LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (5.) - Média

Dnes se podíváme na práci s různými typy médií v kaskádových stylech.

16.8.2004 13:00 | Vasek | Články autora | přečteno 15483×

Jednou z nejvýznamnějších vlastností kaskádových stylů je možnost určit formu prezentace dokumentu zvlášť pro různé druhy výstupních medií, např. obrazovku, papír, hlasový syntetizér, výstup v braillově písmu apod.

Tyto výstupní zařízení se označují jako média a v CSS se rozdělují do několika skupin. Jednotlivé typy médií někdy vyžadují různé hodnoty jednotlivých vlastností (např. velikost fontu pro obrazovku je větší než velikost fontu pro tisk). Některé vlastnosti kaskádových stylů jsou vyhrazeny pouze určitým mediím(např. cue-before lze použít jen pro hlasový výstup).

Typy médií

V současnosti lze v kaskádových stylech používat tyto typy médií:

all
všechny typy zařízení
aural
zvukový výstup na hlasovém syntezátoru
braille
braillská dotyková zařízení (braillský řádek)
embossed
stránka zobrazená plastickým tiskem na braillské tiskárně
handheld
obrazovka kapesního počítače (nejčastěji malý monochromatický displej a malá rychlost přenosu dat)
print
stránky vytištěné na tiskárně nebo dokumenty zobrazené na obrazovce v režimu tiskového náhledu
projection
promítané prezentace (velkoplošné projektory či zpětné projektory)
screen
obrazovka počítače (s podporou zobrazení barev a bitmapové grafiky)
tty
neproporční znakový výstup (dálnopisy, terminály atd.)
tv
televizní obrazovka a podobná zařízení (společnými vlastnostmi je nízké rozlišení, omezené možnosti posouvání obrazu a možnost použití barev a zvuku)

Na velikosti písmen v názvech typů medií nezáleží.

Jednotlivá média jsou navzájem neslučitelná. Každý klient musí při zpracování dokumentu podporovat pouze jediný typ médií. Ale není vyloučeno, že klienty mohou obsahovat více modulů (režimů), z nichž podporuje každý jiný typ medií (ale vždy jen jeden jediný).

Skupiny médíí

U každé CSS vlastnosti je stanoveno, pro jaký typ médií se může použít. Jelikož však mnoha vlastnostem odpovídá více médií, vznikly skupiny médíí, které se uvádí u jednotlivých vlastností. Příslušnou vlastnost lze použít pro všechny média patřící do uvedené skupiny. V kaskádových stylech je nadefinováno několik skupin médií podle různých hledisek.

 • Média stránková-plynulá:
  • stránková: emboss, handheld, print, projection, tv
  • plynulá: aural, braille, handheld, screen, tty, tv
 • Média zvuková-vizuální-dotyková:
  • zvuková: aural, tv
  • vizuální: handheld, print, projection, screen, tty, tv
  • dotyková: braille, emboss
 • Média s pevnou mřížkou-bitmapová:
  • s pevnou mřížkou: braille, emboss, handheld, tty
  • bitmapová: handheld, print, projection, screen, tv
 • Média interaktivní-statická:
  • interaktivní: aural, braille, handheld, projection, screen, tty, tv
  • statická: aural, braille, emboss, handheld, print, projection, screen, tty, tv

Způsob definice stylu pro určité médium

Existují dva způsoby určení platnosti kaskádového stylu pro konkrétní médium:

 • médium se určí přímo v dokumentu. V html k tomu slouží atribut media tagů link nebo style
 • médium se určí přímo ve stylovém předpisu at-pravidly @media nebo @import

Specifikování média v dokumentu

Jazyky dokumentů rozpoznávají atribut media tagů link nebo style. Hodnotu tohoto atributu je seznam médií oddělených od sebe čárkou.

Příklady:
<link rel="stylesheet" type="text/css" media="print, handheld" href="foo.css">

<style type="text/css" media="print">
...
</style>

Dle specifikace HTML má atribut media výchozí hodnotu screen, ale prohlížeče se většinou chovají, jako by byla nastavena hodnota all. V XHTML je výchozí hodnotou all.

at-pravidla

At-pravidlo @media určuje typy cílových medií pro sady pravidel následujících za pravidlem @media. Pokud chceme pravidlo @media použít pro více medií odělujií se čárkou. Příkazem @media označíme část tabulky stylů jako platnou pro dané médium.

Příklady:
 @media print {
  body { font-size: 10pt; }
 }

 @media screen {
  body { font-size: 12pt; }
 }

 @media print, screen {
  body { line-height: 1.2; }
 }

Uvnitř bloku @media není možné použít import další tabulky stylů pomocí příkazu @import. Namísto toho lze použít definování médií přímo v příkazu @import.

Příklady:
 @import url("styl_tisk.css") print; 

Závěr

Kaskádové styly podporují šikoké spektrum médií, a do budoucna se dá počítat ještě s dalším rozšířením. V praxi se ale můžete setkat jen s typem screen, print, a ve výjimečných případech ještě aural, braille, ostatní typy médií se v podstatě nepoužívají z důvodu jejich nejednoznačné definice v CSS (resp. z důvodu nejednoznačných definic práce s nimi), řešení těchto nedostatků má přinést připravovaná verze 3 kaskádových stylů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze