LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programujeme s XML (16.) - Metody výstupu v XSLT

Ačkoli je výstupem XSLT transformace vždy fragment DOM stromu či série SAX událostí, můžeme ovlivnit, jakým způsobem bude tato struktura zapsána na výstupu, dnes se tedy podíváme, jaký je mezi jednotlivými způsoby rozdíl.

14.9.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 9813×

Jak již jsem v minulém dílu zmíníl, můžeme pomocí atributu method elementu xsl:output zvolit způsob výstupu, není v tom žádná magie, a ač to tak na první pohled nevypadá, jsou první dva způsoby v podstatě stejné a liší se jen drobnými detaily, zato výstupní metoda "text" je úplně o něčem jiném.

HTML

V tomto případě procesor upraví výstup tak, aby byl pokud možno validním HTML, to znamená, že negeneruje uzavírací tagy (</img>) ani prázdné elementy (<img/>) pro elementy, které jsou v HTML považovány za prázdné, nenahrazuje znaky <>"'& uvnitř elementů script a style a provádí ještě další podobné úpravy (ohledně instrukcí pro zpracování, atributů a podobně)

V této výstupní metodě má význam používat atribut indent elementu xsl:output, a proto má implicitní hodnotu "yes" a atribut version určuje verzi výstupního HTML a má implicitně hodnotu "4.0".

Tato výstupní metoda také doplní element meta specifikující kódování dokumentu jako první položku do elementu head, samozřejmě pouze pokud element head ve výstupním stromu existuje.

XML

Výstupní metoda "xml" je implicitní a jedná se o prostý výstup XML dokumentu, takový dokument má XML deklaraci (což můžeme vypnout atributem omit-xml-declaration), speciální znaky jsou v něm nahrazeny entitami dle zvyklostí XML a podobně.

Pomocí atributu cdata-section-elements můžeme vyjmenovat elementy, jejichž textový obsah bude vypsán jako sekce CDATA namísto normálního textu s případným nahrazením speciálních znaků entitami.

Stejně jako v případě HTML funguje atribut indent, jímž můžeme povolit odsazovaní, ovšem pro XML má implicitní hodnotu "no".

Text

Tato výstupní metoda se hodí na cokoli, co není XML a není HTML, jedná se o prostý výstup nějakého textu. Obsahem výstupu jsou pouze textové uzly výstupního stromu v pořadí, v jakém za sebou následují v tomto stromu.

Pomocí atributu encoding určíme kódování výstupu. Vzhledem k tomu, že v tomto režimu není možné (a ani vhodné) nahrazovat znaky nevyjádřitelné ve výstupní znakové sadě entitami, způsobí výskyt takového znaku chybu.

Většina ostatních atributů elementu xsl:output postrádá pro tuto metodu smysl, jediný, který může ještě jakýsi smysl mít, je media-type, s jeho pomocí určíme MIME typ výstupu (což využijme nejspíše pouze na serveru při použití nástrojů typu mod_xslt)

Pomocí metody "text" můžeme generovat opravdu ledacos, prostým textem počínaje a zdrojovým kódem v C++ či XBM bitmapou konče. Pokud pomineme určitou dávku nepohodlí, bylo by možné i generovat některé polo-binární formáty, ovšem osobně bych vám tento přístup silně nedoporučoval, není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Ačkoli můžeme pomocí XSLT vygenerovat ledacos, řekl bych, že většina složitějších konverzí s použitím výstupní metody "text" vyjde mnohem rychleji (jak na čas vývoje tak na čas běhu vlastního programu), pokud je implementujeme jako samostatný program, soubor funkcí či třídu v nějakém obecném programovacím jazyce podporujícím práci s XML na použitelné úrovni.

S výstupem dokumentu také souvisí dva elementy, které jsem v minulém dílu nezmínil. Element xsl:strip-space určuje, ve kterých elementech dojde k odstranění textových uzlů obsahujících pouze prázdné místo (mezery, tabulátory, nové řádky...). Seznam těchto elementů (oddělených mezerami, můžeme též použít hvězdičku jako zástupný znak pro jakýkoli element) uvedeme v atributu nazvaném překvapivě elements. Implicitně se takto neděje v žádných elementech. A druhý element je xsl:preserve-space, má opět atribut elements a slouží k potlačení efektu elementu xsl:strip-space na dané elementy ve výstupním dokumentu.

Ke stejnému účelu můžeme použít ve výstupním dokumentu atribut xml:space s hodnotou preserve, ovšem musíme si být vědomi toho, že se tento atribut bude vyskytovat i ve výstupu.

Ovšem činnost těchto elementů spolu s atributem indent elementu xsl:output začne být poněkud nejasná, procesor totiž odsazování výstupu zajišťuje právě pomocí přidávání a mazání textových uzlů obsahujících mezery, tabulátory a nové řádky. Pokud tedy potřebujete mít kontrolu nad tím, kde prázdné místo bude a kde ne, nepoužívejte odsazování.

Tím máme za sebou větší část XSLT, příště se podíváme na funkce kterými XSLT rozšiřuje jazyk XPath.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze