) přes celou šíři stránky a pod ní je rozdělena na dva sloupce - na menu (šířka 220 pixelů) a na hlavní rám.

<frameset rows="50, *">
<frame src="horni_lista.html">
<frameset cols="220, *">
<frame src="horni_linka_en.html">
<frame src="hlavni_cz.html">
</frameset>
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Velice podobně uděláme rozložení rámů pokud chceme na stránce vytvořit jeden sloupec vlevo (vysoký 100% a široký 20%) a pravou část rozdělit na dva řádky (horní 40%, dolní 60% výšky).

<frameset cols="20%, *">
<frame src="leva_lista_s_menu.html">
<frameset rows="40%, 60%">
<frame src="prava_horni.html">
<frame src="prava_dolni.html">
</frameset>
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Nyní už znáte všechny obvyklé kombinace, jak se dají rámy různě spojovat a je už jen na vaší fantazii, jak složité stránky budete tvořit. Ale znovu připomínám, že v současnosti se vývoj webu pohybuje jiným směrem než k rámům. Je to z několika důvodů: pro uživatele je například obtížnější zjistit si url, na které se právě nachází, potom nemůže kolegovi poslat přesnou adresu vaší skvělé webové aplikace, kterou by ve firmě tak rádi využívali... :) Je dobré vědět, jak se s rámy pracuje, ale jejich využití v praxi pro Vás bude asi až krajní možností.

Dnešní díl byl téměř čistě praktický, takže příště si povíme, jak uživateli usnadnit orientaci na stránkách s rámy a sobě ulehčit práci při jejich psaní a dokončíme popis atributů spojených s rámy.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Kvalita seriálu 16.10.2004 12:04 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze