LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PostgreSQL (1) - Historie a pohledy jinam

Dnes začínáme seriál o databázích, zpočátku pokud možno obecný, ale postupem času se budeme stále více věnovat mému oblíbenému PostgreSQL serveru.

12.8.2004 08:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 33043×

Databáze a databázové servery prý patří na třetí místo v prodejnosti software za hry a kancelářské aplikace. Vývoj jednoznačně směřuje k jejich potřebě v jakékoliv formě, ať už té nejjednodušší souborové (například účetnictví), nebo sofistikovanější SQL serveru (třeba www aplikace).

Tento seriál bude orientovaný na SQL jazyk, zaměříme se na nějaké detaily použití. Bude o optimalizaci dat v databázi o možnostech zrychlení a udržení konzistence dat v ní. Později se dostaneme i k programování stored procedur a teprve v tento moment bude jednoznačná orientace na PostgreSQL server, případně se podíváme i na FirebirdSQL. Bohužel se nebudu věnovat instalaci některého ze serverů, protože to je mimo obsahovou linii tohoto seriálu. Seriál o instalaci, nastavení a práci s MySQL se již připravuje a já mohu udělat totéž pro PostgreSQL.

Databázi můžeme přirovnat ke kartotéce, kde každý záznam (ve správné db terminologii věta) je jedinečný a organizovaně nalezitelný (jak to počítači usnadnit si povíme, až budeme u indexů) lístek. V dobách prvních počítačů tomu tak opravdu bylo, protože záznamy byly uloženy na děrných štítcích...

V dobách, kdy se počítače začali šířit trochu masívněji vládla poměrně anarchie, protože takřka každý výrobce software, měl vlastní, z jeho hlediska nejlepší, systém, jak věty ukládat. Třeba použitím jednoho odělovače pro věty a druhého pro položky ve větách.

Z těchto pionýrských dob přežilo pár souborových databázových formátů - dbf (program dBase, ale třeba i FoxPro), db (Paradox) a mdb (MS Access). I dnes jsou tyto formáty často využívány a nejsou hodné zatracení. Jejich využití je zejména v "jednodušších" aplikacích.

Souborové databáze mají omezené možnosti optimalizace výkonu (indexace) a zabezpečení přístupu k datům v nich uložených. Neumožňují transakční zpracování dat a řešení relací mezi tabulkami není také snadný úkol, pokud nepracujete přímo ve FoxPro, dBase, nebo Accessu. Většinou do nich nelze uložit i nestrukturovaná, či binární data.

Mají ale i své výhody. Řada vývojových nástrojů je umí použít ve Vašem programu (třeba přes DAO), nebo existují knihovny či třídy pro přístup k těmto datům (třeba pro Perl, Javu a PHP), anebo si je můžete napsat sami ;-). Většina moderních SQL serverů umí data v nich uložená naimportovat, případně do nich exportovat, využití už ctěného čtenáře snad napadne.

Dalším krokem jsou relační databáze. Pokud budeme zkoumat vše do podrobna i ony si ukládají data do nějakého svého formátu na disky, ale nás jako uživatele, případně programátora od tohoto odstiňují. V další kapitole se budeme věnovat základním pojmům kolem databází, prozatím bude stačit, když budete vědět, že relace je propojení několika tabulek dohromady, které umožňuje i poměrně rozsáhlou optimalizaci jak z hlediska prostoru obsazeného daty, tak z hlediska výkonu.

V 60. letech firma IBM vytvořila systém hierarchického modelu uspořádání dat. Data byla uspořádána ve stromech. Později se začaly propojovat data mezi stromy, ale složitost tohoto uspořádání dat neumožňovala vystihnout všechny možné vazby, které byly třeba. Proto se v 70. letech začali objevovat systémy, které byly založeny na relační algebře. Od 80. let se rozvíjí naplno relační databáze a jazyk SQL.

Relativní novinkou ve světě databází je grid databáze. Pokud nevíte o co se jedná, jde o rozložení výpočetního výkonu mezi více počítačů, či serverů. Také tomuto tématu hodlám věnovat jednu kapitolu, ale až trochu později, protože se zatím jedná o specialitu nabízenou pouze Oracle 10g.

V letech 74-76 minulého století firma IBM vytvořila sadu příkazů (jazyk) SEQUEL (Structured English Query Language) následovaný SEQUEL/2, použit v databázovém systému SYSTEM R, pro ovládání databáze. Počátkem 80. let vstoupila na trh firma Realational Software Inc. (přejmenovala se pak po svém produktu na Oracle Corporation), IBM vytvořila DB2 a vyrojili se další firmy se svými databázemi, jako Informix, SyBase, ... K ovládání databází se začal používat jazyk SQL, který je následníkem SEQUELu. ANSI chtělo vytvořit standard na základě jazyka RDL, ale SQL již bylo natolik rozšířené, že standardem se stalo SQL86, později následované SQL92 a SQL99.

SQL se překládá jako Structured Query Language, ale viděl jsem překlad i jako Simple Query Language. Já souhlasím spíše s tou druhou variantou, protože jak uvidíte sami, je to jazyk velice jednoduchý. Hlavní síla nezávisí na tomto jazyce, ale v celkové organizaci dat a administraci serveru.

Malý přehled databází

Zmíním se jen o pár nejvýznamějších, protože asi ani není v silách jednotlivce znát a vyhledat vše, navíc u některých produktů by se jednalo o jméno známé pouze pár znalcům. Komerční databáze mají své místo, protože kvůli podpoře si instituce, jako například banky nedovolí běžně nasadit open source produkty.

Komerční databáze

Oracle

Pravděpodobně leader ve světě databází. Jejich server se stal jakýmsi nepsaným standardem pro velké systémy. V Česku jej používá například Komerční Banka. Firma jako jedna z prvních ve velkém produkovala relační databáze.

Microsoft

Neušklíbejte se prosím, Microsoft SQL server patří také k těm rozšířenějším. V Česku jej používá třeba Česká Spořitelna. Rychlostně na tom není špatně, podpora a bezpečnost už se mi jeví jako trochu slabší.

IBM

Maji vlastní DB2, ale v době zcela nedávné koupili Informix. Produkty jsou používány spíše v menší míře.

Borland/Inprise

Ty mají Interbase server. Dalo by se říci, že je to poklad, který chránili před světem tak, že jej skoro nikdo nezná. Rychlý, stabilní. Donedávna jen pro Microsoftí systémy. To se změnilo, když měl chvíli opensource vývoj a odštěpili se od něj FirebirdSQL a Yaffil.

Open Source Databáze

MySQL

Databázový server oblíbený zejména v nasazení na pro WWW aplikace. Je velice rychlý, má dobrou podporu standardů jazyka SQL, ale v základnám módu (nad svými nativními tabulkami) postrádá některé vlastnosti, například transakce, vnořené SELECTy, uložené procedury a pohledy, čímže je v podstatě diskvalifikován z vážnějšího nasazení. Ale to že postrádá tyto features je vyváženo jeho rychlostí. Je plnohodně použitelná v UN*Xech i Windows, což nahrává webtvůrcům, kteří nemají extra servřík, ale zodpovědně testují pod hlavními prohlížeči.

PostgreSQL

Tento server vyniká stabilitou, rychlostí, dobrou podporou a dobrou integrací pokročilých technologií. Některé webhostingy ho mají v nabídce vedle MySQL, znám i aplikace ve finančním světě, které se o něj opírají. Tento server je primárně určen pro použití v UN*Xových OS, donedávna existovala jen alfa verze pro Windows, nebo se dal spustit pod Cygwinem, od verze 7.5 je i v tomto přístupu změna. V tomto seriálu se budu orientovat v pozdějších kapitolách (stored procedury, transakce, triggery) převážně na tento server. PostgreSQL patří k tomu oblíbenějšímu, s čím jsem přišel do styku.

FirebirdSQL

Server, který vznikl po dočasném uvolnění Interbase, s nímž je vysoce kompatibilní, dokonce používá i stejné soubory pro uložení dat. Od počátku roku 2004 ve verzi 1.5, která je o cca 30% rychlejší, než původní verze 1. Bezproblémový chod jak na Windows, tak UN*Xech, i když hned po uvedení verze 1.5 jsme měli problémy s jeho kompilací pro 64bit Solaris, protože v balíku chyběli některé zdroje, jako třeba configure, nebo make. Existuje ve dvou verzích jako Classic Server a Super Server a pro kterou se rozhodnout je jen na uživateli/správci. Využívá se i jako lokální databázový server pro aplikace, třeba systém POK firmy MSBI s.r.o., nebo účetnictví Cesar.

Yaffil

SQL server taktéž vzešlý z původní Borlandí Interbase, velmi rychlý, ale se špatnou podporou a stránky ani nejeví známky, že by se vůbec ještě vyvíjel.

miniSQL

Light weight (lehkovážní) databáze, nesetkal jsem se s jejím produkčním nasazením, spíše vhodná, pokud se potřebujete naučit SQL jazyk. Zase na druhou proč se zatěžovat její instalací, když většina distribucí už s sebou přináší i MySQL, či dokonce postgreSQL.

SQLite

SQLite není databáze v pravém slova smyslu, ale knihovna, která vám pomocí SQL jazyka umožní pracovat se soubory dbm. Všechna data jsou v jediném souboru, který třeba můžete sdílet z několika operačních systémů (budete ale muset řešit kódování). Zajímavé a příjemné je, že umí třeba transakce.

Historie PostgreSQL

Tento seriál bude orientovaný především na práci s PotgreSQL, jak jsem již předeslal, takže by bylo možná příjemné vědět něco o historii tohoto serveru.

Původně byl server vyvíjen v Berkeley na kalifornské univerzitě v letech 1986 až 1993. Vývoj se rozpadl komerčním směrem (sloučení s Informixem) i nekomerčním směrem, jako Postgres95. V roce 1996 je projekt přejmenován na PostgreSQL, je uvedena verze 6.0.

Závěrem

Pro tento díl je to vše. Nemohu tu vypsat podrobně pokus o zmapování vývoje databází a všechny SQL servery, které se na světě vyskytují. Pokud jsem Vás tímto miniúvodem neotrávil, ale naopak nalákal k přečtení dalších dílů, tak mohu být spokojen. Zatím neuvedu seznam odkazů, protože ty jsem průběžně rozesel v textu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Rozdělení databází 12.8.2004 11:15 Petr Zajíc
Sybase 13.8.2004 07:06 Tinek
L Re: Sybase 13.8.2004 09:40 MaReK Olšavský
  L Re: Sybase 13.8.2004 14:13 Tinek
Hehe 14.8.2004 18:51 Lukáš Zapletal
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze