LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PHP (48) - Práce s binárními daty (BLOB)

Měla by se binární data ukládat do databáze, nebo ne? A jestliže ano, jak s tím pak pracovat v PHP?

22.9.2004 10:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 41325×

Komerční sdělení: Pořádáme Kurzy PHP

Tento díl seriálu jste si vyžádali ve svých e-mailových reakcích na předchozí články. Zaznamenal jsem několik dotazů, jak v PHP a MySQL pracovat s binárními daty.

Proč to nemám rád

Především, musím se přiznat, že taková řešení moc nepodporuji. Není mnoho pádných důvodů pro ukládání binárních dat do MySQL databází, jestliže tvoříte klasickou webovou aplikaci. Budete-li chtít ukládat do MySQL například sérii obrázků, měli byste vědět, že:

  • to je pomalé. Minimálně pomalejší o databázovou režii.
  • to zabere víc místa. MySQL musí mít uloženy informace nejen o samotném souboru, ale i některá metadata.
  • to většinou znamená celou řadu práce pro programátora navíc.

Abychom byli upřímní, může to mít i výhody. Přišel jsem na dvě:

  • Možná, že binární data v databázi budeme moci lépe zabezpečit, než kdyby byla na disku.
  • Do binárního pole v databázi můžeme uložit prakticky cokoliv. V jednom řádku dat to může být obrázek, v jiném třeba soubor obsahující hudbu.

Jestliže ale nemáte jinou možnost, nebo jestliže potřebujete ukládat binární data, může Vám MySQL sloužit.

Co udělat v databázi

V MySQL je pro uložení binárních dat použit sloupec typu BLOB (binary large object). Takže, pokud budete chtít definovat tabulku pro uložení obrázků s jedním sloupcem, můžete použít něco ve smyslu:

CREATE TABLE obrazky (id INT NOT NULL AUTO_INCREMENT ,
obrazek BLOB NOT NULL , PRIMARY KEY (id));

Jestliže máte definici tabulky hotovou, můžete do ní směle vložit data. Mějme například ve složce, z níž se skript spouští, uložen soubor test.jpg. V takovém případě jej můžete načíst pomocí funkce fread do proměnné a vložit do databáze. Jenže pozor: binární soubor může obsahovat kdeco, včetně například apostrofů a jiných znaků, které by při sestavování dotazu mohly databázi zmást. Kdyby se to stalo, uloží se náš obrázek porušený nebo se dokonce neuloží vůbec. Musíme tedy použít funkci addslashes, která vkládaná data před jejich uložením oescapuje. Celé to může vypadat následovně:

<?
  
// zde je include souboru s konstantami
  
mysql_connect(SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD);
  
mysql_select_db(SQL_DBNAME);
  
$fp = fopen("test.jpg", "rb");
  
$binarydata = addslashes(fread($fp, filesize("test.jpg")));
  
mysql_query ("insert into obrazky (obrazek) values ('" . $binarydata . "')");
  
fclose($fp);
?>

Pozn.: Někteří tvrdí, že "úpravu" spočívající v přidání escape znaků pomocí funkce addslashes nepřežijí obrázky ve formátu jpeg. Sám jsem se s tím nesetkal. Kdyby Vás to nicméně potkalo, můžete data zakódovat například pomocí funkce base64_encode. Budou ale zabírat v databázi o třetinu místa více.

Zobrazování binárních dat

Jeden veliký problém spočívá v tom, že musíme vědět, s jakými binárními daty právě pracujeme, a musíme to sdělit prohlížeči. Takže, kdybychom měli zobrazovat obrázky uložené v tabulce podle předchozího příkladu, můžeme směle použít něco jako:

<?
  
// zde je include souboru s konstantami
  
mysql_connect(SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD);
  
mysql_select_db(SQL_DBNAME);
  if (!isset(
$_GET["obrazek"])) die ("Nezadali jste číslo obrázku");
  
$vysledek = mysql_query ("SELECT * FROM obrazky where id=".$_GET["obrazek"]);
  if (!
mysql_num_rows($vysledek)==1) die ("Nemáme takový obrázek");
  
header("Content-Type: image/jpeg");
  
$row = mysql_fetch_assoc ($vysledek);
  echo
$row["obrazek"];
?>

Spustit skript (1) | Spustit skript (2)

přičemž řádek s voláním funkce header je nezbytný. Jinak totiž nebohý prohlížeč nepozná, co má s došlými binárními daty dělat.

Co když ale potřebujeme zobrazit nejen samotný obrázek, ale stránku, která bude obsahovat dejme tomu několik různých obrázků pocházejících z databáze? To je problém, protože v tom případě nemůžeme použít funkci header jako v předchozím případě. Máte zhruba tři možnosti:

  • Obrázky vyexportovat do souborů a použít je, jako by tam byly odjakživa (brr, pomalé).
  • Znásilnit funkce PHP pro práci s proudy a funkce pro práci s buffery a nějak to před odesláním binárně poslepovat (brr, složité)
  • Použít následující fintu:
<img src="48_show.php?obrazek=1"><br>
To je moje kočka ;-))<br>
<img src="48_show.php?obrazek=2"><br>
Neuvěřitelná podobnost mého kamaráda a agenta Smithe z Matrixu.<br>

Spustit skript

Opravdu to funguje a opravdu v tom není žádná záludnost. Prostě jsme jako zdroj obrázku nepoužili soubor jpg, ale soubor, který jej "nějak" generuje.

Závěr

Ukládání binárních dat do databáze je většinou jako technika kritizováno, ale někdy se to může hodit. Při vkládání dat používejte addslashes. Pozor, je nutné vědět, jakého typu jsou vkládaná data, pokud s nimi budete chtít pracovat pomocí PHP a zobrazovat je v prohlížeči.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nefunguje mi to 24.3.2005 14:46 Stanislav Levinsky
hlavička 9.4.2008 22:28 Dan Pelíšek
L Re: hlavička 10.4.2008 10:59 Aleš Hakl
Jednoducha galerie 5.7.2009 03:08 swosh
L Re: Jednoducha galerie 5.7.2009 05:04 Aleš Hakl
  L Re: Jednoducha galerie 5.7.2009 22:30 swosh
Kolik verzí obrázku potřebuji pro galerii? 10.2.2010 14:12 peedek
  |- Re: Kolik verzí obrázku potřebuji pro galerii? 10.2.2010 14:14 peedek
  L Re: Kolik verzí obrázku potřebuji pro galerii? 11.2.2010 19:18 Radim Kolář
    L Re: Kolik verzí obrázku potřebuji pro galerii? 12.2.2010 15:50 peedek
      L Re: Kolik verzí obrázku potřebuji pro galerii? 13.2.2010 00:17 Radim Kolář
        L Re: Kolik verzí obrázku potřebuji pro galerii? 14.2.2010 20:26 peedek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze