LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (16) - rámy

Nejen z tabulek a formulářů živ je web, dnes se tedy podíváme co jsou to rámy a jak se v html používají.

23.9.2004 10:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 28631×

Co to jsou rámce?

Při formátování našeho dokumentu si můžeme vybrat z několika způsobů (technologií). Dříve se stránky forámátovaly především pomocí tabulek. To byl jediný způsob, jak docílit prakticky stejného zobrazení ve všech prohlížečích. Tento způsob se udržel až do dnešních dob. Pokud ale napíšete celé stránky do tabulkového layoutu, má to své nevýhody: kód je zbytečně velký, nepřehledný a při aktualizaci se v něm špatně orientuje (je pravda, že orientace v mnoha vnořených tabulkách se dá natrénovat, ale není to to pravé) a navíc pokud si chce naše stránky prohlédnout uživatel se zrakovým postižením, který používá nějaký program pro čtení textu na stránkách, bude mu je jeho program číst jako by slo o vnořené tabulky, takže se k požadovaným informacím dostane jen velmi těžko. Z těchto (a dalších) důvodů se hledala za tabulkový design náhrada.

Touto náhradou jsou kaskádové styly (CSS), které umožňují vytvářet na stránkách stejné struktury jako tabulky (a přidávájí i mnoho dalšího)a navíc jsou mnohem ohleduplnější k velikosti stránek (můžete si pravidla pro formátování celých stránek napsat do jednoho souboru, který budete vkládat do všech stránek - tento soubor se přitom načte jen jednou, při dalších použitích už se bude načítat z cache.) Více o kaskádových stylech se můžete dozvědět z Vaškova seriálu. Kaskadové styly mají jednu velkou nevýhodu v tom, že jsou poměrně novou technologii. Z toho pramení, že autoři prohlížečů ještě stále zapracovávají funkce CSS do svých prohlížečů (U otevřených aplikací to není až takový problém, nejvíce bohužel zaostavá jeden nejmenovaný nejpoužívanější :( prohlížeč a jeho funkce se zřejmě nezlepší minimálně do roku 2006, na který je ohlášena nová verze.). Podpora v prohlížečích je asi to jedinné, co brání CSS v opravdu masovém nasazení. I dnes se vytváří weby formátované jen pomocí CSS, ale stále jich není většina.

V dnešní době se tedy obě tyto možnosti prolínají a weby se dost často tvoří jako mix tabulkového layoutu, který je dotvořen v CSS.

V případě, že se vám z jakéhokoli důvodu nelíbí představa, že své stránky budete formátovat pomocí jednoho z popsaných způsobů, nezoufejte. Existuje ještě jakási třetí cesta. A tou jsou právě rámce.

Rámce přináší do html možnost rozdělit stránku na několik samostatných částí. Do každé části stránky můžete vložit jeden html soubor, který se potom zobrazí v území, které jste pro něj při vymezování prvku připravili (pokud by se stránka nemohla do určeného prostoru vejít, objeví se po jeho stranách lišty - pokud jste je nezakázali vytvářet.)

Jak vytvořit stránku s rámci

Možná se zeptáte zda má vůbec cenu učit se rámce, když se dnes dá už prakticky vše vytvořit pomocí CSS. V téhle oblasti se webmasteři dost odlisuji, někteří jsou pro používání rámů, jiní jsou v naprosto neoblomné opozoci.. Můj osobní názor je takový: že určitě má smysl zjistit si, co že to vlastně rámy jsou a jak se dělají, ale nejspíš je příliš v praxi nevyužijete...

Stránky s využitím rámců mají tu zvláštnost, že hlavní stránka, neobsahuje žádný běžně zobrazovaný text, ale pouze definici rozložení jednotlivých oblastí na stránce a další doplňující informace.

Kromě toho musíme použít i speciální hlavičku pro definici stránky s rámci. O tom jsme si již povídali v prvním díle našeho seriálu. Hlavička dokumentu bude vypadat například takto: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Frameset//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/frameset.dtd">

Po tradiční hlavičce přijde další změna místo elementu <body> použijte element <framset>. Jde o párový tag a ukončovací tag je povinný.

V dnešním dílu si ukážeme, jak vytvořit stránku, kterou rozdělíme na část pro menu a na část pro zobrazování vlastního textu.

Levý sloupec pro menu bude široký 150 pixelů a pravý sloupec chceme mít roztažený až do konce stránky. K tomu nám poslouží atribut cols="" v elementu <framset>. Jako jeho hodnotu zadáme šířku pro jednotlivé sloupce, tedy: 150, *. Hvězdička označuje zbývající místo po rozdělení stránky pro části s fixní velikostí.

Nyní nadefinujeme obsah jednotlivých částí stránky. Poslouží nám k tomu element <frame> a jeho atribut src="". Jako jeho hodnotu uvedeme cestu k souboru (stránce), který chceme vložit do stránky, např.: menu.html

Element <frame> je nepárový a musíme ho zavolat pro každu část stránky, kterou jsme nadefinovali, takže v našem příkladu budou potřeba dvě použití elementu <frame>

Nakonec můžeme připsat mezi párový tag <noframes> informaci pro návštěvníky, kteří mají prohlížeč, který nepodporuje rámy.

A nyni celý příklad (bez určení typu dokumentu a hlavičky):

<frameset cols="150, *">
<frame src="menu.html">
<frame src="hlavni.html">
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Příště se podíváme na další příklady použití rámců a probereme si všechny pouzitelné atributy.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Chybicka 23.9.2004 14:52 David Stefka
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze