LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 7 -- Cykly

Cykly a všetko čo k nim patrí :)

29.7.2004 10:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 13481×

Cykly

Používajú sa vtedy, keď potrebujeme vykonať niektorý z blokov kódu opakovane. Cykly sú podstatnou časťou každého programovacieho jazyka. V JavaScripte existujú 3 druhy cyklov každý ma vlastný príkaz:

  • while - cyklus s podmienkov na začiatku, cyklus sa bude vykonávať dovtedy, kým bude platiť podmienka
  • do ... while - cyklus s podmienkov na konci. Rovnako ako v predchádzajúcom príklade ale podmienka sa testuje až na konci.
  • for - cyklus so zadaným počtom opakovania

while

while (podmienka) {
   opakovaný zoznam príkazov;
}

Príklad bude lepší..

var a = 1;
while (a<15) {
   document.write('a je mensie ako 15');
   a++;
}
   document.write('a uz nie');

V príklade môžte vidieť výpis jedného textu pokiaľ je spĺňaná podmienka, že a je menšie ako 15. Pri každom opakovaní sa hodnota a zväčší o 1 a keď nadobudne hodnotu 15 cyklus sa prestane vykonávať a pokračuje sa ďalej vo vykonávaní skriptu.

Ak nechceme mať takto nečitateľný príklad stačí pridať do výpisu tag <br>..

var a = 1;
while (a<15) {
   document.write('a je mensie ako 15<br>');
   a++;
}
   document.write('a uz nie');

a výsledok je hneď krajší

Pokiaľ nebude splnená podmienka cyklus neprebehne ani raz:

var a = 20;
while (a<15) {
   document.write('a je mensie ako 15<br>');
   a++;
}
   document.write('a uz nie');do ... while

do {
   opakovaný zoznam príkazov;
} while (podmienka)

Príklad:

var a = 1;
do {
   document.write('a je mensie ako 15<br>');
   a++;
} while (a<15)
   document.write('a uz nie');

Výsledok:

Myslím, že je všetko jasné..

!!Zmena!!

var a = 20;
do {
   document.write('a je mensie ako 15<br>');
   a++;
} while (a<15)
   document.write('a uz nie');

Výsledok:

Ako môžte vidieť dochádza k nesplneniu podmienky a i napriek tomu cyklus prebehne minimálne raz pretože sa podmienka testuje až na konci.

Ešte snáď bude dobré pripomenúť, že ako podmienka môže slúžiť i textová premenná, ale hlavné využitie cyklov je pri použití čísel.


for

for (počiatočná inicializácia; podmienka; upráva riadiacej premennej) {
   opakovaný zoznam príkazov;
}

Možno trošku škaredo vyzerajúci zápis no nieje to nič zložité: počiatočná inicializácia obsahuje premennú, ktorá je postupne cyklom inkrementová pokiaľ cyklus spĺňa danú podmienku. Úprava riadiacej premennej môže ale nemusí obsahovať akúkoľvek úpravu počiatočnej premennej cyklu.

Opäť príklad:

for (var i=0; i<8; i++) {
var text = 'pekný príklad<br>';
   document.write(text.fontsize(i));
}

Výsledok bude nasledovný:

Kvôli formátovacej funkcii fontsize(), ktorú aplikujeme na premennú text v ktorej máme uložený vypisovaný text dochádza k efektnej zmene velkosti textu počas výpisu. Funkcii fontsize() je ako parameter posielaná cyklom inkrementovaná premenná i.

Takýto cyklus nieje problém otočiť aby dochádzalo k odpočítavaniu premennej i.

for (var i=8; i>0; i--) {
var text = 'pekný príklad<br>';
   document.write(text.fontsize(i));
}

Výsledok bude nasledovný:

Toto bol taký slabší popis dosť podstatných cyklov. V nasledujúcom diely si ukážem pár zaujímavých skriptov.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze