LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (17) - rámy 2

Minule jsme si ukázali základy a teorii, kterou budete potřebovat při práci s rámy. Tentokrát se podíváme na celou věc hlavně z praktické stránky, ukážeme si, několik příkladů, jak na stránce můžeme definovat rámy.

30.9.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 16107×

Jednoduchou stránku s částí pro svislé menu a s částí pro hlavní informace jsme se naučili vytvořit už minule. Dnes si ukážeme další možnosti, jak rozdělit stránku pomocí rámů. Dělení stránky na sloupce Vám už jistě nedělá problémy. V případě, že chcete stránku rozdělit horizontálně, není na tom nic těžkého. Stačí nahradit atribut cols="" v elementu <frameset> za atribut rows="". Dále je práce s tímto atributem stejná jako s cols="", všechny parametry uvedené jako hodnoty mají stejný význam. Jediný rozdíl je v tom, že definujete, jak budou na stránce rozmístěny řádky a ne sloupce. :)

Uděláme si stránku, kterou rozdělíme na malou horní lištu (20 pixelů), spodní lištu (5% z výšky stránky) a hlavní okno, které bude zabírat zbytek stránky.

<frameset rows="20, *, 5%">
<frame src="horni_linka.html">
<frame src="hlavni.html">
<frame src="dolni_linka.html">
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Oba dva způsoby můžeme samozřejmě zkombinovat - můžeme použít oba atributy najednou. Vytvoříme si stránku, která bude obsahovat rámce pro horní lištu (5% z vyšky stránky) a část pro hlavní obsah. A to celé připravíme ve dvou jazycích, takže stránku ještě rozdělíme napůl a v jedné části zobrazíme třeba české informace a ve druhé anglické.

<frameset rows="5%, *" cols="50%, 50%">
<frame src="horni_linka_cz.html">
<frame src="horni_linka_en.html">
<frame src="hlavni_cz.html">
<frame src="hlavni_en.html">
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Dělat na stránce jakousi mříž může být sice někdy zajímavé, ale asi to není vaše nejvyšší meta, kterou byste chtěli s HTML pokořit. "Vysoké" nároky máte zcela právem, protože nemusíte dělit rámy v celé šířce stránky, ale můžet rozdělit jen v oblasti jednoho rámu. Klasickým příkladem je stránka, která má na svém vrcholu lištu (výška 50 pixelů) přes celou šíři stránky a pod ní je rozdělena na dva sloupce - na menu (šířka 220 pixelů) a na hlavní rám.

<frameset rows="50, *">
<frame src="horni_lista.html">
<frameset cols="220, *">
<frame src="horni_linka_en.html">
<frame src="hlavni_cz.html">
</frameset>
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Velice podobně uděláme rozložení rámů pokud chceme na stránce vytvořit jeden sloupec vlevo (vysoký 100% a široký 20%) a pravou část rozdělit na dva řádky (horní 40%, dolní 60% výšky).

<frameset cols="20%, *">
<frame src="leva_lista_s_menu.html">
<frameset rows="40%, 60%">
<frame src="prava_horni.html">
<frame src="prava_dolni.html">
</frameset>
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Nyní už znáte všechny obvyklé kombinace, jak se dají rámy různě spojovat a je už jen na vaší fantazii, jak složité stránky budete tvořit. Ale znovu připomínám, že v současnosti se vývoj webu pohybuje jiným směrem než k rámům. Je to z několika důvodů: pro uživatele je například obtížnější zjistit si url, na které se právě nachází, potom nemůže kolegovi poslat přesnou adresu vaší skvělé webové aplikace, kterou by ve firmě tak rádi využívali... :) Je dobré vědět, jak se s rámy pracuje, ale jejich využití v praxi pro Vás bude asi až krajní možností.

Dnešní díl byl téměř čistě praktický, takže příště si povíme, jak uživateli usnadnit orientaci na stránkách s rámy a sobě ulehčit práci při jejich psaní a dokončíme popis atributů spojených s rámy.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Kvalita seriálu 16.10.2004 12:04 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze