LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 11 -- DOM

DOM alebo Document Object Model je štruktúra, ktorá združuje všetky časti HTML stránky...

11.11.2004 13:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 20440×

DOM

alebo Dokument Object Model

DOM ako hovorí jeho názov (v preklade Objektový Model Dokumentu) je presne definovaná štruktúra, ktorá združuje všetky časti HTML stránky. Všetky prvky, ktoré na stránke vidíte (i tie ktoré vidieť nemôžte) sú zoskupené do tejto hierarchickej štruktúry. Najlepšie túto štruktúru charakterizuje nasledujúci obrázok:

V jednom z predchádzajúcich dielov boli popísaných 5 zakladných objektov JavaScriptu. V tomto článku k nim pribudne veľké množstvo objektov charakterizujúcich štruktúru dokumentu.

Táto štruktúra pozostáva z objektov a kolekcií. Kolekcia je tzv. automatické pole. Každá kolekcia je vytváraná automaticky v závislosti od počtu objektov, ktoré obsahuje. To znamená, že ak je v dokumente napr. viac objektov rovnakého typu, napríklad odkazov, sú združované v kolekcii links. To znamená, že napríklad k prvému odkazu na stránke pristupujeme nasledovne:

<script type="text/javascript">
document.links[0]
</script>

Niekto si možno položí otázku, aký je rozdiel medzi kolekciou links a kolekciou anchors. Rozdiel je iba vtom, že kolekcia anchors obsahuje iba odkazy (anchors), ktoré sú v HTML reprezentované párovým tagom <a></a> a majú definovanú vlastnosť name napr.:<a name="meno" href="urladdresss">Odkaz</a>. Kolekcia links obsahuje všetky druhy odkazov (napr. area).

A takto vyzerá spočítanie odkazov:

<script type="text/javascript">
document.write(document.links.length) </script>

Podstatou skriptu je jednoduché spočítanie prvkov automatického poľa, ktoré združuje všetky odkazy.

Pomocou DOM a kolekcii nieje problem pristupovať ku ktorémukoľvek odkazu na stránke. Nasledújuci skript zmení cieľ prvého odkazu na stránke čiže odkaz pri logu Linuxsoft.cz.

Zmeň! Zmeň späť! Zobraz cieľ

Podobným spôsobom je možné upravovať akýkoľvek prvok stránky - napríklad si môžme zmeniť logo.To veľké logo dosť rozhodí celú stránku kvôli jeho velkosti, preto by bolo dobre zmeniť jeho šírku alebo ho zmeniť späťa dokonca ho môžme i "vymazať". Ale to len pre ilustráciu možností JavaScriptu spolu so štruktúrou DOM. Kód prístupu k obrázkom vyzerá nasledovne:

document.images[0];
  //prvá položka poľa images čiže logo
document.images[0].src='ciel_obrazku';
  //takýmto spôsobom je možné
  //upravovať akýkoľvek atribút ktorý
  //sa nachádza v HTML tagu

//napríklad šírku
document.images[0].width='123';
//ktorá je v HTML identifikovaná atribútom width

DOM je dosť obsiahla problematika ktorej sa bude venovať nejeden diel seriálu, pretože zahŕňa obrovské množstvo skriptov od kontroly formulárov až po odchytávanie kliknutí myšou alebo rôzne efekty na HTML stránkach.

Pre tento diel ešte jeden skript:

<script type="text/javascript">
var cnt = 0;
var timer;
var okno;

function start() {
okno=window.open();
zozbieraj(0);
}


function zozbieraj(cnt) {
var ciselko = cnt;
//uprava formatu cisla
if (ciselko <= "9") {ciselko = "00"+ciselko;}
if (ciselko <= "99" && ciselko >9) {ciselko = "0"+ciselko;}

//vypis udajov do novootvoreneho okna
if (okno.closed==false) {
okno.document.write('· Odkaz číslo: '+ciselko+'   '+document.links[cnt].href+'<br>');
}

cnt++;

//zistenie ci existuje dalsi odkaz alebo ci tento je posledny
if(cnt!=document.links.length) {
timer=setTimeout("zozbieraj("+cnt+")",400);
}
}
//funkcia zastavujuca vypis
function stop() {
clearTimeout(timer);
}

</script>

Spusti    Zastav

Úlohou skriptu je vypísať všetky odkazy zo stránky, na ktorej je umiestnený do nového okna prehliadača. Možno sa niekomu tento skript zíde keďže je veľmi ľahko upraviteľný.

Toto bol len prvotný úvod do DOM. V ďalšom diely bude popísaná jeho časť a to objekt Window

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Bug? 17.11.2004 16:42 Jakub Hegenbart
  L Re: Bug? 17.11.2004 19:35 Rišo Marko
    L Re: Bug? 17.11.2004 19:47 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze