LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Ark Linux

Linuxová distribuce na čtyři kliknutí...

26.1.2004 13:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 9158×

O mnoha distribucích se píše v časopisech, na Internetu a o mnoha dalších v podstatě kromě několika zasvěcených nikdo neví. Když k nám do softwarového adresáře byla přidána distribuce s názvem Ark Linux s popisem "distribuce na čtyři kliknutí" rozhodli jsme se ji stáhnout a odzkoušet.

Po vložení instalačního CD naběhne úvodní obrazovka a už můžeme počítat kolikrát klikneme. Takže za prvé - výběr země, za druhé - výběr jazyka, za třetí - výběr časové zóny (tady už Prahu najdeme). Po těchto prvních třech kliknutích se otevře další obrazovka, kde si vybereme způsob instalace.

Zde je třeba si dobře přečíst co je na jednotlivých tlačítkách napsáno. První tlačítko nabídne plnou instalaci s tím, že dojde k zformátování disku a tím samozřejmě ke ztrátě všech dat. Druhé tlačítko nabídne expresní instalaci, která nebere ohled na jiné systémy. Třetí tlačítko nabídne instalaci vedle jiného operačního systému jako DOS a Windows. Takže tohle bylo čtvrté kliknutí.

Poté se rozeběhne samotná instalace. Ve vrchních dvou okýnkách vidíme průběh rozbalování jednotlivých balíčků a jejich instalaci a ve spodním poli si průběh celé instalace můžeme krátit hraním hry tetris.

Instalace - vyber jazyka Typ instalace Prubeh instalace

Po nainstalování všeho co je třeba nás instalátor vyzve k vyjmutí instalačních médií a k restartu systému. Po restartu začne nabíhat Linux. Tady se vyskytl první malý problém. Při spouštění služby cups se start při prvním spuštění po instalaci na několik minut zastaví a hledá tiskárny. Po přibližně dvou minutách pokračuje spouštění systému.

To byl snad jediný problém, který se mi nelíbil, jinak vše proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Celý Ark Linux je postaven tak, aby ho mohl používat kdokoliv bez toho, aniž by věděl jak se přihlásit do systému, takže dojde okamžitě ke startu KDE.

Boot logo Boot menu Splashscreen KDE

Celá tato distribuce je skutečně postavena tak, že instalaci i ovládání zvládne každý i když nemá s Linuxem žádné zkušenosti a chce si jenom zkusit co to ten Linux o kterém někde četl vlastně je.

Po startu KDE se objeví uvítací okno kde si můžeme zvolit jazyk. Tady najdeme i češtinu, takže s námi programy v KDE komunikují v našem jazyce.

Pro nastavování všech služeb existuje v Ark Linuxu ovládací centrum, kde lze nastavit snad vše od síťových karet přes nastavení grafiky, zvuku a všeho ostatního.

KDE - balickovaci system KDE - ovladaci centrum Nastaveni KDE

Celý Ark Linux používá programy napsané pro KDE, takže nechybí ty základní, které jsou obsaženy v každé distribuci. Stejně tak jako jiné distribuce při základní instalaci nabízí jako kancelářský balík OpenOffice 1.1 namísto Koffice.

Programy jsou rozděleny do několika sekcí:

  • nástroje (Kdict, KmouseTool, Knotes a další)
  • editory (Kate, KEdit, Quanta Plus)
  • grafika (Gimp, KPaint, KView, KSnapshot a další)
  • hry (základní hry obsažené v KDE)
  • internet (Konqueror, KMail, Kppp, Videokonference, KGet, KVirc atd.)
  • kancelář (OpenOffice.org, Scribus)
  • multimedia (JuK, KMPlayer, KsCD, Xine, Kover)
  • efektivita (Korganizer, Kalarm, Kniha adres)
  • systémové (konzole, systém monitor, KCron, KDat, KwikDisk)
  • vývojové (Quanta Plus)
KDE - aplikace KDE - xbill KDE - SysV-Init

To vše je součástí prvního instalačního CD. Na stránkách Ark Linuxu je dále ke stažení iso obraz CD nazvaného Ark Extra software.

Instalace tohoto CD je stejně bezproblémová jako v případě instalačního CD. Po vložení CD do mechaniky se spustí autorun a otevře se správce programů, v kterém označíme skupinu balíčků, které chceme nainstalovat.

Na tomto CD jsou obsaženy snad všechny programy, které lze stáhnout ze stránek KDE org. Mimo těchto programů zde nechybí Mplayer, množství různých her, grafických programů.

KDE - menu KDE - KOrganizer

Na závěr lze říci jenom jedno, instalace je tak jednoduchá jak jen může být (někdy až příliš) a distribuce obsahuje nepřeberné množství nejdůležitějších programů vybraných tvůrci distribuce. Zkrátka distribuce vhodná pro běžného uživatele Windows, který si chce tento systém jenom zkusit.

Tato distribuce uživatele nenutí k tomu, aby instaloval s nějakými minimálními znalostmi Linuxu, dopřává mu tentýž komfort na který byl zvyklý z Windows (několikrát zmáčkne dále a je hotovo). Vzhledem k tomu, že uvedená distribuce vychází z RedHatu, nechybí konfigurační nástroje v této distribuci obsažené a po přepnutí do konzole se Ark Linux chová jako jakákoliv jiná distribuce.

Po zkušenosti s chováním této distribuce bych ji doporučil k vyzkoušení všem začátečníkům, kteří jinak zkouší z časopisů instalovat vše možné. Ubylo by tak možná i záporných reakcí, které čteme na computer.zive, kde si mnozí z těch, kteří buď neumí nebo nechtějí číst pokyny pro instalaci stěžují, jak jim ten zlý Linux sáhl kam neměl a přišli tak o svá data.

Jenže zamyšlení nad tím jak někteří lidé k Linuxu přistupují a na Linux přechází je na jiný článek a na ještě delší diskusi, která se kolem tohoto tématu vždy rozbouří.

CD s Ark Linuxem + CD s extra programy k Ark Linuxu je možné zakoupit v Linux CD Shopu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze