LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programování v jazyku Java (1) - Úvod

V tomto seriálu článků se budeme věnovat programovacímu jazyku Java, který našel své pevné místo nejen na Internetu, ale na většině operačních systémů a (nejen) počítačových platforem.

9.7.2004 10:00 | Petr Hatina | Články autora | přečteno 160689×

Historie

Základy Javy lze nalézt v projektu Oak, který vznikl ve firmě Sun na počátku devadesátých let pro řízení elektronických výrobků. V roce 1994 byl přenesen jako programovací jazyk do prostředí počítačů pod názvem Java (horká káva).

Velice významným faktorem pro rozvoj používání Javy se stalo v roce 1995 zařazení její podpory do tehdy velice populárního prohlížeče Netscape Navigátor 2.0. Tato podpora umožňovala rozšíření funkčnosti webových stránek, pomocí java appletů., programů v Javě, stahovaných současně s WWW stránkou a spouštěných přímo v prohlížeči na straně klienta. Později tato podpora byla zavedena již zavedena i do dalších prohlížečů a applety se staly nedílnou součástí internetových stránek.

Tento mechanismus dokonce vedl ke vzniku myšlenky NC (net computers), které měly existovat bez pevných disků, operačního systému a lokálně instalovaných programů , měly obsahovat pouze integrovaný internetový prohlížeč a veškeré programy se měly spouštět skrz něj, ze síťových serverů ve formě java appletů. Jako výhody se kromě úspor na HW komponentách uváděla zjednodušená administrace počítačových sítí, zvýšená bezpečnost, rychlé instalace a aktualizace programů a další důvody. Tato vize se neujala, ceny těchto NC, bez diskových mechanik nebyly o mnoho nižší než standardní PC, a co bylo možná podstatnější, ze strany počítačových firem nedošlo k masovému přepsání aplikačního SW do formy appletů, i když pokusy zde byly.

I přes neúspěch tohoto pokusu (který snad měl šanci nahradit stávající platformu PC) si Java své místo na slunci udržela, na WWW stránkách našla svojí "parketu" v plně internetových aplikacích, které zprostředkovávají komunikaci mezi klientem na internetovém prohlížeči a službách přístupných přes internetový server. Zde se využily výhody Javy, její robustnost, stabilita, rozsah funkcí a hlavně bezpečnost. I proto podporu Java appletů najdeme v největší míře na WWW stránkách internetových bankovnictví a dalších aplikací, vyžadujících vysokou míru stability a zabezpečení.

Rozšíření Javy

Java se však neomezuje pouze na java applety,právě naopak. Její výhodu, multiplatformitu, deklarovalo populární heslo : Write once run everywhere. Zdrojový kód je při vývoji přeložen do spustitelného mezikódu (bytecode) , který lze pak spouštět pomocí nainstalovaného runtime prostředí (Java Virtual Machine), přímo na různých typech počítačů či technických zařízeních bez nutnosti nového překladu.

Protože však tato přenositelnost není a nemůže být, hlavně z technickým příčin rozhraní) 100procentní , vyvinulo se několik edicí Javy, lišících se drobnými rozdíly a rozšířeními a spojených společným jazykem a velkou skupinou knihoven.

Mezi hlavní platformy Javy v současné době lze uvést :

 • spustitelné aplikace na počítačích - J2SE (java 2 standard edition).
  Java je rozšířená na rozsáhlé skupině počítačů, od PC mainframy až k hadheldům, na Linuxu, Unixu, Windows , a další.Většina distribucí Linuxu již v sobě obsahují vývojové prostředky i runtime prostředí Javy.
  Na rozdíl od jazyka C, který je rozšířen stejně nebo i více, by přenositelnost programu měla být dána ne pouze jen na úrovni zdrojového kódu, ale spustitelného programu, jak bylo řečeno výše.
 • applety
  O těch již jsme již mluvili, jedná se o programy v jazyce Java, které se stahují a spouštějí společně s WWW stránkou, a rozšiřují její funkčnost. přímo v prohlížeči.
 • servlety - J2EE (java 2 enterprise edition)
  webové služby na WWW serverech, generující dynamické HTML stránky
 • Java Server Pages (JSP)
  umožnují kombinovat v jednom WWW dokumentu HTML kód i příkazy Javy,přičemž Java příkazy se zpracovávají a jejich výstupy generují do obsahu WWW dokumentu ještě na serveru.
  Tím se odlišují od Javascriptu, který se zpracovává až na klientovi v prohlížeči. Javascript je skriptovací jazyk zapisovaný přímo do HTML stránek a má s Javou společnou jen velmi úzkou skupinu příkazů.
 • Java aplikace pro malá zařízení - J2ME (java 2 micro edition)
  mladá ale bouřlivě se rozšiřující platforma, vídaná v poslední době zvláště na mobilních telefonech.

Výklad tohoto seriálu začne od prvních uvedených, tedy vývojem spustitelných aplikací v Javě (J2SE), plus samostatný oddíl o appletech. Bude-li zájem , bude seriál pokračovat i výkladem ostatních edicí.

.

Vlastnosti jazyka

Java je vyspělý programovací jazyk,obsahující všechny vlastnosti, které jsou vyžadovány v moderním programování, od modularity programu, řídících konstrukcí, přes silnou typovou kontrolu, multithreading, ošetření vyjímek, správu paměti, i silnou podporu pro databáze, XML a síťové operace.

K jejím výhodám patří kromě již zmíněné multiplatformity, patří robustnost, škálovatelnost a vysoká bezpečnost, která jí profituje pro používání na kritické aplikace na mainfraimových počítačích.

Nižší rychlost, způsobená zpracováním v runtime prostředí může být urychlena s pomocí specializovaných překladačů na cílovém prostředí (Java just-in-time, JIT).
I když základní vývojové prostředí obsahuje pouze řádkový překladač, existuje mnoho vývojových nástrojů a rozšíření dalších firem autorů včetně IDE, i s podporou RAD vývoje GUI aplikací.

Obsah Javy však nelze omezit jen na výčet jejích příkazů. Java je především silně objektová, což umožňuje v ní modelovat, vytvářet, používat a rozšiřovat rozsáhlé knihovny a systémy.

Právě objektově je třeba myslet ne jen při psaní programu, ale již při návrhu a analýze. Pro tyto účely byl vytvořen UML, Unified Modeling Language, modelovací jazyk slouží k objektovému modelování a popisu konstrukcí reálného světa, převáděných do světa počítačů a informačních systémů.

To však již překračuje rozsah tohoto seriálu, který bude zaměřen přímo na programování v Javě. Příště si popíšeme instalaci, překlad a spouštění java programů a napíšeme a spustíme první vzorový program.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

java 11.9.2015 14:46 Václav Merta
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze