LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programování v jazyku Java (1) - Úvod

V tomto seriálu článků se budeme věnovat programovacímu jazyku Java, který našel své pevné místo nejen na Internetu, ale na většině operačních systémů a (nejen) počítačových platforem.

9.7.2004 10:00 | Petr Hatina | Články autora | přečteno 162532×

Historie

Základy Javy lze nalézt v projektu Oak, který vznikl ve firmě Sun na počátku devadesátých let pro řízení elektronických výrobků. V roce 1994 byl přenesen jako programovací jazyk do prostředí počítačů pod názvem Java (horká káva).

Velice významným faktorem pro rozvoj používání Javy se stalo v roce 1995 zařazení její podpory do tehdy velice populárního prohlížeče Netscape Navigátor 2.0. Tato podpora umožňovala rozšíření funkčnosti webových stránek, pomocí java appletů., programů v Javě, stahovaných současně s WWW stránkou a spouštěných přímo v prohlížeči na straně klienta. Později tato podpora byla zavedena již zavedena i do dalších prohlížečů a applety se staly nedílnou součástí internetových stránek.

Tento mechanismus dokonce vedl ke vzniku myšlenky NC (net computers), které měly existovat bez pevných disků, operačního systému a lokálně instalovaných programů , měly obsahovat pouze integrovaný internetový prohlížeč a veškeré programy se měly spouštět skrz něj, ze síťových serverů ve formě java appletů. Jako výhody se kromě úspor na HW komponentách uváděla zjednodušená administrace počítačových sítí, zvýšená bezpečnost, rychlé instalace a aktualizace programů a další důvody. Tato vize se neujala, ceny těchto NC, bez diskových mechanik nebyly o mnoho nižší než standardní PC, a co bylo možná podstatnější, ze strany počítačových firem nedošlo k masovému přepsání aplikačního SW do formy appletů, i když pokusy zde byly.

I přes neúspěch tohoto pokusu (který snad měl šanci nahradit stávající platformu PC) si Java své místo na slunci udržela, na WWW stránkách našla svojí "parketu" v plně internetových aplikacích, které zprostředkovávají komunikaci mezi klientem na internetovém prohlížeči a službách přístupných přes internetový server. Zde se využily výhody Javy, její robustnost, stabilita, rozsah funkcí a hlavně bezpečnost. I proto podporu Java appletů najdeme v největší míře na WWW stránkách internetových bankovnictví a dalších aplikací, vyžadujících vysokou míru stability a zabezpečení.

Rozšíření Javy

Java se však neomezuje pouze na java applety,právě naopak. Její výhodu, multiplatformitu, deklarovalo populární heslo : Write once run everywhere. Zdrojový kód je při vývoji přeložen do spustitelného mezikódu (bytecode) , který lze pak spouštět pomocí nainstalovaného runtime prostředí (Java Virtual Machine), přímo na různých typech počítačů či technických zařízeních bez nutnosti nového překladu.

Protože však tato přenositelnost není a nemůže být, hlavně z technickým příčin rozhraní) 100procentní , vyvinulo se několik edicí Javy, lišících se drobnými rozdíly a rozšířeními a spojených společným jazykem a velkou skupinou knihoven.

Mezi hlavní platformy Javy v současné době lze uvést :

 • spustitelné aplikace na počítačích - J2SE (java 2 standard edition).
  Java je rozšířená na rozsáhlé skupině počítačů, od PC mainframy až k hadheldům, na Linuxu, Unixu, Windows , a další.Většina distribucí Linuxu již v sobě obsahují vývojové prostředky i runtime prostředí Javy.
  Na rozdíl od jazyka C, který je rozšířen stejně nebo i více, by přenositelnost programu měla být dána ne pouze jen na úrovni zdrojového kódu, ale spustitelného programu, jak bylo řečeno výše.
 • applety
  O těch již jsme již mluvili, jedná se o programy v jazyce Java, které se stahují a spouštějí společně s WWW stránkou, a rozšiřují její funkčnost. přímo v prohlížeči.
 • servlety - J2EE (java 2 enterprise edition)
  webové služby na WWW serverech, generující dynamické HTML stránky
 • Java Server Pages (JSP)
  umožnují kombinovat v jednom WWW dokumentu HTML kód i příkazy Javy,přičemž Java příkazy se zpracovávají a jejich výstupy generují do obsahu WWW dokumentu ještě na serveru.
  Tím se odlišují od Javascriptu, který se zpracovává až na klientovi v prohlížeči. Javascript je skriptovací jazyk zapisovaný přímo do HTML stránek a má s Javou společnou jen velmi úzkou skupinu příkazů.
 • Java aplikace pro malá zařízení - J2ME (java 2 micro edition)
  mladá ale bouřlivě se rozšiřující platforma, vídaná v poslední době zvláště na mobilních telefonech.

Výklad tohoto seriálu začne od prvních uvedených, tedy vývojem spustitelných aplikací v Javě (J2SE), plus samostatný oddíl o appletech. Bude-li zájem , bude seriál pokračovat i výkladem ostatních edicí.

.

Vlastnosti jazyka

Java je vyspělý programovací jazyk,obsahující všechny vlastnosti, které jsou vyžadovány v moderním programování, od modularity programu, řídících konstrukcí, přes silnou typovou kontrolu, multithreading, ošetření vyjímek, správu paměti, i silnou podporu pro databáze, XML a síťové operace.

K jejím výhodám patří kromě již zmíněné multiplatformity, patří robustnost, škálovatelnost a vysoká bezpečnost, která jí profituje pro používání na kritické aplikace na mainfraimových počítačích.

Nižší rychlost, způsobená zpracováním v runtime prostředí může být urychlena s pomocí specializovaných překladačů na cílovém prostředí (Java just-in-time, JIT).
I když základní vývojové prostředí obsahuje pouze řádkový překladač, existuje mnoho vývojových nástrojů a rozšíření dalších firem autorů včetně IDE, i s podporou RAD vývoje GUI aplikací.

Obsah Javy však nelze omezit jen na výčet jejích příkazů. Java je především silně objektová, což umožňuje v ní modelovat, vytvářet, používat a rozšiřovat rozsáhlé knihovny a systémy.

Právě objektově je třeba myslet ne jen při psaní programu, ale již při návrhu a analýze. Pro tyto účely byl vytvořen UML, Unified Modeling Language, modelovací jazyk slouží k objektovému modelování a popisu konstrukcí reálného světa, převáděných do světa počítačů a informačních systémů.

To však již překračuje rozsah tohoto seriálu, který bude zaměřen přímo na programování v Javě. Příště si popíšeme instalaci, překlad a spouštění java programů a napíšeme a spustíme první vzorový program.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

java 11.9.2015 14:46 Václav Merta
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze