LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mini a live distribuce (2) - kterak na obraz (image) diskety

V minulém dílu jsme si celou situaci zjednodušili tím, že jsme použili distribuci Linuxu Coyote, která má bezvadného průvodce pro tvorbu diskety. Takové štěstí ale nebudeme mít vždycky. Dnes tedy - co dělat, když musíme na disketu dostat její bitový obraz.

18.8.2004 08:00 | Michal Vyroubal | Články autora | přečteno 16963×

Někdy se autor zaskvěje záchvěvem geniality a stvoří GUI pro tvorbu diskety. To je ale časově náročné (pro autora), a proto častěji najdete nějaký skript, který Vám pomůže automaticky vytvořit diskety (většinou jde o shellový skript, který udělá totéž, co byste zvládli i ručně). Někdy ovšem najdete pouze soubory s příponou .img (upřímně řečeno na příponě nezáleží), které musíte dostat na disketu.

Takže jak na to? (Jistě tušíte, že zkopírovat (cp) obraz na disketu by bylo bláhové. :-) Řešení si ukážeme pod Linuxem, kde je to jednodušší a spolehlivější a rovněž pod Windows, protože mnozí z Vás chtějí minidistribuci použít jako první kontakt s Linuxem a tudíž si mohou obraz pod Linuxem vytvořit jen velmi těžko.

Postupy, které budou následovat si rozhodně nepřivlastňují nálepku univerzálnosti: "tohle vždycky funguje", ale spíš: "tohle většinou zabere". Situace se totiž trošku liší distribuci od distribuce. Navíc existují distribuce, jejichž obrazy dáte na diskety pod Linuxem v pohodě, ale pod Windows (XP) ani párem volů.

Linux

Připravené skripty

Někdy najdete v distribuci skriptík s lákavým názvem install nebo make. Někdy dokonce installdos.

Tyto skripty fungují pokud jsou vytvořeny pro Linux, ale pokud jsou pro DOS ... pamatujte na to, že Windowsová větev NT (tím myslím verze NT, 2000, XP) neobsahuje DOS, ale pouze program cmd, který se nechová stejně jako DOS!

dd

Zaručeným favoritem je program dd. Umí spoustu věcí a dá se nasadit jako řešení při nejrůznějším klonování stanic, zálohování disků a tak. Program dd vytváří (nebo naopak aplikuje) bitovou kopii. Jde po médiu a bit za bitem čte a ukládá do souboru. Díky tomu se přenesou i informace uložené 0. stopách (sektorech, ...), které popisují proces bootování z daného média. A naopak dokáže na médium zapsat i do těchto boot-sektorů, takže máme bootovací disketu. Program dd je také schopen zapsat na disketu víc dat než 1.44 MB.

My se naučíme pouze jednu operaci a to přenést obraz (image) na disketu

dd if=/cesta_k_image_souboru/image_soubor of=/dev/zařízení_fdd

Většinou budeme pro výstup používat zařízení /dev/fd0. Takže konkrétně to bude pro obraz disk1.img umístěný v aktuálním adresáři

dd if=./disk1.img of=/dev/fd0

No a máte disketu. Jak jednoduché :-)

Windows

RawWrite pro Windows

Prográmek RawWrite pro Windows má velmi intuitivní ovládání pomocí GUI.

RawWrite pro Windows

Podobně jako dd vám umožní nejen zapsat (záložka Write) obraz na disketu, ale rovněž přečíst obraz a uložit jej do souboru (záložka Read). My tedy natáhneme Image file a už jenom Write.

Je to velmi jednoduché, ale ... jak už jsem uvedl výše, některé obrazy se prostě nepovedou (disketa má neznámý formát) a nejen že z ní nenabootujete, ale prostě na ní nenajdete vůbec nic.

Rawrite

Program Rawrite (archiv ZIP) je tatínek (nebo dědeček :-) verze pro Windows a jde o jakéhosi mutanta mezi programem dd a konvencemi DOSu.

Pokud jej spustíte bez parametrů, zahájí se průvodce, který se vás postupně zeptá na všechno důležité.

RawWrite pro DOS

Samozřejmě můžete použít i parametry:

rawrite2 -f cesta\image_diskety.img -d zařízení_fdd:

Takže náš příklad, který vidíte na screenshotu, kde obraz je v aktuálním adresáři, bude vypadat takto:

rawrite2 -f 2dskxwin.img -d a:

dd pro DOS

Varianta dd určená pro DOS se snaží maximálně napodobovat Linuxový vzor. Používá se tedy se syntaxí

dd if=jednotka\cesta_k_image_souboru\image_soubor of=\\.\zařízení_fdd:

Takže opět konkrétně pro stejnou situaci jaká byla uvedena výše:

dd if=2dskxwin.img of=\\.\a:

Jiné

Existuje mnoho různý utilit (většinou pro DOS, nikoli pro Windows) poskytujících alternativu k dd. Často je dostanete spolu s minidistribucí. Jde například o fdimage.exe.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

nejak se vytratil... 18.8.2004 16:33 Petr Jakubec
  |- Re: nejak se vytratil... 19.8.2004 08:27 Michal Vyroubal
  | L Re: nejak se vytratil... 19.8.2004 08:33 Michal Vyroubal
  L Re: nejak se vytratil... 24.8.2004 15:00 Hynek (Pichi) Vychodil
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze