LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (4.) - Hodnoty

V předcházejících dílech jsme se seznámili se způsobem zápisu barev a s jednotkami délky používanými v CSS. Dnes se seznámíme s dalšími důležitými typy hodnot, které lze použít v kaskádových stylech.

9.8.2004 13:00 | Vasek | Články autora | přečteno 15565×

V CSS se používají hodnoty několika typů. Pro každou z vlastností existuje seznam povolených hodnot, ostatní hodnoty prohlížeče ignorují. Hodnotami mohou být:

  • slovo
  • číslo
  • řetězec
  • uri
  • úhel
  • čas
  • frekvence
  • barva
  • délkové jednotky

S barvami a délkovými jednotkami jsme se seznámili v předcházejících dílech, proto se jimi nebudeme dnes zabývat.

slovo

V některé literatuře se můžete setkat s názvem "klíčová slova" pro tento druh hodnoty. Slovo jako hodnota ve většině případů slouží jako zástupce pro jinou hodnotu. V podstatě se jedná o zjednodušující zápis složité hodnoty např. red je zjednodušená hodnota pro rgb(100%, 0%, 0%) a nebo se jedná o hodnoty nezávislé na použitém zařízení, např. velikost písma large reprezentuje velkou velikost písma, v různých prohlížečích může být odlišná. Klíčová slova se zapisují bez uvozovek.

Příklady:
h1.zeleny { color: green; }
#pom { display: none; }
p:first-childa:hover {font-size: small}

číslo

V kaskádových stylech se můžeme setkat s celými a reálnými čísly. Celá čísla se zapisují tak jak jsme zvyklí pomocí číslic 0-9 a popř. s ještě jedním znamínkem "+" či "-" hned před číslem bez mezery. Reálná čísla mohou být celá či desetinná, jako oddělovací znak se používá tečka. Pokud celá část desetinného čísla je rovna nule, tak se tato nula nemusí psát, stačí napsat desetinou tečku a poté desetinou část čísla (např. místo 0.54 stačí napsat .54 ).

Příklady:
#p.ukol:before{font-size:12pt;} 
.prostrkane{letter-spacing: 2.5px;}
h3{word-spacing: .5em;}

řetězec

Řetězce reprezentují text nebo skupinu znaků, uvozují se jednoduchými či dvojitými uvozovkami. Pokud chceme v řetězci napsat uvozovky či odřádkovat, je potřeba uvodit tyto znaky znakem \ (např. "Řekli: \" Ahoj\""), odřádkování se provádí sekvencí znaků \A (např. "řádek první \Ařádek druhý"). Pokud musíme napsat přímo znak \, je zapotřebí ho zdvojit \\ (např. \\var \\log \\Xorg.0.log). U delších řetězců je vhodné je pro přehlednost rozdělit na několik řádků, a to znakem \, který se nijak neprojeví v textu.

Příklady:
p.pripom:after {content:
		"Zde bude nějaký text \
		pokud se nevejde na jeden řádek \
		je možné ho takto rozdělit."}

uri

URI (Uniform Resource Identifier) slouží k zadávání platné adresy zdroje na webu. V kaskádových stylech se pro zápis URI používá funkce url(), jejímž parametrem je webovská adresa, jež může být uvozena jednoduchými či dvojitými uvozovkami (tzn. všechny následující zápisy jsou správné url(adresa); url("adresa"); url("adresa")). Při zadávání adresy je potřeba dodržovat normy pro internetové adresy. Nejpodstatnější věcí je při použití absolutní adresy psát v ní i protokol (např. http://; ftp://) a převádět nepovolené znaky na escape-sekvence v UTF-8 (mezera %20, pravá závorka %29).

Adresy lze používat jak absolutní tak relativní. Při použití relativní adresy se jako základ, od kterého se adresa sestavuje, bere umístění CSS souboru ,ve kterém danou relativní adresu použijeme. Pokud použijeme v CSS souboru umístěném zde http://www.example.com/styly/styl.css relativní URI url("obr.png"), určujeme tím tento soubor http://www.example.com/styly/obr.png. Pokud bychom chtěli napsat relativní adresu na stejný soubor, ale v nadřazeném adresáři, URI by vypadalo takto url("../obr.png"). Absolutní URI, jak již bylo napsáno výše, musí splňovat určité náležitosti.

Příklady:
table.priklad{background-image: url("img/logo.png");}
#priklad{background-image: url("http://www.linuxsoft.cz/img/logo.png");}

frekvence

Frekvence stejně jako dvě následující jednotky se používá jen pro vlastnosti zvukových stylů. Zápis je následující: číslo Hz (Herz) nebo je možné použít číslo kHz (kilo Herz), čísla mohou být jen kladná.

Příklady:

3400Hz
5.2kHz

úhel

Úhel se zapisuje v tomto tvaru: číslo jednotka, kde jednotkou může být deg (stupně), rad (radiány) nebo grad (gradiány). Úhel může být i záporný, jelikož se hodnoty převádí do intervalu 0 - 360 deg.

Příklady:

10 deg = 350 deg = 6.1087 rad = 388.9 grad

čas

Čas lze v kaskádových stylech zadávat jedním z těchto dvou způsobů: číslo s (sekunda), číslo ms (milisekunda). Číselné hodnoty nesmějí být záporné.

Příklady:

320 ms
7 s

Závěr

V příštím díle se seznámíme s typy médií používaných v CSS.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Jednotky freqence 3.2.2008 10:56 Jan 'Jan16' Sixta
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze