LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CollegeLinux

Nedávno jsem narazil na jednu zajímavou distribuci, kterou bych Vám tímto rád představil.

29.7.2004 08:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 13192×

CollegeLinux

CollegeLinux je alternativní distribuce vyvíjená pod vedením nadšence Davida Costy na koleji Roberta Kennedyho na univerzitě v Délemontu, Švýcarsko. Distribuce má oslovit především studenty informatiky na technicky zaměřených školách, obsahuje proto řadu překladačů a také nástrojů pro vývoj webových aplikací. Na stránkách projektu najdete kromě aktualit také diskuzní fórum, galerii screenshotů a v neposlední řadu užitečných návodů. Současná verze 2.5 s kódovým označením obi wan je postavená na Slackware 9.1 (jádro 2.4.23, architektura i486), přináší vlastní instalátor a konfigurační nástroje, které mají zpřístupnit používání a správu systému i méně zkušeným uživatelům.

Instalace

Po stažení a vypálení jednoho iso souboru (necelých 650Mb) můžete začít se samotnou instalací. Pokud máte v BIOSu počítače povolené bootování z CD, spustí se instalační proces automaticky po restartu. Instalace probíhá v textovém režimu, během prvního kroku si vyberete a vyzkoušíte rozložení klávesnice.
Pak již následuje rozdělení pevného disku. K tomu slouží utilita cfdisk. Budete potřebovat alespoň jeden oddíl se souborovým systémem ext3 a jeden typu linux swap. Pokud máte disk připraven, můžete tento krok vynechat a přejít na nastavení přípojných bodů. Na závěr ještě můžete nakonfigurovat zavaděč systému, College Linux používá LILO. Poté začne kopírování balíčků.
Uživatel nemá možnost výběru, instaluje se vše, což může být problém, pokud máte hodně malý disk (na root oddíl je potřeba téměř 3.0 GB). Ačkoliv vypadá vše jednoduše, jsou tu dvě věci, na které je třeba dávat pozor: neexistuje možnost návratu a instalační program nečeká při potvrzení volby na stisk Enteru!
Při prvním spouštění je uživatel vyzván k základnímu nastavení jako výběr časového pásma, výběr modelu a rozvržení klávesnice, zadání hesla pro superuživatele, přidání uživatelů, hesla pro mySQL server a webmin, výběr jména počítače a základní síťová konfigurace. Instalátor dále připraví zvukový server ALSA a grafický server XFree86. Po dokončení bez nutnosti restartu najedou x-ka a přihlašovací dialog KDM.

První dojmy

Za výchozí pracovní prostředí zvolili vývojáři KDE, konkrétně verzi 3.1.4 (distribuce byla vydána 23.12.2003), přítomno je několik odlehčených okenních manažerů, GNOME chybí. Ačkoliv je na přihlašovací nabídce výběr velké množství okenních manažerů, fungují jen některé (blackbox, xfce).

pracovní plocha KDE xfce

Po prvním startu KDE se kromě Kandalfových tipů zobrazil kGpg (grafický frontend ke gpg) a vyžadoval vytvoření nového osobního klíče. Použité téma napodobující MacOS se mi poměrně líbí.

V ovládacím centru KDE můžete kromě vzhledu nastavovat také zavaděč, x window, správce přihlášení KDM, zvukový server a také jádro. Bohužel, zdrojové kódy jádra nejsou součástí distribuce, čehož jsem si všiml při instalaci ovladačů grafické karty od NVidie. Musel jsem si trošku pohrát s konfigurací zvukové karty, abych se zbavil šumu a praskání. Dále jsem na doporučení autorů vypnul automount, který je stále ve fázi vývoje a tudíž činí neplechu :-O. Proto jsem také musel ručně upravil připojování windows oddílů, optických a disketových mechanik (soubor /etc/fstab). Většina fontů si se zobrazením češtiny poradí. Zatím se mi však pod KDE nepodařilo zprovoznit mrtvé klávesy, takže nejsem schopen v KDE aplikacích psát velká písmena s háčky. Na tento problém jsem ovšem narazil i v KDE pod jinou distribucí. Pak jsem se vrhl na nastavení sítě, což byl úkol na minutu, stačilo do KPPP (dialer pro KDE) nasypat inicializační příkazy modemu, telefonní číslo a připojit se. K většině výše zmíněných úkonů najdete na domácí stránce distribuce podrobné návodu (v angličtině). Systém lze (kromě manuální úpravy konfiguračních souborů) spravovat pomocí Webmina (přístupný na https://127.0.0.1:10000/), již zmíněného Ovládacího centra nebo s využitím jednoúčelových utilit (např. alsaconf).

Balíčkovací systém

Již v úvodu jsem zmínil, že CL vychází ze Slackwaru, je tedy kompatibilní s .tgz balíčky. Jakoimplicitní program pro správu balíčků zde slouží slapt-get (obdoba apt-getu z Debianu). Přidání a odebírání balíčků probíhá v okně Konqueroru, pouzeje potřeba před prvním použitím v souboru /etc/slapt-getrc vybrat mirrory a následně spustit příkaz slapt-get --update. Na Slapt-getu mi vadí, že vůbec netřídí balíčky, ani podle abecedy, ani podle kategorii. Během stahování se také nezobrazuje průběh dokončení. Mimo Slapt-getu můžete využít oblíbený swaret, pkgtool nebo Kpackage.

grafická nadstavba SlaptGetu

Vývojové nástroje

Distribuce obsahuje řadu nástrojů pro programování a tvorbu webových stránek. Již během instalace"serverový robot " automaticky nakonfiguruje http server (apache 1.3.29) pro práci s php (4.3.3) a mySQL databází (4.0.16). PHP obsahuje moduly pro práci se sessions, ftp, openssl, gd knihovnu a mnohé další. Opravdu, po změně document rootu už nebylo potřeba dále upravovat konfigurační soubory serveru ani php. V případě nejasností můžete nahlédnout do přiložené dokumentace serveru. Jako editor skriptů a webových stránek poslouží Quanta nebo třeba Kate, emacs chybí. V distribucí je přítomen překladač jazyka C/C++ (gcc, cc) a Fortranu (f77). Dále můžete skriptovat v Perlu nebo Pythonu. Vývoj usnadní phpMyAdmin, KDevelop, případně QT designer.

phpinfo, phpMyAdmin QT Designer a Quanta

Ostatní aplikace

College Linux obsahuje řadu dalších programů pro každou příležitost, u většiny z nich jsem se zatím nesetkal se závažnějším problémem. Pokud nemůžete žít bez nejnovějších programů, pak Vám asi aktualizace dá chvilku práce. Půl roku od vydání je znát. Jako kancelářský balík poslouží Koffice, Open Office lze stáhnout slapt-getem. Z přehrávačů videa jsou zastoupeny mplayer i xine, audio přehraje xmms. Pokud máte sbírku nových filmů, asi si budete muset pořídit nejnovější kodeky. Prohlížeče internetu reprezentuje Mozilla, Konqueror, links a lynx (poslední dva jmenované pracují v konzoli). Nechybí ani poštovní klient (Kmail, pine), kecálek (Gaim), mnohé určitě potěší klient sítě Direct Connect (DCGUI-Qt). Z grafických editorů stojí za zmínku Gimp 1.2.5 a 3d modelovací program PovRay.

Mozilla s Flash pluginem, links GIMP, mplayer vývoj (Kate), FireFox gnuplot, xcalc, kalzium, kstars

College Linux je velice zajímavá distribuce, po 14 dnech používání jsem s ní velice spokojený. Za největší nedostatek považuji některé chybějící balíčky, zejména zdrojové kody jádra a Open Office. Pokud se Vám podaří přenést se přes úvodní instalační fázi, získáte v College Linux stabilní a rychlý systém.

V současnosti se pracuje na nové verzi, ovšem vývojáře trápí nedostatek dobrovolníků. Pokud máte zájem pomoci, můžete o sobě dát vědět vyplněním informačního formuláře

.

Seznam nejdůležitějších balíčků

Jádro: 2.4.23
KDE: 3.1.4
Kancelářský balík: Koffice 1.2.1

Multimédia:

 • alsa 1.0.0rc2
 • Gimp 1.2.5
 • MPlayer 1.0 PRE2
 • XMMS 1.2.8

Síťové aplikace:

 • DCGUI-Qt 0.2.20
 • LinNeighborhood 0.6.5
 • gaim 0.74
 • mozilla 1.5
 • samba 3.0.0

Vývoj:

 • apache 1.3.29
 • mySQL 4.0.16
 • PHP 4.3.4
 • gcc 3.2.3
 • gtk+ 2.2.4
 • QT 3.2.1
 • perl 5.8.0
 • Python 2.3.1

Podrobnější seznam balíčku si můžete prohlédnout na stránkách Distrowatch

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze