LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 7 -- Cykly

Cykly a všetko čo k nim patrí :)

29.7.2004 10:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 13665×

Cykly

Používajú sa vtedy, keď potrebujeme vykonať niektorý z blokov kódu opakovane. Cykly sú podstatnou časťou každého programovacieho jazyka. V JavaScripte existujú 3 druhy cyklov každý ma vlastný príkaz:

  • while - cyklus s podmienkov na začiatku, cyklus sa bude vykonávať dovtedy, kým bude platiť podmienka
  • do ... while - cyklus s podmienkov na konci. Rovnako ako v predchádzajúcom príklade ale podmienka sa testuje až na konci.
  • for - cyklus so zadaným počtom opakovania

while

while (podmienka) {
   opakovaný zoznam príkazov;
}

Príklad bude lepší..

var a = 1;
while (a<15) {
   document.write('a je mensie ako 15');
   a++;
}
   document.write('a uz nie');

V príklade môžte vidieť výpis jedného textu pokiaľ je spĺňaná podmienka, že a je menšie ako 15. Pri každom opakovaní sa hodnota a zväčší o 1 a keď nadobudne hodnotu 15 cyklus sa prestane vykonávať a pokračuje sa ďalej vo vykonávaní skriptu.

Ak nechceme mať takto nečitateľný príklad stačí pridať do výpisu tag <br>..

var a = 1;
while (a<15) {
   document.write('a je mensie ako 15<br>');
   a++;
}
   document.write('a uz nie');

a výsledok je hneď krajší

Pokiaľ nebude splnená podmienka cyklus neprebehne ani raz:

var a = 20;
while (a<15) {
   document.write('a je mensie ako 15<br>');
   a++;
}
   document.write('a uz nie');do ... while

do {
   opakovaný zoznam príkazov;
} while (podmienka)

Príklad:

var a = 1;
do {
   document.write('a je mensie ako 15<br>');
   a++;
} while (a<15)
   document.write('a uz nie');

Výsledok:

Myslím, že je všetko jasné..

!!Zmena!!

var a = 20;
do {
   document.write('a je mensie ako 15<br>');
   a++;
} while (a<15)
   document.write('a uz nie');

Výsledok:

Ako môžte vidieť dochádza k nesplneniu podmienky a i napriek tomu cyklus prebehne minimálne raz pretože sa podmienka testuje až na konci.

Ešte snáď bude dobré pripomenúť, že ako podmienka môže slúžiť i textová premenná, ale hlavné využitie cyklov je pri použití čísel.


for

for (počiatočná inicializácia; podmienka; upráva riadiacej premennej) {
   opakovaný zoznam príkazov;
}

Možno trošku škaredo vyzerajúci zápis no nieje to nič zložité: počiatočná inicializácia obsahuje premennú, ktorá je postupne cyklom inkrementová pokiaľ cyklus spĺňa danú podmienku. Úprava riadiacej premennej môže ale nemusí obsahovať akúkoľvek úpravu počiatočnej premennej cyklu.

Opäť príklad:

for (var i=0; i<8; i++) {
var text = 'pekný príklad<br>';
   document.write(text.fontsize(i));
}

Výsledok bude nasledovný:

Kvôli formátovacej funkcii fontsize(), ktorú aplikujeme na premennú text v ktorej máme uložený vypisovaný text dochádza k efektnej zmene velkosti textu počas výpisu. Funkcii fontsize() je ako parameter posielaná cyklom inkrementovaná premenná i.

Takýto cyklus nieje problém otočiť aby dochádzalo k odpočítavaniu premennej i.

for (var i=8; i>0; i--) {
var text = 'pekný príklad<br>';
   document.write(text.fontsize(i));
}

Výsledok bude nasledovný:

Toto bol taký slabší popis dosť podstatných cyklov. V nasledujúcom diely si ukážem pár zaujímavých skriptov.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze