LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GUI pro MySQL (4) - Rekall

Stále hledáme "the best of" grafických klientů pro MySQL pod Linux. Bude to Rekall?

23.8.2004 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 8771×

Databázový frontend Rekall patří k tomu lepšímu, co lze na tomto poli získat. Je to aplikace pro KDE. Domovskou stránku projektu najdete na www.rekallrevealed.org a aplikace je šířena pod GPL. K dispozici je placená podpora.

Filozofií je projekt podobný Knodě, o které jsme v našem seriálu psali předminule. Dalo by se to shrnout slovy "vezmi to nejlepší z Accessu a napiš to pod Linux".

Instalace

Instalace se neobešla bez menších zádrhelíčků, ale není to víceméně chyba aplikace samotné. Pod Suse 9.1 existuje rekall jako rpm balíček a instaluje se klasicky pomocí YASTu. Nicméně, k dispozici je betaverze produktu 2.2.0 a z instalačních zdrojů SuSe není novější verze k dispozici. Beta co je v Suse téměř nepadá, nicméně občas se to stane, zejména při sestavování dotazu.

Pod Mandrake 10.0 existuje sice nějaký RPM balíček, ale když jsem viděl, kolik mám nesplněných závislostí, pustil jsem se raději do kompilace ze zdrojového kódu. Ten se stáhne ze stránek projektu (tar.gz), rozbalí a instaluje chronicky známým způsobem:

./configure --prefix=/usr
make
make install

Přičemž Vás mohou překvapit snad jen dvě věci - ke kompilaci potřebujete vývojové knihovy Pythonu (pro MDK existují jako balíček libpython2.3-devel) a kompilace sama trvá téměř hodinku.  Obojím nicméně vyhrožují v pokynech ke kompilaci, takže pokud je čtete (měli byste), nepřekvapí Vás to.

Provoz

Po spuštění Vás uvítá průvodce (dle mého názoru poněkud otravný), který Vám pomůže inicializovat připojení k databázi. Těch připojení můžete mít víc a jejich parametry jsou uloženy v definičních souborech (mají příponu rkl, jsou ve formátu xml). Po nahrání definičního souboru a vyplnění jména a hesla vypadá hlavní okno aplikace následovně:

Rekall - hlavní okno

Rekall se umí připojit k MySQL a rovněž k PostgreSQL nebo dbf souborům. Věc, kterou budeme dělat z grafického rozhraní poměrně často je definice tabulky. Ta se zadává v docela přehledném okně...

Rekall - definice tabulky

a něco malého bych tomuto oknu vytknul: Při přidání každého nového sloupce musíte kliknout na tlačítko "Save definition", nejde to udělat až najednou pro celou definici. Změna názvu pole, typu nebo indexování fungovala dobře. Je zde velmi elegantně vyřešeno přepínání mezi pohledem na strukturu ("design view") a pohledem na data ("data view"). Čímž se dostáváme k datům.

V aplikaci pro práci s databází je přece jen okno pro zobrazení dat velmi důležité. Rekall má v tomto ohledu dobrou pozici - v okně s daty lze řadit, filtrovat, přidávat, mazat, pohybovat se mezi záznamy a přepínat do definice tabulky.

Rekall - data

Načtení většího množství záznamů je signalizováno oknem, dá se přerušit a lze pak pracovat i s částečně načtenou sadou. Abych jen nechválil - v okně pro práci s daty bych uvítal nějaký nástroj na export dat do textu nebo jiného otevřeného formátu. To by přece neměl být až takový problém a trochu mi to v rekallu chybí.

Poměrně hezky je vyřešeno rozhraní pro tvorbu dotazů. Tvoří se myší tak, jak to možná někteří znají z MS Accessu. Natahají se tabulky, relace a je to. Dotaz se potom chová jako tabulka - tzn. dá se přepínat mezi zobrazením definice a zobrazením dat.

Rekall - Dotaz

Útrpné je, že nemohu text dotazu ručně upravit - to bych rozhodně uvítal. Jinak tomu není co vytknout. Klepnutím na relaci lze změnit typ (inner, left/right outer join).

Hodnocení

Aplikace na mě působí svižným a svěžím dojmem. Beta trochu padá, 2.2.0 ostrá verze mi nespadla ani jednou. K ovládání bych uvedl ještě to, že máte možnost výběru mezi SDI a MDI rozhraním oken. To je rozhodně velké plus. Rekall neumí jen funkce zde uvedené - má rovněž makra, skripty, nástroje na kopírování dat a možnost tvorby reportů. Ve verzi 2.3.1 se vyvíjí dokonce webové rozhraní pro práci s rekallem. Autor upozorňuje, že ještě není hotové, ale demo je již k dispozici.

Hodnotím to jako použitelné. Projekt by si zasloužil lepší internetové stránky a trochu invence do grafiky tlačítek, funkčně je však na tom velmi dobře.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze