LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (3) - skaláry I

Tímto dílem začne povídání o skalárních datech. Postupně si vysvětlíme, co skalární data jsou, jaké s nimi můžeme provádět operace, atd. Vše bude zatím mírně v matematicko-teoretické rovině.

26.10.2004 15:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 7544×

Ještě než se vrhneme na samotné skaláry, přerušíme naše, mírně teoretické povídání a ukážeme si čistě prakticky, jak takový perlivý skript vypadá, abychom si mohli následující příklady rovnou zkoušet. Začneme tradičně a to skriptem, který vypíše něco jako "Hello, world.". Takový skript by mohl vypadat například takto:

#!/usr/bin/perl

print "Hello, world.\n";

Jak prosté. První řádka ukazuje cestu k samotné binárce Perlu (na vašem unixovém systému se cesta může lišit). Pokud používáte Perl pod win32, tak tato řádka není vůbec nutná, nýbrž doporučuje se ji uvádět a to už jen kvůli přenositelnosti mezi různými platformami. Následně se volá funkce print, která vypisuje daný řetězec, který je ukončen escape sekvencí pro přechod na další řádek.

Skript můžete napsat v jakémkoliv textovém editoru - na unixových systémech např. v editoru vim, gvim, pico, joe a dalších textových, či grafických editorech. Na win32 využijete např. důvěrně známý notepad, ale najdete i spoustu dalších editorů, které vám budou navíc zvýrazňovat syntax. Pro spuštění skriptu na unixových systémech je potřeba souboru přidat příznak spustitelnosti, což realizujete následujícím příkazem:

bash-2.05b$ chmod +x skript.pl

a nebo bezpečněji

bash-2.05b$ chmod u+x skript.pl

, což zajistí spustitelnost pouze vlastníkovi souboru. Spuštění se provádí jako každé jiné spustění souboru:

bash-2.05b$ ./skript.pl

za předpokladu, že skript spouštíme z adresáře, který není v cestě (proměnná $PATH).

Ještě doplním, že může být výhodné zapnout varování v Perlu. To se provádí přepínačem -w, takže první řádek, kde určujeme cestu k interpretu Perlu, bude vypadat takto:

#!/usr/bin/perl -w 

Při takto spustěném skriptu budete Perlem upozorňováni na chyby nebo nějaké neobvyklé pasáže v kódu.

Protože téma probíráme pěkně od podlahy, tak se teď rychle vrátíme ke skalárním datům.

Typy skalárů

Skalár může být v Perlu tvořen např. číslem jako 8, 0x345 či 4.432e10. Může být také tvořen znakovým řetězcem jako Pepa či Josef Kadlec.

Ačkoliv čísla můžeme rozdělit na dva typy a to na čísla typu integer (např. 344 nebo 2) a na čísla s pohyblivou desetinou čárkou - reálná desetinná čísla (např. 4.94 nebo 2.32e5), Perl interně používá pouze typy, které lze v C označit typem double. Čísla typu integer můžeme vidět tedy např. v desítkové soustavě (344) nebo v šestnáctkové soustavě (0xff). K převodu mezi těmito soustavami můžeme využít funkce oct a hex.

Řetězec je sekvence osmi bitových znaků z 256ti znakové sady. Nejkratší řetězec má 0 znaků a nejdelší má tolik, na kolik stačí paměť daného počítače. Je potřeba rozlišovat řetězce uvozené v jednoduchých uvozovkách a řetězce uvozené klasickými uvozovkami. Rozdíl je takový, že u prvního typu řetězce je platný každý znak mezi jednoduchými uvozovkami. Pokud oddělíte část řetězce Enterem, bude řetězec obsahovat přechod na další řádek. Více si ukážeme na příkladech:

''       # prázdný řetězec
'pepa'     # řetězec o 4 znacích p, e, p, a
'Josef 
Kadlec'    # řetězec o 12 znacích 
             - musíme počítat znak nového řádku
'perl\n'    # řetězec o 6 znacích p, e, r, l, \, n
'true\\false' # řetězec o 10 znacích 
             - t, r, u, e, \, f, a, l, s, e  
Řetězce uvozené klasickými dvojitými uvozovkami se více podobají řetězcům, jaké známe z jazyka C. Začnu příklady:
"perl\n"    # řetězec obsahuje znaky p, e, r, l 
            následované přechodem na nový řádek
"true\tfalse" # řetězec obsahuje t, r, u, e 
            tabulator f, a, l, s, e
Vidíme, že zde fungují tzv. escape sekvence. V případě řetězců uvozených jednoduchými uvozovkami bychom museli použít zpětná lomítka dvě. Následuje výčet vybraných escape sekvencí.
"\n"  # přechod na novou řádku
"\t"  # tabulátor
"\r"  # enter (return)
"\b"  # backspace
"\a"  # zvonek
"\077" # zvonek vyjádřený v desítkové soustavě
"\cC"  # Ctrl+C
"\\"  # zpětné lomítko
"\""  # jedna klasická uvozovka

Převody mezi čísly a řetězci nemusíme provádět - hodnoty jsou navzájem zaměnitelné. Tzn. když přičteme číslo 2 k řetězci "343", tak výsledek bude číslo 345. To však není vše. Slučovat lze i zdánlivě neslučitelné řetězce a čísla. Např. pokud sečteme "55pepa" a 5, výsledek bude 60. Perl tedy přebytečné znaky vypustí. Pokud řetězec neobsahuje žádné číslice, bude převeden na nulu.

Skalární data lze ukládat do tzv. skalárních proměnných. Tyto proměnné v Perlu poznáme podle toho, že začínají znakem dolaru ($). Za tímto znakem následuje sekvence alfanumerických znaků. Ovšem není to zcela bez pravidel. Název musí začínat znakem nebo podtržítkem (samozřejmě až za znakem dolaru). Jsou výjimky, které jsou ovšem vyhrazeny pro speciální proměnné Perlu. Za prvním znakem už mohou následovat jakékoliv písmena, čísla či podtržítko. Dále je potřeba brát na zřetel, že se rozlišují velká a malá písmena v proměnných. Tzn. že $variable není to samé jako $VARIABLE nebo $VaRiABLE. Délka názvů proměnných je omezená na 255 znaků. Jenom ještě upozorním, že toto platí pro všechny proměnné - nejen ty skalární.

Proměnné nemusíme nijak deklarovat - jestli jste zvyklí např. z jazyka C. Neinicializované proměnné budou mít prostě hodnotu prázdného řetězce (nebo jako nula). Ovšem pokud máte zaplá varování, budete na tyto proměnné Perlem upozorněni.

Nejpoužívanějším operátorem (symbolem) pro přiřazení hodnoty proměnné je rovnítko (=). Proměnná je před rovnítkem a přiřazovaná hodnota za rovnítkem, takže např.:

$var = 45;

Přiřadili jsme hodnotu 45 do proměnné $var. Lze však tvořit komplexnější přiřazení. Výraz je vyhodnocován zprava doleva, takže např.:

$var = $val = 45;

Příště se podíváme na operátory se skalárními daty.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

cakame na dalsie casti serialu ... 26.10.2004 20:53 oron
  L Re: cakame na dalsie casti serialu ... 27.10.2004 09:23 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze