LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Ark Linux

Linuxová distribuce na čtyři kliknutí...

26.1.2004 13:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 9348×

O mnoha distribucích se píše v časopisech, na Internetu a o mnoha dalších v podstatě kromě několika zasvěcených nikdo neví. Když k nám do softwarového adresáře byla přidána distribuce s názvem Ark Linux s popisem "distribuce na čtyři kliknutí" rozhodli jsme se ji stáhnout a odzkoušet.

Po vložení instalačního CD naběhne úvodní obrazovka a už můžeme počítat kolikrát klikneme. Takže za prvé - výběr země, za druhé - výběr jazyka, za třetí - výběr časové zóny (tady už Prahu najdeme). Po těchto prvních třech kliknutích se otevře další obrazovka, kde si vybereme způsob instalace.

Zde je třeba si dobře přečíst co je na jednotlivých tlačítkách napsáno. První tlačítko nabídne plnou instalaci s tím, že dojde k zformátování disku a tím samozřejmě ke ztrátě všech dat. Druhé tlačítko nabídne expresní instalaci, která nebere ohled na jiné systémy. Třetí tlačítko nabídne instalaci vedle jiného operačního systému jako DOS a Windows. Takže tohle bylo čtvrté kliknutí.

Poté se rozeběhne samotná instalace. Ve vrchních dvou okýnkách vidíme průběh rozbalování jednotlivých balíčků a jejich instalaci a ve spodním poli si průběh celé instalace můžeme krátit hraním hry tetris.

Instalace - vyber jazyka Typ instalace Prubeh instalace

Po nainstalování všeho co je třeba nás instalátor vyzve k vyjmutí instalačních médií a k restartu systému. Po restartu začne nabíhat Linux. Tady se vyskytl první malý problém. Při spouštění služby cups se start při prvním spuštění po instalaci na několik minut zastaví a hledá tiskárny. Po přibližně dvou minutách pokračuje spouštění systému.

To byl snad jediný problém, který se mi nelíbil, jinak vše proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Celý Ark Linux je postaven tak, aby ho mohl používat kdokoliv bez toho, aniž by věděl jak se přihlásit do systému, takže dojde okamžitě ke startu KDE.

Boot logo Boot menu Splashscreen KDE

Celá tato distribuce je skutečně postavena tak, že instalaci i ovládání zvládne každý i když nemá s Linuxem žádné zkušenosti a chce si jenom zkusit co to ten Linux o kterém někde četl vlastně je.

Po startu KDE se objeví uvítací okno kde si můžeme zvolit jazyk. Tady najdeme i češtinu, takže s námi programy v KDE komunikují v našem jazyce.

Pro nastavování všech služeb existuje v Ark Linuxu ovládací centrum, kde lze nastavit snad vše od síťových karet přes nastavení grafiky, zvuku a všeho ostatního.

KDE - balickovaci system KDE - ovladaci centrum Nastaveni KDE

Celý Ark Linux používá programy napsané pro KDE, takže nechybí ty základní, které jsou obsaženy v každé distribuci. Stejně tak jako jiné distribuce při základní instalaci nabízí jako kancelářský balík OpenOffice 1.1 namísto Koffice.

Programy jsou rozděleny do několika sekcí:

  • nástroje (Kdict, KmouseTool, Knotes a další)
  • editory (Kate, KEdit, Quanta Plus)
  • grafika (Gimp, KPaint, KView, KSnapshot a další)
  • hry (základní hry obsažené v KDE)
  • internet (Konqueror, KMail, Kppp, Videokonference, KGet, KVirc atd.)
  • kancelář (OpenOffice.org, Scribus)
  • multimedia (JuK, KMPlayer, KsCD, Xine, Kover)
  • efektivita (Korganizer, Kalarm, Kniha adres)
  • systémové (konzole, systém monitor, KCron, KDat, KwikDisk)
  • vývojové (Quanta Plus)
KDE - aplikace KDE - xbill KDE - SysV-Init

To vše je součástí prvního instalačního CD. Na stránkách Ark Linuxu je dále ke stažení iso obraz CD nazvaného Ark Extra software.

Instalace tohoto CD je stejně bezproblémová jako v případě instalačního CD. Po vložení CD do mechaniky se spustí autorun a otevře se správce programů, v kterém označíme skupinu balíčků, které chceme nainstalovat.

Na tomto CD jsou obsaženy snad všechny programy, které lze stáhnout ze stránek KDE org. Mimo těchto programů zde nechybí Mplayer, množství různých her, grafických programů.

KDE - menu KDE - KOrganizer

Na závěr lze říci jenom jedno, instalace je tak jednoduchá jak jen může být (někdy až příliš) a distribuce obsahuje nepřeberné množství nejdůležitějších programů vybraných tvůrci distribuce. Zkrátka distribuce vhodná pro běžného uživatele Windows, který si chce tento systém jenom zkusit.

Tato distribuce uživatele nenutí k tomu, aby instaloval s nějakými minimálními znalostmi Linuxu, dopřává mu tentýž komfort na který byl zvyklý z Windows (několikrát zmáčkne dále a je hotovo). Vzhledem k tomu, že uvedená distribuce vychází z RedHatu, nechybí konfigurační nástroje v této distribuci obsažené a po přepnutí do konzole se Ark Linux chová jako jakákoliv jiná distribuce.

Po zkušenosti s chováním této distribuce bych ji doporučil k vyzkoušení všem začátečníkům, kteří jinak zkouší z časopisů instalovat vše možné. Ubylo by tak možná i záporných reakcí, které čteme na computer.zive, kde si mnozí z těch, kteří buď neumí nebo nechtějí číst pokyny pro instalaci stěžují, jak jim ten zlý Linux sáhl kam neměl a přišli tak o svá data.

Jenže zamyšlení nad tím jak někteří lidé k Linuxu přistupují a na Linux přechází je na jiný článek a na ještě delší diskusi, která se kolem tohoto tématu vždy rozbouří.

CD s Ark Linuxem + CD s extra programy k Ark Linuxu je možné zakoupit v Linux CD Shopu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze