LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PHP (24) - Pracujeme s formuláři

PHP umí zpracovat data z formulářů. Je to často používané a jednoduché, takže se to pojďme naučit.

14.7.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 120219×

Internet je interaktivní záležitost. To znamená, že uživatel může nějaká data nejen od serveru požadovat, ale také je na server může poslat. K tomu slouží v HTML formuláře - a PHP je potom na straně serveru umí zpracovat.

Trocha teorie

Formulářům bude zanedlouho věnován díl sesterského seriálu věnujícímu se HTML obecně, takže k teorii jen stručně. Klasický formulář obsahuje nějaké prvky pro uživatelský vstup (třebas textová pole) a nějaké prvky pro jeho odeslání. Hodně jednoduchý formulář by tedy mohl vypadat nějak takto:

<form>
  Příjmení: <input> <input type="Submit">
</form>

A jedním dechem dodejme, že pro účely zpracování v PHP je to nepostačující. Abychom mohli formulář zpracovat pomocí PHP, měl by splňovat dvě zásady:

  • měl by mít specifikován v tagu <form> atributy method a action
  • ovládací prvky (jako jsou například textová pole) by měly mít specifikovány svůj název.

Takže o něco "správnější" formulář pro účely zpracování PHP by mohl vypadat například takhle:

<form method="get" action="zpracuj.php">
  Příjmení: <input name="prijmeni"> <input type="Submit" name="odesli">
</form>

Tolik tedy lehce k definiční části formuláře. V PHP nás ale bude zajímat především jeho zpracování.

Zpracování formuláře

Jelikož je PHP jazyk spouštěný na serveru, zpracovává se formulář pochopitelně také na serveru. V našem případě by tedy na serveru musel existovat soubor zpracuj.php, který by zadané údaje nějak vyhodnotil. Tím vyhodnocením může být prakticky jakákoli myslitelná akce. Skript může zadané údaje zapsat do souboru nebo do databáze, může je použít pro vrácení nějakých údajů z databáze nebo jiného serveru, může pomocí nich ověřit uživatele a tak dále. Prakticky jakýkoli seriál o formulářích ale začíná ukázkou, jak zaslaná data prostě jen vypsat do prohlížeče.

Tomu zůstaneme věrni i my. V našem skriptu zpracuj.php si ukážeme, jak vypsat do prohlížeče příjmení, zadané v textovém poli při zobrazení formuláře. Ještě jedna poznámka: teď budeme předpokládat, že existují dva soubory - jeden bude obsahovat formulář (viz výše) a druhý bude zpracovávat formulář. Tedy, skript pro zpracování formuláře zpracuj.php může vypadat nějak takto:

<?
  
echo "Právě mi přišel formulář. Uživatel tam jistě zadal nějaké příjmení!<BR>\n";
  echo
"Á, je to <B>".$_REQUEST["prijmeni"]."</B>";
?>

Spustit skript

Z příkladu vidíme, že PHP obsahuje asociativní pole $_REQUEST[], které obsahuje zaslaná data a zachází s nimi, jako by to byly klasické proměnné. Kdyby bylo proměnných více, bylo by více i prvků pole $_REQUEST. Abychom byli úplně přesní, dodejme, že už teď  má pole $_REQUEST dva prvky. O čemž se nevěřící Tomášové mohou přesvědčit skriptem ve stylu:

<?
  
foreach ($_REQUEST as $pole)
  {
    echo
$pole."<BR>\n";
  }
?>

Zkrátka: Ovládací prvek pro odeslání má také svoji hodnotu (je to jeho popisek) a název (odesli), takže se pole $_REQUEST bude i v našem jednoduchém případě skládat ze dvou prvků. Polužití pole $_REQUEST ná přivádí ještě k jedné důležité odbočce do teorie zpracování formulářů, a tou je

GET a POST

Obecně vzato lze formuláře odesílat jak pomocí metody GET (tak jsme to dělali v našem příkladu), tak i pomocí metody POST. K tomu je dobré uvědomit si následující věci:

  • metodu odesílání stanovujeme v úvodním tagu <FORM> pomocí atributu method. Když atribut vynecháme, použije se GET
  • pokud skript zpracovává formulář, je v asociativním poli $_REQUEST obsah proměnných při použití kterékoli z obou metod
  • metody GET a POST jsou rozdílné a každá se hodí na něco jiného

Metoda GET posílá data z formuláře jako součást URL. Neboli, data se objeví v poli Adresa Vašeho prohlížeče. Z toho vyplývá, že se tento postup hodí dobře pro data, která jsou krátká a u kterých nevadí, když si je někdo přečte. Mějte rovněž na paměti, že když si data může někdo přečíst, může je taky změnit. Takový člověk pak může udělat "formulář sám ze sebe" a poslat ke zpracování data, která vůbec nebyla vytvořena odesláním zdrojového formuláře, ale byla zadána třebas jako součást adresy do prohlížeče.

Naproti tomu POST nepřidává data do URL, ale odesílá je jako samostatný HTTP objekt. Z toho vyplývá jednak to, že odesílaná data mohou být podstatně delší než u GET, a jednak to, že je odesílatel nemůže tak snadno změnit například vhodným zásahem do adresy.

Pozn.: Ale může je změnit zásahem do komunikace mezi serverem a klientem. Takže, metoda POST je jen o něco bezpečnější než GET.

Kterou metodu vybrat je otázka pro programátora. Pro jemnější rozlišení jsou v PHP kromě pole $_REQUEST rovněž pole $_GET a $_POST, která se naplní proměnnými v případě, že formulář byl odeslán metodou GET nebo POST. Což se hodí v případě, kdy budete chtít mezi těmito metodami rozlišovat.

A já sám, vždycky sám...

V úvodu jsem prohlásil, že jeden soubor obsahuje samotný formulář a druhý soubor jej zpracovává. To nemusí být vždycky pravda. Lze napsat skript, který bude formulář jak obsahovat, tak taky zpracovávat. Což může mít výhody a nevýhody. Výhodou může být jednoduchost - místo dvou souborů je jen jeden. Nevýhoda je ta, že si tím trochu svazujeme ruce - je obtížnější zpracovávat dva formuláře jedním skriptem a definice formuláře musí být v souboru php, ne htm.

Situace, kdy je v jednom souboru formulář i jeho zpracování, se ale používá docela často. Docela zajímavý problém je pak ten, jak má nebohý skript poznat, jestli po něm chceme: a) zobrazit formulář a zadat hodnoty, nebo b) už se zadávalo a on by měl zpracovat výsledky.  Ukážu Vám dva způsoby, jak to udělat a použiji přitom náš formulář výše. Takže, první způsob:

<?
  
if (!$_REQUEST["UzJsemToOdeslal"])
  {
?>
<form method="get" action="25_jeden.php">
  Příjmení: <input name="prijmeni">
    <input type="hidden" name="UzJsemToOdeslal" value="1">
    <input type="Submit" name="odesli">
</form>
<?
  
}
  else
  {
  echo
"Mám tě, odeslaný formuláři! Tys vyplnil ".$_REQUEST["prijmeni"];
  }
?>

Spustit skript

Spočívá to v tom, že vytvoříme skryté pole (hidden) formuláře, které sice uživatel neuvidí, ale skript sám jej obdrží jakožto jeden z prvků pole $_REQUEST. A pokud ho neobdrží, znamená to, že formulář ještě nebyl odeslán a měl by se tedy zobrazit, ne zpracovat. Je zajímavé, že to používá většina lidí.

Druhá metoda spočívá v tom, že vůbec nebudeme zavádět žádná další skrytá pole formuláře, ale prozkoumáme PHP pole $_REQUEST. Je jasné, že když bude toto pole prázdné, formulář jsme ještě neodeslali. Může to vypadat nějak takhle:

<?
  
if (empty ($_REQUEST))
  {
?>
<form method="get" action="source.php">
  Příjmení: <input name="prijmeni">
    <input type="Submit" name="odesli">
</form>
<?
  
}
  else
  {
  echo
"Mám tě, odeslaný formuláři! Tys vyplnil ".$_REQUEST["prijmeni"];
  }
?>

Co z toho použijete je pochopitelně jen na Vás. Přijde mi ale dobré využívat možnosti jazyka, když už jsou tak bohaté. Příště si ukážeme, jak data z formulářů ověřovat.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Zkritizuju se sám 14.7.2004 19:49 Petr Zajíc
L Re: Zkritizuju se sám 15.7.2004 16:02 Michal Vyroubal
Superglobální pole 17.7.2004 19:56 Petr Zajíc
Změna při každém odeslání formuláře 19.2.2008 20:36 Dan Pelíšek
L Re: Změna při každém odeslání formuláře 22.7.2008 11:52 Lukáš Pop
Kontrola zpracovanosti pomocí empty($_REQUEST) 26.8.2010 12:29 Leoš Junek




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze