LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux Magazine - příděl zahraničního tisku

Dostalo se mi do rukou červnové číslo britského časopisu Linux Magazine a chtěl bych se s vámi podělit o své dojmy.

26.7.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 5022×

Hlavním tématem červnového čísla byla instalace software, a možná proto na mě časopis působil celkově poněkud nesourodým dojmem. Vůbec celý časopis mi přišel jako zvláštní směsice, jedna stránka málem vysvětluje, jak klikat myší, a o kousek dál se zabíhá do podrobností opravování chyb ve zdrojových balíčcích, ale o tom dále.

První stránka nám nabízí uvodník, kde se šéfredaktor inspirován tím, že si musel koupit nové auto, zamýšlí, nad tím nevyvíji-li se Linux ve srovnání s jinými operačními systémy příliš rychle. Také zaujal rameček v pravém horním rohu, jenž uvádí, že německé vydání tohoto časopisu je vůbec nejstarším tištěným časopisem o linuxu a tudíž je tento časopis nejlepší volbou... Hmmm, nevím, myslím, že co je nejstarší nemusí být nutně nejlepší.

Dalších několik stránek poskytuje přehled nejrůznějších novinek týkajících se GNU/Linuxu. Docela mě zaujal výskyt dvou položek, které bych se nebál označit za PR články. Přímo uprostřed výčtu nejrůznějších novinek ze světa Svobodného softwaru a distribucí, ještě pochopím anonci nové verze nějaké komerční distribuce, ale software, jenž v jednom případě s GNU/Linuxem v podstatě nesouvisí a v případě druhém souvislost odhadem existuje, ale nikde to není uvedeno... Pravda, z něčeho časopis žít musí, na druhou stranu v časopise je vcelku přiměřené množství reklam, až mě to v porovnání s některými českými odbornými časopisy skoro i překvapilo.

Část s novinkami končí výběrem důležitých bezpečnostních děr (ačkoli užitečnost této části v tištěném časopisu příliš nechápu) a rychlým pohledem do aktivity v LKML za uplynulý měsíc. Poslední stránka, nesoucí v záhlaví titulek "News", je věnována dotazům čtenářů, redaktoři časopisu zde pomáhají uživatelům řešit jejich problémy s operačním systémem GNU/Linux.

Nyní se dostáváme k na titulní stránce inzerované instalaci softwaru, tato sekce je relativně logicky uspořádána v pořadí:

  • Používáme YaST
  • Používáme aptitude
  • řešíme chybové hlášení od configure
  • a nakonec: řešíme chybové hlášení od make

Jistě uznáte, že toto spektrum je široké, v posledním případě až moc široké. Aby téma bylo kompletní musel by článek mít rozsah srovnatelný s celým časopisem a ne pouze 3 stránky.

Recenze několika knih, které se opět nesou v podobném duchu. Myslím že seznam titulů mluví za vše:

  • Teach Yourself Linux
  • The Perl CD Bookshelf v4.0
  • Exploiting Software

Právě recenze posledního titulu mě potěšila tím, že v časopise je použita správná terminologie, tj. zejména slovo cracker místo medii s oblibou zneužívaného hacker.

Autor recenze Suse 9.1 mě v části "Media Playing" zaujal zmínkou, že Suse 9.1 po instalaci používá pro hesla šifrování DES a k dispozici jsou také MD5 a Blowfish. Hned v dalším odstavečku nalezneme vcelku zmatenou zmínku o to, že poté co nainstalovali GNOME pomocí YaSTu, nalezli také fvwm2, BlackBox, WindowMaker, a dlouhý výpis dalších správců oken, že by autor uvedl, jak to myslí a kde je našel, to už ne. V závěru autor prohlašuje, že už jen jádro 2.6 je důvodem k upgrade, s čímž by se dalo jistě nesouhlasit.

Dále najdeme jemný úvod do používání programu GIMP ve verzi 2.0 a jakýsi návod na použití ALSA. Ve stejné sekci nalezneme články věnující se Grid computingu a související oblasti distribuovaných souborových systémů. Opět je vidět možná až moc široké spektrum odborností.

Články v sekci "Sysadmin" se v tomto čísle zabývají zálohováním dat z MySQL a spouštěcími skripty ve stylu Systému V.

Mnohé čtenáře v sekci "Programming" jistě zaujme rozsáhlý článek o PHP5, jenž se v jisté časti zvrhne ve velmi zhuštěný úvod do objektového programování. V téže sekci nalezneme i článek věnující se používání nástroje RRDTool z Perlu.

Poté se dostaneme k sekci "Linux User", jež by měla, dle popisu na první stránce sekce, běžným uživatelům prezentovat zajímavé programy, různé tipy a triky a vysvětlovat, co se děje v pozadí. V tomto čísle najdeme článek o programu KolourPaint, zajímavé utilitce Xap, což je alternativní desktopové prostředí bez vlastního správce oken, a program pro správu receptů Krecipes. Sekce končí článkem o používání rour a přesměrování v shellu.

Celý časopis je uzavřen sekcí "Community", zde najdeme reportáže z různých konferencí a veletrhů, další novinky ze světa Free software, a pak sloupek (oni tomu tak řikají, moc to tak nevypadá) Brave GNU World, jenž opět shrnuje různé novinky ve světě Free software, pouze z poněkud jiné perspektivy hnutí GNU.

Lmagazine

Myslím, že časopis je docela na úrovni, nicméně dle mého skromného názoru by neškodilo provést drobnou reorganizaci, viditelněji rozdělit články dle odbornosti, nejlepe vytvořit rovnou dvě vydání, jejichž obsah by se částečně překrýval ale současně diferencoval obsah podle cílové skupiny. Takový časopis bych si i předplatil, ale pokud mě vlastně jedna polovina časopisu nezajímá, tak mě 270 korun za číslo příjde moc. Druhou věcí je, že občas narazíme na nějaké drobné faktické chyby či opomenutí, ale ty málo kdy celkové informační hodnotě článku ublíží.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

website 29.7.2004 10:43 Ondřej Čečák
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze