LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (17) - rámy 2

Minule jsme si ukázali základy a teorii, kterou budete potřebovat při práci s rámy. Tentokrát se podíváme na celou věc hlavně z praktické stránky, ukážeme si, několik příkladů, jak na stránce můžeme definovat rámy.

30.9.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 15850×

Jednoduchou stránku s částí pro svislé menu a s částí pro hlavní informace jsme se naučili vytvořit už minule. Dnes si ukážeme další možnosti, jak rozdělit stránku pomocí rámů. Dělení stránky na sloupce Vám už jistě nedělá problémy. V případě, že chcete stránku rozdělit horizontálně, není na tom nic těžkého. Stačí nahradit atribut cols="" v elementu <frameset> za atribut rows="". Dále je práce s tímto atributem stejná jako s cols="", všechny parametry uvedené jako hodnoty mají stejný význam. Jediný rozdíl je v tom, že definujete, jak budou na stránce rozmístěny řádky a ne sloupce. :)

Uděláme si stránku, kterou rozdělíme na malou horní lištu (20 pixelů), spodní lištu (5% z výšky stránky) a hlavní okno, které bude zabírat zbytek stránky.

<frameset rows="20, *, 5%">
<frame src="horni_linka.html">
<frame src="hlavni.html">
<frame src="dolni_linka.html">
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Oba dva způsoby můžeme samozřejmě zkombinovat - můžeme použít oba atributy najednou. Vytvoříme si stránku, která bude obsahovat rámce pro horní lištu (5% z vyšky stránky) a část pro hlavní obsah. A to celé připravíme ve dvou jazycích, takže stránku ještě rozdělíme napůl a v jedné části zobrazíme třeba české informace a ve druhé anglické.

<frameset rows="5%, *" cols="50%, 50%">
<frame src="horni_linka_cz.html">
<frame src="horni_linka_en.html">
<frame src="hlavni_cz.html">
<frame src="hlavni_en.html">
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Dělat na stránce jakousi mříž může být sice někdy zajímavé, ale asi to není vaše nejvyšší meta, kterou byste chtěli s HTML pokořit. "Vysoké" nároky máte zcela právem, protože nemusíte dělit rámy v celé šířce stránky, ale můžet rozdělit jen v oblasti jednoho rámu. Klasickým příkladem je stránka, která má na svém vrcholu lištu (výška 50 pixelů) přes celou šíři stránky a pod ní je rozdělena na dva sloupce - na menu (šířka 220 pixelů) a na hlavní rám.

<frameset rows="50, *">
<frame src="horni_lista.html">
<frameset cols="220, *">
<frame src="horni_linka_en.html">
<frame src="hlavni_cz.html">
</frameset>
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Velice podobně uděláme rozložení rámů pokud chceme na stránce vytvořit jeden sloupec vlevo (vysoký 100% a široký 20%) a pravou část rozdělit na dva řádky (horní 40%, dolní 60% výšky).

<frameset cols="20%, *">
<frame src="leva_lista_s_menu.html">
<frameset rows="40%, 60%">
<frame src="prava_horni.html">
<frame src="prava_dolni.html">
</frameset>
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Nyní už znáte všechny obvyklé kombinace, jak se dají rámy různě spojovat a je už jen na vaší fantazii, jak složité stránky budete tvořit. Ale znovu připomínám, že v současnosti se vývoj webu pohybuje jiným směrem než k rámům. Je to z několika důvodů: pro uživatele je například obtížnější zjistit si url, na které se právě nachází, potom nemůže kolegovi poslat přesnou adresu vaší skvělé webové aplikace, kterou by ve firmě tak rádi využívali... :) Je dobré vědět, jak se s rámy pracuje, ale jejich využití v praxi pro Vás bude asi až krajní možností.

Dnešní díl byl téměř čistě praktický, takže příště si povíme, jak uživateli usnadnit orientaci na stránkách s rámy a sobě ulehčit práci při jejich psaní a dokončíme popis atributů spojených s rámy.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Kvalita seriálu 16.10.2004 12:04 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze