LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux Magazine - příděl zahraničního tisku

Dostalo se mi do rukou červnové číslo britského časopisu Linux Magazine a chtěl bych se s vámi podělit o své dojmy.

26.7.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 4586×

Hlavním tématem červnového čísla byla instalace software, a možná proto na mě časopis působil celkově poněkud nesourodým dojmem. Vůbec celý časopis mi přišel jako zvláštní směsice, jedna stránka málem vysvětluje, jak klikat myší, a o kousek dál se zabíhá do podrobností opravování chyb ve zdrojových balíčcích, ale o tom dále.

První stránka nám nabízí uvodník, kde se šéfredaktor inspirován tím, že si musel koupit nové auto, zamýšlí, nad tím nevyvíji-li se Linux ve srovnání s jinými operačními systémy příliš rychle. Také zaujal rameček v pravém horním rohu, jenž uvádí, že německé vydání tohoto časopisu je vůbec nejstarším tištěným časopisem o linuxu a tudíž je tento časopis nejlepší volbou... Hmmm, nevím, myslím, že co je nejstarší nemusí být nutně nejlepší.

Dalších několik stránek poskytuje přehled nejrůznějších novinek týkajících se GNU/Linuxu. Docela mě zaujal výskyt dvou položek, které bych se nebál označit za PR články. Přímo uprostřed výčtu nejrůznějších novinek ze světa Svobodného softwaru a distribucí, ještě pochopím anonci nové verze nějaké komerční distribuce, ale software, jenž v jednom případě s GNU/Linuxem v podstatě nesouvisí a v případě druhém souvislost odhadem existuje, ale nikde to není uvedeno... Pravda, z něčeho časopis žít musí, na druhou stranu v časopise je vcelku přiměřené množství reklam, až mě to v porovnání s některými českými odbornými časopisy skoro i překvapilo.

Část s novinkami končí výběrem důležitých bezpečnostních děr (ačkoli užitečnost této části v tištěném časopisu příliš nechápu) a rychlým pohledem do aktivity v LKML za uplynulý měsíc. Poslední stránka, nesoucí v záhlaví titulek "News", je věnována dotazům čtenářů, redaktoři časopisu zde pomáhají uživatelům řešit jejich problémy s operačním systémem GNU/Linux.

Nyní se dostáváme k na titulní stránce inzerované instalaci softwaru, tato sekce je relativně logicky uspořádána v pořadí:

  • Používáme YaST
  • Používáme aptitude
  • řešíme chybové hlášení od configure
  • a nakonec: řešíme chybové hlášení od make

Jistě uznáte, že toto spektrum je široké, v posledním případě až moc široké. Aby téma bylo kompletní musel by článek mít rozsah srovnatelný s celým časopisem a ne pouze 3 stránky.

Recenze několika knih, které se opět nesou v podobném duchu. Myslím že seznam titulů mluví za vše:

  • Teach Yourself Linux
  • The Perl CD Bookshelf v4.0
  • Exploiting Software

Právě recenze posledního titulu mě potěšila tím, že v časopise je použita správná terminologie, tj. zejména slovo cracker místo medii s oblibou zneužívaného hacker.

Autor recenze Suse 9.1 mě v části "Media Playing" zaujal zmínkou, že Suse 9.1 po instalaci používá pro hesla šifrování DES a k dispozici jsou také MD5 a Blowfish. Hned v dalším odstavečku nalezneme vcelku zmatenou zmínku o to, že poté co nainstalovali GNOME pomocí YaSTu, nalezli také fvwm2, BlackBox, WindowMaker, a dlouhý výpis dalších správců oken, že by autor uvedl, jak to myslí a kde je našel, to už ne. V závěru autor prohlašuje, že už jen jádro 2.6 je důvodem k upgrade, s čímž by se dalo jistě nesouhlasit.

Dále najdeme jemný úvod do používání programu GIMP ve verzi 2.0 a jakýsi návod na použití ALSA. Ve stejné sekci nalezneme články věnující se Grid computingu a související oblasti distribuovaných souborových systémů. Opět je vidět možná až moc široké spektrum odborností.

Články v sekci "Sysadmin" se v tomto čísle zabývají zálohováním dat z MySQL a spouštěcími skripty ve stylu Systému V.

Mnohé čtenáře v sekci "Programming" jistě zaujme rozsáhlý článek o PHP5, jenž se v jisté časti zvrhne ve velmi zhuštěný úvod do objektového programování. V téže sekci nalezneme i článek věnující se používání nástroje RRDTool z Perlu.

Poté se dostaneme k sekci "Linux User", jež by měla, dle popisu na první stránce sekce, běžným uživatelům prezentovat zajímavé programy, různé tipy a triky a vysvětlovat, co se děje v pozadí. V tomto čísle najdeme článek o programu KolourPaint, zajímavé utilitce Xap, což je alternativní desktopové prostředí bez vlastního správce oken, a program pro správu receptů Krecipes. Sekce končí článkem o používání rour a přesměrování v shellu.

Celý časopis je uzavřen sekcí "Community", zde najdeme reportáže z různých konferencí a veletrhů, další novinky ze světa Free software, a pak sloupek (oni tomu tak řikají, moc to tak nevypadá) Brave GNU World, jenž opět shrnuje různé novinky ve světě Free software, pouze z poněkud jiné perspektivy hnutí GNU.

Lmagazine

Myslím, že časopis je docela na úrovni, nicméně dle mého skromného názoru by neškodilo provést drobnou reorganizaci, viditelněji rozdělit články dle odbornosti, nejlepe vytvořit rovnou dvě vydání, jejichž obsah by se částečně překrýval ale současně diferencoval obsah podle cílové skupiny. Takový časopis bych si i předplatil, ale pokud mě vlastně jedna polovina časopisu nezajímá, tak mě 270 korun za číslo příjde moc. Druhou věcí je, že občas narazíme na nějaké drobné faktické chyby či opomenutí, ale ty málo kdy celkové informační hodnotě článku ublíží.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

website 29.7.2004 10:43 Ondřej Čečák
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze