LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programujeme s XML (7.) - Simple API for XML

Simple API for XML neboli SAX je alternativní rozhraní XML parserů, osobně si myslím, že je pro běžného programátora užitečné jen ve velmi speciálních případech, a proto se u něj jen rychle teoreticky zastavíme.

13.7.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 11049×

Simple API for XML neboli SAX na rozdíl od rozhraní DOM nenačítá dokument do stromu v paměti, ale pouze jej proudově čte a volá funkce/metody/signály, které si aplikace k tomuto účelu nastavila. Dle mého názoru to není příliš uživatelsky přívětivé, ale pokud pouze potřebujeme dokument rychle projít a nepotřebujeme funkcionalitu DOM, je to rozhodně rychlejší. Za zmínku jistě stojí, že většina implementací DOM používá SAX jako rozhraní k vlastnímu parseru.

Implementací SAXu je velmi mnoho, a protože se nejedná o žádný standard, ale spíše takovou úmluvu, je každá poněkud odlišná. Proto se nebudu zabývat konkrétními detaily a omezím se pouze na popis jednotlivých událostí, které jsou ve všech implementacím více méně identické.

characters

Tato událost je vyvolána pro znaková data ve vstupním proudu. Stejně jako textové uzly v DOM stromu může být vyvoláná několikrát po sobě. V případě SAXu je tato situace navíc daleko pravděpodobnější, jelikož k událostem často dochází již při načítání dokumentu, které se může zastavit uprostřed textu.

endDocument

Tato událost je, jak již název napovídá, vyvolána na konci dokumentu. Také je vyvolána v případě, že dojde k nějaké chybě během zpracování (dokument není well-formed a podobně).

endElement

Výskyt uzavírajícího tagu elementu vyvolá tuto událost, jako parametr dostaneme jméno elementu a v případě SAX2 (s podporou jmenných prostorů) také jeho lokální jméno (část za dvojtečkou) a URI jmenného prostoru.

endPrefixMapping

Tato událost dostupná pouze v SAX2 nás informuje o tom, že prefix jmenného prostoru pozbyl platnosti. Pro běžné zpracování dokumentu nepotřebujeme tuto událost nijak řešit.

ignorableWhitespace

Pokud by naše aplikace potřebovala zpracovávat mezery, nové řádky a podobné znaky, které se v XML slučují do jednoho, použijeme tuto událost.

processingInstruction

Událost processingInstruction je vyvolána při výskytu instrukce pro zpracování, jako parametry dostaneme cíl instrukce a vlastní obsah. Na rozdíl od události characters je vyvolána vždy pro celou instrukci.

skippedEntity

Pokud parser z nějakého důvodu přeskočí entitu, vyvolá tuto událost. Důvodem k přeskočení entity může být například to, že neví, za jaký obsah jí má nahradit.

startDocument

Toto je první skutečná událost, která je vyvolána při zpracování XML dokumentu. Je to vhodné místo pro přípravu datových struktur do kterých načítáme a podobně.

startElement

Otevírající tag elementu způsobí tuto událost. V parametrech nalezneme jeho jméno (a případně lokální jméno a URI jmenného prostoru) a atributy v podobě poměrně zajímavé datové struktury obsahující i různé další užitečné informace kromě hodnoty, ovšem právě v řešení této struktury se implementace často liší, například v PHP je použito běžné asociativní pole.

startPrefixMapping

Tato událost, jež je protějškem události endPrefixMapping, nám oznamuje, že parser vstoupil do rozsahu platnosti prefixu jmenného prostoru. V běžných aplikacích se nemusíme touto událostí znepokojovat, protože parametry události startElement a jiné jmennými prostory ovlivňované hodnoty jsou správně nastaveny a rozvinuty automaticky. Dokumentace SAX2 uvádí, že tato metoda je užitečná v případě výskytu prefixů jmenných prostorů v textu nebo hodnotách atributů, osobně jsem takový dokument ještě neviděl.

Při tvorbě tohoto popisu jsem vycházel z originální dokumentace javového SAX2 a SAX. Různé implementace se výrazně liší. Jistě se najdou aplikace, pro které je SAX vhodný, ale vzhledem k tomu, že se jedná o dost nízkoúrovňovou záležitost, myslím, že jako rychlý úvod tento článek stačil, a kdo má důvod SAX použít, jistě si sám potřebnou dokumentaci najde a nebo položí dotaz v diskuzi. Příště se, jak jsem již slíbil minule, podíváme na jazyk XSLT určený pro transformace XML dokumentů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze