LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 6 -- Switch

Tento diel sa zaoberá príkazom switch a jeho praktickým použitím.

27.7.2004 10:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 14093×

Switch

Pokiaľ by ste potrebovali porovnávať vstup s viacerými hodnotami bolo by nepraktické a neprehľadné používať príkaz if. Preto máme v JavaScripte príkaz switch (prepínač), ktorý funguje spolu s príkazom case.

Syntax

switch (výraz) {
  case hodnota1:
   zoznam príkazov1;
  case hodnota2:
   zoznam príkazov2;
  case hodnota3:
   zoznam príkazov3;
  case hodnota4:
   zoznam príkazov4;
...
  default :
   zoznam príkazov pri neuspechu
}

Pokiaľ je výsledkom výrazu (ktorý sa vždy musí nachádzať v zátvorkách) hodnota uvedená vo vetvách case, vykoná sa zoznam príkazov nielen v tejto vetve ale aj vo všetkých ostatných. Pokiaľ chcete aby sa vykonal len zoznam príkazov v odpovedajúcej vetve je potrebné použiť príkaz break;, ktorý spôsobí ukončenie switchu a teda vykoná sa len kód v jednej vetve. Posledná vetva default je nepovinná a vykoná sa len vtedy, keď výrazu neodpovedá žiadna z hodnôt. Príkaz switch používa pri porovnávania rovnosť (==) a preto je možné za operátorom case uviesť len jednu hodnotu nikdy viac hodnôt alebo interval, či výraz.

Príklad:

<script type = "text/javascript">
function go()
{

var denvtyzdni = prompt('Zadaj číslo dňa v týždni');
switch (denvtyzdni) {
  case '1':
   alert('Dnes je pondelok.');
   break;
  case '2':
   alert('Dnes je utorok.');
   break;
  case '3':
   alert('Dnes je streda.');
   break;
  case '4':
   alert('Dnes je štvrtok.');
   break;
  case '5':
   alert('Dnes je konečne piatok.');
   break;
  case '6':
   alert('Dnes je sobota.');
   break;
  case '7':
   alert('Dnes je už nedeľa.');
   break;
  default:
   alert('Chyba');
   break;
} // ukoncenie switchu
} // ukoncenie funkcie
</script>

V príklade môžte vidieť jednoduché porovnanie premennej s hodnotami na základe ktorého je následne vypísaný deň v týždni. V skripte je tiež použitý nový prvok - príkaz prompt, ktorý po spustení vyhodí dialógové okno, do ktorého je možné i čo to napísať. Napísaný text sa zapíše do premennej denvtyzdni a ďalej pomocou case porovná. Kvôli tomu, že výstup funkcie prompt je textový, je potrebné uzavrieť všetky hodnoty case do úvodzoviek. Pokiaľ porovnávate len čísla úvodzovky sa nepoužívajú. Celý skript je zapísaný do funkcie go, ktorú je možne volať z kadekoľvek. Najlepšie ako udalosť:

<a onclick='go();'>Deň</a>

Udalostiam sa bude venovaný celý jeden diel seriálu.

Výsledok:

Deň

V minulom diely som zabudol spomenúť, že pomocou podmienok je tiež možné porovnávať textové premenné a iné textové hodnoty. To umožňuje tiež príkaz switch. V ďalšom príklade je rovnaký skript pracujúci opačne - podľa vstupu (mena dňa v týždni) vráti jeho číslo.

Príklad:

<script type = "text/javascript">
function go()
{

var denvtyzdni = prompt('Zadaj meno dňa v týždni bez diakritiky - {pondelok, utorok, streda, stvrtok, piatok, sobota, nedela}');
switch (denvtyzdni) {
  case 'pondelok':
   alert('1');
   break;
  case 'utorok':
   alert('2');
   break;
  case 'streda':
   alert('3');
   break;
  case 'stvrtok':
   alert('4');
   break;
  case 'piatok':
   alert('5');
   break;
  case 'sobota':
   alert('6');
   break;
  case 'nedela':
   alert('7');
   break;
  default:
   alert('Chyba - nesprávne zadanie');
   break;
} // ukoncenie switchu
} // ukoncenie funkcie
</script>


Čislo dňa

Číselný príklad:

<script type = "text/javascript">
function vypis(coho)
{

switch (coho) {
  case 1:
   document.write('Text vypisany po zavolani funkcie s parametrom 1<br>');
   break;
  case 2:
   document.write('Text vypisany po zavolani funkcie s parametrom 2<br>');
   break;
  case 3:
   document.write('Text vypisany po zavolani funkcie s parametrom 3<br>');
   break;
  default:
   document.write('Text vypísaný funkciou bez parametra alebo s iným parametrom ako bol definovaný<br>');
   break;
} // ukoncenie switchu
} // ukoncenie funkcie
</script>

Toto je použiteľné keď potrebujete vypisovať rôzne druhy textu. Switch vyhodnocuje parameter funkcie a podľa neho sa rozhodne čo vypíše Funkciu zavoláme celkom jednoducho no musí byť zapisaná medzi tagmi <script></script> nasledovne.

<script type = "text/javascript">
vypis(1);
vypis(2);
vypis(3);
vypis(0);
vypis();
</script>

Samotný skript s funkciou vypis je najlepšie zapísať do hlavičky dokumentu medzi tagy <head></head> a kdekoľvek v dokumente ju volať.

To bolo pre tento diel všetko v ďalšom sa už konečne pozrieme i na cykly.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze