LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GUI pro MySQL (1) - úvod

Existuje nepřeberné množství grafických nadstaveb pro databáze. V naší minisérii se zaměříme na to, jaké možnosti máme v tomto směru pro práci s MySQL.

15.7.2004 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 10546×

S narůstajícím významem databází vzrůstá rovněž potřeba se v nich nějak elegantně pohybovat. Je hezké, když existuje databáze s mnoha vymoženostmi, není ale hezké pracovat s takovým kolosem z nějakého řádkového klienta. Podívejme se tedy, jaké máme v tomto ohledu možnosti pro práci s databází MySQL v grafickém prostředí našich oblíbených Linuxů.

Na počátku byl Access

Nerad bych tady vyvolal nějakou ostrou polemiku, ale je fakt, že vnímání grafických nadstaveb pro relační databáze hodně ovlivnil Microsoft se svým produktem Microsoft Access. Nemyslím si, že by Access byla nějak obzvláště dobrá databáze, měla však celkem dobře udělané rozhraní. Díky tomu je dodnes k vidění mnoho víceméně funkčních řešení postavených právě na této databázi.

MySQL jde od počátku trochu jinou cestou; je jasné, že vývojáři se zaměřili především na to, co bude jejich produkt umět a teprve pak na to, jak bude vypadat. Budiž jim za to vyslovena chvála, ale většinou nějakého toho grafického klienta zkrátka potřebovat budete. Narozdíl od výše zmiňovaného příkladu s komerční (a Microsoftí) databází existují pro MySQL tuny software od třetích stran.

Pozn.: Navíc má MySQL odlišnou filozofii. Access je souborová, kdežto MySQL systémová databáze. Nemůžeme sčítat jablka a hrušky.

Nebudeme se v této sérii zabývat komerčními produkty. Jednak je mi z hloubi duše odporné platit za programy, k nimž existují zdarma dostupné alternativy, a jednak by to mohlo vyznít jako reklama. Budeme se zabývat produkty, které jsou k dispozici nejlépe pod GPL nebo pod nějakou jinou svobodnou licencí a které poběží pod Linuxem (nejspíš jako aplikace pod KDE nebo GNOME).

Jak to bude vypadat

Počínaje příštím dílem si rozebereme v každé části této minisérie jedno "udělátko". Aby seriál nebyl jen snůškou screenshotů, rozhodl jsem se v závěrečném díle produkty vzájemně srovnat. To je samozřejmě vždycky trochu ošemetné, zejména když se porovnávají programy s podobnými funkcemi, ale odlišnou filozofií. Přesto to zkusím; a budu si všímat následujících kritérií:

Instalace
Produkt by se měl dát nějak jednoduše nainstalovat. Je k ničemu, když by existoval dobrý program, který bude vyžadovat složitou instalaci nebo bude potřeba jej po instalaci složitě nastavovat.

Stabilita
Aby to k něčemu vypadalo, neměl by náš vysněný program padat. Už jsem zažil i aplikace, schopné při pádu rozhodit databázi, proti níž běžely; to by se nám asi opravdu nelíbilo.

Univerzálnost
V dnešním světě kompjůtrů má pravdu nejenom bouchačka ;-)) ale i tvrzení, že by programy měly být trochu standardizované. Jestliže tedy bude hodnocený program schopen pracovat i s jinou databází než s MySQL, dostane body navíc. Body navíc dostane i v případě, že bude schopen pracovat na více platformách (třebas by byly M$).

Ovládání
Taková aplikace by běla být intuitivní. Nemá smysl pořídit si něco, nad čím strávíte celé věky, než se to naučíte ovládat. Takové jednoduché úkony jako je připojení k databázi, zobrazení tabulky nebo vložení záznamu by mělo být triviální. Když nebude, ztratí aplikace body.

Funkce
Výraz "GUI pro práci s databází" v sobě zahrnuje kdeco, od vkládání dat, přes modelování dotazů až po správu databázového stroje. Čím víc z toho bude naše aplikace mít, tím lépe to bude pro její hodnocení.

Závislosti
Náš program by měl mít co nejméně závislostí. V ideálním případě by mu měla stačit MySQL a KDE (nebo Gnome). Když bude program potřebovat ještě něco jiného, dostane horší hodnocení.

Na čem se to bude zkoušet

Ačkoliv mám k dispozici několik systémů s několika různými distribucemi, budou se postřehy týkat zejména následujících prostředí, počítačů a platforem:

  • Mandrake 10 Official na notebooku Acer TM 240 (Celeron 2.4, 256 MB, 20 GB)
  • SuSe 9.1 na stolním PC (Athlon 2400, 512 MB, 40 GB)

Budou použity ty verze MySQL, které jsou v těchto distribucích standardně obsaženy. Což je v SuSE 9.1 MySQL 4.0.18 a v Mandrake 10.0 pro změnu opět 4.0.18. Pokud máte nějakého oblíbeného MySQL GUI klienta, sem s ním. Přispějte do diskuse. Příště se podíváme na zoubek prvnímu programu. Bude to Knoda.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

phpMyAdmin 16.7.2004 09:26 Ales Tosovsky
L Re: phpMyAdmin 16.7.2004 11:23 Michal Čihař
MySql Front 20.7.2004 12:06 DeeP
PHPMyAdmin 20.7.2004 12:52 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze