LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 9 -- Objekty JavaScriptu

Týmto dielom seriálu sa konečne dostaneme i k objektom..

2.9.2004 10:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 18490×

Objekty a JavaScript

JavaScript, podobne ako Java, je objektovo orientovaný jazyk.

To znamená, že v JavaScripte môžeme objekty vytvárať, upravovať, mazať ...

Čo je to objekt?

Objekt je vlastne súbor dát, s ktorým je možné za pomoci rôznych funkcií manipulovať. Pre každý objekt existujú tzv. metódy - súbor funkcií, vlastností a vnorených objektov.

Syntax

objekt.jehovlastnost = hodnota_vlastnosti
window.location = 'http://www.www.com';

objekt.metoda(..)
document.write('pouzita metoda');

Základné objekty

  • Array
  • Boolean
  • Date
  • Math
  • String

Toto sú základné objekty Javascriptu. Každý má svoje vlastnosti i metódy.

Array

objekt - pole:
klasické pole ako ho možno poznáte z iných programovacích jazykov.

Boolean

objekt - "pravdivosť":
objekt málo používaný - používa sa ku konverzii ne-booleovskej hodnoty na booleovskú hodnotu.

Date

objekt - dátum:
objekt obsahujúci informácie o buď aktuálnom dátume alebo o dátume, ktorý je zadaný pri vytvorení objektu.

Math

objekt - matematika:
math sa použivá na matematické výpočty, ktoré niesú Javascriptom natívne podporované.

String

objekt - textový reťazec:
objekt používaný pre prácu s textom.

Každý z horeuvedených objektov bude vystvetlený i spolu s príkladmi jeho použitia a všetkými jeho vlastnosťami a metódy v ďalších dieloch seriálu.

Použitie

Pri vytváraní objektu je potrebné uložiť objekt do premennej, pomocou ktorej potom pristupujeme k už existujúcemu objektu.

var pole = new Array();

Pri vytváraní objektu, za definíciou premennej vždy nasleduje kľúčové slovo new(z angl. nový) a tzv.konštruktor objektu. Konštruktor má väčšinou podobu názvu objektu + jednoduché zátvorky, pomocou ktorých je možné vložiť objektu parametre ako napr. obsah poľa, dátum alebo text..

Vlastnosti

Po vytvorení objektu máme prístup k jeho vlasnostiam:

var pocet_prvkov = pole.length;

Tento zápis umožňuje pomocou vlasnosti length zistiť počet prvkov, ktoré sa nachádzajú v poli, ktoré bolo uložené do premennej pole.

Metódy

Metódy sa používajú na úpravu dát, ktoré objekt obsahuje:

pole.reverse();

Metóda reverse() spojená s objektom array obráti poradie prvkov v poli.Toto bol stručný úvod k základným objektom Javascriptu..

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

location - dotaz 8.7.2009 14:21 Piťko Artha
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze