LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GUI pro MySQL (2) - Knoda

GUI pro MySQL. Téma na několik článků. Dnes proklepneme projekt Knoda.

21.7.2004 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 8119×

Knoda je zkratkou pro Knorr's Datebank a jak už název napovídá, vznikla v Německu. Na oficiálních stránkách tohoto projektu se především dozvíme, že probíhá aktivním vývojem (v době psaní článku byla k dispozici verze 0.7-test3 z 15. června tohoto roku). Taky se dozvíme, že to je "database frontend for KDE" a že je licencována pod GNU/GPL. Je založena na projektu hk_classes od stejného týmu autorů a zatímco hk_classes je skupina knihoven v C++, je Knoda hotovou aplikací.

Instalace

SUSE 9.1 obsahuje balíček s verzí 0.6.2a tohoto programu, Mandrake 10.0 jej v nabídce nemá. Já jsem však byl zvědavý na nejnovější verzi, proto jsem si stáhl zdrojové soubory ze stránky projektu a přeložil. Instalace mě lehce potrápila, nebyla to však úplně chyba programu. Knoda totiž vyžaduje ony hk_classes, které se musejí přeložit a nainstalovat předem. Hk_classes pro spolupráci s MySQL zase vyžadují mysql-devel, který jsem bůhví proč neměl nainstalován. Jinak se vše odehrávalo v duchu configure, make, make install, takže nemá smysl se o tom déle rozepisovat. Samozřejmě, že pro SUSE se musí počítat s tím, že configure je nutno spustit s parametrem --prefix=/opt/kde3. Na Mandraku probíhala instalace úplně stejně, jen balíček pro vývoj pod MySQL se nejmenuje mysql-devel, ale libmysql.

Spuštění

Po spuštění program vyvolá přihlašovací okno:

knoda - přihlášení

Bohužel nelze mít něco jako přihlašovací profily, takže pokud se budete chtít hlásit k několika zdrojům dat, budete to při přihlašování muset pokaždé vypisovat. Po přihlášení a výběru databáze je zobrazeno hlavní okno, které vám nabídne možnost pracovat s tabulkami, dotazy, formuláři a sestavami. Definovat tabulku můžete pomocí jednoduchého rozhraní, které vypadá následovně:

knoda_02

Tomuto rozhraní pro tvorbu tabulky bych vytknul snad jen dvě věci: Jednak dovoluje zadat velikost pole typu Autoincrement, aby jej vzápětí zcela igorovalo, a jednak se zde polím typu varchar říká text. To může mást uživatele některých databází, kde pole typu text je totéž co BLOB. Ale jsou to maličkosti, které se dají přežít.

Rozhraní pro zadávání dat vypadá tímto způsobem:

knoda_03

a na první pohled vypadá docela šmrncovně. Umí například jako vstupní provek pole použít ComboBox, a to dokonce combo vázané na data v jiném sloupci a/nebo tabulce. V tabulce lze třídit, vyhledávat a filtrovat. Knodě budiž rovněž řečeno ke cti, že má možnost nastavit český formát data pro pole obsahující údaje o datu/čase. Ovšem stisknutí Delete mi ve většině případů nabídlo odstranit nikoli buňku, ani řádek, ale hned celou tabulku (!). Jedná se sice o testovací verzi, ale tohle mě opravdu dostalo. Stačila by malá nepozornost a neštěstí je na světě.

K dotazům. Aplikace umí sestavovat a ukládat dotazy, dokonce i ve vizuálním režimu. Vypadá to takto:

knoda_04

a je to intuitivní, elegantní a poměrně dopracované. Vadila mi zase pouze jedna maličkost - že pro každý zdroj dat, byť by to byla tabulka a byť by tam byla poprvé, je vytvořen alias. Takže pro tabulku lidi je vytvořen alias "lidi0" a tak dále. Když se má s výsledným sql příkazem dál pracovat, tak je to zbytečně složité.

Hodnocení

Knoda se snadno instaluje a běží poměrně stabilně. Kromě MySQL se může připojit prakticky k jakékoli jiné databází - nativně k MySQL a PostgreSQL, pomocí UnixODBC prakticky k čemukoli, co obsahuje data. Ovládání je poměrně přímočaré, ale ta věc s delete je MÓÓÓC záludná, takže pozor, ať nepřijdete o svoje tabulky.

Z funkcí obsahuje ještě tvorby formulářů a sestav - ty poběží pouze pokud budete mít k dispozici Python. Naokpak kromě možnosti změnit si heslo zcela chybí příkazy pro administraci databáze (zčásti asi proto, že se Knoda "umí" připojit k mnoha různým databázím). Ze závislostí potřebuje kromě KDE ještě knihovnu hk_classes od téhož autora.

Abych byl upřímný - tak nějak jsem se nemohl ubránit dojmu, že podobnost s MS Accessem je až příliš blízká. Ale k tomu, co jsme vytýčili - základní práce s MySQL v okenním režimu - určitě dobře poslouží.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Mandrakelinux a knoda 22.7.2004 14:46 Martin Fiala
  L Re: Mandrakelinux a knoda 24.7.2004 15:25 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze