LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (9.) - Písmo IV. (Varianta a čitelnost písma)

Dnes se podíváme na další dvě vlastnosti písma a způsob jejich nastavení v kaskádových stylech.

13.9.2004 13:00 | Vasek | Články autora | přečteno 13896×

Varianta písma

Varianta písma se určuje vlastností font-variant. Jako její hodnota se používají klíčová slova.

font-variant
Hodnoty: normal | small-caps | inherit
Výchozí hodnota: normal
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: nelze používat
Média: vizuální
inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Font-variant je vlastnost písma, která umožňuje používat základní písmo a kapitálky. Hodnota small-caps nastavuje písmo na tzv. kapitálky. Kapitálky je takový vzhled písma, kdy malá písmena (mínusky) jsou vykreslena velkými písmeny, ale mají velikost jako malá písmena, a velká písmena jsou o něco větší než normálně. Jelikož se tento vzhled často používal v anglosaské literatuře pro nadpisy kapitol, vžil se pro něj název kapitálky.

Existují dva názory na tuto vlastnost písma:
1) Aby mohl prohlížeč vykreslit písmo kapitálkama, je potřeba, aby tato vlastnost byla součástí definice fontu.
2) Prohlížeče můžou kapitálky vytvořit uměle.

Podpora v prohlížečích

Ve všech moderních prohlížečích jsou kapitálky zobrazeny správně, starší prohlížeče místo kapitálek používají verzálky (normální velká písmena).

V NN4 není tato vlastnost podporována, Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 6, verze 4, 5.5, 5 nesprávně vykreslují kapitálky jako verzálky; Opera plná podpora od verze 3.5; IE 5/MAC plná podpora, verze 4, 4.5 nesprávně vykreslují kapitálky jako verzálky; Konqueror plná podpora.

Příklady variant

Font-variant: normal
Font-variant: small-caps

Subjektivní velikost a čitelnost písma

Subjektivní velikost a čitelnost písma se určuje vlastností font-size-adjust. Jako její hodnota se používají klíčová slova nebo číselná hodnota.

font-size-adjust
Hodnoty: none | <číslo> | inherit
Výchozí hodnota: none
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: nelze používat
Média: vizuální
<číslo> číslo viz díl č. 2
inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Subjektivní velikost a čitelnost písma není závislá ne velikosti písma (nastavené pomocí vlastnosti font-size), ale na poměru velikosti písma a výšky nízkých liter. Tento poměr se jmenuje aspect value, čím je tento poměr větší, tím bude písmo lépe čitelné i při malých velikostech. Malý poměr signalizuje, že pokud klesne velikost písma pod určitou hranici, stává se písmo nečitelné. Z toho je zřejmé, že různé druhy písma jsou při stejné velikosti různě čitelná.

Pro ukázku zde uvedu hodnoty aspect value dvou populárních a často používaných fontů Verdana a Times New Roman. U Verdany činí tento poměr 0,58. Pokud použijeme Verdanu o velikosti 100 jednotek, budou mít nízké litery výšku 58 jednotek. Times New Roman má aspect value jen 0,46. Pokud nahradíme Verdanu Timesem o stejné velikosti, bude text vypadat měnší, a možná bude i nečitelný. Pokud bychom provedli obrácenou záměnu, bude text napsaný Verdanou vypadat vetší.

Vlastnost font-size-adjust má za úkol kompenzovat tento efekt. Autoři nadefinují hodnotu poměru velikosti písma ku výšce nízkých liter a ten se zachovává při použití různých fontů.

Hodnota none nastaví nezachovávání aspect value při substituci fontů. Konkretní číselná hodnota nastaví zachovávání aspect value při substituci fontů. Více o substituci fontů se dozvíte v některém z následujících dílů.

Podpora v prohlížečích

V současné době (září 2004) není podporována ani jedním běžným prohlížečem.

Závěr

Obě dvě dnes popisované vlastnosti se používají v CSS velmi málo.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze