LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CollegeLinux

Nedávno jsem narazil na jednu zajímavou distribuci, kterou bych Vám tímto rád představil.

29.7.2004 08:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 12844×

CollegeLinux

CollegeLinux je alternativní distribuce vyvíjená pod vedením nadšence Davida Costy na koleji Roberta Kennedyho na univerzitě v Délemontu, Švýcarsko. Distribuce má oslovit především studenty informatiky na technicky zaměřených školách, obsahuje proto řadu překladačů a také nástrojů pro vývoj webových aplikací. Na stránkách projektu najdete kromě aktualit také diskuzní fórum, galerii screenshotů a v neposlední řadu užitečných návodů. Současná verze 2.5 s kódovým označením obi wan je postavená na Slackware 9.1 (jádro 2.4.23, architektura i486), přináší vlastní instalátor a konfigurační nástroje, které mají zpřístupnit používání a správu systému i méně zkušeným uživatelům.

Instalace

Po stažení a vypálení jednoho iso souboru (necelých 650Mb) můžete začít se samotnou instalací. Pokud máte v BIOSu počítače povolené bootování z CD, spustí se instalační proces automaticky po restartu. Instalace probíhá v textovém režimu, během prvního kroku si vyberete a vyzkoušíte rozložení klávesnice.
Pak již následuje rozdělení pevného disku. K tomu slouží utilita cfdisk. Budete potřebovat alespoň jeden oddíl se souborovým systémem ext3 a jeden typu linux swap. Pokud máte disk připraven, můžete tento krok vynechat a přejít na nastavení přípojných bodů. Na závěr ještě můžete nakonfigurovat zavaděč systému, College Linux používá LILO. Poté začne kopírování balíčků.
Uživatel nemá možnost výběru, instaluje se vše, což může být problém, pokud máte hodně malý disk (na root oddíl je potřeba téměř 3.0 GB). Ačkoliv vypadá vše jednoduše, jsou tu dvě věci, na které je třeba dávat pozor: neexistuje možnost návratu a instalační program nečeká při potvrzení volby na stisk Enteru!
Při prvním spouštění je uživatel vyzván k základnímu nastavení jako výběr časového pásma, výběr modelu a rozvržení klávesnice, zadání hesla pro superuživatele, přidání uživatelů, hesla pro mySQL server a webmin, výběr jména počítače a základní síťová konfigurace. Instalátor dále připraví zvukový server ALSA a grafický server XFree86. Po dokončení bez nutnosti restartu najedou x-ka a přihlašovací dialog KDM.

První dojmy

Za výchozí pracovní prostředí zvolili vývojáři KDE, konkrétně verzi 3.1.4 (distribuce byla vydána 23.12.2003), přítomno je několik odlehčených okenních manažerů, GNOME chybí. Ačkoliv je na přihlašovací nabídce výběr velké množství okenních manažerů, fungují jen některé (blackbox, xfce).

pracovní plocha KDE xfce

Po prvním startu KDE se kromě Kandalfových tipů zobrazil kGpg (grafický frontend ke gpg) a vyžadoval vytvoření nového osobního klíče. Použité téma napodobující MacOS se mi poměrně líbí.

V ovládacím centru KDE můžete kromě vzhledu nastavovat také zavaděč, x window, správce přihlášení KDM, zvukový server a také jádro. Bohužel, zdrojové kódy jádra nejsou součástí distribuce, čehož jsem si všiml při instalaci ovladačů grafické karty od NVidie. Musel jsem si trošku pohrát s konfigurací zvukové karty, abych se zbavil šumu a praskání. Dále jsem na doporučení autorů vypnul automount, který je stále ve fázi vývoje a tudíž činí neplechu :-O. Proto jsem také musel ručně upravil připojování windows oddílů, optických a disketových mechanik (soubor /etc/fstab). Většina fontů si se zobrazením češtiny poradí. Zatím se mi však pod KDE nepodařilo zprovoznit mrtvé klávesy, takže nejsem schopen v KDE aplikacích psát velká písmena s háčky. Na tento problém jsem ovšem narazil i v KDE pod jinou distribucí. Pak jsem se vrhl na nastavení sítě, což byl úkol na minutu, stačilo do KPPP (dialer pro KDE) nasypat inicializační příkazy modemu, telefonní číslo a připojit se. K většině výše zmíněných úkonů najdete na domácí stránce distribuce podrobné návodu (v angličtině). Systém lze (kromě manuální úpravy konfiguračních souborů) spravovat pomocí Webmina (přístupný na https://127.0.0.1:10000/), již zmíněného Ovládacího centra nebo s využitím jednoúčelových utilit (např. alsaconf).

Balíčkovací systém

Již v úvodu jsem zmínil, že CL vychází ze Slackwaru, je tedy kompatibilní s .tgz balíčky. Jakoimplicitní program pro správu balíčků zde slouží slapt-get (obdoba apt-getu z Debianu). Přidání a odebírání balíčků probíhá v okně Konqueroru, pouzeje potřeba před prvním použitím v souboru /etc/slapt-getrc vybrat mirrory a následně spustit příkaz slapt-get --update. Na Slapt-getu mi vadí, že vůbec netřídí balíčky, ani podle abecedy, ani podle kategorii. Během stahování se také nezobrazuje průběh dokončení. Mimo Slapt-getu můžete využít oblíbený swaret, pkgtool nebo Kpackage.

grafická nadstavba SlaptGetu

Vývojové nástroje

Distribuce obsahuje řadu nástrojů pro programování a tvorbu webových stránek. Již během instalace"serverový robot " automaticky nakonfiguruje http server (apache 1.3.29) pro práci s php (4.3.3) a mySQL databází (4.0.16). PHP obsahuje moduly pro práci se sessions, ftp, openssl, gd knihovnu a mnohé další. Opravdu, po změně document rootu už nebylo potřeba dále upravovat konfigurační soubory serveru ani php. V případě nejasností můžete nahlédnout do přiložené dokumentace serveru. Jako editor skriptů a webových stránek poslouží Quanta nebo třeba Kate, emacs chybí. V distribucí je přítomen překladač jazyka C/C++ (gcc, cc) a Fortranu (f77). Dále můžete skriptovat v Perlu nebo Pythonu. Vývoj usnadní phpMyAdmin, KDevelop, případně QT designer.

phpinfo, phpMyAdmin QT Designer a Quanta

Ostatní aplikace

College Linux obsahuje řadu dalších programů pro každou příležitost, u většiny z nich jsem se zatím nesetkal se závažnějším problémem. Pokud nemůžete žít bez nejnovějších programů, pak Vám asi aktualizace dá chvilku práce. Půl roku od vydání je znát. Jako kancelářský balík poslouží Koffice, Open Office lze stáhnout slapt-getem. Z přehrávačů videa jsou zastoupeny mplayer i xine, audio přehraje xmms. Pokud máte sbírku nových filmů, asi si budete muset pořídit nejnovější kodeky. Prohlížeče internetu reprezentuje Mozilla, Konqueror, links a lynx (poslední dva jmenované pracují v konzoli). Nechybí ani poštovní klient (Kmail, pine), kecálek (Gaim), mnohé určitě potěší klient sítě Direct Connect (DCGUI-Qt). Z grafických editorů stojí za zmínku Gimp 1.2.5 a 3d modelovací program PovRay.

Mozilla s Flash pluginem, links GIMP, mplayer vývoj (Kate), FireFox gnuplot, xcalc, kalzium, kstars

College Linux je velice zajímavá distribuce, po 14 dnech používání jsem s ní velice spokojený. Za největší nedostatek považuji některé chybějící balíčky, zejména zdrojové kody jádra a Open Office. Pokud se Vám podaří přenést se přes úvodní instalační fázi, získáte v College Linux stabilní a rychlý systém.

V současnosti se pracuje na nové verzi, ovšem vývojáře trápí nedostatek dobrovolníků. Pokud máte zájem pomoci, můžete o sobě dát vědět vyplněním informačního formuláře

.

Seznam nejdůležitějších balíčků

Jádro: 2.4.23
KDE: 3.1.4
Kancelářský balík: Koffice 1.2.1

Multimédia:

 • alsa 1.0.0rc2
 • Gimp 1.2.5
 • MPlayer 1.0 PRE2
 • XMMS 1.2.8

Síťové aplikace:

 • DCGUI-Qt 0.2.20
 • LinNeighborhood 0.6.5
 • gaim 0.74
 • mozilla 1.5
 • samba 3.0.0

Vývoj:

 • apache 1.3.29
 • mySQL 4.0.16
 • PHP 4.3.4
 • gcc 3.2.3
 • gtk+ 2.2.4
 • QT 3.2.1
 • perl 5.8.0
 • Python 2.3.1

Podrobnější seznam balíčku si můžete prohlédnout na stránkách Distrowatch

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze