LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GQview

logo GQviewV dnešní době digitálních fotoaparátů má každý ve svém počítači množství fotografií. Proto každý určitě bude někdy potřebovat prohlížeč obrázků, dnes se podíváme na jeden z nich a sice na GQview.

8.9.2004 08:00 | Vasek | Články autora | přečteno 8308×

Mezi základní funkce tohoto grafického prohlížeče patří:

 • jednoduché ovládání pomocí myši
 • zoomování
 • náhledy, s možností uložení pro opětovné použití a podpora .xvpics formátu
 • možnost výběru více položek najednou pro přesouvání, kopírování, mazání, přejmenování
 • drag and drop
 • slideshow
 • plno-obrazovkový režim
 • lze otevřít obrázek v externím editoru
 • vytváření sbírek obrázků
 • vyhledání duplicitních obrázků podle jména, velikosti, datumu, rozměrů či obsahové podobnosti
 • podpora EXIF

Práce s programem

oknoprogramu

Po spuštění aplikace se otevře okno, které vidíte na obrázku. Okno programu má několik částí: v levém horním rohu aplikace najdeme nabídkové menu a pod ním ikony nejčastěji používaných funkcí, zbývající levá čast okna se skládá z okna pro procházení adresářovou strukturou a okna souborů, ve kterém se zobrazují grafické soubory v aktuálním adresáři. Celou pravou část okna aplikace zabírá okno obrázku.

režim zobrazení do okna

Obrázek zobrazíme tak, že si vyhledáme v okně adresářů příslušné umístění obrázku. V seznamu grafických souborů obsažených v daném adresáři vyhledáme přislušný obrázek a kliknutím na něj ho otevřeme v okně obrázků. Obrázky se standardně otevírají v režimu 1:1 (ve skutečné velikosti), při dnešních velikostech digitálních fotografií je zřejmé, že obrázek nebude zobrazen celý, ale jen jeho část. Pokud chceme při libovolné velikosti okna vždy vidět celý obrázek, nastavíme si režim "Přispůsobit do okna". Přepnutí do tohoto režimu lze provést několika způsoby: přes menu Zobrazit -> Do okna, pomocí klávesové zkratky X anebo z kontextové nabídky, kterou vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek, položkou Přizpůsobit do okna.

režim zobrazení náhledů

GQview má kromě již dvou zmíněných režimů (1:1, do okna), další režim, který umožňuje obrázky libovolně zvětšovat či zmenšovat až do poměru 32:1 (1:32). Opět existuje několik způsobů jak to provést. Pomocí menu Zobrazit -> Zvětšit(Zmenšit), s využitím klávesové zkratky = (pro zvětšení) a - (pro zmenšení) anebo z kontextové nabídky. Pro přepnutí do zobrazení 1:1 slouží klávesová zkratka Z.

celoobrazovkový režim

Pokud se přestáváte orientovat ve změti názvů souborů, které se zobrazují v okně souborů, nemusíte zoufat. GQview nám umožnuje nechat si u názvů souborů zobrazit náhledy obrázků pomocí Zobrazit -> Do okna nebo pomocí klávesové zkratky T. Prohlížeč nabízí celou řadu dalších pohledů na fotografie mezi, kterými nechybí celoobrazovkový režim (Zobrazit -> Celá obrazovka či klávesová zkratka F). Tento režim je vhodný k prezentování fotografií, jelikož je možné pomocí kláves PgUp/PgDn přecházet na předcházející/následující obrázek. V tomto režimu je možné také spustit automatickou prezentaci (tzv. slideshow), provede se to z kontextového menu. Doba setrvání jednoho obrázku se nastavuje v Úpravy -> Nastavení.

zobrazení EXIF informací

Všechny digitální fotoaparáty ukládají do souboru kromě obrázku i meta-informace tzv. EXIF (Exchangeable Image File Format). Mezi těmito informacemi najdeme: datum pořízení, typ fotoaparátu, clonu, expoziční čas, použitou kompresi atd.. V GQview lze EXIF informace zobrazit z menu Zobrazit -> EXIF údaje či klávesovou zkratkou Ctrl E.

Při velkém množtví fotografií je potřeba nějakým způsobem fotografie organizovat do sbírek. I s touto prací nám může GQview pomoci. V menu Zobrazit -> Správce třídění či Ctrl S máme možnost zobrazit jednoduchý nástroj pro správu sbírek.

Editace fotografií

Jednoduché editace fotografiií se staly samozřejmostí u prohlížečů obrázků, tak ani GQview nemůže být vyjímkou. GQview umí fotografie otáčet a převracet a umožnuje editovat obrázky v externím editoru (Gimp, Xv, Xpaint). Při otáčení si lze vybrat z jedné předdefinovaných rotací Vlevo, Vpravo, O 180° a Zrcadlení, Převrácení. Všechny funkce pro otáčení najdeme v nabídce Úpravy -> Otočit.

nástroj na vyhledávání duplicitních fotografií

Nástroj, který dělá z GQview neocenitelného pomocníka pro správu fotografií, je vyhledávání duplicitních obrázků. Tuto funkci najdeme v menu Soubor -> Najít duplikáty či klávesovou zkratkou D. Použití této funkce je jednoduché, stačí přesunout vybrané soubory do dialogového okna funkce, která následně vyhledá duplicitní fotografie. Tato funkce umožnuje vyhledávat duplicitní soubory podle několika kritérií: názvu souboru, velikosti souboru, data vytvoření, rozměrů fotografie, kontrolního součtu, cesty, a také podle EXIF informací.

Závěr

GQview je užitečný nástroj na prohlížení a jednoduchou správu vašich fotografických sbírek. Jako jeho velké plus vidím funkci na vyhledávání duplicitních fotografií a podporu EXIF.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

suhlas 8.9.2004 09:09 balki
dotaz 16.9.2004 12:33 Petr Hrachovec
Potřeboval bych rady ohledně instalace her v Mandrake 9.2 16.9.2004 17:01 Ladislav Tenk (jr)
  L Re: Potřeboval bych rady ohledně instalace her v Mandrake 9.2 17.9.2004 18:54 Pavel Kácha
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze