LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (10) - tabulky 3

O tabulkách jsme se dozvěděli už téměř všechno. Tagy a atributy, které se běžně používají známe, ale kromě nich existují i další méně známé, které sice tak často nevyužijeme, ale pokud potřebujeme dosáhnout například nějakého speciálního orámování, mohou nám velice usnadnit práci.

12.8.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 24948×

Skupiny řádek

U tabulek můžete definovat tři jejich důležité části: záhlaví, tělo a patu tabulky. Tyto tři části mají význam hlavně u dlouhých tabulek, které by měly být nějak přehledně zobrazeny: prohlížeč může nechat zobrazené záhlaví a zápatí na místě a posouvat jen tělo tabulky, při tisku se může opakovat záhlaví a zápatí na každé stránce. Jistě by se našly i nějaké další možnosti.

Záhlaví definujeme pomocí párového tagu <thead></thead>, pro tělo tabulky je připraven párový tag <tbody></tbody> a pro zápatí máme připravený opět párový tag <tfoot></tfoot>. Ukončovací tag není povinný, ale je lepší ho použít. Obsahem elementů jsou jednotlivé řádky tabulky, které chcete zařadit do skupiny řádek. Všechny tyto tři tagy mají kromě atributů, které jsou definovné pro všechny elementy HTML (id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown, onkeyup) povolené i atributy align="", char="", charoff="", valign="".

O atributech align="", char="" a valign="" jsme si již povídali a jejich význam je při tomto použití totožný, proto se zmíním jen o novém atributu charoff="". Pomocí tohoto atributu můžete určit, kde se má zobrazit znak, ke kterému zarovnáváte data v tabulce (funguje samozřejmě jen při použití těchto atributů align="char" char=","). Jako hodnota atributu se udává vzdálenost od levého okraje buňky, můžete ji vyjádřit v pixelech nebo v procentech. Takže například chceme, aby se zarovnávající znak zobrazil uprostřed tabulky: stačí napsat charoff="50%". Atribut charoff="" můžete použít u následkujících elementů: <td>, <th>, <col> (viz níže), <colgroup> (viz níže), <tr><thead>, <tbody>, <tfoot>.

Při použití elementů <thead>, <tbody>, <tfoot> si musíte pamatovat tři důležitá pravidla:

  1. Každá použitá skupina řádek musí obsahovat alespoň jeden řádek tabulky. U záhlaví a zápatí je vhodnější použít pro jednotlivé buňky místo <td> element <th>
  2. Pokud tyto elemety (<thead>, <tbody>, <tfoot>) používáte musí být uvedeny ještě před definicí řádků tabulky.
  3. Záleží na pořadí elementů <thead>, <tbody>, <tfoot> v dokumentu. V tabulce musí být nejdříve definice záhlaví, potom zápatí a nakonec samotné tělo buňky, které ale můžete rozdělit pomocí několika elementů <tbody> na více logických částí.

Skupiny sloupců

Nemusíte slučovat do skupin jenom řádky, slučovat se dají i sloupce. Dá se to využít nejen pro zajímavější orámování tabulky, jak si řekneme později, ale hlavně je to dobré pro prohlížeč, který nemusí čekat na všechna data, aby rozhodl, jak budou sloupce široké - nemusí tedy při vykreslování tabulky několikrát přeformátovat celou stránku.

Skupiny sloupců definujeme pomocí párového tagu <colgroup></colgroup>, ukončovací tag není povinný. Kromě atributů, které jsou definované pro všechny elementy, můžeme použít i atributy align="", char="", charoff="", valign="". A navíc existují i dva speciální: span="" a width="". Pomocí span="" určujemejeme kolik sloupců má mít právě definovaná skupina sloupců, jejich šířku nastavíme atributem width="". Jako hodnotu atributu width="" můžeme použít buď vyjádření pomocí procent, pixelů nebo speciální hodnotu 0*, která prohlížeči říká, že sloupec má mít takovou minimální šířku, aby se do něj vešel obsah buněk.

Sloupce nemusíte definovat jen v elementu <colgroup>, můžete použít i jiný způsob zápisu pomocí nepárových tagů <col>. Jejich atributem je width="" a jako hodnotu můžete nastavit šířku v pixelech procentech nebo speciální hodnotu n*, kde n je libovolné celé číslo od nuly až po libovolně vysoké číslo, zbývající místo se potom rozdělí v poměru čísel n mezi jednotlivé sloupce. Výraz 0* má stejný význam jako u elementu <colgroup>.

Můžeme použít i altribut span="", kterým můžeme najednou definovat několik buněk. Počet buněk zadáme jako jeho hodnotu.

Jeden malý příklad: Chceme definovat tři sloupce: první dva o šířce 20 pixelů a třetí o minimální šířce pro obsah buňky.

<colgroup>
  <col width="20" span="2">
  <col width="0*">
</colgroup>

Pojmenování buněk

Pokud budou naše tabulky převáděné do mluvené řeči, je dobré nějak lépe označit. K tomu slouží atributy axel="" a axis="", které můžete použít ve všech buňkách: tedy v elementech <td> a <th>. Hodnotou atributu axis="" je jméno buňky, pokud ho nepoužijete je jméno buňky shodné s jejím obsahem.

Hodnotou atributu axes="" je seznam jmen axis="" buněk, ke kterým se obsah buňky váže.

Zobrazení mřížky a rámečku tabulky

U elementu <table> můžete použít atribut frame="" pro změnu vykreslování rámečku tabulky nebo atribut rules="" pro změnu vykreslování mřížky.

Pro atribut frame="" jsou povolené tyto hodnoty

Hodnota Význam
void tabulka je bez rámečku. Tato volba je výchozí.
above rámeček je pouze na horní hraně tabulky
below rámeček je pouze na spodní hraně tabulky
hsides rámeček je pouze na dolní a spodní hraně tabulky
vsides rámeček je pouze na levé a pravé hraně tabulky
lhs rámeček je pouze na levé hraně tabulky
rhs rámeček je pouze na pravé hraně tabulky
box rámeček je okolo celé tabulky
border rámeček je okolo celé tabulky

Pro atribut rules="" jsou povolené tyto hodnoty

Hodnota Význam
none tabulka je bez mřížky. Tato volba je výchozí.
groups mřížka je pouze mezi skupinami řádek a skupinami sloupců
rows mřížka je pouze mezi řádky tabulky
cols mřížka je pouze mezi sloupci tabulky
all mřížka je mezi všemi buňkami tabulky

Šířku rámečku a mřížky nastavíte atributem border="", pokud ho nastavíte na nulu a nepoužijete rules="", frame="" bude tabulka bez mřížky a rámečku. Pokud nastavíte nenulovou hodnotu bez použití rules="", frame="", bude tabulka formátovaná jako byste nastavili frame="border" rules="all".

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze