LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaScript -- 2 -- Verzie

Podrobnejší popis tagu <script>, verzie JavaScriptu, spôsoby zápisu.

13.7.2004 10:00 | Rišo Marko | Články autora | přečteno 19520×

Tag Script a Verzie JavaScriptu

V tagu <script> je možné špecifikovať, ktorá verzia JavaScriptu je použitá. A to pomocou parametru LANGUAGE = hodnota. Môže to byť "JavaScript", "JavaScript1.1", "JavaScript1.2", "JavaScript1.3" "JavaScript1.4" alebo "JavaScript1.5" a špeciálne pre IE "JScript". Väčšina prehliadačov si zistí verziu JavaScriptu z tohto tagu a pokiaľ definovanú verziu nepodporuje skript sa ignoruje.

Tu je jednoduchý skript pomocou ktorého môžte zistiť ktoré verzie JavaScriptu váš prehliadač podporuje:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<html>
<head>
<title>
Verzie JavaScriptu </title>
</head>
<body><p>
Váš browser podporuje:<br></p>

<script language = "JavaScript1.1" >
<!--
document.write("JavaScript 1.1<br> <br>"); //-->
</script>


<script language = "JavaScript1.2" >
<!--
document.write("JavaScript 1.2<br> <br>"); //-->
</script>


<script language = "JavaScript1.3" >
<!--
document.write("JavaScript 1.3<br> <br>"); //-->
</script>


<script language = "JavaScript1.4" >
<!--
document.write("JavaScript 1.4<br> <br>"); //-->
</script>


<script language = "JavaScript1.5" >
<!--
document.write("JavaScript 1.5<br> <br>"); //-->
</script>


<script language = "JScript" >
<!--
document.write("JScript<br> <br>");
//-->
</script>


</body>
</html>

Výsledok:

Váš browser podporuje:

Ak si pozriete w3c špecifikáciu tagu script zistíte, že parameter language v tagu script bol označený ako deprecated (nepotrebný - nahradený novším zápisom) a bol nahradený zápisom type. To znamená, že zápis s language môžte kľudne používať, ale hrozí, že ďalšími verziami HTML už nebude podporovaný. Zápis language = "jazyk" bol nahradený zápisom type = "text/javascript" . Je prakticky jedno, ktorý zápis použijete pretože oba druhy sú v súčasnej dobe podporované väčšinou prehliadačov. Ja budem uprednostnovať zápis s "text/javascript" .

Jazyk JavaScript bol vyvynutý firmou Netscape a tiež ho zo začiatku podporoval len prehliadač Netscape Navigator. Firma Netscape nechcela aby bol JavaScript podporovaný len ich prehliadačmi a tak sa dala do spolupráce s ECMA(European Computer Manufacturers Association) s cieľom priniesť svetu štandardizovaný skriptovací jazyk. ECMA vypracovala normu ECMA-262 v ktorej opísaný ECMAScript - jazyk založený na prvej verzii JavaScriptu. Verzia JavaScriptu 1.2 nebola ešte plne kompatibilná s normou ECMA-262 pretože Netscape si pridal do JavaScriptu 1.2 množstvo vymožeností, ktoré v ECMA-262 neboli definované. JavaScript 1.3 je plne kompatibilný s provou verziou ECMA-262. JavaScript 1.4 je tiež plne kompatibilný s prvou verziou pretože druhá ešte nebola dokončená a JavaScript 1.5 je plne kompatibilný s treťou verziou ECMA-262. I keď verzie JavaScriptu su s ECMAScriptom plne kompatibilné, isté obmädzenia existujú zo strany prehliadačov viď tabuľky:


 • Tabuľka komatibility ECMAScriptu s Operou
 • Kompatibilita Micro$ofťáckeho JScriptu s ECMAScriptom
 • Veľké množstvo informácií o JavaScripte a ECMAScripte

  Spôsoby zápisu

  Existujú tri spôsoby zápisu skriptu do HTML dokumentu:

 • Pomocou tagu <script> - normálne do prúdu dokumentu
 • Tagom <script> s odkazom na externý súbor
 • In-Line : riadkový zápis - len ako atribút tagu (bez použitia tagu script)

  Klasický zápis

  medzi tagy : <script> </script> . Toto je asi najpoužívanejší spôsob zápisu skriptu. Skript môže do stránky v takomto podaní vložený kdekoľvek.

  Odkaz na súbor

  Je to to isté ako keby ste zapísali kód skriptu medzi skrip tagy, ale ten kód je uložený v externom súbore. Na súbor následne môžme odkázať nasledovne :

  <script src= "externy_javaskript.js" type= "text/javascript" ></script>

  Takýto zápis má mnoho výhod, hlavne kvôli tomu, že ak používate rovnaké skripty na viacerých stránkach a potrebujete ich upraviť nemusíte upravovať skripty vo všetkých stránkach - stačí upraviť skript v súbore.

  In-Line zápis

  Alebo riadkový zapis nevyužíva tag <script> ale zapisuje sa ako atribút tagu. Príklad:

  <a href= "www.linuxsoft.cz"onmouseover= "alert('Už ste na www.linuxsoft.cz')">www.linuxsoft.cz</a>

  Výsledok:

  www.linuxsoft.cz

  Takýto spôsob zápisu využíva k svojmu fungovaniu udalosti (o tých si povieme viac v ďaších dieloch). Skript konkrétne využíva udalosť "onmousover" čo znamená po prejdení myši. Čiže keď cez odkaz prejde kurzor vykoná sa skript uvedený ako parameter udalosti. In-Line zápisy sa používajú len na volanie funkcií pretože príliš dlhé In-Line zápisy by vyvolávali zmätok.

  href="javascript:..."

  Ešte existuje jeden spôsob zápisu skriptu - nepoužíva udalosti - zapisuje sa ako URL adresa nasledovne:

  <a href="javascript:alert('Alert')">Alert!</a>

  Výsledok:

  Alert!

  Skript v takomto podaní zapísaný do cieľu odkazu začína "javascript:" a pokračuje kódom. Tento spôsob sa neodporúča používať

  Kombinácie spôsobov

  Všetky 4 spôsoby je možné navzájom kombinovať veľmi efektívne napr.: cez externý súbor sa načítajú funkcie, klasickým zápisom inicializujú premenné a In-Line volaniami voláme podľa aktivity používateľa rôzne funkcie.  To by bolo pre túto časť asi tak všetko. V ďalšej časti sa začneme venovať syntaxi jazyka.

  Verze pro tisk

  pridej.cz

   

  DISKUZE

  Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.  Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
 • > Vyhledávání software
  > Vyhledávání článků

  13.9.2017 8:00 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
  Přidat komentář

  3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
  PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
  Přidat komentář

  15.5.2017 23:50 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
  Přidat komentář

  12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
  PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
  Přidat komentář

  2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
  Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
  Přidat komentář

  1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
  PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
  Přidat komentář

  15.4.2017 15:20 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
  Přidat komentář

  5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
  PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
  Přidat komentář

     Více ...   Přidat zprávičku

  > Poslední diskuze

  18.9.2017 14:37 / Rojas
  high security vault

  15.9.2017 7:33 / Wilson
  new zealand childcare jobs

  31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
  Re: ukůládání dat ze souboru

  30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
  Národní znaky

  27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
  Cteni/zapis

  Více ...

  ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze