LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GQview

logo GQviewV dnešní době digitálních fotoaparátů má každý ve svém počítači množství fotografií. Proto každý určitě bude někdy potřebovat prohlížeč obrázků, dnes se podíváme na jeden z nich a sice na GQview.

8.9.2004 08:00 | Vasek | Články autora | přečteno 7999×

Mezi základní funkce tohoto grafického prohlížeče patří:

 • jednoduché ovládání pomocí myši
 • zoomování
 • náhledy, s možností uložení pro opětovné použití a podpora .xvpics formátu
 • možnost výběru více položek najednou pro přesouvání, kopírování, mazání, přejmenování
 • drag and drop
 • slideshow
 • plno-obrazovkový režim
 • lze otevřít obrázek v externím editoru
 • vytváření sbírek obrázků
 • vyhledání duplicitních obrázků podle jména, velikosti, datumu, rozměrů či obsahové podobnosti
 • podpora EXIF

Práce s programem

oknoprogramu

Po spuštění aplikace se otevře okno, které vidíte na obrázku. Okno programu má několik částí: v levém horním rohu aplikace najdeme nabídkové menu a pod ním ikony nejčastěji používaných funkcí, zbývající levá čast okna se skládá z okna pro procházení adresářovou strukturou a okna souborů, ve kterém se zobrazují grafické soubory v aktuálním adresáři. Celou pravou část okna aplikace zabírá okno obrázku.

režim zobrazení do okna

Obrázek zobrazíme tak, že si vyhledáme v okně adresářů příslušné umístění obrázku. V seznamu grafických souborů obsažených v daném adresáři vyhledáme přislušný obrázek a kliknutím na něj ho otevřeme v okně obrázků. Obrázky se standardně otevírají v režimu 1:1 (ve skutečné velikosti), při dnešních velikostech digitálních fotografií je zřejmé, že obrázek nebude zobrazen celý, ale jen jeho část. Pokud chceme při libovolné velikosti okna vždy vidět celý obrázek, nastavíme si režim "Přispůsobit do okna". Přepnutí do tohoto režimu lze provést několika způsoby: přes menu Zobrazit -> Do okna, pomocí klávesové zkratky X anebo z kontextové nabídky, kterou vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek, položkou Přizpůsobit do okna.

režim zobrazení náhledů

GQview má kromě již dvou zmíněných režimů (1:1, do okna), další režim, který umožňuje obrázky libovolně zvětšovat či zmenšovat až do poměru 32:1 (1:32). Opět existuje několik způsobů jak to provést. Pomocí menu Zobrazit -> Zvětšit(Zmenšit), s využitím klávesové zkratky = (pro zvětšení) a - (pro zmenšení) anebo z kontextové nabídky. Pro přepnutí do zobrazení 1:1 slouží klávesová zkratka Z.

celoobrazovkový režim

Pokud se přestáváte orientovat ve změti názvů souborů, které se zobrazují v okně souborů, nemusíte zoufat. GQview nám umožnuje nechat si u názvů souborů zobrazit náhledy obrázků pomocí Zobrazit -> Do okna nebo pomocí klávesové zkratky T. Prohlížeč nabízí celou řadu dalších pohledů na fotografie mezi, kterými nechybí celoobrazovkový režim (Zobrazit -> Celá obrazovka či klávesová zkratka F). Tento režim je vhodný k prezentování fotografií, jelikož je možné pomocí kláves PgUp/PgDn přecházet na předcházející/následující obrázek. V tomto režimu je možné také spustit automatickou prezentaci (tzv. slideshow), provede se to z kontextového menu. Doba setrvání jednoho obrázku se nastavuje v Úpravy -> Nastavení.

zobrazení EXIF informací

Všechny digitální fotoaparáty ukládají do souboru kromě obrázku i meta-informace tzv. EXIF (Exchangeable Image File Format). Mezi těmito informacemi najdeme: datum pořízení, typ fotoaparátu, clonu, expoziční čas, použitou kompresi atd.. V GQview lze EXIF informace zobrazit z menu Zobrazit -> EXIF údaje či klávesovou zkratkou Ctrl E.

Při velkém množtví fotografií je potřeba nějakým způsobem fotografie organizovat do sbírek. I s touto prací nám může GQview pomoci. V menu Zobrazit -> Správce třídění či Ctrl S máme možnost zobrazit jednoduchý nástroj pro správu sbírek.

Editace fotografií

Jednoduché editace fotografiií se staly samozřejmostí u prohlížečů obrázků, tak ani GQview nemůže být vyjímkou. GQview umí fotografie otáčet a převracet a umožnuje editovat obrázky v externím editoru (Gimp, Xv, Xpaint). Při otáčení si lze vybrat z jedné předdefinovaných rotací Vlevo, Vpravo, O 180° a Zrcadlení, Převrácení. Všechny funkce pro otáčení najdeme v nabídce Úpravy -> Otočit.

nástroj na vyhledávání duplicitních fotografií

Nástroj, který dělá z GQview neocenitelného pomocníka pro správu fotografií, je vyhledávání duplicitních obrázků. Tuto funkci najdeme v menu Soubor -> Najít duplikáty či klávesovou zkratkou D. Použití této funkce je jednoduché, stačí přesunout vybrané soubory do dialogového okna funkce, která následně vyhledá duplicitní fotografie. Tato funkce umožnuje vyhledávat duplicitní soubory podle několika kritérií: názvu souboru, velikosti souboru, data vytvoření, rozměrů fotografie, kontrolního součtu, cesty, a také podle EXIF informací.

Závěr

GQview je užitečný nástroj na prohlížení a jednoduchou správu vašich fotografických sbírek. Jako jeho velké plus vidím funkci na vyhledávání duplicitních fotografií a podporu EXIF.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

suhlas 8.9.2004 09:09 balki
dotaz 16.9.2004 12:33 Petr Hrachovec
Potřeboval bych rady ohledně instalace her v Mandrake 9.2 16.9.2004 17:01 Ladislav Tenk (jr)
  L Re: Potřeboval bych rady ohledně instalace her v Mandrake 9.2 17.9.2004 18:54 Pavel Kácha
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze