LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programujeme s XML (16.) - Metody výstupu v XSLT

Ačkoli je výstupem XSLT transformace vždy fragment DOM stromu či série SAX událostí, můžeme ovlivnit, jakým způsobem bude tato struktura zapsána na výstupu, dnes se tedy podíváme, jaký je mezi jednotlivými způsoby rozdíl.

14.9.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 9380×

Jak již jsem v minulém dílu zmíníl, můžeme pomocí atributu method elementu xsl:output zvolit způsob výstupu, není v tom žádná magie, a ač to tak na první pohled nevypadá, jsou první dva způsoby v podstatě stejné a liší se jen drobnými detaily, zato výstupní metoda "text" je úplně o něčem jiném.

HTML

V tomto případě procesor upraví výstup tak, aby byl pokud možno validním HTML, to znamená, že negeneruje uzavírací tagy (</img>) ani prázdné elementy (<img/>) pro elementy, které jsou v HTML považovány za prázdné, nenahrazuje znaky <>"'& uvnitř elementů script a style a provádí ještě další podobné úpravy (ohledně instrukcí pro zpracování, atributů a podobně)

V této výstupní metodě má význam používat atribut indent elementu xsl:output, a proto má implicitní hodnotu "yes" a atribut version určuje verzi výstupního HTML a má implicitně hodnotu "4.0".

Tato výstupní metoda také doplní element meta specifikující kódování dokumentu jako první položku do elementu head, samozřejmě pouze pokud element head ve výstupním stromu existuje.

XML

Výstupní metoda "xml" je implicitní a jedná se o prostý výstup XML dokumentu, takový dokument má XML deklaraci (což můžeme vypnout atributem omit-xml-declaration), speciální znaky jsou v něm nahrazeny entitami dle zvyklostí XML a podobně.

Pomocí atributu cdata-section-elements můžeme vyjmenovat elementy, jejichž textový obsah bude vypsán jako sekce CDATA namísto normálního textu s případným nahrazením speciálních znaků entitami.

Stejně jako v případě HTML funguje atribut indent, jímž můžeme povolit odsazovaní, ovšem pro XML má implicitní hodnotu "no".

Text

Tato výstupní metoda se hodí na cokoli, co není XML a není HTML, jedná se o prostý výstup nějakého textu. Obsahem výstupu jsou pouze textové uzly výstupního stromu v pořadí, v jakém za sebou následují v tomto stromu.

Pomocí atributu encoding určíme kódování výstupu. Vzhledem k tomu, že v tomto režimu není možné (a ani vhodné) nahrazovat znaky nevyjádřitelné ve výstupní znakové sadě entitami, způsobí výskyt takového znaku chybu.

Většina ostatních atributů elementu xsl:output postrádá pro tuto metodu smysl, jediný, který může ještě jakýsi smysl mít, je media-type, s jeho pomocí určíme MIME typ výstupu (což využijme nejspíše pouze na serveru při použití nástrojů typu mod_xslt)

Pomocí metody "text" můžeme generovat opravdu ledacos, prostým textem počínaje a zdrojovým kódem v C++ či XBM bitmapou konče. Pokud pomineme určitou dávku nepohodlí, bylo by možné i generovat některé polo-binární formáty, ovšem osobně bych vám tento přístup silně nedoporučoval, není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Ačkoli můžeme pomocí XSLT vygenerovat ledacos, řekl bych, že většina složitějších konverzí s použitím výstupní metody "text" vyjde mnohem rychleji (jak na čas vývoje tak na čas běhu vlastního programu), pokud je implementujeme jako samostatný program, soubor funkcí či třídu v nějakém obecném programovacím jazyce podporujícím práci s XML na použitelné úrovni.

S výstupem dokumentu také souvisí dva elementy, které jsem v minulém dílu nezmínil. Element xsl:strip-space určuje, ve kterých elementech dojde k odstranění textových uzlů obsahujících pouze prázdné místo (mezery, tabulátory, nové řádky...). Seznam těchto elementů (oddělených mezerami, můžeme též použít hvězdičku jako zástupný znak pro jakýkoli element) uvedeme v atributu nazvaném překvapivě elements. Implicitně se takto neděje v žádných elementech. A druhý element je xsl:preserve-space, má opět atribut elements a slouží k potlačení efektu elementu xsl:strip-space na dané elementy ve výstupním dokumentu.

Ke stejnému účelu můžeme použít ve výstupním dokumentu atribut xml:space s hodnotou preserve, ovšem musíme si být vědomi toho, že se tento atribut bude vyskytovat i ve výstupu.

Ovšem činnost těchto elementů spolu s atributem indent elementu xsl:output začne být poněkud nejasná, procesor totiž odsazování výstupu zajišťuje právě pomocí přidávání a mazání textových uzlů obsahujících mezery, tabulátory a nové řádky. Pokud tedy potřebujete mít kontrolu nad tím, kde prázdné místo bude a kde ne, nepoužívejte odsazování.

Tím máme za sebou větší část XSLT, příště se podíváme na funkce kterými XSLT rozšiřuje jazyk XPath.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze