LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (1) - historie a vývoj

Úvodní díl seriálu o Perlu, který by vás měl provést od samotných základů po komplexnější řešení. V tomto díle se dozvíme o samotné historii Perlu a jeho vlastnostech.

25.8.2004 08:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 7597×

Perl (1) - historie a vývoj

Perl. Název Perl vznikl z počátečních písmen slov Practical Extraction and Report Language (praktický jazyk pro výběry a tiskové sestavy) nebo také Pathologically Eclectic Rubbish Lister (chorobně eklektický tiskař/řadič smetí). Oba výrazy ho charakterizují a oba vymyslel autor Perlu Larry Wall někdy v roce 1987. Tento muž byl již v této době znám coby tvůrce programu patch nebo programu rn (Usenet reader). A díky Usenetu vlastně vznikl i samotný Perl, když chtěl Larry Wall reprodukovat Usenet soubory pro bug-reporting, ale awk na tuto práci nestačil. Pomocí C by tato práce byla zase příliš zdlouhavá a jak se lidově říká, byl by to kanón na vrabce. Tvůrce jazyk uvolnil komunitě a jak se postupně rozvíjel a dále rostl, vznikl z něho plnohodnotný programovací jazyk s dokumentací o několika tisících stranách. Jak už to u podobných projektů bývá, v současné době se na vývoji Perlu podílí samozřejmě více lidí.

Perl je tedy jazyk, kterým lze především efektivně programovat aplikace, na které shellový interpret nestačí a jiné jazyky jako např. C jsou pro naprogramování daného programu zase příliš těžkopádné. Pomocí Perlu se skutečně programuje velmi rychle.

Perl je skriptovací (interpretovaný) jazyk. Ke svému spuštění tedy potřebuje interpret jazyka Perl. V tomto se zásadně liší od jazyků kompilovaných (např. C/C++). Zdrojový kód aplikací v Perlu je tedy vždy čitelný a lze ho přímo bez jakékoliv kompilace editovat. Existuje nástroj perlcc, kterým lze převést "perlivý" skript do binární podoby. Výhodou je to, že tento soubor nebude ke svému spuštění vyžadovat interpret Perlu. Další výhodou by měla být i vyšší rychlost samotné aplikace.

K samotné popularitě Perlu přispělo také to, že to byl optimální jazyk pro tvorbu CGI (Common Gateway Interface) skriptů, které se používaly jako motor většiny webových aplikací. V dnešní době již tuto úlohu vetšinou nahradily jiné jazyky jako např. PHP, které bylo ovšem původně naprogramováno v Perlu. Tvorbou CGI skriptů se budeme zabývat v samostatných dílech tohoto seriálu.

Perl je volně dostupný a kdokoliv si ho může stáhnout. Perl je Open Source a je uvolněn pod licencí Artistic. Jedná se uvolněnější GPL licenci, která vám například nezakazuje použít části Perlu ve svých komerčních produktech.

V současné době je k dispozici ke stažení Perl 5 pro Unix a Linux - konkrétněji však verze 5.8.5, pokud jde o stabilní release a 5.9.1, pokud jde o experimentální (vývojářský) release. Perl je samozřejmě k dispozici i pro jiné platformy jako Win32 a MacOS.

Na závěr tedy shrnu hlavní vlastnosti jazyka Perl. Tento jazyk má všechny předpoklady pro to, abychom ho mohli označovat vysokoúrovňovým jazykem. Dá se říci, že pokud vám tolik nezáleží na rychlosti (která je ovšem u Perlu, jakožto skriptovacím jazyce, i tak výborná), lze vytvořit to samé, co v jazycích jako např. C. Lze v něm programovat jak strukturovaně, tak objektově. K perlu patří rozsáhlý archiv modulů. Takže v těchto knihovnách najdete např. moduly pro práci s databázemi, sítěmi, šifrováním a mnoho dalšího. Modulů je k dispozici opravdu nepřeberné množství.

Skripty napsané v jazyce Perl jsou přenositelné mezi platformami. Tzn. že skript napsaný pod platformou Win32, poběží stejně dobře např. na platformě Linux (samozřejmě že se setkáme s výjimkami).

Důležitou vlastností Perlu je také to, že programový kód je velmi pružný. Jeden úkol lze vytvořit několika různými způsoby. To samozřejmě následně moc nepřidává na čitelnosti kódu. A když řeknu, že v Perlu se nemusejí mnohdy používat ani uvozovky (i když se doporučují), tak je jasné, že mohou vznikat opravdu "prasárny". Zde už záleží na samotném programátorovi, jak svůj kód pojme.

Mezi další vlastnosti samozřejmě patří ještě např. rozsáhlá dokumentace nebo spoustu aktivních fór a mailing-listů, kde můžete najít radu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

pokracovanie .... 5.9.2004 22:31 oron
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.9.2018 10:04 / Jan Ober
Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:00 / Jan Ober
Re: Gimp

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze