LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SnakeKeeper

logo SnakeKeeperTento program není určen pro širokou obec Linuxových uživatelů, ale přesto si myslím, že stojí za zmínku.

9.9.2004 08:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 6176×

Za zmínku stojí především z toho důvodu, že se čas od času setkáváme se specifickým požadavkem na určitý typ software. Ne vždy je odpovídající ekvivalent programu pro Windows dostupný taktéž pro Linux.Samozřejmě programů pro Linux je obrovské množství a spousta programů se dá obejít tím, že použijeme nějakou databázi.Je to však nutné?

Jsou uživatelé, pro které není prioritou se učit obsluhu jakýchkoli plnohodnotných databází a počítač používají jako doplněk a nástroj své práce nebo koníčka.To znamená, že ke své práci hledají jednoduchý a nenáročný program, který mohou obsluhovat bez dlouhého studia manuálových stránek a různých tutoriálů.

To je i případ tohoto software. Není určen počítačovým odborníkům, ale má sloužit uživateli k zápisu pro něho důležitých informací. SnakeKeeper je program určený pro chovatele hadů a plazů všeobecně. Stejně tak se dá ale použít pro chovatele jiných živočichů, kde potřebujeme zaznamenávat různé informace z jejich života.

Česká republika je ve světě známá svou bohatou chovatelskou historií a z toho vyplývá i obrovské množství chovatelů mnohdy velmi exotických živočichů. Snad je to dáno tím, že ještě v nedávné době vycestovat někam do tropů bylo nereálným snem a podařilo se jen několika málo lidem většinou pod záštitou AV v rámci různých expedic. Snad toto bylo příčinou, že mnoho lidí začalo exotická zvířata chovat ve svých domovech.

Samozřejmě jak se zvětšuje chov, vzrůstá i potřeba někam zaznamenat různé data spojená s chovem. Pro tyto potřeby vzniklo mnoho projektů a některých i od českých autorů, ale zatim znám jediný, který je určen přímo pro Linux. Snakekeeper vznikl 27.7.04 a nyní je ke stažení ve verzi 0.4.

Domovská stránka projektu je zde, ale více informací je na kde-apps.org a stáhnout balíček se zdrojovými kódy můžeme na této adrese.

Jediné co potřebujeme, aby se nám program podařilo nainstalovat je KDE vyšší než 3.1 a Qt vyšší než 3.0.0. Toto ovšem u nových distribucí je splněno.

Stáhnutý balíček rozbalime a nainstalujeme:

./configure
make
su
make install

Po instalaci je potřeba překopírovat spustitelný soubor snakekeeper do /usr/bin/ a program je připraven k použití. Kdo používá KDE může spustit menudrake a přidat si program do nabídky v menu kde je připravena kolonka věda, včetně odpovídající ikony, která je k nalezeni v adresáři ~/SnakeKeeper/src.

Na samotném programu je vidět, že tvůrci se snaží o jednoduché ovládání a nesnaží se ohromovat mnoha funkcemi. Přesto se jedná o program který je plně funční k danému účelu.

Mezi položky které můžeme zadat, patří jméno, druh chovaného živočicha, pohlaví, datum narození, původ, doba posledniho krmení, svleku atd.

oknoprogramu

Po zavedení jedince již můžeme editovat položky jako je krmení nebo posledni svlek. Jak jsem zkoušel není problém pokud nepoužíváme diakritiku dopsat si do daných položek to co je potřeba. Jediné, kdy se mi podařilo tento program totálně zneschopnit bylo v okamžiku, kdy jsem do kolonky "posledni svlek" zadal dvouřádkový popisek :-) Až po ručním smazání nadbytečného řádku se program podařilo spustit.

krmení
svlékání

Jednou z možností, kterou program nabízí je export záznamů o vybraném jedinci do html. Tuto funkci ocení chovatelé v okanžiku kdy jedinec mění majitele či při zapůjčení jedince k množení a podobně.V podstatě tento html dokument plní funkci jakéhosi průvodního listu.(Nevěříli byste kolikrát je na různých výměnných dnech vidět jak někdo usilovně tato data píše tužkou na hřbet ruky :-)

export do html

Pokud dojde k tomu, že některého jedince na nějakou dobu vyřazujeme z chovu použijeme volbu Delete Snake a dojde k vymazání jedince z programu. Tím však nejsou všechna data nenávratně ztracena jak se nám snaží program namluvit. V adresáři /.snakekeeper nám zůstane textový soubor se všemi daty, které jsme k jedinci kdy zadali.
No a pokud se k nám jedinec po nějaké době vrátí, stačí do souboru snakekeeper.rc v tomto adresáři zapsat jeho jméno a jedinec se začne zobrazovat zpátky v programu.

skryté soubory

Celkově na mne udělal tento malý prográmek dobrý dojem, protože obsahuje všechny podstatné funkce včetně třídění podle zadaných kriterií.Dokonce jsme s o.k. zjistili, že vzhledem k tomu, že se jedná o program určený pro KDE je již částečně připraven pro lokalizaci.
Jedinou funkci bych u tohoto programu uvítal do budoucna a to je možnost k danému jedinci přiřadit fotografii. Ne snad z důvodu, že mám rád obrázky, ale protože existuje mnoho druhů živočichů chráněných CITES a u některých z nich nelze použít čipování. A právě v těchto případech nastupuje fotodokumentace daných jedinců.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Pekny program 11.9.2004 00:50 Jan Houštěk
  L Re: Pekny program 12.9.2004 00:18 Ivan Majer
    L Re: Pekny program 12.9.2004 16:49 Jan Houštěk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze