LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (9.) - Písmo IV. (Varianta a čitelnost písma)

Dnes se podíváme na další dvě vlastnosti písma a způsob jejich nastavení v kaskádových stylech.

13.9.2004 13:00 | Vasek | Články autora | přečteno 13985×

Varianta písma

Varianta písma se určuje vlastností font-variant. Jako její hodnota se používají klíčová slova.

font-variant
Hodnoty: normal | small-caps | inherit
Výchozí hodnota: normal
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: nelze používat
Média: vizuální
inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Font-variant je vlastnost písma, která umožňuje používat základní písmo a kapitálky. Hodnota small-caps nastavuje písmo na tzv. kapitálky. Kapitálky je takový vzhled písma, kdy malá písmena (mínusky) jsou vykreslena velkými písmeny, ale mají velikost jako malá písmena, a velká písmena jsou o něco větší než normálně. Jelikož se tento vzhled často používal v anglosaské literatuře pro nadpisy kapitol, vžil se pro něj název kapitálky.

Existují dva názory na tuto vlastnost písma:
1) Aby mohl prohlížeč vykreslit písmo kapitálkama, je potřeba, aby tato vlastnost byla součástí definice fontu.
2) Prohlížeče můžou kapitálky vytvořit uměle.

Podpora v prohlížečích

Ve všech moderních prohlížečích jsou kapitálky zobrazeny správně, starší prohlížeče místo kapitálek používají verzálky (normální velká písmena).

V NN4 není tato vlastnost podporována, Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 6, verze 4, 5.5, 5 nesprávně vykreslují kapitálky jako verzálky; Opera plná podpora od verze 3.5; IE 5/MAC plná podpora, verze 4, 4.5 nesprávně vykreslují kapitálky jako verzálky; Konqueror plná podpora.

Příklady variant

Font-variant: normal
Font-variant: small-caps

Subjektivní velikost a čitelnost písma

Subjektivní velikost a čitelnost písma se určuje vlastností font-size-adjust. Jako její hodnota se používají klíčová slova nebo číselná hodnota.

font-size-adjust
Hodnoty: none | <číslo> | inherit
Výchozí hodnota: none
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: nelze používat
Média: vizuální
<číslo> číslo viz díl č. 2
inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Subjektivní velikost a čitelnost písma není závislá ne velikosti písma (nastavené pomocí vlastnosti font-size), ale na poměru velikosti písma a výšky nízkých liter. Tento poměr se jmenuje aspect value, čím je tento poměr větší, tím bude písmo lépe čitelné i při malých velikostech. Malý poměr signalizuje, že pokud klesne velikost písma pod určitou hranici, stává se písmo nečitelné. Z toho je zřejmé, že různé druhy písma jsou při stejné velikosti různě čitelná.

Pro ukázku zde uvedu hodnoty aspect value dvou populárních a často používaných fontů Verdana a Times New Roman. U Verdany činí tento poměr 0,58. Pokud použijeme Verdanu o velikosti 100 jednotek, budou mít nízké litery výšku 58 jednotek. Times New Roman má aspect value jen 0,46. Pokud nahradíme Verdanu Timesem o stejné velikosti, bude text vypadat měnší, a možná bude i nečitelný. Pokud bychom provedli obrácenou záměnu, bude text napsaný Verdanou vypadat vetší.

Vlastnost font-size-adjust má za úkol kompenzovat tento efekt. Autoři nadefinují hodnotu poměru velikosti písma ku výšce nízkých liter a ten se zachovává při použití různých fontů.

Hodnota none nastaví nezachovávání aspect value při substituci fontů. Konkretní číselná hodnota nastaví zachovávání aspect value při substituci fontů. Více o substituci fontů se dozvíte v některém z následujících dílů.

Podpora v prohlížečích

V současné době (září 2004) není podporována ani jedním běžným prohlížečem.

Závěr

Obě dvě dnes popisované vlastnosti se používají v CSS velmi málo.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze