LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (3) - skaláry I

Tímto dílem začne povídání o skalárních datech. Postupně si vysvětlíme, co skalární data jsou, jaké s nimi můžeme provádět operace, atd. Vše bude zatím mírně v matematicko-teoretické rovině.

26.10.2004 15:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 7795×

Ještě než se vrhneme na samotné skaláry, přerušíme naše, mírně teoretické povídání a ukážeme si čistě prakticky, jak takový perlivý skript vypadá, abychom si mohli následující příklady rovnou zkoušet. Začneme tradičně a to skriptem, který vypíše něco jako "Hello, world.". Takový skript by mohl vypadat například takto:

#!/usr/bin/perl

print "Hello, world.\n";

Jak prosté. První řádka ukazuje cestu k samotné binárce Perlu (na vašem unixovém systému se cesta může lišit). Pokud používáte Perl pod win32, tak tato řádka není vůbec nutná, nýbrž doporučuje se ji uvádět a to už jen kvůli přenositelnosti mezi různými platformami. Následně se volá funkce print, která vypisuje daný řetězec, který je ukončen escape sekvencí pro přechod na další řádek.

Skript můžete napsat v jakémkoliv textovém editoru - na unixových systémech např. v editoru vim, gvim, pico, joe a dalších textových, či grafických editorech. Na win32 využijete např. důvěrně známý notepad, ale najdete i spoustu dalších editorů, které vám budou navíc zvýrazňovat syntax. Pro spuštění skriptu na unixových systémech je potřeba souboru přidat příznak spustitelnosti, což realizujete následujícím příkazem:

bash-2.05b$ chmod +x skript.pl

a nebo bezpečněji

bash-2.05b$ chmod u+x skript.pl

, což zajistí spustitelnost pouze vlastníkovi souboru. Spuštění se provádí jako každé jiné spustění souboru:

bash-2.05b$ ./skript.pl

za předpokladu, že skript spouštíme z adresáře, který není v cestě (proměnná $PATH).

Ještě doplním, že může být výhodné zapnout varování v Perlu. To se provádí přepínačem -w, takže první řádek, kde určujeme cestu k interpretu Perlu, bude vypadat takto:

#!/usr/bin/perl -w 

Při takto spustěném skriptu budete Perlem upozorňováni na chyby nebo nějaké neobvyklé pasáže v kódu.

Protože téma probíráme pěkně od podlahy, tak se teď rychle vrátíme ke skalárním datům.

Typy skalárů

Skalár může být v Perlu tvořen např. číslem jako 8, 0x345 či 4.432e10. Může být také tvořen znakovým řetězcem jako Pepa či Josef Kadlec.

Ačkoliv čísla můžeme rozdělit na dva typy a to na čísla typu integer (např. 344 nebo 2) a na čísla s pohyblivou desetinou čárkou - reálná desetinná čísla (např. 4.94 nebo 2.32e5), Perl interně používá pouze typy, které lze v C označit typem double. Čísla typu integer můžeme vidět tedy např. v desítkové soustavě (344) nebo v šestnáctkové soustavě (0xff). K převodu mezi těmito soustavami můžeme využít funkce oct a hex.

Řetězec je sekvence osmi bitových znaků z 256ti znakové sady. Nejkratší řetězec má 0 znaků a nejdelší má tolik, na kolik stačí paměť daného počítače. Je potřeba rozlišovat řetězce uvozené v jednoduchých uvozovkách a řetězce uvozené klasickými uvozovkami. Rozdíl je takový, že u prvního typu řetězce je platný každý znak mezi jednoduchými uvozovkami. Pokud oddělíte část řetězce Enterem, bude řetězec obsahovat přechod na další řádek. Více si ukážeme na příkladech:

''       # prázdný řetězec
'pepa'     # řetězec o 4 znacích p, e, p, a
'Josef 
Kadlec'    # řetězec o 12 znacích 
             - musíme počítat znak nového řádku
'perl\n'    # řetězec o 6 znacích p, e, r, l, \, n
'true\\false' # řetězec o 10 znacích 
             - t, r, u, e, \, f, a, l, s, e  
Řetězce uvozené klasickými dvojitými uvozovkami se více podobají řetězcům, jaké známe z jazyka C. Začnu příklady:
"perl\n"    # řetězec obsahuje znaky p, e, r, l 
            následované přechodem na nový řádek
"true\tfalse" # řetězec obsahuje t, r, u, e 
            tabulator f, a, l, s, e
Vidíme, že zde fungují tzv. escape sekvence. V případě řetězců uvozených jednoduchými uvozovkami bychom museli použít zpětná lomítka dvě. Následuje výčet vybraných escape sekvencí.
"\n"  # přechod na novou řádku
"\t"  # tabulátor
"\r"  # enter (return)
"\b"  # backspace
"\a"  # zvonek
"\077" # zvonek vyjádřený v desítkové soustavě
"\cC"  # Ctrl+C
"\\"  # zpětné lomítko
"\""  # jedna klasická uvozovka

Převody mezi čísly a řetězci nemusíme provádět - hodnoty jsou navzájem zaměnitelné. Tzn. když přičteme číslo 2 k řetězci "343", tak výsledek bude číslo 345. To však není vše. Slučovat lze i zdánlivě neslučitelné řetězce a čísla. Např. pokud sečteme "55pepa" a 5, výsledek bude 60. Perl tedy přebytečné znaky vypustí. Pokud řetězec neobsahuje žádné číslice, bude převeden na nulu.

Skalární data lze ukládat do tzv. skalárních proměnných. Tyto proměnné v Perlu poznáme podle toho, že začínají znakem dolaru ($). Za tímto znakem následuje sekvence alfanumerických znaků. Ovšem není to zcela bez pravidel. Název musí začínat znakem nebo podtržítkem (samozřejmě až za znakem dolaru). Jsou výjimky, které jsou ovšem vyhrazeny pro speciální proměnné Perlu. Za prvním znakem už mohou následovat jakékoliv písmena, čísla či podtržítko. Dále je potřeba brát na zřetel, že se rozlišují velká a malá písmena v proměnných. Tzn. že $variable není to samé jako $VARIABLE nebo $VaRiABLE. Délka názvů proměnných je omezená na 255 znaků. Jenom ještě upozorním, že toto platí pro všechny proměnné - nejen ty skalární.

Proměnné nemusíme nijak deklarovat - jestli jste zvyklí např. z jazyka C. Neinicializované proměnné budou mít prostě hodnotu prázdného řetězce (nebo jako nula). Ovšem pokud máte zaplá varování, budete na tyto proměnné Perlem upozorněni.

Nejpoužívanějším operátorem (symbolem) pro přiřazení hodnoty proměnné je rovnítko (=). Proměnná je před rovnítkem a přiřazovaná hodnota za rovnítkem, takže např.:

$var = 45;

Přiřadili jsme hodnotu 45 do proměnné $var. Lze však tvořit komplexnější přiřazení. Výraz je vyhodnocován zprava doleva, takže např.:

$var = $val = 45;

Příště se podíváme na operátory se skalárními daty.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

cakame na dalsie casti serialu ... 26.10.2004 20:53 oron
  L Re: cakame na dalsie casti serialu ... 27.10.2004 09:23 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze