LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (9.) - Písmo IV. (Varianta a čitelnost písma)

Dnes se podíváme na další dvě vlastnosti písma a způsob jejich nastavení v kaskádových stylech.

13.9.2004 13:00 | Vasek | Články autora | přečteno 14172×

Varianta písma

Varianta písma se určuje vlastností font-variant. Jako její hodnota se používají klíčová slova.

font-variant
Hodnoty: normal | small-caps | inherit
Výchozí hodnota: normal
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: nelze používat
Média: vizuální
inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Font-variant je vlastnost písma, která umožňuje používat základní písmo a kapitálky. Hodnota small-caps nastavuje písmo na tzv. kapitálky. Kapitálky je takový vzhled písma, kdy malá písmena (mínusky) jsou vykreslena velkými písmeny, ale mají velikost jako malá písmena, a velká písmena jsou o něco větší než normálně. Jelikož se tento vzhled často používal v anglosaské literatuře pro nadpisy kapitol, vžil se pro něj název kapitálky.

Existují dva názory na tuto vlastnost písma:
1) Aby mohl prohlížeč vykreslit písmo kapitálkama, je potřeba, aby tato vlastnost byla součástí definice fontu.
2) Prohlížeče můžou kapitálky vytvořit uměle.

Podpora v prohlížečích

Ve všech moderních prohlížečích jsou kapitálky zobrazeny správně, starší prohlížeče místo kapitálek používají verzálky (normální velká písmena).

V NN4 není tato vlastnost podporována, Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 6, verze 4, 5.5, 5 nesprávně vykreslují kapitálky jako verzálky; Opera plná podpora od verze 3.5; IE 5/MAC plná podpora, verze 4, 4.5 nesprávně vykreslují kapitálky jako verzálky; Konqueror plná podpora.

Příklady variant

Font-variant: normal
Font-variant: small-caps

Subjektivní velikost a čitelnost písma

Subjektivní velikost a čitelnost písma se určuje vlastností font-size-adjust. Jako její hodnota se používají klíčová slova nebo číselná hodnota.

font-size-adjust
Hodnoty: none | <číslo> | inherit
Výchozí hodnota: none
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: nelze používat
Média: vizuální
<číslo> číslo viz díl č. 2
inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Subjektivní velikost a čitelnost písma není závislá ne velikosti písma (nastavené pomocí vlastnosti font-size), ale na poměru velikosti písma a výšky nízkých liter. Tento poměr se jmenuje aspect value, čím je tento poměr větší, tím bude písmo lépe čitelné i při malých velikostech. Malý poměr signalizuje, že pokud klesne velikost písma pod určitou hranici, stává se písmo nečitelné. Z toho je zřejmé, že různé druhy písma jsou při stejné velikosti různě čitelná.

Pro ukázku zde uvedu hodnoty aspect value dvou populárních a často používaných fontů Verdana a Times New Roman. U Verdany činí tento poměr 0,58. Pokud použijeme Verdanu o velikosti 100 jednotek, budou mít nízké litery výšku 58 jednotek. Times New Roman má aspect value jen 0,46. Pokud nahradíme Verdanu Timesem o stejné velikosti, bude text vypadat měnší, a možná bude i nečitelný. Pokud bychom provedli obrácenou záměnu, bude text napsaný Verdanou vypadat vetší.

Vlastnost font-size-adjust má za úkol kompenzovat tento efekt. Autoři nadefinují hodnotu poměru velikosti písma ku výšce nízkých liter a ten se zachovává při použití různých fontů.

Hodnota none nastaví nezachovávání aspect value při substituci fontů. Konkretní číselná hodnota nastaví zachovávání aspect value při substituci fontů. Více o substituci fontů se dozvíte v některém z následujících dílů.

Podpora v prohlížečích

V současné době (září 2004) není podporována ani jedním běžným prohlížečem.

Závěr

Obě dvě dnes popisované vlastnosti se používají v CSS velmi málo.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze