LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PHP (33) - HTTP hlavičky

PHP a HTTP protokol - jelikož PHP slouží převážně k výrobě internetových stránek, není vůbec špatné vědět, jak funguje jejich přenos a jaké triky nám jazyk nabízí v této oblasti.

4.8.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 66075×

Hlavičky požadavku

Aby se ve světě internetu udržel nějaký pořádek, musí existovat určitá pravidla hry. Tak například webové servery musejí "rozumět" tomu, na co se jich ptáme. Aby to dovedly, existuje protokol, který se jmenuje HTTP. Každý prohlížeč musí umět sestavit takzvaný http požadavek a musí být schopen porozuměnt http odpovědi. (Každý server zase musí rozumět požadavku a musí být schopen sestavit podle něj odpověď.) V praxi to velice zhruba řečeno funguje tak, že jak požadavky, tak odpovědi mají svůj formát a ten by se měl ctít a dodržovat.

Požadavek se skládá mimo jiné z hlaviček. Ty mohou obsahovat některé důležité věci o tazateli (tedy prohlížeči) nebo o jeho prostředí. PHP umí zjistit, jaké hlavičky byly v požadavku, a umí je zobrazit. Slouží k tomu příkaz getallheaders a funguje to následujícím způsobem:

<?
$hlavicky
= getallheaders();
while (list (
$nazev, $hodnota) = each ($hlavicky)) {
   echo
"$nazev: $hodnota<br>\n";
}
?>

Jelikož má generování hlaviček na starosti prohlížeč, bude pravděpodobně výstup skriptu pro každý prohlížeč jiný. Hlavičky požadavku nemají až tak velký význam, ale mohou být užitečné pro statistiky a podobně. (Často z nich jde vyvěštit, jaký prohlížeč jsme pro zobrazení stránky použili).

Hlavičky odpovědi

U odpovědí je situace veselejší. Tu sestavujeme sami a můžeme na to využít PHP. Odpověď webového serveru má dvě části:

  • hlavičku, která obsahuje informace o dokumentu,
  • tělo, které obsahuje vlastní dokument.

Hlavička se do odpovědi propašuje pomocí PHP funkce header. My už jsme se s touto funkcí v seriálu setkali na dvou místech. V díle o příkladech na formuláře jsme využili hlavičku Location a v díle o uploadu a downloadu souborů jsme využili dokonce tři hlavičky, content-description, content-type a content-disposition. Teď si v tom uděláme trochu jasno.

Z čistě praktického hlediska není přidání hlavičky k odpovědi nic jiného, než způsob, jak něco vzkázat prohlížeči. Hlavičky jsou normalizované, hotové peklo však může nastat při zjišťování, zda nám cílový prohlížeč opravdu porozuměl a zda udělal to, co chceme.

Co se týče PHP, musí být všechna volání funkce header provedena dříve, než se odešle jakýkoli výstup do prohlížeče. Poměrně častá chyba vznikne tehdy, když máme projekt uložený ve více souborech a ty spojujeme pomocí require nebo include. I jedna nevinná mezera na konci includovaného souboru totiž způsobí, že se volání funkce header nepovede - a chybu možná budeme dlouho hledat.

Pozn.: To, co jsem řekl o hlavičkách berte jako nástin problematiky. Opravdoví znalci HTTP možná poukáží na to, že existují různé verze protokolu, že v každé verzi přibyly nebo ubyly určité hlavičky, že některé hlavičky začaly být od jisté verze HTTP povinné a podobně. Můžete se realizovat v diskusi.

Hlavičky v praxi

V praxi existuje jen několik hlaviček, které stojí za to si zapamatovat v souvislosti s PHP. Ukažme si je:

Location
Location se pokusí přemluvit prohlížeč, že by se měl poohlédnout jinde. Máte-li například stránku s následujícím obsahem:

<?
Header
("Location: http://www.linuxsoft.cz");
?>

Zkuste si to

budete místo jejího načtení přesměrováni na startovní stránku Linuxsoftu přesto (nebo možná právě proto ;-) ) že je skript naprosto v pořádku. Zbytek skriptu se zkrátka neprovede.

Content-disposition
je hlavička, která se pokusí přemluvit prohlížeč, aby to, co bude ve výstupu následovat, považoval za přílohu. Už jsme o ní mluvili.

<?
Header
("Content-Description: File Transfer");
Header("Content-Type: application/force-download");
Header("Content-Disposition: attachment; filename=\"nazev.pripona\"");
?>

Cache-control
Existuje sada hlaviček, které se pokusí přemluvit prohlížeč, aby se nebavil s proxy serverem, ale aby načetl vždy čerstvou kopii stránky ze serveru.

<?
Header
("Pragma: no-cache");
Header("Cache-control: no-cache");
Header("Expires: ".GMDate("D, d m Y H:i:s")." GMT");
?>

Pozn.: Kéžby to fungovalo vždy. Některé proxy servery bývají napsány tak, že je skoro nemožné je obejít, jiné je potřeba správně nastavit, další mají v rukou lidé, které nemůžete ovlivnit. Většinou to ale dopadne dobře a použití těchto hlaviček způsobí načtení stránky ze serveru, ne z cache proxy.

WWW-Authenticate
je hlavička, která se pokusí vysvětlit prohlížeči, že by měl požadovat ověření uživatele pomocí jména a hesla. Ještě o ní budeme mluvit podrobněji, teď jen příklad:

<?
Header
("HTTP/1.0 401 Unauthorized");
Header("WWW-Authenticate: Basic realm=\"oblast\"");
?>

Hlavičky nejsou samospásné. Prohlížeče některým nerozumí, jiné se používají nenormalizovaně, další pozmění nebo nepochopí na cestě číhající proxy server, prostě bývá s nimi zábava. Ty, které jsem uvedl výše by v naprosté většině případů měly fungovat správně.

Příště se v našem seriálu přehoupneme do oblasti, na kterou se již všichni těší - bude řeč o databázích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

foreach 4.8.2004 17:50 Michal Čihař
L Re: foreach 6.8.2004 11:51 Petr Zajíc
Identifikace prohlížeče 4.3.2008 13:09 Dan Pelíšek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze