LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mandrake 10.1 beta1

Když už jsme testovali připojení přes CDMA rozhodli jsme se stáhnout i betaverzi Mandrakelinuxu 10.1.

6.8.2004 15:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 10975×

Před několika dny jsme stahovali alpha verzi, ovšem tam byl problém s některými verifikacemi balíčků a následně i jejich MD5 sumami, takže s nějakým větším zkoušením jsme čekali až na vyjití další vývojové verze. Beta 1 byla uvolněna ve středu, takže naprosto ideální stav jak vyzkoušet CDMA a zároveň stáhnout to co nás zajímá.

Instalace nové betaverze probíhala zcela jednoznačně tak jak je v Mandrakelinuxu již ustáleným zvykem. Žádná překvapení se oproti verzi 10.0 prostě nekonala až na technickou chybu v instalátoru, který po mně nechtěl vyměnit CD, ale mechaniku ( Francouzi se při psaní anglických výzev zřejmě malinko překlepli :-). Ovšem to je asi tak jediné co jsme našli. Jinak kompletní instalátor je převzat z předchozí verze a doufejme, že to tak i zůstane.

Po nainstalování systému a zadání nezbytných hesel, nastavení sítě a závěrečném restartu jsem se mohl konečně podívat co nového se v Mandrakesoftu upeklo.

Pokud někdo čeká nějaké závratné novinky, tak ho zřejmě zklamu. Jediná a skutečně zásadní změna je přechod od XFree86 k Xorg. To mne samozřejmě jako uživatele distribuce dost zajímalo. Přeci jenom distribuce na desktopu s nefungujícím Xserverem by nebylo to pravé. Takže do grafiky jsem se sice dostal, ale pouze diky tomu, že byl použit ovladač vesa. Přeci jenom integrovanou grafiku Xorg odmítl poznat, ale alespoň proti alpha verzi přiřadil obecný ovladač.

Standardním desktopem v Mandrakelinuxu zůstává i nadále KDE zde ve verzi 3.2.3 a vypadá to, že na vyšší verzi se s vyjitím distribuce čekat nebude.

Takže co se vlastně objevilo nového? Zaprvé již zmiňovaný Xorg verze 6.7.0, kernel 2.6.8rc2, Mozilla 1.7, OpenOffice. org 1.1.2, Gnome 2.6.0 a mnoho dalších balíků známých z předchozí verze, pouze jsou novější.

Protože beta verze je jiz na třech CD předpokládám, že žádné významné změny se v množstvi a skladbě balíků již konat nebudou. Ovšem jak známe Mandrakesoft, může se stát že na poslední chvíli se opět stabilní verze balíků zamění za nejnovější a odtud můžeme čekat nové problémy.

Nicméně nechci být pesimista a protože do vydání ostré verze ještě nějaký čas zbývá doufejme, že se Mandrakesoft poučil z předcházejících problémových verzí a nebude s námi experimentovat.
Přestože se totiž jedná o betaverzi tak se chová poměrně slušně bez nějakých zjevných problémů, takže by to tak mělo zůstat..

Ovšem musím přiznat, že jsem zatím neměl až tolik času abych objevil některé chyby, takže samozřejmě testování distribuce na nejrůznějších hardwarových konfiguracích bude nutností.
Je samozřejmostí že čím více lidí se zapojí do testování, ale i hlášení chyb, tím bude distribuce vyladěnější. Pro české a slovenské uživatele navíc je ideální možnost hlásit chyby v češtině na mandrake.cz a pomoci tak vývoji své distribuce.

Takže kdo má chuť zkusit testovat tuto novinku, může nás navštívit v našem Linux CD Shopu, kde je uvedená verze v prodeji a může se tak aktivně podílet na odstraňování chyb a pomoci při vývoji této distribuce.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze