LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 11 -- DOM

DOM alebo Document Object Model je štruktúra, ktorá združuje všetky časti HTML stránky...

11.11.2004 13:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 20294×

DOM

alebo Dokument Object Model

DOM ako hovorí jeho názov (v preklade Objektový Model Dokumentu) je presne definovaná štruktúra, ktorá združuje všetky časti HTML stránky. Všetky prvky, ktoré na stránke vidíte (i tie ktoré vidieť nemôžte) sú zoskupené do tejto hierarchickej štruktúry. Najlepšie túto štruktúru charakterizuje nasledujúci obrázok:

V jednom z predchádzajúcich dielov boli popísaných 5 zakladných objektov JavaScriptu. V tomto článku k nim pribudne veľké množstvo objektov charakterizujúcich štruktúru dokumentu.

Táto štruktúra pozostáva z objektov a kolekcií. Kolekcia je tzv. automatické pole. Každá kolekcia je vytváraná automaticky v závislosti od počtu objektov, ktoré obsahuje. To znamená, že ak je v dokumente napr. viac objektov rovnakého typu, napríklad odkazov, sú združované v kolekcii links. To znamená, že napríklad k prvému odkazu na stránke pristupujeme nasledovne:

<script type="text/javascript">
document.links[0]
</script>

Niekto si možno položí otázku, aký je rozdiel medzi kolekciou links a kolekciou anchors. Rozdiel je iba vtom, že kolekcia anchors obsahuje iba odkazy (anchors), ktoré sú v HTML reprezentované párovým tagom <a></a> a majú definovanú vlastnosť name napr.:<a name="meno" href="urladdresss">Odkaz</a>. Kolekcia links obsahuje všetky druhy odkazov (napr. area).

A takto vyzerá spočítanie odkazov:

<script type="text/javascript">
document.write(document.links.length) </script>

Podstatou skriptu je jednoduché spočítanie prvkov automatického poľa, ktoré združuje všetky odkazy.

Pomocou DOM a kolekcii nieje problem pristupovať ku ktorémukoľvek odkazu na stránke. Nasledújuci skript zmení cieľ prvého odkazu na stránke čiže odkaz pri logu Linuxsoft.cz.

Zmeň! Zmeň späť! Zobraz cieľ

Podobným spôsobom je možné upravovať akýkoľvek prvok stránky - napríklad si môžme zmeniť logo.To veľké logo dosť rozhodí celú stránku kvôli jeho velkosti, preto by bolo dobre zmeniť jeho šírku alebo ho zmeniť späťa dokonca ho môžme i "vymazať". Ale to len pre ilustráciu možností JavaScriptu spolu so štruktúrou DOM. Kód prístupu k obrázkom vyzerá nasledovne:

document.images[0];
  //prvá položka poľa images čiže logo
document.images[0].src='ciel_obrazku';
  //takýmto spôsobom je možné
  //upravovať akýkoľvek atribút ktorý
  //sa nachádza v HTML tagu

//napríklad šírku
document.images[0].width='123';
//ktorá je v HTML identifikovaná atribútom width

DOM je dosť obsiahla problematika ktorej sa bude venovať nejeden diel seriálu, pretože zahŕňa obrovské množstvo skriptov od kontroly formulárov až po odchytávanie kliknutí myšou alebo rôzne efekty na HTML stránkach.

Pre tento diel ešte jeden skript:

<script type="text/javascript">
var cnt = 0;
var timer;
var okno;

function start() {
okno=window.open();
zozbieraj(0);
}


function zozbieraj(cnt) {
var ciselko = cnt;
//uprava formatu cisla
if (ciselko <= "9") {ciselko = "00"+ciselko;}
if (ciselko <= "99" && ciselko >9) {ciselko = "0"+ciselko;}

//vypis udajov do novootvoreneho okna
if (okno.closed==false) {
okno.document.write('· Odkaz číslo: '+ciselko+'   '+document.links[cnt].href+'<br>');
}

cnt++;

//zistenie ci existuje dalsi odkaz alebo ci tento je posledny
if(cnt!=document.links.length) {
timer=setTimeout("zozbieraj("+cnt+")",400);
}
}
//funkcia zastavujuca vypis
function stop() {
clearTimeout(timer);
}

</script>

Spusti    Zastav

Úlohou skriptu je vypísať všetky odkazy zo stránky, na ktorej je umiestnený do nového okna prehliadača. Možno sa niekomu tento skript zíde keďže je veľmi ľahko upraviteľný.

Toto bol len prvotný úvod do DOM. V ďalšom diely bude popísaná jeho časť a to objekt Window

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Bug? 17.11.2004 16:42 Jakub Hegenbart
  L Re: Bug? 17.11.2004 19:35 Rišo Marko
    L Re: Bug? 17.11.2004 19:47 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze