LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (1) - historie a vývoj

Úvodní díl seriálu o Perlu, který by vás měl provést od samotných základů po komplexnější řešení. V tomto díle se dozvíme o samotné historii Perlu a jeho vlastnostech.

25.8.2004 08:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 7356×

Perl (1) - historie a vývoj

Perl. Název Perl vznikl z počátečních písmen slov Practical Extraction and Report Language (praktický jazyk pro výběry a tiskové sestavy) nebo také Pathologically Eclectic Rubbish Lister (chorobně eklektický tiskař/řadič smetí). Oba výrazy ho charakterizují a oba vymyslel autor Perlu Larry Wall někdy v roce 1987. Tento muž byl již v této době znám coby tvůrce programu patch nebo programu rn (Usenet reader). A díky Usenetu vlastně vznikl i samotný Perl, když chtěl Larry Wall reprodukovat Usenet soubory pro bug-reporting, ale awk na tuto práci nestačil. Pomocí C by tato práce byla zase příliš zdlouhavá a jak se lidově říká, byl by to kanón na vrabce. Tvůrce jazyk uvolnil komunitě a jak se postupně rozvíjel a dále rostl, vznikl z něho plnohodnotný programovací jazyk s dokumentací o několika tisících stranách. Jak už to u podobných projektů bývá, v současné době se na vývoji Perlu podílí samozřejmě více lidí.

Perl je tedy jazyk, kterým lze především efektivně programovat aplikace, na které shellový interpret nestačí a jiné jazyky jako např. C jsou pro naprogramování daného programu zase příliš těžkopádné. Pomocí Perlu se skutečně programuje velmi rychle.

Perl je skriptovací (interpretovaný) jazyk. Ke svému spuštění tedy potřebuje interpret jazyka Perl. V tomto se zásadně liší od jazyků kompilovaných (např. C/C++). Zdrojový kód aplikací v Perlu je tedy vždy čitelný a lze ho přímo bez jakékoliv kompilace editovat. Existuje nástroj perlcc, kterým lze převést "perlivý" skript do binární podoby. Výhodou je to, že tento soubor nebude ke svému spuštění vyžadovat interpret Perlu. Další výhodou by měla být i vyšší rychlost samotné aplikace.

K samotné popularitě Perlu přispělo také to, že to byl optimální jazyk pro tvorbu CGI (Common Gateway Interface) skriptů, které se používaly jako motor většiny webových aplikací. V dnešní době již tuto úlohu vetšinou nahradily jiné jazyky jako např. PHP, které bylo ovšem původně naprogramováno v Perlu. Tvorbou CGI skriptů se budeme zabývat v samostatných dílech tohoto seriálu.

Perl je volně dostupný a kdokoliv si ho může stáhnout. Perl je Open Source a je uvolněn pod licencí Artistic. Jedná se uvolněnější GPL licenci, která vám například nezakazuje použít části Perlu ve svých komerčních produktech.

V současné době je k dispozici ke stažení Perl 5 pro Unix a Linux - konkrétněji však verze 5.8.5, pokud jde o stabilní release a 5.9.1, pokud jde o experimentální (vývojářský) release. Perl je samozřejmě k dispozici i pro jiné platformy jako Win32 a MacOS.

Na závěr tedy shrnu hlavní vlastnosti jazyka Perl. Tento jazyk má všechny předpoklady pro to, abychom ho mohli označovat vysokoúrovňovým jazykem. Dá se říci, že pokud vám tolik nezáleží na rychlosti (která je ovšem u Perlu, jakožto skriptovacím jazyce, i tak výborná), lze vytvořit to samé, co v jazycích jako např. C. Lze v něm programovat jak strukturovaně, tak objektově. K perlu patří rozsáhlý archiv modulů. Takže v těchto knihovnách najdete např. moduly pro práci s databázemi, sítěmi, šifrováním a mnoho dalšího. Modulů je k dispozici opravdu nepřeberné množství.

Skripty napsané v jazyce Perl jsou přenositelné mezi platformami. Tzn. že skript napsaný pod platformou Win32, poběží stejně dobře např. na platformě Linux (samozřejmě že se setkáme s výjimkami).

Důležitou vlastností Perlu je také to, že programový kód je velmi pružný. Jeden úkol lze vytvořit několika různými způsoby. To samozřejmě následně moc nepřidává na čitelnosti kódu. A když řeknu, že v Perlu se nemusejí mnohdy používat ani uvozovky (i když se doporučují), tak je jasné, že mohou vznikat opravdu "prasárny". Zde už záleží na samotném programátorovi, jak svůj kód pojme.

Mezi další vlastnosti samozřejmě patří ještě např. rozsáhlá dokumentace nebo spoustu aktivních fór a mailing-listů, kde můžete najít radu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

pokracovanie .... 5.9.2004 22:31 oron
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze