LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 9 -- Objekty JavaScriptu

Týmto dielom seriálu sa konečne dostaneme i k objektom..

2.9.2004 10:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 18591×

Objekty a JavaScript

JavaScript, podobne ako Java, je objektovo orientovaný jazyk.

To znamená, že v JavaScripte môžeme objekty vytvárať, upravovať, mazať ...

Čo je to objekt?

Objekt je vlastne súbor dát, s ktorým je možné za pomoci rôznych funkcií manipulovať. Pre každý objekt existujú tzv. metódy - súbor funkcií, vlastností a vnorených objektov.

Syntax

objekt.jehovlastnost = hodnota_vlastnosti
window.location = 'http://www.www.com';

objekt.metoda(..)
document.write('pouzita metoda');

Základné objekty

  • Array
  • Boolean
  • Date
  • Math
  • String

Toto sú základné objekty Javascriptu. Každý má svoje vlastnosti i metódy.

Array

objekt - pole:
klasické pole ako ho možno poznáte z iných programovacích jazykov.

Boolean

objekt - "pravdivosť":
objekt málo používaný - používa sa ku konverzii ne-booleovskej hodnoty na booleovskú hodnotu.

Date

objekt - dátum:
objekt obsahujúci informácie o buď aktuálnom dátume alebo o dátume, ktorý je zadaný pri vytvorení objektu.

Math

objekt - matematika:
math sa použivá na matematické výpočty, ktoré niesú Javascriptom natívne podporované.

String

objekt - textový reťazec:
objekt používaný pre prácu s textom.

Každý z horeuvedených objektov bude vystvetlený i spolu s príkladmi jeho použitia a všetkými jeho vlastnosťami a metódy v ďalších dieloch seriálu.

Použitie

Pri vytváraní objektu je potrebné uložiť objekt do premennej, pomocou ktorej potom pristupujeme k už existujúcemu objektu.

var pole = new Array();

Pri vytváraní objektu, za definíciou premennej vždy nasleduje kľúčové slovo new(z angl. nový) a tzv.konštruktor objektu. Konštruktor má väčšinou podobu názvu objektu + jednoduché zátvorky, pomocou ktorých je možné vložiť objektu parametre ako napr. obsah poľa, dátum alebo text..

Vlastnosti

Po vytvorení objektu máme prístup k jeho vlasnostiam:

var pocet_prvkov = pole.length;

Tento zápis umožňuje pomocou vlasnosti length zistiť počet prvkov, ktoré sa nachádzajú v poli, ktoré bolo uložené do premennej pole.

Metódy

Metódy sa používajú na úpravu dát, ktoré objekt obsahuje:

pole.reverse();

Metóda reverse() spojená s objektom array obráti poradie prvkov v poli.Toto bol stručný úvod k základným objektom Javascriptu..

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

location - dotaz 8.7.2009 14:21 Piťko Artha
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze