LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (2) - instalace

V dnešním díle si osvětlíme, jak nainstalovat samotný Perl a přídavné moduly na GNU/Linuxu i jiných platformách.

6.9.2004 15:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 8711×

Nejprve si musíme vysvětlit pojem CPAN (Comprehensive Perl Archive Network) servery. Na těchto serverech (anonymní ftp, www) najdete jednotný obsah různých projektů včetně Perlu. Mezi české CPAN servery patří např. ftp://ftp.muni.cz/pub/perl/index.html . Na této URL najdete prakticky všechno, co k Perlu potřebujete - od zdrojových kódů, binárních balíčků, velmi rozsáhlým archivem modulů až po dokumentaci a FAQ.

Teď si nainstalujeme Perl v GNU/Linuxu. Zde máme dvě volby a to buď Perl zkompilovat ze zdrojových kódů nebo použít binární verzi, kde stačí daný balík pouze nainstalovat. Obě verze můžete stáhnout z CPAN serveru. Zdrojové kódy se nacházejí v sekci "Perl source code" a binární soubory v sekci "Perl binary distributions (ports)". My si zde popíšeme ten obecnější a univerzálnější způsob a tím je kompilace Perlu ze zdrojových kódů. Stáhneme tedy soubor stable.tar.gz a měli bychom ověřit jeho integritu pomocí MD5 hashe, který naleznete na stránkách. Ovšem věci kolem MD5 se mají tak, že už se jí nedá věřit a je prolomena (byla potvrzena kolize - http://eprint.iacr.org/2004/199/). Takže budeme žít s falešným pocitem bezpečí jako doposud a rozbalíme soubor příkazy

gunzip stable.tar.gz 
tar xvf stable.tar

Skočíme do adresáře s Perlem (perl-x.y.z) a zadáme příkaz pro vytvoření "mejkfajlu"

./Configure -d

Přepínač -d slouží k tomu, aby jste nebyli zahlceni množstvím otázek, ale aby si je Perl našel sám. Následuje kompilace příkazem

make

Ověření kompilace můžete zkontrolovat příkazem

make test

Následuje samotná instalace a tu provedete příkazem

make install

(slackwaristi určitě v rámci čistoty svého systému použijí checkinstall) pod právy superuživatele. A tím by měla být instalace samotného Perlu hotová.

Nyní se koukneme, jak najít a instalovat moduly. Modulů je velmi mnoho, proto je potřeba použít nějaký nástroj na jejich třídění a hledání. Jeden takový nástroj naleznete na adrese http://cpan.uwinnipeg.ca/htdocs/faqs/cpan-search.html a nebo můžete použít oficiální vyhledávač http://search.cpan.org/. Moduly jsou řazeny různými způsoby - podle autorů, tématicky či abecedně.

Instalace probíhá následovně. Po stažení příslušného modulu ho nejprve rozbalíme. Měli bychom si přečíst instrukce pro instalaci (tzn. soubory RAEDME, INSTALL, apod.), protože ta nemusí být vždy stejná. Ale většinou platí, že spustíte příkaz:

perl Makefile.PL

Dále standardní postup příkazy

make 
make test
make install

Lze použít i interaktivní postup pomocí modulu CPAN. Stačí spustit perlovský shell příkazem:

perl -MCPAN -e shell

Komunikace probíhá přímo s CPAN serverem, proto je potřeba být připojen k Internetu. Pokud teď budeme chtít nainstalovat nějaký modul, stačí zadat příkaz

install nazev_modulu

a CPAN modul obstará vše za vás.

Vidíme, že Perl obsahuje velmi robustní nástroje. Ovšem někdy budete stát před situací, kdy budete potřeba nainstalovat Perl jiné platformě - např. MS Windows. Existuje více implementací Perlu pro tuto platformu. Asi z nejkvalitnějších je ActivePerl. Instalace probíhá klasickým step-by-step způsobem pro Windows, proto jí tu nebudu podrobně rozebírat.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze