LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (11) - formuláře

Formuláře se budou určitě hodit všem, kteří sledují i seriál o PHP. Dnes si řekneme něco málo z teorie a vytvoříme jednoduchý formulář.

19.8.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 43823×

Co to je webový formulář

Webový formulář je část stránky složená z různých tlačítek, vstupních polí a přepínačů, která slouží pro získání nějakých dat od uživatele. Na základě těchto dat se potom provádí script (napsaný v PHP, Javě nebo v jakémkoli jiném jazyku) a jeho výsledek se nějak předá uživateli. Obvykle script formátuje text pomocí HTML značek a svůj výsledek předá prohlížeči, který ho zobrazí.

Z předchozího odstavce vyplývá, že formulář může být zajímavým zpestřením našich stránek, ale pokud chcete mít z formuláře nějaký výsledek, neobejdete se bez scriptů, které data z formuláře zpracují. Samotný formulář může plnit jedině funkci "datové Černé díry", tzn. že všechna data, která do formuláře vyplníte, se nenávratně ztratí. Po něčem takovém asi netoužíte, takže předpokládejme, že máte připraven script pro zpracování zadaných údajů.

Začínáme tvořit formulář

Formulář je na stránce označen pomocí párového tagu <form></form>. Ukončovací tag je povinný. Tímto způsobem určíme, které formulářové prvky (vstupní pole, tlačítka atd.) patří k sobě a budou se odesílat najednou - jednomu řídícímu scriptu. Jednotlivých formulářů může být na stránce libovolně mnoho, ale nesmí se navzájem nijak prolínat.

I element <form> má několik atributů, které ovlivňují jeho chování. Nejdůležitějšími atributy, které budete potřebovat vždy při použití formulářů, jsou action="" a method=""

Atributem action="" určíte, který script se má použít pro zpracování zadaných údajů. Pokud nemáte možnost použít žádný jazyk pro zpracování dat, můžete je odeslat na mail, stačí jen napsat jako hodnotu atributu action="" řětězec v takovémto tvaru:

mailto:muj_mail@server.cz

Veškeré údaje potom přijdou pohodlně až do vaší schránky.

Hodnota atributu method="" určuje metodu jakou mají být data odeslána ke zpracování. Na výběr máte ze dvou možností.

  1. get
  2. post

get

Tato metoda se používá spíše pro odesílání menších formulářů. Uplatnění najde i u takových formulářů, kde příliš nezáleží na bezpečnosti (jednoduché stránkování), protože pokud odesíláme data metodou get, je velice jednoduché je zfalšovat a podstrčit scriptu nějaké nekorektní údaje. Proto pokud používáte metodu get, měli byste být velice opatrní a správnost zadaných dat klidně i několika způsoby kontrolovat. To platí i u motody post, ale tam je podstrčení špatných dat o malinko složitější.

Před přenosem se data musí "zakódovat" pro správný přenos. Při zakódování se nahradí mezery za znak +. Další speciální znaky (/, :, @, ;, ?, #, &, =, %, +, {, }, |, \, ^, ~, [, ]) a např. znaky s diakritikou se převedou do tvaru %xx, kde xx je hexadecimální kód znaku. O zakódování se postará automaticky prohlížeč.

Data jsou pak přidána k adrese stránky za otazník (?), jednotlivé položky jsou odděleny pomocí znaku and (&). A tady je právě největší problém: uživatel může velice jednoduše přepssat zadaná data a způsobit pád nebo špatnou funkci naší aplikace. Ukázková URL doplněná o data zaslaná metodou get může mít takovouto podobu:

http://www.server.cz/index.php?odkud=50&kam=100

Tímto způsobem předáme scriptu index.php vstupni promenné odkud (s hodnotou 50) a kam (s hodnotou 100).

post

Tato metoda kóduje zadaná data stejně jako get (pokud způsob kódování nezměníte atributem enctype="" - viz níže), ale posílá je zvlášť - mimo URL. Veškerá data se rovnou směrují na standardní vstup scriptu. Tato data se sice nikde nezobrazí, ale to neznamená, že je nejde změnit: pokud si připravíte vlastní formulář, který vrací stejně pojmenované proměnné a necháte ho zpracovat původním scriptem, může se vám podařit obelstít ochranu a způsobit pád nebo špatnou funkci aplikace.

Další atributy

Velice užitečná je možnost určit, jak se bude obsah adresáře kódovat. Slouží k tomu atribut enctype="". Výchozí hodnotou je application/x-www-form-urlencoded. Pro běžné formuláře, které načítajíjen textová data toto kódování naprosto stačí, ale pokud chcete přenášet i celé soubory (obrázky, dokumenty, tabulky...) musíte použít kódování multipart/form-data. Jak posílat přes formulář soubory si řekneme někdy příště.

enctype="" má smysl použít jen pokud posíláte data metodou post, protože metoda get umí jen výchozí způsob kódování (application/x-www-form-urlencoded)

Existuje také atribut accept-charset="", který určuje které znakové sady dokáže server zpracovat. Jako hodnota atributu se uvádí seznam znakových sad oddělených pomocí mezer nebo čárek a mezer. Výchozí hodnotou je unknown, prohlížeč potom bude posílat data ve stejném kódování jako má stránka, na které je formulář uveden.

Atributem accept="" definujete, které typy souborů formulář akceptuje. Hodnotou tohoto atributu je čárkami oddělený seznam povolených MIME-typů. Tento atirbut má cenu používat jen pokud ve formuláři načítáte soubory.

name="" nám dovoluje pojmenovat formulář, aby na něj bylo možné odkazovat v např. CSS a scriptech. Tento atribut je zachován pouze kvůli zpětné kompatibilitě, v současné době by se měl používat spíše atribut id="", který má tytéž vlastnosti.

Můžete použít i atribut target="", kterým definujete kam se má zobrazit výsledek po zpracování formuláře. O tomto atributu jsme už mluvili, takže pokud nevíte, jakou hodnotu máte nastavit, podívejte se do dílu o odkazech.

Další zajímavé atriburty jsou atributy onsubmit="" a onreset="". Script nebo funkce uložená jako jejich hodnota se provede po kliknutí na odesílací tlačítko resp. po kliknutí na vymazávací tlačítko.

Kromě těchto atributů můžete uvést i atributy, které jsou definovné pro všechny elementy HTML (id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown, onkeyup).

Teorie už bylo dost

Teď si uděláme jednoduchý formulář. Trochu předběhnu, abych neunavoval dalšími definiceni, ale v příštím díle se na všechno zaměřím pěkně dopodrobna. Dnes zmíním jen základy nutné pro pochopení příkladu. Příklad bude formulář, který nám vyhledá obec podle zadaného PSČ. Využijeme k tomu PHP script ze seriálu Petra Zajíce.

Budeme potřebovat jedno políčko, do kterého zadáme hledané PSČ a tlačítko pro odeslání. Políčko vytvoříme napsáním

<input type="text" name="jmeno_predavane_promenne">

A pro vytvoření odesílacího tlačítka musíme napsat:

<input type="submit" value="text na tlacitku">

Ještě dodám, že script je umístěn script na adrese http://www.linuxsoft.cz/php/examples/38_psc.php (tam budeme formulář odesílat) a očekává data předaná metodou POST.

Zde je zdrojový kód našeho prvního formuláře.

<form method="post" action="http://www.linuxsoft.cz/php/examples/38_psc.php"> Zadejte PSČ:
<input type="text" name="psc"> <input type="submit" value="Zjisti obec"> </form>

A formulář vám samozřejmě nabídnu i ve funkční podobě:

Zadejte PSČ:

Nashledanou přístě

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Parazitní formuláře 22.8.2004 22:36 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze