LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SnakeKeeper

logo SnakeKeeperTento program není určen pro širokou obec Linuxových uživatelů, ale přesto si myslím, že stojí za zmínku.

9.9.2004 08:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 6547×

Za zmínku stojí především z toho důvodu, že se čas od času setkáváme se specifickým požadavkem na určitý typ software. Ne vždy je odpovídající ekvivalent programu pro Windows dostupný taktéž pro Linux.Samozřejmě programů pro Linux je obrovské množství a spousta programů se dá obejít tím, že použijeme nějakou databázi.Je to však nutné?

Jsou uživatelé, pro které není prioritou se učit obsluhu jakýchkoli plnohodnotných databází a počítač používají jako doplněk a nástroj své práce nebo koníčka.To znamená, že ke své práci hledají jednoduchý a nenáročný program, který mohou obsluhovat bez dlouhého studia manuálových stránek a různých tutoriálů.

To je i případ tohoto software. Není určen počítačovým odborníkům, ale má sloužit uživateli k zápisu pro něho důležitých informací. SnakeKeeper je program určený pro chovatele hadů a plazů všeobecně. Stejně tak se dá ale použít pro chovatele jiných živočichů, kde potřebujeme zaznamenávat různé informace z jejich života.

Česká republika je ve světě známá svou bohatou chovatelskou historií a z toho vyplývá i obrovské množství chovatelů mnohdy velmi exotických živočichů. Snad je to dáno tím, že ještě v nedávné době vycestovat někam do tropů bylo nereálným snem a podařilo se jen několika málo lidem většinou pod záštitou AV v rámci různých expedic. Snad toto bylo příčinou, že mnoho lidí začalo exotická zvířata chovat ve svých domovech.

Samozřejmě jak se zvětšuje chov, vzrůstá i potřeba někam zaznamenat různé data spojená s chovem. Pro tyto potřeby vzniklo mnoho projektů a některých i od českých autorů, ale zatim znám jediný, který je určen přímo pro Linux. Snakekeeper vznikl 27.7.04 a nyní je ke stažení ve verzi 0.4.

Domovská stránka projektu je zde, ale více informací je na kde-apps.org a stáhnout balíček se zdrojovými kódy můžeme na této adrese.

Jediné co potřebujeme, aby se nám program podařilo nainstalovat je KDE vyšší než 3.1 a Qt vyšší než 3.0.0. Toto ovšem u nových distribucí je splněno.

Stáhnutý balíček rozbalime a nainstalujeme:

./configure
make
su
make install

Po instalaci je potřeba překopírovat spustitelný soubor snakekeeper do /usr/bin/ a program je připraven k použití. Kdo používá KDE může spustit menudrake a přidat si program do nabídky v menu kde je připravena kolonka věda, včetně odpovídající ikony, která je k nalezeni v adresáři ~/SnakeKeeper/src.

Na samotném programu je vidět, že tvůrci se snaží o jednoduché ovládání a nesnaží se ohromovat mnoha funkcemi. Přesto se jedná o program který je plně funční k danému účelu.

Mezi položky které můžeme zadat, patří jméno, druh chovaného živočicha, pohlaví, datum narození, původ, doba posledniho krmení, svleku atd.

oknoprogramu

Po zavedení jedince již můžeme editovat položky jako je krmení nebo posledni svlek. Jak jsem zkoušel není problém pokud nepoužíváme diakritiku dopsat si do daných položek to co je potřeba. Jediné, kdy se mi podařilo tento program totálně zneschopnit bylo v okamžiku, kdy jsem do kolonky "posledni svlek" zadal dvouřádkový popisek :-) Až po ručním smazání nadbytečného řádku se program podařilo spustit.

krmení
svlékání

Jednou z možností, kterou program nabízí je export záznamů o vybraném jedinci do html. Tuto funkci ocení chovatelé v okanžiku kdy jedinec mění majitele či při zapůjčení jedince k množení a podobně.V podstatě tento html dokument plní funkci jakéhosi průvodního listu.(Nevěříli byste kolikrát je na různých výměnných dnech vidět jak někdo usilovně tato data píše tužkou na hřbet ruky :-)

export do html

Pokud dojde k tomu, že některého jedince na nějakou dobu vyřazujeme z chovu použijeme volbu Delete Snake a dojde k vymazání jedince z programu. Tím však nejsou všechna data nenávratně ztracena jak se nám snaží program namluvit. V adresáři /.snakekeeper nám zůstane textový soubor se všemi daty, které jsme k jedinci kdy zadali.
No a pokud se k nám jedinec po nějaké době vrátí, stačí do souboru snakekeeper.rc v tomto adresáři zapsat jeho jméno a jedinec se začne zobrazovat zpátky v programu.

skryté soubory

Celkově na mne udělal tento malý prográmek dobrý dojem, protože obsahuje všechny podstatné funkce včetně třídění podle zadaných kriterií.Dokonce jsme s o.k. zjistili, že vzhledem k tomu, že se jedná o program určený pro KDE je již částečně připraven pro lokalizaci.
Jedinou funkci bych u tohoto programu uvítal do budoucna a to je možnost k danému jedinci přiřadit fotografii. Ne snad z důvodu, že mám rád obrázky, ale protože existuje mnoho druhů živočichů chráněných CITES a u některých z nich nelze použít čipování. A právě v těchto případech nastupuje fotodokumentace daných jedinců.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Pekny program 11.9.2004 00:50 Jan Houštěk
  L Re: Pekny program 12.9.2004 00:18 Ivan Majer
    L Re: Pekny program 12.9.2004 16:49 Jan Houštěk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.9.2018 10:04 / Jan Ober
Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:00 / Jan Ober
Re: Gimp

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze