LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Dosemu a DosBox

Jedná se o emulátory pro spouštění Dosu a dosových aplikací.

9.1.2004 17:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 18282×

Pro aplikace a programy naprogramované pro Dos platí naprosto totéž co jsem napsal v minulém článku o Wine. Stále ještě jsou lidé i když zřejmě jen v mizivém procentu, provozující jakousi dosovou aplikaci, kterou by z různých důvodů rádi používali i po přechodu na Linux.

Proto existují emulátory jako dosemu, dosbox a další, které toto částečně řeší. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vyzkoušet tyto emulátory. Dalším důvodem byla tentokrát moje manželka. Od doby co jsem natrvalo nainstaloval Linux si v něm sice pro volné chvíle našla množství nejrůznějších her, ale její oblíbená dosová hra jí chyběla. A kdo z nás by pro klid domova neudělal cokoliv.

Dosemu i DosBox jsem stáhl z domovských stránek jako rpm balíčky a poté nainstaloval. Dosemu je nabízen ke stažení jak samostatně tak i z FreeDosem 1.1.32. Dosemu po nainstalování a prvním spuštění nabídnul instalaci FreeDosu a byl připraven k použití.

Když už byly oba programy v počítači, postahoval jsem některé prográmky a začal zkoušet co bude a co nebude fungovat. Nechci zde popisovat nastavení a podobné záležitosti, protože tyto jsou na českém Internetu již několikráte popisovány. Spíše mne zajímalo jestli jsou použitelné tyto emulátory pro někoho, kdo na Linux přechází a zatím ještě neví co a jak se v tomto systému dá konfigurovat. Z tohoto pohledu jsou oba emulátory funkční hned po nainstalování a pro začátek není potřeba v podstatě žádných úprav.

Vyzkoušel jsem různé hry, účetní programy, některé další drobnosti. Bez problémů se nainstalovalo Účto 2001 a bylo schopné okamžitého provozu, taktéž hry jako Quadrax a některé další. Nalezl jsem na staré disketě manažera M602 a ten se rozběhl bez jakýchkoliv problémů, takže obsluha obou emulátorů byla jednodušší.

Musím říci, že každý z těchto emulátorů má své výhody a nevýhody. To je však zřejmě dáno i použitím verze DOSu v tomto případě FreeDosu. Při mém zkoušení těchto emulátorů jednoznačně vyhrál DosBox, protože spustil skoro každou aplikaci, kterou jsem mu zkusil podstrčit. Je však podstatně náročnější na hardware počítače na kterém běží. Na počítači s procesorem pod 1GHz je skoro nepoužitelný. Oproti tomu Dosemu sice některé aplikace nespustil vůbec, ale pokud ano, tak nebylo poznat, že se jedná o emulaci.

Závěrem mohu jenom říci že emulátory jsou možná pro někoho nutnou berličkou, ale rozhodně nejsou tak jednoduché jak se někdy tvrdí. Osobně musím dát za pravdu jednomu známému, který tvrdí že pro každý program se dá najít vhodná linuxová náhrada, než svěřit svá drahocenná data programu běžícímu v emulátoru. Dnes díky lidem, kteří linuxové programy lokalizují, rovněž odpadá často zmiňovaná jazyková bariéra. Nehledě k tomu, i na našich stránkách najdete programy pro jakoukoliv oblast použití. Daší možnost jak některé programy získat je důkladně prostudovat svá instalační CD a případně zabrousit na Internet.

Screenshoty DosBox

ucto faktura Doom
Quadrax 3Dhra Install Doom

Screenshoty DOSemu

Plocha KDE Menu v KDE Ovladaci centrum Mandrake
Mplayer Gnome Toaster Menu v KDE

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Účto Tichý pod Linux - ovým DosBox-em 17.9.2006 16:21 Josef Kadleček
  L Re: Účto Tichý pod Linux - ovým DosBox-em 18.9.2006 11:58 o.k.
    L Re: Účto Tichý pod Linux - ovým DosBox-em 15.4.2007 12:36 jan trochta
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze