LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programujeme s XML (8.) - XSL

XSL neboli eXtensible Stylesheet Language je prostředek, jenž nám umožní převádět naše XML dokumenty do jiných formátů.

20.7.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 12650×

XSL se skládá ze dvou význačných částí (web konzorcia W3C uvádí ještě navíc XPath, ale ten necháme na později):

  • XSL Transformations, zkráceně XSLT (jako přípony souborů a prefix jmenného prostoru obvykle jen xsl)
  • XSL Formating Objects, zkráceně XSL:FO, XSL-FO nebo též XSLFO případně pouze FO (jako prefix jmenného prostoru a přípony souborů se nejčastěji používá právě pouze fo)

XSL Transformations neboli XSLT je vlastní jádro XSL, které řeší konverze XML dokumentů na jiné dokumenty XML, případně HTML nebo text. Děje se tak pomocí takzvané XSLT šablony (XSLT Stylesheetu), což je opět XML dokument určující, jak se různé části původního dokumentu převedou do výsledného dokumentu. Jedná se o poměrně silný transformační jazyk, přičemž většinu implementací je možno doplnit o další funkce v podobě modulů napsaných v nějakém programovacím jazyce.

XSL Formating Objects je značkovací jazyk zaměřený na vzhled dokumentu, s jeho pomocí definujeme jak bude výstup vypadat. Tento jazyk se téměř výhradně používá pro formátování dokumentu pro tisk (případně výstup do formátu ve stylu PDF) a vzhledem k jeho komplexnosti se málokdy zapisuje ručně. Místo toho se pro generování formátovacích objektů používá právě výše zmíněné XSLT.

Celé XSL je tedy dohromady způsob konverze XML dokumentu na tištěný dokument, tak tedy bylo původně zamýšlené. Ovšem XSLT je natolik univerzální nástroj, že jej je možné použít na valnou většinu konverzí XML dokumentů na jiné formáty, a pro konverze různych typů dokumentů XML mezi sebou (například OpenOffice.org používá XSLT v některých importních a exportních filtrech a v novějších verzích dokonce umožňuje přidání uživatelských filtrů v podobě XSLT šablon).

Pro kompletní zpracování XSL tedy ve většině případů potřebujeme dva programové celky (úmyslně nepíšu programy, protože stejně dobře se může jednat o knihovny či třídy v jazyce Java, které použijeme v nějakém našem programu), a to XSLT Procesor a XSL:FO procesor. V prvním případě si můžeme vybrat z velké škály implementací, jež jsou většinou svobodný software:

  • libxslt (nebo-li xsltproc, což je název spustitelného souboru) - V prostředí operačního systému GNU/Linux asi nejznámější implementace, součást projektu GNOME, napsáno v C nad objektovou knihovnou Glib.
  • Saxon - XSLT procesor napsaný v Javě pod licencí MPL, dělí se na dvě větve, komerční a nekomerční, kdy komerční navíc podporuje XML schémata.
  • Xalan-Java a Xalan-C++ jsou procesory od Apache Software Foundation napsané v Javě respektive C++, javová verze je dnes v podstatě standardním XSLT procesorem v Javě.
  • Sablotron - Český XSLT procesor od společnosti Ginger Alliance pod licencí MPL případně GPL, používaný například v PHP.

Ovšem situace v oblasti XSL:FO procesorů není až tak růžová, můžeme si vybrat v podstatě ze dvou možností:

  • PassiveTeX - Sada maker pro TeX fungující jako XSL:FO procesor, místy poněkud obskurní záležitost, ale v porovnání s FOPem dosahuje mnohem lepších výsledků.
  • FOP - XSL:FO procesor od Apache Software Foundation napsaný v Javě. Poslední verze je 0.20.5 a kvalita tomu bohužel odpovídá. I přesto je tento procesor použitelný pro většinu úkolů. Jediným problémem je, že na rozdíl od TeXu (potažmo PassiveTeXu) v distribucích bývá ve stavu kdy je potřeba dokonfigurovat, zejména kvůli podpoře českých znaků.

Samozřejmě existují komerční XSL:FO i XSLT procesory. Myslím ovšem, že jejich cena je dosti odrazující, zvlášť v případě existence ať již Free software nebo Open Source alternativ. Za druhé jim není potřeba dělat neplacenou reklamu, kdo má o takový procesor zájem, jistě najde vhodný sám.

Osobně budu v dalších dílech vše testovat pomocí libxslt a PassiveTeXu (protože na mém notebooku, kde budu nejspíše většinu článků psát, je Java nekonečně pomalá), ale zmíním se i ostatních možnostech, zejména o použití procesorů Xalan a FOP z Javy.

Myslím, že dnes můžeme naše povídání s klidem zakončit. Příště se vrhneme na praktickou ukázku jednoduché XSLT šablony pro převod našeho telefonního seznamu z minulých dílů do HTML.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

prosbička 6.10.2007 22:08 Federico Munez
  L Re: prosbička 7.10.2007 08:26 Petr Zajíc
    L Re: prosbička 7.10.2007 21:55 Federico Munez
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze