LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GUI pro MySQL (2) - Knoda

GUI pro MySQL. Téma na několik článků. Dnes proklepneme projekt Knoda.

21.7.2004 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 8347×

Knoda je zkratkou pro Knorr's Datebank a jak už název napovídá, vznikla v Německu. Na oficiálních stránkách tohoto projektu se především dozvíme, že probíhá aktivním vývojem (v době psaní článku byla k dispozici verze 0.7-test3 z 15. června tohoto roku). Taky se dozvíme, že to je "database frontend for KDE" a že je licencována pod GNU/GPL. Je založena na projektu hk_classes od stejného týmu autorů a zatímco hk_classes je skupina knihoven v C++, je Knoda hotovou aplikací.

Instalace

SUSE 9.1 obsahuje balíček s verzí 0.6.2a tohoto programu, Mandrake 10.0 jej v nabídce nemá. Já jsem však byl zvědavý na nejnovější verzi, proto jsem si stáhl zdrojové soubory ze stránky projektu a přeložil. Instalace mě lehce potrápila, nebyla to však úplně chyba programu. Knoda totiž vyžaduje ony hk_classes, které se musejí přeložit a nainstalovat předem. Hk_classes pro spolupráci s MySQL zase vyžadují mysql-devel, který jsem bůhví proč neměl nainstalován. Jinak se vše odehrávalo v duchu configure, make, make install, takže nemá smysl se o tom déle rozepisovat. Samozřejmě, že pro SUSE se musí počítat s tím, že configure je nutno spustit s parametrem --prefix=/opt/kde3. Na Mandraku probíhala instalace úplně stejně, jen balíček pro vývoj pod MySQL se nejmenuje mysql-devel, ale libmysql.

Spuštění

Po spuštění program vyvolá přihlašovací okno:

knoda - přihlášení

Bohužel nelze mít něco jako přihlašovací profily, takže pokud se budete chtít hlásit k několika zdrojům dat, budete to při přihlašování muset pokaždé vypisovat. Po přihlášení a výběru databáze je zobrazeno hlavní okno, které vám nabídne možnost pracovat s tabulkami, dotazy, formuláři a sestavami. Definovat tabulku můžete pomocí jednoduchého rozhraní, které vypadá následovně:

knoda_02

Tomuto rozhraní pro tvorbu tabulky bych vytknul snad jen dvě věci: Jednak dovoluje zadat velikost pole typu Autoincrement, aby jej vzápětí zcela igorovalo, a jednak se zde polím typu varchar říká text. To může mást uživatele některých databází, kde pole typu text je totéž co BLOB. Ale jsou to maličkosti, které se dají přežít.

Rozhraní pro zadávání dat vypadá tímto způsobem:

knoda_03

a na první pohled vypadá docela šmrncovně. Umí například jako vstupní provek pole použít ComboBox, a to dokonce combo vázané na data v jiném sloupci a/nebo tabulce. V tabulce lze třídit, vyhledávat a filtrovat. Knodě budiž rovněž řečeno ke cti, že má možnost nastavit český formát data pro pole obsahující údaje o datu/čase. Ovšem stisknutí Delete mi ve většině případů nabídlo odstranit nikoli buňku, ani řádek, ale hned celou tabulku (!). Jedná se sice o testovací verzi, ale tohle mě opravdu dostalo. Stačila by malá nepozornost a neštěstí je na světě.

K dotazům. Aplikace umí sestavovat a ukládat dotazy, dokonce i ve vizuálním režimu. Vypadá to takto:

knoda_04

a je to intuitivní, elegantní a poměrně dopracované. Vadila mi zase pouze jedna maličkost - že pro každý zdroj dat, byť by to byla tabulka a byť by tam byla poprvé, je vytvořen alias. Takže pro tabulku lidi je vytvořen alias "lidi0" a tak dále. Když se má s výsledným sql příkazem dál pracovat, tak je to zbytečně složité.

Hodnocení

Knoda se snadno instaluje a běží poměrně stabilně. Kromě MySQL se může připojit prakticky k jakékoli jiné databází - nativně k MySQL a PostgreSQL, pomocí UnixODBC prakticky k čemukoli, co obsahuje data. Ovládání je poměrně přímočaré, ale ta věc s delete je MÓÓÓC záludná, takže pozor, ať nepřijdete o svoje tabulky.

Z funkcí obsahuje ještě tvorby formulářů a sestav - ty poběží pouze pokud budete mít k dispozici Python. Naokpak kromě možnosti změnit si heslo zcela chybí příkazy pro administraci databáze (zčásti asi proto, že se Knoda "umí" připojit k mnoha různým databázím). Ze závislostí potřebuje kromě KDE ještě knihovnu hk_classes od téhož autora.

Abych byl upřímný - tak nějak jsem se nemohl ubránit dojmu, že podobnost s MS Accessem je až příliš blízká. Ale k tomu, co jsme vytýčili - základní práce s MySQL v okenním režimu - určitě dobře poslouží.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Mandrakelinux a knoda 22.7.2004 14:46 Martin Fiala
  L Re: Mandrakelinux a knoda 24.7.2004 15:25 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze