LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Webové prohlížeče (1) - Mozilla a spol.

V první části malého seriálu si představíme webový prohlížeč Mozilla, Firefox a Netscape.

6.9.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 10334×

Úvod

V následujícím krátkém seriálku (celkem cca 3 články) se vám pokusím představit hlavní prohlížeče, které lze na linuxu použít. V prvním dílu vám představím Mozillu a z ní vycházející prohlížeče (Firefox a Netscape), v druhém ostatní prohlížeče a nakonec se dostaneme k nějakým těm testům a hodnocení.

V tomto dílu začnu nejprve prohlížečem Mozilla, i když původně "vychází" z Netscapu Navigatoru.

Mozilla

Trocha historie

Mozilla logo

Vše začalo tím, že firma Netscape Communications Corporation uvolnila v roce 1998 svůj program – webový prohlížeč Netscape Navigator pod Open Source licencí. To bylo jednak vnímáno jako vítězství hnutí open source, ale skeptiky hodnoceno jako kapitulace ve válce webových prohlížečů (ano, tušíte správně, Microsoft Explorer vs. ostatní).

Samotné práce na kódu Netscape Navigatoru nebyly jednoduché, vše ztěžovalo to, že celý projekt byl obrovský, kód byl komplexní a multiplatformní, a to vše ztěžovala práce s různými knihovnami. Nemluvě o tom, že closed-source vývoj programu spolu s velmi krátkým vývojovým cyklem (bylo přece nutné implementovat nové vlastnosti co nejrychleji) způsobil rezignaci na elegantní a modulární kód.

Výsledkem bylo, že open source Netscape Navigator neměl čistý a jednoduchý kód a také neběžel moc dobře. To se stalo výzvou pro vývojáře, ti se totiž rozhodli, že nezachrání starý kód, ale vše začnou psát znovu.

7. prosince 1998 (asi dva měsíce po zveřejnění roadmap – plánu, který počítal s použitím starého kódu Netscape Navigatoru) vyšel speciální "preview" Netscape založený na enginu Gecko (tento layout engine byla také chvíli vyvíjen v Netscape Communications Corporation jako NGLayout – Next Generation Layout). Mimochodem, Gecko je designované na podporu otevřených internetových standardů jako HTML 4.0, CSS 1/2 (3), XML 1.0, ...

Vydání nového browseru po rychlém uvolnění enginu Gecko na sebe nenechalo dlouho čekat – v novém kódu bylo dost chyb a prohlížeč padal, ale už se nechal použít jako funkční webový prohlížeč. Vývojáři se ale rozhodli, že nechtějí pouze jednoduchý web browser – Mozilla by měla být platformou pro internetové aplikace s programovatelným uživatelských rozhraním a modulární architekturou.

Vývoj prohlížeče spokojeně přečkal skeptické odhady, koupení Netscape Communications Corporation firmou America Online (akcie za akcie, transakce za přibližně $4 200 000 000) a konec dot com éry.

Mozilla 1.0 byla uvolněna 5. června 2002 a umožňovala používání free open source webového browseru na různých operačních systémem včetně linuxu, Mac OS, Solarisu a také Microsoft Windows (čímž směle konkuruje nedostatečnému Internet Exploreru).

13. července 2003 oznámila America Online, že zavře divizi vývoje prohlížečů (v podstatě Mozilla). Proto byla založena organizace Mozilla Foundation, která pro začátek dostala od AOL $2 000 000 (Mozilla Foundation dostala kromě toho další finance také od IBM, Sun Microsystems, Red Hat a Mitch(e) Kapor(a)). Samotná AOL už vývoj Mozilly nepodporuje, protože uzavřela smlouvu s firmou Microsoft, kde se zavazuje používat její produkt Internet Explorer v několika příštích letech (a ačkoli de facto Netscape vyvíjí, doporučuje IE).

Název a logo

Mozilla logo

Název Mozilla je původně zkratkou Mosaic Killer (Mosaic byl první webový prohlížeč s grafickým uživatelským rozhraním a Netscape ho chtěl předstihnout v používanosti, napsán NCSA – National Center for Supercomputing Applications, nicméně na jeho základě byl napsán Netscape Navigator). Navzdory mnohým domněnkám, název Mozilla nemá žádný vztah k Godzille (příšeře, která byla hlavní obludou v několika filmech). Maskot – kreslená ještěrka – byl přidán až později, právě kvůli mylné asociaci s obludou – v době, kdy byla Mozilla pouze vývojovou větví Netscape Communicatoru, měla tato ještěrka zelenou barvu; to se ovšem po totálním přepsání kódu nového browseru také změnilo (na nynější červenou; a ještěr(ka) se oficiálně označuje jako dinosaurus – "Mozilla dinosaur").

Mozilla Firefox

Firefox logo

(Mozilla) Firefox je opět vyvíjen Mozilla Foundation a snaží se být malý, rychlý, jednoduchý a rozšiřitelných webový prohlížeč (pouze webový prohlížeč). Firefox je v současné době hlavní projekt vývojářů Mozilly a stane se oficiálním browserem Mozilla Foundation (pravděpodobně po vydání verze 1.0, tj. nejdříve 11. října letošního roku, na kdy je momentálně vydání naplánováno).

Vývoj

Firefox začal původně jako experimentální větev prohlížeče Mozilla, když se někteří vývojáři domnívali, že Mozilla je moc ovlivňována požadavky sponzora (Netscape Communications Corporation) a pak také chtěli ještě lepší webový prohlížeč.

Firefox je stejně jako Mozilla multiplatformní a také využívá technologii XUL (XML-based User-interface Language; vyslovuje se jako "zool", aby se to rýmovalo se slovem cool).Také využívá Gecko layout engine.

Jméno

Firefox logo

Původně se Firefox jmenoval prostě "Mozilla/browser" (když byl experimentální větví), později jméno změnili a tak prohlížeč, který byl uvolněn ve verzi 0.1 23. září 2002 dostal jméno Phoenix. Toto jméno ale kolidovalo s registrovanou známkou společnosti Phoenix Technologies, a tak byl 14. dubna 2003 název změněn na Firebird. To se ovšem pro změnu příliš nelíbilo vývojářům Firebird SQL serveru, proto byl název změněn na "Firefox", který je už unikátním jménem v IT a jeho název může vést pouze k pandě červené (Ailurus fulgens). Protože byl název měněn, naráží se na to označováním Firefoxe prostým Firesomething ;o) (dokonce existuje plugin, který generuje náhodné názvy začínající slovem Fire).

Netscape

Historie a současnost

Netscape logo

Větší část historie prohlížeče Netscape Navigator jsem už popsal v historii vývoje prohlížeče Mozilla, takže jenom stručně – Netscape vychází z prohlížeče Mosaic (vyvíjen NCSA, první grafický webový browser vůbec) a postupem času změnil název z "Mosaic Netscape" na "Netscape Navigator". Netscape dosáhl v této době značného úspěchu, byl multiplatformní a oplýval spoustou (někdy také revolučních) funkcí.

Úspěch Netscapu ale asi těžko nesla firma Microsoft, proto vytvořila v roce 1995 vlastní prohlížeč (také založený na Mosaicu), který ovšem rovnou integroval do svého operačního systému Windows. To prakticky znamenalo, že do té doby dominantní postavení Netscape Navigatoru (který byl komerční, měl ovšem evaluation verze, takže byl de facto shareware) bylo minulostí a na jeho místo se prodral Internet Explorer.

Netscape Communications na to reagovala (v roce 1998) uvolněním kódu prohlížeče. Ve stopách Netscape Navigatoru pokračoval prohlížeč Mozilla, který ale nevycházel z původního kódu a poté, co byla Netscape Communications Corporation zakoupena firmou AOL, přešel vývoj (a nějaké to financování) na bedra nově vzniklé Mozilla Foundation.

Řada Netscape Communicator 4.5 a výše (dodám, že název Communicator označuje, že v balíku je kromě vlastního prohlížeče ještě např. klient pro (A)IM, emailový a newsový klient atd.) pokračovala až do roku 2002. V roce 2000 ale vyšel první zástupce nové řady 6.x – Netscape 6.0, který už vycházel z projektu Mozilla. Poslední release (tedy Netscape 7.2 z 17. srpna 2004) je založen na Mozille 1.7.

Odkazy a dodatky

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze