LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GUI pro MySQL (1) - úvod

Existuje nepřeberné množství grafických nadstaveb pro databáze. V naší minisérii se zaměříme na to, jaké možnosti máme v tomto směru pro práci s MySQL.

15.7.2004 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 10662×

S narůstajícím významem databází vzrůstá rovněž potřeba se v nich nějak elegantně pohybovat. Je hezké, když existuje databáze s mnoha vymoženostmi, není ale hezké pracovat s takovým kolosem z nějakého řádkového klienta. Podívejme se tedy, jaké máme v tomto ohledu možnosti pro práci s databází MySQL v grafickém prostředí našich oblíbených Linuxů.

Na počátku byl Access

Nerad bych tady vyvolal nějakou ostrou polemiku, ale je fakt, že vnímání grafických nadstaveb pro relační databáze hodně ovlivnil Microsoft se svým produktem Microsoft Access. Nemyslím si, že by Access byla nějak obzvláště dobrá databáze, měla však celkem dobře udělané rozhraní. Díky tomu je dodnes k vidění mnoho víceméně funkčních řešení postavených právě na této databázi.

MySQL jde od počátku trochu jinou cestou; je jasné, že vývojáři se zaměřili především na to, co bude jejich produkt umět a teprve pak na to, jak bude vypadat. Budiž jim za to vyslovena chvála, ale většinou nějakého toho grafického klienta zkrátka potřebovat budete. Narozdíl od výše zmiňovaného příkladu s komerční (a Microsoftí) databází existují pro MySQL tuny software od třetích stran.

Pozn.: Navíc má MySQL odlišnou filozofii. Access je souborová, kdežto MySQL systémová databáze. Nemůžeme sčítat jablka a hrušky.

Nebudeme se v této sérii zabývat komerčními produkty. Jednak je mi z hloubi duše odporné platit za programy, k nimž existují zdarma dostupné alternativy, a jednak by to mohlo vyznít jako reklama. Budeme se zabývat produkty, které jsou k dispozici nejlépe pod GPL nebo pod nějakou jinou svobodnou licencí a které poběží pod Linuxem (nejspíš jako aplikace pod KDE nebo GNOME).

Jak to bude vypadat

Počínaje příštím dílem si rozebereme v každé části této minisérie jedno "udělátko". Aby seriál nebyl jen snůškou screenshotů, rozhodl jsem se v závěrečném díle produkty vzájemně srovnat. To je samozřejmě vždycky trochu ošemetné, zejména když se porovnávají programy s podobnými funkcemi, ale odlišnou filozofií. Přesto to zkusím; a budu si všímat následujících kritérií:

Instalace
Produkt by se měl dát nějak jednoduše nainstalovat. Je k ničemu, když by existoval dobrý program, který bude vyžadovat složitou instalaci nebo bude potřeba jej po instalaci složitě nastavovat.

Stabilita
Aby to k něčemu vypadalo, neměl by náš vysněný program padat. Už jsem zažil i aplikace, schopné při pádu rozhodit databázi, proti níž běžely; to by se nám asi opravdu nelíbilo.

Univerzálnost
V dnešním světě kompjůtrů má pravdu nejenom bouchačka ;-)) ale i tvrzení, že by programy měly být trochu standardizované. Jestliže tedy bude hodnocený program schopen pracovat i s jinou databází než s MySQL, dostane body navíc. Body navíc dostane i v případě, že bude schopen pracovat na více platformách (třebas by byly M$).

Ovládání
Taková aplikace by běla být intuitivní. Nemá smysl pořídit si něco, nad čím strávíte celé věky, než se to naučíte ovládat. Takové jednoduché úkony jako je připojení k databázi, zobrazení tabulky nebo vložení záznamu by mělo být triviální. Když nebude, ztratí aplikace body.

Funkce
Výraz "GUI pro práci s databází" v sobě zahrnuje kdeco, od vkládání dat, přes modelování dotazů až po správu databázového stroje. Čím víc z toho bude naše aplikace mít, tím lépe to bude pro její hodnocení.

Závislosti
Náš program by měl mít co nejméně závislostí. V ideálním případě by mu měla stačit MySQL a KDE (nebo Gnome). Když bude program potřebovat ještě něco jiného, dostane horší hodnocení.

Na čem se to bude zkoušet

Ačkoliv mám k dispozici několik systémů s několika různými distribucemi, budou se postřehy týkat zejména následujících prostředí, počítačů a platforem:

  • Mandrake 10 Official na notebooku Acer TM 240 (Celeron 2.4, 256 MB, 20 GB)
  • SuSe 9.1 na stolním PC (Athlon 2400, 512 MB, 40 GB)

Budou použity ty verze MySQL, které jsou v těchto distribucích standardně obsaženy. Což je v SuSE 9.1 MySQL 4.0.18 a v Mandrake 10.0 pro změnu opět 4.0.18. Pokud máte nějakého oblíbeného MySQL GUI klienta, sem s ním. Přispějte do diskuse. Příště se podíváme na zoubek prvnímu programu. Bude to Knoda.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

phpMyAdmin 16.7.2004 09:26 Ales Tosovsky
L Re: phpMyAdmin 16.7.2004 11:23 Michal Čihař
MySql Front 20.7.2004 12:06 DeeP
PHPMyAdmin 20.7.2004 12:52 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze