LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (1.) - Úvod

Dnešním dnem otevíráme nový seriál, který se bude zabývat CSS. V tomto díle si osvětlíme vlastnosti a základní funkčnost CSS.

12.7.2004 13:00 | Vasek | Články autora | přečteno 33701×

Co je to CSS?

HTML je značkovací jazyk, z toho vyplývá, že jednotlivé značky (tagy) mají vyznačovat význam jednotlivých částí textu. Přesto se v HTML v průběhu let objevilo několik atributů a elementů, které ovlivňují pouze grafický vzhled, a některé z původních tagů určených pro logiské členění textu, je často účelově využíváno k dosažení určitých grafických efektů. Aby se předešlo těmto nešvarům, a bylo možné jednoduše oddělit strukturální formátování textu od grafického formátování, definovalo v roce 1997 koncorsium W3C soubor metod pro grafickou úpravu webových stránek. Tento soubor metod se jmenuje Cascading Style Sheets (CSS), česky "kaskádové styly".

Kaskádové styly umožňují definovat způsob zobrazení (velikost a druh písma, barvu, zarovnání, orámování, pozadí apod.) u každého html elementu. Tento předpis vzhledu není přímo součástí textu stránky, a díky tomu je zápis stránky přehlednější a dobře strukturovaný. Navíc styly umožňují definovat jednotný vzhled konkrétního elementu v celém dokumentu jedním zápisem tzn. nemusí se opakovat u každého elementu. Pokud styl uložíme do externího souboru, může ho využívat více stránek najednou. Definice vzhledu všech stránek je uložena na jednom místě. Při požadavku na změnu vzhledu stránek, stačí upravit styl na jednom místě, a změny se automaticky promítnou do všech stránek.

Jak je běžné ve světě webdesignu, i podpora kaskádových stylů v jednotlivých prohlížečích webových stránek je různá. Jednotlivé prohlížeče mají vlastní výklad či pravidla CSS. V současné době existují dvě verze kaskádových stylů – CSS1 ( http://www.w3.org/TR/REC-CSS1) a CSS2 (http://www.w3.org/TR/REC-CSS2). V našem seriálu se budeme zabývat verzí CSS2.

Princip CSS

obecný zápis kaskádového stylu

selektor {deklarace}

selektor: zde uvedu jen seznam a níže osvětlím jednotlivé druhy.

 • selektor typu (type)
 • selektor třída (class)
 • selektor id
 • selektor pseudotřídy (pseudo-class)
 • selektor pseudo-elementu (pseudo-element)
 • univerzální selektor
deklarace: deklarace obsahuje seznam vlastností nastavených pro daný selector. Deklarace může vypadat třeba takto: {vlastnost1:hodnota; vlastnost2:hodnota; ...  ;vlastnostn:hodnota}
Definice jednotlivých vlastností může mít jednu z těchto forem:
 • vlastnost:hodnota;
 • vlastnost:hodnota1 hodnota2;
 • vlastnost:hodnota1, hodnota2, hodnota3;

Je nutné všimnout si, kde se používají uvozovky, dvojtečky, složené závorky, středníky a čárky. Pokud si některé znaménko popletete, nebude vám to pravděpodobně fungovat. Mezery a konce řádků příliš velkou roli nehrají, mohou se přidávat a vypouštět. Velikost písmen také nehraje roli.

Příklady:
p {color:red;}
div {border: 1px solid blue;}
h1 {font-family: "Lucida Console", "Monaco CE", fixed, monospace;}

Selektory

V příkladech budu uvádět již konkrétní deklarace stylu, bez nějakého bližšího osvětlení co, která z vlastností či hodnot nastavuje. V nasledujících dílech si postupně probereme jednotlivé vlastnosti a jejich hodnoty.

typu (type)

Jméno selektoru je odvozeno od jména html elementu (tagu). Je možné nastavit současně styl pro několik elementů, pak jsou jednotlivé elementy oddělěny čárkou. Takto nastavený styl se projeví u všech elementů daného druhu v dokumentu.

Příklady:
h1 {text-align: center; color: blue;}
a {text-decoration: none; font-weight: bold; font-family: helvetica;}
h2, h3 {margin: 10px; font-style: italic; border: 1px;}

třída (class)

Jméno selektoru definuje autor tak, že zapíše tečku, a za ni uvede jméno třídy.V HTML dokumentu může použít tuto třídu jako hodnotu atributu class nějakého elementu. Počet elementů příslušné třídy v jednom dokumentu není omezen.

Příklady:
p.novinka {letter-spacing: 0.3em; background-color: green;}
.novinka {background-image: url(new.png);}

id

Jméno tohoto selektoru definuje autor tak, že zapíše znak hash (#), a za něj uvede jméno id. V HTML dokumentu může použít id jako hodnotu atributu id libovolného elementu. V celém dokumentu může být příslušné id použito jen u jednoho elementu.

Příklady:
#kapitola3 {font-variant: small-caps;}
#navigacni_schema {font-size: 12pt; color: lime;}
#prostrkane{letter-spacing: 5px;}

pseudotřídy (pseudo-class)

Použitím selektorů pseudo-třídy zajišťujeme, v závislosti na aktuálním stavu dokumentu, jeho struktuře nebo prohlížení, přiřazení vlastnosti elementům. Selektor pseudo-třídy zapíše autor tak, že uvede znak dvojtečka, za který napíše název pseudo-třídy.

Mezi pseudotřídy patří:

 • first-child
 • link
 • visited
 • hover
 • active
 • focus
 • lang
Příklady:
p:first-childa:hover {font-size: 200%; float: left;}
a:link {color: green;}
a:hover {color: red;}

pseudo-elementu (pseudo-element)

Pseudo-elementy nám umožní přiřadit vlastnosti elementům v závislosti na stavu dokumentu. Selektor pseudo-elementu zapíše autor tak, že uvede znak dvojtečka, za který napíše název pseudo-elementu.

Mezi pseudo-elementy patří:

 • first-line
 • first-letter
 • before
 • after
Příklady:
p.abstrakt:first-line{color: blue;}
p.ukol:before{font-size:xx-small;}

univerzální

V jazyce CSS byl definován i univerzální selektor. Ten je zapsán pomocí znaku hvězdička *. Použitím tohoto selektoru specifikujeme, že vlastnosti u tohoto selektoru uvedené, budou aplikovány na všechny elementy dokumentu.

Příklady:
* {color:blue;}

Závěr

V následujícím díle se podíváme na způsob připojení kaskádových stylů k dokumentu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

media types 13.7.2004 12:41 by default
L Re: media types 13.7.2004 13:29 Vasek
Chyby a nepřesnosti 17.2.2005 11:52 Ritchie
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze