LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GUI pro MySQL (4) - Rekall

Stále hledáme "the best of" grafických klientů pro MySQL pod Linux. Bude to Rekall?

23.8.2004 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 8646×

Databázový frontend Rekall patří k tomu lepšímu, co lze na tomto poli získat. Je to aplikace pro KDE. Domovskou stránku projektu najdete na www.rekallrevealed.org a aplikace je šířena pod GPL. K dispozici je placená podpora.

Filozofií je projekt podobný Knodě, o které jsme v našem seriálu psali předminule. Dalo by se to shrnout slovy "vezmi to nejlepší z Accessu a napiš to pod Linux".

Instalace

Instalace se neobešla bez menších zádrhelíčků, ale není to víceméně chyba aplikace samotné. Pod Suse 9.1 existuje rekall jako rpm balíček a instaluje se klasicky pomocí YASTu. Nicméně, k dispozici je betaverze produktu 2.2.0 a z instalačních zdrojů SuSe není novější verze k dispozici. Beta co je v Suse téměř nepadá, nicméně občas se to stane, zejména při sestavování dotazu.

Pod Mandrake 10.0 existuje sice nějaký RPM balíček, ale když jsem viděl, kolik mám nesplněných závislostí, pustil jsem se raději do kompilace ze zdrojového kódu. Ten se stáhne ze stránek projektu (tar.gz), rozbalí a instaluje chronicky známým způsobem:

./configure --prefix=/usr
make
make install

Přičemž Vás mohou překvapit snad jen dvě věci - ke kompilaci potřebujete vývojové knihovy Pythonu (pro MDK existují jako balíček libpython2.3-devel) a kompilace sama trvá téměř hodinku.  Obojím nicméně vyhrožují v pokynech ke kompilaci, takže pokud je čtete (měli byste), nepřekvapí Vás to.

Provoz

Po spuštění Vás uvítá průvodce (dle mého názoru poněkud otravný), který Vám pomůže inicializovat připojení k databázi. Těch připojení můžete mít víc a jejich parametry jsou uloženy v definičních souborech (mají příponu rkl, jsou ve formátu xml). Po nahrání definičního souboru a vyplnění jména a hesla vypadá hlavní okno aplikace následovně:

Rekall - hlavní okno

Rekall se umí připojit k MySQL a rovněž k PostgreSQL nebo dbf souborům. Věc, kterou budeme dělat z grafického rozhraní poměrně často je definice tabulky. Ta se zadává v docela přehledném okně...

Rekall - definice tabulky

a něco malého bych tomuto oknu vytknul: Při přidání každého nového sloupce musíte kliknout na tlačítko "Save definition", nejde to udělat až najednou pro celou definici. Změna názvu pole, typu nebo indexování fungovala dobře. Je zde velmi elegantně vyřešeno přepínání mezi pohledem na strukturu ("design view") a pohledem na data ("data view"). Čímž se dostáváme k datům.

V aplikaci pro práci s databází je přece jen okno pro zobrazení dat velmi důležité. Rekall má v tomto ohledu dobrou pozici - v okně s daty lze řadit, filtrovat, přidávat, mazat, pohybovat se mezi záznamy a přepínat do definice tabulky.

Rekall - data

Načtení většího množství záznamů je signalizováno oknem, dá se přerušit a lze pak pracovat i s částečně načtenou sadou. Abych jen nechválil - v okně pro práci s daty bych uvítal nějaký nástroj na export dat do textu nebo jiného otevřeného formátu. To by přece neměl být až takový problém a trochu mi to v rekallu chybí.

Poměrně hezky je vyřešeno rozhraní pro tvorbu dotazů. Tvoří se myší tak, jak to možná někteří znají z MS Accessu. Natahají se tabulky, relace a je to. Dotaz se potom chová jako tabulka - tzn. dá se přepínat mezi zobrazením definice a zobrazením dat.

Rekall - Dotaz

Útrpné je, že nemohu text dotazu ručně upravit - to bych rozhodně uvítal. Jinak tomu není co vytknout. Klepnutím na relaci lze změnit typ (inner, left/right outer join).

Hodnocení

Aplikace na mě působí svižným a svěžím dojmem. Beta trochu padá, 2.2.0 ostrá verze mi nespadla ani jednou. K ovládání bych uvedl ještě to, že máte možnost výběru mezi SDI a MDI rozhraním oken. To je rozhodně velké plus. Rekall neumí jen funkce zde uvedené - má rovněž makra, skripty, nástroje na kopírování dat a možnost tvorby reportů. Ve verzi 2.3.1 se vyvíjí dokonce webové rozhraní pro práci s rekallem. Autor upozorňuje, že ještě není hotové, ale demo je již k dispozici.

Hodnotím to jako použitelné. Projekt by si zasloužil lepší internetové stránky a trochu invence do grafiky tlačítek, funkčně je však na tom velmi dobře.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze