LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (11.) - Barvy IV.

Dnes se podíváme na poslední tři nástroje pro práci s barvami.

1.10.2004 10:00 | Yippee | Články autora | přečteno 38719×

Posterizace

Tento nástroj je správnou volbou, pokud chcete vytvořit obrázek s indexovanými barvami, který nebude mít barvy vycházející z obrázku, ale takové, které je možné vytvořit jako kombinace RGB kanálů. Množství kombinací vychází z hodnoty, kterou zadáte v dialogovém okně funkce.

Tento nástroj najdeme v menu Nástroje --> Nástroje barev --> Posterizace. Jeho dialogové okno vypadá jako na následujícím obrázku.

dialogové okno Posterizace

Pro obrázky v odstínech šedé je princip Posterizace jednoduchý. Pro úrovně posterizace 0,1,2 je obrázek tvořen jen minimem možných barev tzn. bílou a černou. Pro každou další úroveň se přidá další odstín šedé. Při úrovni posterizace 4 bude náš obrázek obsahovat 4 odstíny šedé. Úroveň 16 nám tedy poskytuje 16 barevných odstínů šedé.

originální obrázek úroveň posterizace 2
úroveň posterizace 3 úroveň posterizace 10

Na předcházejících obrázcích je ukázka použití posterizace pro černobílý obrázek. První z nich je originál, dále je obrázek úrovně posterizace 2, 3 a 10.

Pro RGB obrázky se při úrovni posterizace 4 vytvoří 4 barevné odstíny v každém barevném kanále. Tato úroveň tedy vytvoří 4x4x4, tedy 64 barev. Těchto 64 barev je vybráno takto: jednotlivé kanály se rozdělí na čtyři části, to znamená vytvoří se jen barvy, které budou obsahovat 0, 85, 170, 255 konkrétní barevné složky.

Většinou takto vytvořené barvy nejsou shodné s barvami v originálním obrázku, a málo z nich je přímo zastoupeno v obrázku. Fotografie upravené posterizací nejsou přesným zástupcem původní, ale jsou více umělecké něž indexované obrázky vytvořené z barev obrázku.

originální obrázek
standardně převedený obrázek na indexované barvy úroveň posterizace 4

Na předcházejících obrázcích je ukázka použití posterizace pro barevný obrázek. První z nich je originál, dále je obrázek standardně převedený na indexované barvy, a poslední je obrázek úroveň posterizace 4.

Práh

Pokud spustíme funkci Práh (Nástroje --> Nástroje barev --> Práh) otevře se nám následující dialogové okno s histogramem obrázku.

dialogové okno Práh

V tomto dialogovém okně máme možnost nastavení práhu. Nastavení lze provést pomocí přímého označení v histogramu pomocí myši anebo číselně dole pod histogramem. V obrázku se zobrazí jen barvy, které jsou součástí prahového intervalu.

Práh lze použít k tvobě černobílých kreslených obrázků. S úspěchem lze prách použít také k výběru oblastí se stejnými barvami. Tento výběr se provádí za pomoci alfa kanálu (používáním alfa kanálu se budeme zabývat v nějakém z dalších dílů seriálu).

originální obrázek dialogové okno s nastaveným prahem výsledný obrázek

Na předcházejících obrázcích je ukázka použití funkce Práh. První z nich je originál, další je dialogové okno s nastaveným prahem, poslední je výsledný obrázek.

Obarvit

Tato funkce nám umožňuje dát fotografii barevný nádech. Tuto funkci najdeme v menu Nástroje --> Nástroje barev --> Obarvit. Po spuštění tohoto nástroje se objeví dialogové okno se třemi posuvníky (Odstín, Sytost, Světlost). Pomocí těchto posuvníků lze dát fotografi potřebný barevný nádech, popřípadě je možné zbavit obrázek barevného nádechu.

originální obrázek výsledný obrázek s barevným nádechem
dialogové okno obarvit
výsledný obrázek s barevným nádechem výsledný obrázek s barevným nádechem

Na předcházejících obrázcích je ukázka použití funkce Obarvit. První z nich je originál, další tři jsou obrázky s přidaným barevným nádechem a uprostřed je dialogové okno funkce Obarvit.

Barevná korekce fotografií

Gimp nám nabízí velké množství nástrojů umožňující provádět barevné korekce ve fotografiích. Asi nejtěžší věcí při provádění barevné korekce je vybrat nejvhodnější nástroj. Pokusím se zde uvést pár pravidel, která by vám měla tento výběr zjednodušit.

Odstín-sytost
tímto nástrojem lze přidat více sytosti matným digitálním fotkám, a také ho lze použít k přebarvení objektů.
(viz díl Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (8.) - Barvy I.)
Jas-kontrast
po tomto nástroji sáhneme ve chvíli, kdy bude náš obrázek podexponováný (přeexponovaný), jedná se o nejjednodušší a nejčastěji používaný nastroj pro barevné korekce.
(viz díl Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (8.) - Barvy I.)
Histogram
nejedná se o žádný nástroj na úpravu barevného podání fotografie, ale prozradí nám hodně o barvách v obrázku. Jde o pomocníka díky kterému můžeme jednoduše zjistit, co fotografii chybí.
(viz díl Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (9.) - Barvy II.)
Úrovně
tento nástroj nám umožňuje nastavit maximální dynamický rozsah fotografie. Jedná se o mocnější variantu "Jasu a kontrastu".
(viz díl Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (9.) - Barvy II.)
Křivky
jde o nástroj, který umožňuje přesnou úpravu barevného tónu a kontrastu fotografie.
(viz díl Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (10.) - Barvy III.)
Obarvit
pomocí tohoto nástroje lze dát fotografii barevný nádech.
(viz dnešní díl)

Závěr

Dnešním dílem jsme dokončili vše, co souvisí s barvou.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze