LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (1) - historie a vývoj

Úvodní díl seriálu o Perlu, který by vás měl provést od samotných základů po komplexnější řešení. V tomto díle se dozvíme o samotné historii Perlu a jeho vlastnostech.

25.8.2004 08:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 7480×

Perl (1) - historie a vývoj

Perl. Název Perl vznikl z počátečních písmen slov Practical Extraction and Report Language (praktický jazyk pro výběry a tiskové sestavy) nebo také Pathologically Eclectic Rubbish Lister (chorobně eklektický tiskař/řadič smetí). Oba výrazy ho charakterizují a oba vymyslel autor Perlu Larry Wall někdy v roce 1987. Tento muž byl již v této době znám coby tvůrce programu patch nebo programu rn (Usenet reader). A díky Usenetu vlastně vznikl i samotný Perl, když chtěl Larry Wall reprodukovat Usenet soubory pro bug-reporting, ale awk na tuto práci nestačil. Pomocí C by tato práce byla zase příliš zdlouhavá a jak se lidově říká, byl by to kanón na vrabce. Tvůrce jazyk uvolnil komunitě a jak se postupně rozvíjel a dále rostl, vznikl z něho plnohodnotný programovací jazyk s dokumentací o několika tisících stranách. Jak už to u podobných projektů bývá, v současné době se na vývoji Perlu podílí samozřejmě více lidí.

Perl je tedy jazyk, kterým lze především efektivně programovat aplikace, na které shellový interpret nestačí a jiné jazyky jako např. C jsou pro naprogramování daného programu zase příliš těžkopádné. Pomocí Perlu se skutečně programuje velmi rychle.

Perl je skriptovací (interpretovaný) jazyk. Ke svému spuštění tedy potřebuje interpret jazyka Perl. V tomto se zásadně liší od jazyků kompilovaných (např. C/C++). Zdrojový kód aplikací v Perlu je tedy vždy čitelný a lze ho přímo bez jakékoliv kompilace editovat. Existuje nástroj perlcc, kterým lze převést "perlivý" skript do binární podoby. Výhodou je to, že tento soubor nebude ke svému spuštění vyžadovat interpret Perlu. Další výhodou by měla být i vyšší rychlost samotné aplikace.

K samotné popularitě Perlu přispělo také to, že to byl optimální jazyk pro tvorbu CGI (Common Gateway Interface) skriptů, které se používaly jako motor většiny webových aplikací. V dnešní době již tuto úlohu vetšinou nahradily jiné jazyky jako např. PHP, které bylo ovšem původně naprogramováno v Perlu. Tvorbou CGI skriptů se budeme zabývat v samostatných dílech tohoto seriálu.

Perl je volně dostupný a kdokoliv si ho může stáhnout. Perl je Open Source a je uvolněn pod licencí Artistic. Jedná se uvolněnější GPL licenci, která vám například nezakazuje použít části Perlu ve svých komerčních produktech.

V současné době je k dispozici ke stažení Perl 5 pro Unix a Linux - konkrétněji však verze 5.8.5, pokud jde o stabilní release a 5.9.1, pokud jde o experimentální (vývojářský) release. Perl je samozřejmě k dispozici i pro jiné platformy jako Win32 a MacOS.

Na závěr tedy shrnu hlavní vlastnosti jazyka Perl. Tento jazyk má všechny předpoklady pro to, abychom ho mohli označovat vysokoúrovňovým jazykem. Dá se říci, že pokud vám tolik nezáleží na rychlosti (která je ovšem u Perlu, jakožto skriptovacím jazyce, i tak výborná), lze vytvořit to samé, co v jazycích jako např. C. Lze v něm programovat jak strukturovaně, tak objektově. K perlu patří rozsáhlý archiv modulů. Takže v těchto knihovnách najdete např. moduly pro práci s databázemi, sítěmi, šifrováním a mnoho dalšího. Modulů je k dispozici opravdu nepřeberné množství.

Skripty napsané v jazyce Perl jsou přenositelné mezi platformami. Tzn. že skript napsaný pod platformou Win32, poběží stejně dobře např. na platformě Linux (samozřejmě že se setkáme s výjimkami).

Důležitou vlastností Perlu je také to, že programový kód je velmi pružný. Jeden úkol lze vytvořit několika různými způsoby. To samozřejmě následně moc nepřidává na čitelnosti kódu. A když řeknu, že v Perlu se nemusejí mnohdy používat ani uvozovky (i když se doporučují), tak je jasné, že mohou vznikat opravdu "prasárny". Zde už záleží na samotném programátorovi, jak svůj kód pojme.

Mezi další vlastnosti samozřejmě patří ještě např. rozsáhlá dokumentace nebo spoustu aktivních fór a mailing-listů, kde můžete najít radu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

pokracovanie .... 5.9.2004 22:31 oron
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.


Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze