LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 11 -- DOM

DOM alebo Document Object Model je štruktúra, ktorá združuje všetky časti HTML stránky...

11.11.2004 13:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 20111×

DOM

alebo Dokument Object Model

DOM ako hovorí jeho názov (v preklade Objektový Model Dokumentu) je presne definovaná štruktúra, ktorá združuje všetky časti HTML stránky. Všetky prvky, ktoré na stránke vidíte (i tie ktoré vidieť nemôžte) sú zoskupené do tejto hierarchickej štruktúry. Najlepšie túto štruktúru charakterizuje nasledujúci obrázok:

V jednom z predchádzajúcich dielov boli popísaných 5 zakladných objektov JavaScriptu. V tomto článku k nim pribudne veľké množstvo objektov charakterizujúcich štruktúru dokumentu.

Táto štruktúra pozostáva z objektov a kolekcií. Kolekcia je tzv. automatické pole. Každá kolekcia je vytváraná automaticky v závislosti od počtu objektov, ktoré obsahuje. To znamená, že ak je v dokumente napr. viac objektov rovnakého typu, napríklad odkazov, sú združované v kolekcii links. To znamená, že napríklad k prvému odkazu na stránke pristupujeme nasledovne:

<script type="text/javascript">
document.links[0]
</script>

Niekto si možno položí otázku, aký je rozdiel medzi kolekciou links a kolekciou anchors. Rozdiel je iba vtom, že kolekcia anchors obsahuje iba odkazy (anchors), ktoré sú v HTML reprezentované párovým tagom <a></a> a majú definovanú vlastnosť name napr.:<a name="meno" href="urladdresss">Odkaz</a>. Kolekcia links obsahuje všetky druhy odkazov (napr. area).

A takto vyzerá spočítanie odkazov:

<script type="text/javascript">
document.write(document.links.length) </script>

Podstatou skriptu je jednoduché spočítanie prvkov automatického poľa, ktoré združuje všetky odkazy.

Pomocou DOM a kolekcii nieje problem pristupovať ku ktorémukoľvek odkazu na stránke. Nasledújuci skript zmení cieľ prvého odkazu na stránke čiže odkaz pri logu Linuxsoft.cz.

Zmeň! Zmeň späť! Zobraz cieľ

Podobným spôsobom je možné upravovať akýkoľvek prvok stránky - napríklad si môžme zmeniť logo.To veľké logo dosť rozhodí celú stránku kvôli jeho velkosti, preto by bolo dobre zmeniť jeho šírku alebo ho zmeniť späťa dokonca ho môžme i "vymazať". Ale to len pre ilustráciu možností JavaScriptu spolu so štruktúrou DOM. Kód prístupu k obrázkom vyzerá nasledovne:

document.images[0];
  //prvá položka poľa images čiže logo
document.images[0].src='ciel_obrazku';
  //takýmto spôsobom je možné
  //upravovať akýkoľvek atribút ktorý
  //sa nachádza v HTML tagu

//napríklad šírku
document.images[0].width='123';
//ktorá je v HTML identifikovaná atribútom width

DOM je dosť obsiahla problematika ktorej sa bude venovať nejeden diel seriálu, pretože zahŕňa obrovské množstvo skriptov od kontroly formulárov až po odchytávanie kliknutí myšou alebo rôzne efekty na HTML stránkach.

Pre tento diel ešte jeden skript:

<script type="text/javascript">
var cnt = 0;
var timer;
var okno;

function start() {
okno=window.open();
zozbieraj(0);
}


function zozbieraj(cnt) {
var ciselko = cnt;
//uprava formatu cisla
if (ciselko <= "9") {ciselko = "00"+ciselko;}
if (ciselko <= "99" && ciselko >9) {ciselko = "0"+ciselko;}

//vypis udajov do novootvoreneho okna
if (okno.closed==false) {
okno.document.write('· Odkaz číslo: '+ciselko+'   '+document.links[cnt].href+'<br>');
}

cnt++;

//zistenie ci existuje dalsi odkaz alebo ci tento je posledny
if(cnt!=document.links.length) {
timer=setTimeout("zozbieraj("+cnt+")",400);
}
}
//funkcia zastavujuca vypis
function stop() {
clearTimeout(timer);
}

</script>

Spusti    Zastav

Úlohou skriptu je vypísať všetky odkazy zo stránky, na ktorej je umiestnený do nového okna prehliadača. Možno sa niekomu tento skript zíde keďže je veľmi ľahko upraviteľný.

Toto bol len prvotný úvod do DOM. V ďalšom diely bude popísaná jeho časť a to objekt Window

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Bug? 17.11.2004 16:42 Jakub Hegenbart
  L Re: Bug? 17.11.2004 19:35 Rišo Marko
    L Re: Bug? 17.11.2004 19:47 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze