LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Webové prohlížeče (2) - ti ostatní

Dnes vám představím ostatní důležité webové prohlížeče, tedy především ty, které nejsou založeny na Gecku.

13.9.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 10902×

Opera

Opera logo

Opera není (podobně jako Mozilla) pouze webový prohlížeč, ale obsahuje i další komponenty jako např. email/news klient, IRC klient atd. Stejně jako předchůdci je multiplatformní, podporované platformy jsou Windows, Linux, Mac, OS/2, Solaris, FreeBSD, QNX, smartphony (často se překládá jako chytré telefony, prostě telefony s pokročilými funkcemi a operačním systémem) a PDA.

Na rozdíl od předchozích programů je ale Opera komerční closed-source aplikace, vyvíjená norskou firmou Opera Software. Přestože je zdrojový kód programu uzavřený, renderovací jádro (pojmenované Presto) si licencuje např. Macromedia pro program Dreamweaver.

Historie

Když v roce 1993 postavila skupinka norských vývojářů (v čele s Jon Stephenson von Tetzchner a Geir Ivarsoey) první webový server v Norsku (pracovali na ODA, Open Document Architecture; pro firmu Televerket později přejmenovanou na Telenor), shledali browser Mosaic ne moc dobře použitelný, a proto si napsali vlastní, který využíval přednosti jejich minulé práce.

Když se v roce 1995 firma Televerket přejmenovala na Telenor, vznikla společnost Opera Software (pro vývojáře to byla změna pouze estetická; stále totiž pracovali ve stejných kancelářích).

Původně byl projekt znám pod jménem MultiTorg Opera (podpora standardu HTML 2.0 a další specialitky jako třeba správa více otevřených dokumentů). Prohlížeč byl vždy vyvíjen s trochu jinými cíli než ostatní – rychlost browsování, přístupnost atd. V Opeře se také objevily poprvé různé funkce, které poté převzaly ostatní prohlížeče. Prohlížeč je populární také díky MDI (Multiple Document Interface), správě oken (nová okna jsou otevírána ve stávajícím).

Ještě dodám, že první release byl v roce 1996 a jako logo se uvádí prosté první písmeno z názvu. Jak je výše – Opera je komerční software, takže pokud se vám nelíbí reklamní banner, který se v neplacené verzi zobrazuje, můžete si koupit licenci (verze pro linux asi za $39).

Textové prohlížeče

Textové prohlížeče mají jednu nespornou výhodu – jsou opravdu velice rychlé. Navíc ke svému spuštění nevyžadují spuštěné XWindow. Z názvu je asi zřejmé, že tato skupina prohlížečů nezobrazuje obrázky :o), nicméně stránky, u kterých autor nepomyslel na tento handicap, mohou být pro textové prohlížeče nepřekonatelnou překážkou (na domovské stránce ELinksu autoři tvrdí, že zhruba 75% webových stránek lze bez problémů zobrazit bez obrázků, a dalších 15% použitelně – ať už s většími nebo menšími obtížemi).

Protože výstupem textových prohlížečů je text :), může být poměrně snadno převáděn na mluvenou řeč např. pro zrakově postižené.

lynx

Klasikou ve svém oboru je prohlížeč lynx. Za jeho vytvořením stojí lidé z kansaské univerzity, kteří ho v roce 1995 uvolnili pod GPL a dali tím možnost vývoje dobrovolníkům z celého světa.

Prohlížeče links

links logo

V roce 1999 začal psát Mikuláš Patočka (ano, z České republiky) textový browser links. Později se přidali i další lidé (Martin Pergel, Petr Kulhavý, Karel Kulhavý [aka Clock] ...) a z původního projektu do školy a pro zábavu se stal jeden z nejlepších textových prohlížečů.

Prohlížečů s označením links (resp. na linksu založených) je několik. Hlavní důvod rozvětveného vývoje je práce různých týmů, které se nechtějí vzdát svého stylu psaní kódu, vlastností atd.

Browser links je tedy původní textový prohlížeč, v řadě 0.9x ale nejsou přijímány žádné nové vlastnosti; pouze opravy chyb.

Z prohlížeče links 0.96 vychází ELinks, v době jeho vzniku vývoj linksu několik měsíců stál, takže Pavel Baudiš začal spravovat různé patche a začala -pb vývojová řada. Původně znamenalo E v názvu Experimental (jako vývojová a testovací větev linksu), ale nyní označuje E podle autorů něco mezi Extended a Enhanced.

Z originálního linksu verze 0.92 vychází větev links 2.x, která už není pouze textová – program může běžet i v XWindow, ve framebufferu atp. Grafická verze umí zobrazovat obrázky a dokonce obsahuje jednoduchý filtr proti reklamním bannerům. Program spravuje Mikuláš Patočka, Martin Pergel, Petr Kulhavý a Karel Kulhavý jako projekt Twibright Labs.

A tak trošku vše dohromady a něco navíc je ve větvi hacked links project, kterou spravuje Sergey Karpov. Ta se zaměřuje na links, který bude oplývat užitečnými funkcemi (tedy alespoň pro správce projektu :o)) a je tedy spojením linkse 0.9x, 2.x, ELinkse a vlastních patchů.

... a ti ostatní

Galeon a Epiphany

Galeon logo

V době vzniku prohlížeče Galeon (tj. kolem roku 2000) byla Mozilla docela pomalá, a proto odstartoval nový projekt s cílem vytvořit jednoduchý a rychlý webový browser ("the web and only the web") a stal se defaultním prohlížečem Gnome (postavený na enginu Gecko). Na sklonku roku 2002 ale došlo k základnímu rozporu mezi vývojáři – má být Galeon jednoduchý webový prohlížeč nebo by měl mít spíše spoustu nových funkcí, aby byl užitečnější pro uživatele? Po dlouhé diskuzi vše došlo k tomu, že se část vývojářů odtrhla a vytvořili vlastní větev Galeonu – Epiphany.

Epiphany tak postupem času nahradila Galeon jako implicitní prohlížeč Gnome. Na rozdíl od Mozilly používá místo XUL přímo Gnome frontend a podporuje většinu funkcí, po kterých obyčejný uživatel touží.

Konqueror

Konqueror je více-funkční program, protože může být použit kromě prohlížení webu např. jako souborový manager (což ale není téma tohoto článku, takže tyto vlastnosti přejdu).

Prohlížeč konqueror je defaultní browser v KDE a je založen na enginu KHTML (který je vytvořen právě pro něj; podporuje samozřejmě to, co se od něj očekává – standardy HTML 4, CSS 1 a 2, JavaScript, ...). Díky jeho modularitě lze ovšem vyměnit jádro KHTML za Gecko (označován pak ale bývá jako kmozilla).

Poměrně zajímavý je název prohlížeče, první totiž přišel (Netscape) Navigator, následně (Internet) Explorer a nyní po prozkoumání a zajištění navigace přichází dobyvatel Konqueror.

emacs

A konečně (abych nezapomněl na ostatní operační systémy ;o)), nadšení uživatelé emacs(u) mohou použít např.: Emacs/W3 nebo Emacs-w3m.

Odkazy a dodatky

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Textove prohlizece, lynx vs. links 14.9.2004 00:19 Jan Houštěk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze