LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (9.) - Barvy II.

Úrovně jsou velmi mocným nástrojem při úpravě fotografií, mnoho toho umí a hodně nám napoví, a proto jsme si nástroj nechali do samostatného článku.

7.9.2004 08:00 | Yippee | Články autora | přečteno 44950×

Histogram

Než začneme upravovat barevné podání obrázku pomocí nástroje Úrovně, musíme si vysvětlit pojem Histogram. Histogram je graf, udávající rozložení jednotlivých barevných hodnot v obrázku. Pro práci s digitálními fotografiemi a naskenovanými obrázky se jedná o velmi důležitý graf, který na snímek mnohé prozrazuje. Proto u některých dražších digitálních zrcadlovek je možnost nechat si zobrazovat histogram pro vyfocené fotografie, a tím získat rychlý přehled o stavu fotografie. Co vlastně tedy histogram poskytuje za informace? Především zobrazuje zastoupení jednotlivých odstínů "šedé" na snímku. Jak tedy s histogramem pracovat? Dole pod křivkou je stupnice šedé, vertikální hodnota je pak úměrná počtu pixelů na obrázku, které mají daný odstín. Pokud se jedná o zašedivělý obrázek chybí zastoupení absolutně černé a absolutně bílé, což se na histogamu projeví tím, že křivka "kopeček" nezačíná nebo nekončí hned u okraje.

ukázkový obrázek histogram ukázkového obrázku

Z histogramu našeho ukázkového snímku je vidět, že v něm převažuje tmavě-šedivá barva. Černé barvy je v našem obrázku po skromnu, bílá barva je v obrázku o něco více zastoupená. Pokud si chceme zobrazit pouze onen histogram, a nechceme ho upravovat, můžeme ho vyvolat z menu Dialogy --> Histogram.

Úrovně

Co dělá funkce Úrovně? Umožňuje nastavit světla a stíny na fotografii, čímž je možné maximalizovat dynamický rozsah fotografie. Pojďme se na ni podívat blíže. V Gimpu ji najdeme v menu Nástroje -> Nástroje Barev -> Úrovně. Po jejím zvolení nad obrázek vyskočí manipulační okénko, které obsahuje histogram snímku. Jak již víme, čím vyšší úsečka histogramu, tím více pixelů dané hodnoty je v obrázku - vlevo jsou stíny, vpravo jsou světlé hodnoty.

vzorový obrázek histogram všech RGB složek
histogram všech R složek histogram všech RGB složek histogram všech RGB složek

Nástroj urovně nám umožnuje sledovat rozložení jasu ve společném (RGB) kanále, nebo v jednotlivých složkách daného barevného modelu (tzn. samostatně v R,G,B). Jak je zřejmé z histogramů našeho obrázku, ve všech kanálech je naprostá nepřítomnost tmavé barvy a nedostatek bílé barvy. To způsobuje, že náš obrázek vypadá jako plochý a s malou hloubkou.

Podíváme se, co nám nástroj Úrovně nabízí a jak s jeho pomocí naší fotografii vylepšit. První, co v okně uvidíme, jsou tzv. vstupní úrovně. Jejich hodnota se dá změnit buď nastavením trojúhelníčků pod histogramem anebo změnou jejich číselné hodnoty v kolonkách pod trojúhelníčky. Posunutím trojúhelníčků provedete přeškálování jednotlivých hodnot pixelů v obrázku podle následujícího jednoduchého pravidla - Gimp změní hodnotu pixelu označeného černým trojúhelníčkem na absolutně černou (0) a hodnotu pixelu označeného bílým trojúhelníčkem na absolutně bílou (255). To znamená, že v naší fotografii rozšíříme spektrum jednotlivých odstínů na maximální možný rozsah (z nejtmavšího bodu uděláme černou a z nejsvětlejšího bílou), tzn. v případě osmibitové barevné hloubky bude tento rozsah 256 odstínů.

V našem obrázku nastavíme černý trojúhelníček na hodnotu 71 a bílý na 242, přesně podle následujícího obrázku. Pokud se vám nechce nastavovat nejsvětlejší a nejtmavší bod obrázku pomocí posouvání trojúhelníčků, je možné použít pipety. Vedle čísel nejtmavšího (nejsvětlejšího) bodu najdete černou (bílou) pipetu, kterou stačí v obrázku kliknout na nejtmavší (nejsvětlejší) bod, čím provedeme nastavení.

nastavení urovní

Upravený obrázek vypadá takto, společně s ním jsem přiložila i jeho histogram.

upravený obrázek upravený obrázek

Při posouvání trojúhelníčků je potřeba mít na paměti, že bychom je neměli příliš přibližovat k sobě, protože tím se větší počet pixelů přemapuje na jednu hodnotu, a dojde ke slití odstínů, tudíž ke ztrátě kresby. Dost často se stává, že obrázek je správně obohacen o tmavé a světlé tóny, nicméně působí poněkud "tmavým" dojmem. K odstranění použijeme třetí prostřední trojúhleníček, označený šedou barvou. Jeho posunem (doleva nebo doprava) můžeme převést střední tóny na světlejší nebo tmavší. Je důležité poznamenat, že výsledný efekt se viditelně liší, od toho který bychom dostali prostým použitím jednoduché funkce Jas a kontrast.

Úrovně lze napravit také pro každý RGB kanál zvlášť. Postup i princip je totožný s úpravou úrovní ve všech kanálech naráz. K dispozici máme ještě přednastavený automatický režim nastavení úrovní, který se pokusí vygenerovat barevně co možná nejvěrnější obrázek. Většinou obrázek upravený automatickým režimem je mnohem kontrastnější než ručne upravovaný. Je to způsobeno automatickým vyrovnáním každého z kanálů (R,G,B) samostatně.

automaticky upravený obrázek

Dále v okně nástroje Úrovně najdeme tzv. výstupní úrovně, které slouží k nastavení hodnoty černého a bílého bodu na výstupu. Které se ale nehodí k vylepšení fotografie, proto doporučuji nechat černou na nule a bílou na 255.

Pozorný čtenář si jistě všiml, že v histogramu upravené fotografie jsou "vykousané" některé odstíny. Pokud jich není hodně lidské oko rozdíl nezpozoruje. Pokud je však takto vykousnutých odstínů velké množství, chybí na fotografii plynulé přechody mezi tóny, a snímek pak působí jako textura (jsou na něm viditelné "mapy"). Dochází k tomu nejčastěji při několikátém použití nástroje Úrovně na jednom snímku, proto i zde platí "všeho s mírou".

Závěr

Doporučila bych vám naučit se používat Úrovně, jelikož s jejich pomocí můžete dosáhnout mnohem lepších výsledků než při použití nástroje Jas a kontrast.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Automaticky 8.9.2004 10:32 Ales Tosovsky
  |- Re: Automaticky 8.9.2004 11:01 Vasek
  L Re: Automaticky 14.9.2004 13:13 Jan Houštěk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze