LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mandrakelinux 10.1 Community

Po několika měsících příprav máme možnost se podívat na novou verzi Mandrakelinuxu. Pojďme tedy nahlédnout co nám Mandrakesoft připravil.

22.9.2004 18:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 16750×

Nová verze je zatím dostupná pro členy Mandrakeklubu a to ve verzi na pěti instalačních CD. Uvolnění volně stažitelné verze se dá očekávat během několika málo dnů.

Vyjití nové verze předcházel dlouhodobý časový plán, podle kterého Mandrakesoft novou distribuci připravoval. Plán alespoň tak jak jsme mohli sledovat byl průběžně dodržován a až na jeho konci došlo k vynechání rc2 a namísto ní vyšla již rovnou verze Community.

Instalace nové edice je zcela v duchu verzí předchozích, takže v grafickém prostředí zcela jednoduchá a díky dobře lokalizovanému instalátoru bezproblémová i pro někoho kdo cizí jazyk neovládá. Instalátor nalezl veškerý hardware a nabídl jeho konfiguraci, ať už se jednalo o televizní či grafickou kartu.

Vzhledem k tomu, že způsob instalace i screenshoty z ní již na našem serveru byly několikrát uveřejněny, mohu čtenáře odkázat na recenze minulých verzí distribuce.

Tuto verzi jsem instaloval na několikrát, protože jsem chtěl vyzkoušet co obnáší plná instalace a co instalace bez defaultního desktopu to jest KDE. Takže se pojďme podívat co je v naší verzi nového. Především byla dopředu avizována lepší podpora hardware, což jsem já osobně poznal na detekci televizní karty.Jiné změny se mne nedotkly, protože slibovanou lepší podporu Mandrakelinuxu na laptopu jsem se zatím neodvážil použít. Co se týká podpory Wifi a BlueToth zařízení, jejich podpora samozřejmě vzrůstá v závislosti uvolňování specifikací jednotlivých výrobců. Takže otázka je jestli lepší podpora Wifi karet je zásluhou Mandrakelinuxu, či spíše tvorby ovladačů pro tato zařízení komunitou vývojářů. Ovšem zařazení těchto ovladačů do distribuce je záležitostí jejích tvůrců a je zcela samozřejmé, že i podle schopností distribuce pracovat s novějším hardware se bude velké množství uživatelů rozhodovat jakou distribuci zvolit. A musíme přiznat, že hardwarová detekce a možnost konfigurace je u Mandrakelinuxu vždy na jednom z prvních míst.

Další o co se u Mandrakelinuxu snaží vždy při uvedení nové verze distribuce je nasazení nejnovějšího software. Tady se již názory uživatelů značně rozchází a nelze se někdy divit, protože to nejnovější nemusí být někdy to nejlepší.

Jako desktop je v této verzi KDE 3.2.3, Gnome 2.6 a jako okenní manažeři WM 0.90.0, IceWM, Enlightenment, Blackbox (žije tento projekt ještě?) a TWM. Z nějakých důvodů chybí poměrně populární Fluxbox. Protože bylo předem avizováno, že Silver členové Mandrakeklubu mají možnost zvolit instalaci KDE 3.3 chtěl jsem zkusit i tuto novinku. jenže ať jsem na všech pěti CD hledal jak jsem hledal tak jsem balíky s touto verzí nenašel, takže snad při uvedení verze Official.

Co je v této verzi důležitou novinkou je zařazení XOrg 6.7.0. Tato verze již dovoluje různé animace oken atd.Dokonce mi začala u počítače chodit 3D akcelerace, takže bych si mohl zahrát i Tuxe.
Kernel je zde ve verzi 2.6.8.1 to znamená nejnovější verze.

Při prvním spuštění KDE jsem byl příjemně překvapen, kupodivu vzhled a veškeré nastavení zůstalo v podobě z minulé verze.Vzhledem k tomu je orientace v menu i způsob nastavení jednoduchý a uživatel nemusí hledat nové způsoby.

Vykoušel jsem i ostatní desktopy a manažery oken a nevím zda je to jen můj pocit, ale je vidět, že Mandrakelinux preferuje jako výchozí desktop KDE. Sdílení menu funguje ještě tak v Gnome, ale například ve Windowmakeru je to věc kterou je třeba okamžitě zrušit, protože je naprosto nepoužitelné. Nejenom, že WindowMaker neumí mít po instalaci korektní české menu (to lze napravit příkazem wsefont latin2), ovšem po druhém spuštění zmizely nápisy v menu a nenašel jsem jediný důvod proč se tak děje. V Gnome při prvním spuštění je jenom prázdný panel a všechna potřebná tlačítka si musíte dodat sami. V IceWM fungovalo sdílení menu bez problémů.

Co se týká programového vybavení tak jak je zvykem u MDK jsou jednotlivé oblasti software plné nejrůznějších alternativních programů. Z kancelářských balíků je to OpenOffice.org 1.1.3 nebo KOffice 1.3.3 a samozřejmostí jsou i programy jako QCad, Scribus a programy pro komunikaci s PDA. Internetové programy jsou zastoupeny prohlížeči Mozilla 1.7.2, Opera, Konqueror nebo Links. Nechybí programy pro ftp přenosy jako je KBear či emailoví klienti jako je Mozilla-mail nebo Kontact. Trochu mne překvapuje, že není zastoupen poměrně oblíbený browser Firefox nebo poštovní klient Thunderbird.

Samozřejmě nechybí programy pro práci s videem jako Mplayer, Totem, Xine a jako defaultní je v této verzi nastaven Kaffeine. Další množství programů je pro práci a úpravu zvuku jako je Grip, XMMS, JuK nebo Rosegarden.

Další kapitolou jsou programy pro práci s grafikou v čele s grafickým editorem Gimp 2.0.4 a samozřejmě nesmí chybět nejrůznější programy pro prohlížení obrázků jako je GQview,práci s digitálními fotoaparáty nebo skenery nebo programy pro tvorbu albumů z našich digitálních fotografií jako je Digikam nebo KAlbum.

Samozřejmě jsou v distribuci obsaženy všechny možné programy a utility pro správu nebo sledování systému (GKrellm), ale i nejrůznější vývojové aplikace (KDevelop,IDLE). Zcela samostatnou kapitolou je pak Mandrake Control Center, které mne v této verzi příjemně překvapilo,protože se tvůrci distribuce vrátili ke vzhledu z verze 9.2, která nejenom podle mne byla podstatně přehlednější.

Distribuci jsem zkoušel dva dny a musím říct, že mi poměrně dost vadila svázanost všech aplikací s KDE. V této distribuci není například Sim, ale jeho verze pro KDE KSim a mnoho dalších aplikací je z podobného soudku. pokud se tedy rozhodnete KDE neinstalovat můžete rovnou zapomenout na tyto aplikace nebo vás čeká stahování balíčků z netu. Rovněž tak je pro mne nepochopitelné, proč není zařazen Firefox nebo Thunderbird, když mdk balíčky existují a jedná se o velmi oblíbené programy.
Jinak jsem proti distribuci neměl vážnější výhrady, zatím se mi nestalo, že bych narazil na nějaký program, který by spadl díky fatální chybě. Jedinou výjimkou je WindowMaker, který má udělaný balíček z CVS a někdy spadne při uložení sezení. Tady je však otázkou zda to je tím, že je nasazena vývojová verze nebo špatným vyladěním tvůrců distribuce.
Protože bylo málo času na detailnější zkoumání uvidíme jak se bude chovat distribuce při dalším provozu.Zatím musím bohužel říci, že první dojem z nové verze distribuce je spíše rozpačitý a osobně mi připadá jako updatovaná verze 10.0, ovšem to je možná jen můj názor.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

blackbox 22.9.2004 20:44 Jan 'thingwath' Bartoš
KDE 3.3 23.9.2004 11:15 Libor
L Re: KDE 3.3 23.9.2004 16:46 bibri
  L Re: KDE 3.3 24.9.2004 09:29 Ivan Majer
Firefox a Thunderbird 1.10.2004 22:04 GeBu
  L Re: Firefox a Thunderbird 2.10.2004 12:54 Jan Houštěk
    |- Re: Firefox a Thunderbird 4.10.2004 08:10 Aleš Kapica
    | L Re: Firefox a Thunderbird 4.10.2004 08:58 Jan Houštěk
    L Re: Firefox a Thunderbird 18.12.2004 17:20 GeBu
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze