LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 9 -- Objekty JavaScriptu

Týmto dielom seriálu sa konečne dostaneme i k objektom..

2.9.2004 10:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 18767×

Objekty a JavaScript

JavaScript, podobne ako Java, je objektovo orientovaný jazyk.

To znamená, že v JavaScripte môžeme objekty vytvárať, upravovať, mazať ...

Čo je to objekt?

Objekt je vlastne súbor dát, s ktorým je možné za pomoci rôznych funkcií manipulovať. Pre každý objekt existujú tzv. metódy - súbor funkcií, vlastností a vnorených objektov.

Syntax

objekt.jehovlastnost = hodnota_vlastnosti
window.location = 'http://www.www.com';

objekt.metoda(..)
document.write('pouzita metoda');

Základné objekty

  • Array
  • Boolean
  • Date
  • Math
  • String

Toto sú základné objekty Javascriptu. Každý má svoje vlastnosti i metódy.

Array

objekt - pole:
klasické pole ako ho možno poznáte z iných programovacích jazykov.

Boolean

objekt - "pravdivosť":
objekt málo používaný - používa sa ku konverzii ne-booleovskej hodnoty na booleovskú hodnotu.

Date

objekt - dátum:
objekt obsahujúci informácie o buď aktuálnom dátume alebo o dátume, ktorý je zadaný pri vytvorení objektu.

Math

objekt - matematika:
math sa použivá na matematické výpočty, ktoré niesú Javascriptom natívne podporované.

String

objekt - textový reťazec:
objekt používaný pre prácu s textom.

Každý z horeuvedených objektov bude vystvetlený i spolu s príkladmi jeho použitia a všetkými jeho vlastnosťami a metódy v ďalších dieloch seriálu.

Použitie

Pri vytváraní objektu je potrebné uložiť objekt do premennej, pomocou ktorej potom pristupujeme k už existujúcemu objektu.

var pole = new Array();

Pri vytváraní objektu, za definíciou premennej vždy nasleduje kľúčové slovo new(z angl. nový) a tzv.konštruktor objektu. Konštruktor má väčšinou podobu názvu objektu + jednoduché zátvorky, pomocou ktorých je možné vložiť objektu parametre ako napr. obsah poľa, dátum alebo text..

Vlastnosti

Po vytvorení objektu máme prístup k jeho vlasnostiam:

var pocet_prvkov = pole.length;

Tento zápis umožňuje pomocou vlasnosti length zistiť počet prvkov, ktoré sa nachádzajú v poli, ktoré bolo uložené do premennej pole.

Metódy

Metódy sa používajú na úpravu dát, ktoré objekt obsahuje:

pole.reverse();

Metóda reverse() spojená s objektom array obráti poradie prvkov v poli.Toto bol stručný úvod k základným objektom Javascriptu..

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

location - dotaz 8.7.2009 14:21 Piťko Artha
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze