LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mandrake 10.1 beta1

Když už jsme testovali připojení přes CDMA rozhodli jsme se stáhnout i betaverzi Mandrakelinuxu 10.1.

6.8.2004 15:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 10835×

Před několika dny jsme stahovali alpha verzi, ovšem tam byl problém s některými verifikacemi balíčků a následně i jejich MD5 sumami, takže s nějakým větším zkoušením jsme čekali až na vyjití další vývojové verze. Beta 1 byla uvolněna ve středu, takže naprosto ideální stav jak vyzkoušet CDMA a zároveň stáhnout to co nás zajímá.

Instalace nové betaverze probíhala zcela jednoznačně tak jak je v Mandrakelinuxu již ustáleným zvykem. Žádná překvapení se oproti verzi 10.0 prostě nekonala až na technickou chybu v instalátoru, který po mně nechtěl vyměnit CD, ale mechaniku ( Francouzi se při psaní anglických výzev zřejmě malinko překlepli :-). Ovšem to je asi tak jediné co jsme našli. Jinak kompletní instalátor je převzat z předchozí verze a doufejme, že to tak i zůstane.

Po nainstalování systému a zadání nezbytných hesel, nastavení sítě a závěrečném restartu jsem se mohl konečně podívat co nového se v Mandrakesoftu upeklo.

Pokud někdo čeká nějaké závratné novinky, tak ho zřejmě zklamu. Jediná a skutečně zásadní změna je přechod od XFree86 k Xorg. To mne samozřejmě jako uživatele distribuce dost zajímalo. Přeci jenom distribuce na desktopu s nefungujícím Xserverem by nebylo to pravé. Takže do grafiky jsem se sice dostal, ale pouze diky tomu, že byl použit ovladač vesa. Přeci jenom integrovanou grafiku Xorg odmítl poznat, ale alespoň proti alpha verzi přiřadil obecný ovladač.

Standardním desktopem v Mandrakelinuxu zůstává i nadále KDE zde ve verzi 3.2.3 a vypadá to, že na vyšší verzi se s vyjitím distribuce čekat nebude.

Takže co se vlastně objevilo nového? Zaprvé již zmiňovaný Xorg verze 6.7.0, kernel 2.6.8rc2, Mozilla 1.7, OpenOffice. org 1.1.2, Gnome 2.6.0 a mnoho dalších balíků známých z předchozí verze, pouze jsou novější.

Protože beta verze je jiz na třech CD předpokládám, že žádné významné změny se v množstvi a skladbě balíků již konat nebudou. Ovšem jak známe Mandrakesoft, může se stát že na poslední chvíli se opět stabilní verze balíků zamění za nejnovější a odtud můžeme čekat nové problémy.

Nicméně nechci být pesimista a protože do vydání ostré verze ještě nějaký čas zbývá doufejme, že se Mandrakesoft poučil z předcházejících problémových verzí a nebude s námi experimentovat.
Přestože se totiž jedná o betaverzi tak se chová poměrně slušně bez nějakých zjevných problémů, takže by to tak mělo zůstat..

Ovšem musím přiznat, že jsem zatím neměl až tolik času abych objevil některé chyby, takže samozřejmě testování distribuce na nejrůznějších hardwarových konfiguracích bude nutností.
Je samozřejmostí že čím více lidí se zapojí do testování, ale i hlášení chyb, tím bude distribuce vyladěnější. Pro české a slovenské uživatele navíc je ideální možnost hlásit chyby v češtině na mandrake.cz a pomoci tak vývoji své distribuce.

Takže kdo má chuť zkusit testovat tuto novinku, může nás navštívit v našem Linux CD Shopu, kde je uvedená verze v prodeji a může se tak aktivně podílet na odstraňování chyb a pomoci při vývoji této distribuce.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze